Nieuwe bijdrageregeling aansluitkosten elektriciteitsnet Erkende demonstratie voederwinning 1980 in Friesland U, D e N.V. PZEM heeft, konform een landelijke richtlijn, een nieuwe "bijdrageregeling aansluitkosten elektriciteitsnet" ingevoerd. Deze nieuwe regeling is besproken met de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap op 6 mei jl. De Geweste lijke Raad is akkoord gegaan met de nieuwe regeling. MARKTONTWIKKELING ZUIVEL D e N.V. PZEM heeft met ingang van 1 mei 1980 een nieuwe bijdra geregeling voor aansluitkosten op het elektriciteitsnet ingevoerd. Oude regeling: Toelichting op de bovenstaande tabel Nieuwe regeling: Kosten nieuwe aansluiting en verzwaring VEE VLEES INTERNATIONAAL Varkensproduktie Gemeenschap Deze nieuwe regeling geldt ook voor de agrarische bedrijven. Belang rijkste wijziging is dat er nu geen onderscheid meer wordt gemaakt tussen bedrijven binnen en buiten de bebouwde kom. Ter verduidelijking volgt hieronder een vergelijking van de oude rege ling met de nieuwe regeling. oals algemeen bekend is, is in 1974 tussen de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en de N.V. PZEM een regeling overeengeko men ter dekking van de kosten, die gemaakt worden om de agrarische bedrijven (inklusief de daarbij be horende woningen) van meer stroom te kunnen voorzien. Deze regeling is bekend als de Agra rische Aansluitkostenregeling. Als uitgangspunt gold hierbij de zoge naamde "nulfase" (uitgedrukt in kW-kilowatt). Werd de nulfase overschreden, wat aangegeven werd door de piekmeter, dan moest wor den bijbetaald. Voorbeeld: Aanwijzing van de piekmeter 9 kW Nulfase van het bedrijf (inkl. wo ning) 5 kW Bij te betalen 4 kW De nieuwe regeling geldt voor nieuwe aansluitingen en voor verzwaring van bestaande aansluitingen tot en met een hoofdbeveiliging van maximaal 3 x 50 A. Onder hoofdbeveiliging wordt hier bedoeld de "stoppen" in het PZEM-kastje onder de kWh-meter (Dit kastje is door de PZEM verze geld). De nieuwe regeling is alleen van toe passing voor panden bestemd voor permanente bewoning en voor bedrij ven, dus niet voor objekten die niet als bedrijf worden aangemerkt of die niet voor permanente bewoning be stemd zijn. Belangrijk is vervolgens, voor diege nen bij wie een piekmeter is geplaatst, dat van 1 mei 1980 af, de kW-stand van de piekmeter niet meer dient voor het vaststellen van de bijdrage in de aansluitkosten. Dit betekende, op basis tarieven 1979, een bedrag van 2.580,— ex- klusief omzetbelasting. Wat houdt de nieuwe regeling in? Het belangrijkste is wel dat er geen onderscheid meer wordt gemaakt tussen aansluitingen binnen de be bouwde kom en buiten de bebouwde kóm. Dit betekent onder andere, dat een agrarisch bedrijf op het platte land op dezelfde wijze behandeld wordt als een bedrijf in de kom van een stad of dorp. it de bovenstaande tabel blijkt, dat de verschuldigde bijdragen in relatie worden gebracht met de waarde van de hoofdbeveiliging (de "stoppen" van PZEM). Uit de PZEM-gegevens blijkt, dat de mees te agrarische bedrijven een hoofdbe veiliging hebben van 3 x 25 A. Onderstaande tabel geeft een idee welk vermogen (uitgedrukt in kW) bij verschillende waarden van de hoofdbeveiliging ongeveer kan wor den afgenomen: 3 x 25 A kpmt overeen met ca. 13 kW; 3 x 35 A komt overeen met ca. 18 kW; 3 x 50 A komt overeen met ca. 26 kW. Deze waarden zijn als globale richt lijn bedoeld, omdat de waarde waar bij een hoofdbeveiliging moet wor den verzwaard van diverse faktoren afhankelijk is, zoals het afgenomen vermogen, de tijd gedurende welke dit vermogen wordt afgenomen. Welke kosten brengt PZEM nu in rekening bij een nieuwe aan sluiting en bij verzwaring van een bestaande aansluiting? Hieronder volgt een overzicht van de kosten. 