Koning Willem l-prijs voor Van der Have te Kapelle D, Van der Have: wereldvermaard Voor inventiviteit, doorzettingsvermogen en zakelijk inzicht D e onder leiding van drie geslachten Van der Have getoonde inventiviteit, doorzettingsvermogen, zakelijk inzicht, zelfvertrouwen, durf en het kiezen van juiste medewerkers en kontakten maken dat het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel Van der Have bij uitstek in aanmerking komt om de Koning Willem I-prijs te ontvangen, aldus motiveerde de voorzitter van de Stichting Koning Willem I-prijs, ir. A. Hellemans de toekenning van deze prijs aan ir. D.J. van der Have, president-direkteur Koninklijke Kweekbedrijf en Zaadhandel te Kapelle. Deze prijs werd donderdag j.l. op het provinciehuis van Zeeland in Middelburg in aanwezigheid van talrijke genodigden door Prins Bernhard uitgereikt. I Wereld voedselvoorziening Op gebied zaaizaadontwikkeling een toonaangevende onderneming in de wereld Konkurrentie- verstorend AKKERBOUW INTERNATIONAAL e heer Hellemans in zijn toelich ting: "Dat de onderneming weten schappelijk onderzoek en veredeling van nieuwe landbouwrassen paart aan grote kommerciële kracht tot verspreiding van deze rassen over de gehele wereld mag blijken uit het feit dat het totaal aantal eigen rassen op de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen van Van der Have meer dan 200 bedraagt! Naast een uitgebreid verkoopnet in Neder land zijn verkoopkantoren gevestigd in alle delen van de wereld. Ver scheidene rassen van Van der Have, aldus de heer Hellemans, hebben een sterk marktaandeel. Rusland buiten beschouwing gelaten, wordt in meer dan 10% van het wereldsui- kerbietenareaal zaaizaad gebruikt met een genetische afkomst van dit bedrijf en van het zaad voor het Ne derlandse snijmaisareaal wordt 45% geleverd door Van der Have". De voorzitter van de Koning Willem I- prijs wees tenslotte waar het de ko mende ontwikkeling betreft naar het vorig jaar uitgekomen boekwerk "Plant Breeding Perspektives" waar in duidelijk wordt aangetoond dat ook in.de toekomst de behoefte aan specialisatie in de plantenveredeling verder zal toenemen teneinde steeds meer voedsel te produceren voor