1. Ingaande 1 mei 1980 zijn de bedragen als volgt vastgesteld. Bijdragetabel Bijdrage bij verzwaring Waarde van de Bijdrage bij een nieuwe naar de volgende waarde hoofdbeveiliging aansluiting van de hoofdbeveiliging van de aansluiting _tot_maximaal exkï. o.b! inkl o.b! exkl. o.b. inkl. o.b. (18%) (18%) (18%) (18%) 3x25 A 400,- 472,- 3x35 A 2.000,- 2.360,- 1.600,- 1.888,- 3x50 A 3.650,- 4.307,- 1.650,- 1.947,- 2. Maximale lengte aansluitkabel 4 x 6mm2, -dié niet in rekening wordt gebracht, bedraagt, gemeten vanaf de grens openbare weg: 25 meter 3. Kosten van zwaardere aansluitkabel dan 4 x 6mm2 binnen de eerste 25 meter, bedrijfsvaardig opgeleverd: 4x10 mm2, per meter 4 x 50 mm2, per meter exkl. o.b. inkl. o.b. (18%) (18%) ƒ4,- 4,72 6,- 7,08 aansluitkabel, bedrijfsvaai 15,- 17,70 19,— 22,42- 21,- 24,78 verd: 4x6 mm2, per meter 4x10 mm2, per meter 4 x 50 mm2, per meter 5. Maximaal bedrag dat door de PZEM per aansluiting wordt geïnvesteerd in de hoofdaanleg zonder dat hiervoor aan de aan vrager kosten worden doorberekend: tweemaal de bijdrage genoemd onder punt 1. aanloopstromen van elektromotoren e.d. We hebben reeds eerder een voor beeld gegeven op basis van de oude regeling, waarbij de betrokkene een bedrag van 2.580,— exklusief om zetbelasting verschuldigd was. Op basis van de nieuwe regeling, ingeval de hoofdbeveiliging niet verzwaard behoeft te worden, dus een hoofd beveiliging van 3 x 25 A voldoende is, is geen extra bijdrage verschul digd. Behalve uitbreiding van de installa tie kan in de praktijk wel eens een verzwaring van een hoofdbeveiliging van 3 x 25 A naar 3 x 35 A noodza kelijk zijn, ingeval bijvoorbeeld sprake is van een grote aanloopst- room, die door een bepaalde elek- tro-motor wordt veroorzaakt. In dit laatste geval geldt dan ook de bijdrageregeling zoals in de voren genoemde tabel is vermeld en be draagt derhalve, indien geen speciale voorzieningen in de hoofdaanleg moeten worden getroffen 1.600,— exklusief omzetbelasting. Uit bijgaand artikel is u, hopen wij, duidelijk geworden dat de aansluitkosten (en vooral de verzwaringen van bestaande aansluitingen) op een geheel nieuwe wijze door de PZEM berekend worden. De kW- aanwijzing door de piekmeter is geen maatstaf meer. Voor taal geldt nu uitsluitend de verzwaring van de "stoppen" van PZEM. In dit verband willen wij u erop wijzen, dat de verzwaring van de "stoppen" ook konsequenties heeft voor het elektriciteitstarief, met name geldt dit voor het vas trechtgedeelte. De PZEM is gaarne bereid, indien daar door de Land bouworganisaties prijs op wordt gesteld, de regeling nader toe te lichten in verga deringen van de plaatselijke afdelingen of kringbesturen. Uiteraard geldt dit ook voor diegenen die individueel een toelichting wensen. Indien u dit wenst, kunt u hiervoor een afspraak maken met de afdeling Tarieven hoofdkantoor Middelburg, tel. (01180-25351). De melkproduktie is tot nu toe achtergebleven bij vorig jaar. Daarbij heeft de melkaanvoer in het zuiden en oosten van het land zich beter ge handhaafd dan in noord en west-Ne derland. Aan konsumptiemelk is tot nu toe 1% meer afgezet. De boterproduktie is tot 3 mei dit jaar ongeveer 22% bij vorig jaar achtergebleven. De weekproduktie kan geheel geplaatst worden voor namelijk naar derde landen en voor partikuliere opslag. Verwacht mag worden dat de interventievoorraad aan boter in Nederland binnenkort geruimd zal zijn. De kaasproduktie was dit jaar tot nu toe 3% groter dan vorig jaar. Uitge voerd werd in de periode van 9 maart tot 10 mei 45.300 ton, dat is 600 ton minder dan vorig jaar. Tot 10 mei werd dit jaar 93.300 ton uitgevoerd. 2600 ton of 3% minder dan vorig jaar. De binnenlandse af zet bleef zich gunstig ontwikkelen. De vraag naar niet-mager melkpoe der uit derde landen blijft onveran derd aanhouden. In vele gevallen kan daaraan niet worden voldaan. Op de wereldmarkt blijft de E.E.G. de enige aanbieder. Door de goede vraag naar volle produkten blijft de produktie van mager melkpoeder zeer bescheiden. Kerstboter of geen kerstboter De advieskommissie van het Pro- duktschap is voorstander van het handhaven van de "traditie" van af geprijsde kerstboter, zulks in tegen stelling tot de opvatting in de Euro pese Commissie. Aan de minister van Landbouw zal deze opvatting kenbaar gemaakt worden, met de motivering dat het effekt van de afgeprijsde boter aanwijsbaar is in die zin dat er daarna ook meer verse boter wordt gekocht. Er is de laatste tien jaar toch een ommekeer in de houding van de konsument ten opzichte van boter vast te stellen, tot uitdrukking ko mend in een toeneming van het aan- tart kopers als wel in de stijgende aankopen. Afgeprijsde boter werd vorig jaar in kort- en langlopende akties in de Gemeenschap beschikbaar gesteld. Mr. P.G.M. van Els wilde ook wel langlopende akties, vooral nadat de kortlopende akties mogelijk beëin digd zullen worden. De langlopende akties hebben betrekking op boter met geringere afprijzingen. vdw De stijging in de omvang van de var kensstapel in de Europese Gemeen schap die de laatste jaren vrij aan zienlijk was, heeft zich in 1979 in een wat vertraagd tempo voortgezet. In 1979 steeg de varkensstapel in de Gemeenschap met slechts 0,3% tot 75.26 miljoen stuks, nadat in 1978 de toeneming 4% tot 75,0 miljoen stuks had bedragen en 2,9% tot 72,13 mil joen in 1977. De toeneming van de omvang van de varkensstapel was het sterkst in Ne derland, namelijk 8%, gevolgd door Denemarken met 5,2%. Ook in België was er enige toene ming in de omvang van de varkens stapel. De fokstapel in de Gemeen schap steeg eveneens. In Italië was er een toeneming met 3%, in Nederland 1,7% en in Denemarken van 2,7%, terwijl er in Groot Brittannië en in Ierland van een teruggang in de om vang van de fokstapel sprake was. Voorlopige cijfers geven aan dat de aanvoer van slachtrijpe varkens in de eerste helft van 1979 ongeveer 8% groter en in het tweede halljaar 3,1% groter was dan in 1978. De produktie van varkensvlees was in het eerste halfjaar met 4,880 mil joen ton 7,5% en in het tweede half jaar met 4,875 miljoen ton 3,1% gro ter dan in 1978. Naar raming bedroeg de produktie van slachtrijpe varkens in de Ge meenschap in 1979 rond 120 miljoen stuks, dat is 5,5% meer dan in 1978 wat korrespondeert met een^produk- tie van varkensvlees van ongeveer 9,7 miljoen ton of 5% meer dan in 1978. Voor 1980 verwacht het Statistiek Bureau van de Gemeenschap een toeneming van de produktie met 0,9% en wel een toeneming van 1,9% in Frankrijk, van 3,0% in Nederland en in Denemarken van 6,5%. In Groot Brittannië en in Ierland wordt een daling van de produktie verwacht van ongeveer 3,6%. Op de bedrijven van de Gebroeders De Boer en de Maatschap "De Kooi" aan de Kooiweg te Nijelamer (bij Wolvega) zal 17 juni a.s. van 10.00 tot 15.00 uur een demonstratie worden gehouden met werktuigen voor de voederwinning. Het Konsulentschap voorde Rundveehouderij in Zuidoost Friesland en het Konsulentschap voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw in Noordwest Friesland organiseren deze demonstratie samen met de Stichting ter Bevordering van de Landbouwvoorlichting en het Land bouwkundig Onderzoek in de provincie Friesland, het Konsulentschap voor Landbouwwerktuigen en Arbeid te Wageningen en de Federatie "Het Landbouwwerktuig". opraapsnijwagen wordt vóór de kuil gelost en de inhoud wordt met een grasvork met afschuifbord aan de hoop gezet. Mocht de demonstratie door ongun stige weersomstandigheden moeten worden uitgesteld, dan zijn 18 en 19 juni de uitsteldata. Uitstel zal wor- derr bekend gemaakt via het radio bulletin van 05.45 uur en 06.45 uur en eventueel om 12.26 uur. Inlichtingen over het al of niet door gaan van de demonstratie zijn ver krijgbaar bij: Voor de demonstratie zijn 20 cirkel maaiers aangemeld, waarvan drie machines die maaien en/of schud den in één werkgang (werkbreedte 1,65 - 2,40 m) en zes kombinaties, bestaande uit een maaier voorop en één achterop de trekker (werkbreed te ca. 4m). In deze groep komen ver scheidene machines voor, die nog niet eerder zijn gedemonstreerd. Voor het harken zijn tien harkma- chines aangemeld, waaronder enkele cirkelharke'n met twee elementen. Verder zullen zeven harkschudders als harkmachine worden gedemon streerd. Voor het inkuilen zijn zes opraapsnijwagens en zeven opraad- doseerwagens opgegeven. Beide bedrijven, waar wordt gede monstreerd, beschikken over toren silo's. Op het bedrijf "De Kooi" wordt de opraapdoseerwagen rechtstreeks in de blazer gelost. Op het bedrijf van de Gebr. De Boer wordt de opraapsnijwagen gelost in een doseerinstallatie, waarna het kuilgras door een blazer in de toren silo wordt gebracht. Daarnaast worden rijkuilen ge maakt, waarbij de opraapdoseerwa- gens rijdend over de kuil lossen. De -Automatische telefoonbeantwoor- der05100- 29025. - T.T. Miedema, Kantoor 05100 - 43313. Privé 05110-2902. - A. Gerlsma, Kantoor 05100 - 43313. Privé 05170-2197. Gezien de grote variatie in werktui gen is het voor iedere veehouder en loonwerker de moeite waard de de monstratie te bezoeken. De organi satie-kommissie heeft bewust voor de tweede helft van juni gekozen, omdat dan de eerste snede gras al is inge kuild en de meesten wel tijd vrij kun nen maken voor een bezoek aan deze demonstratie. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15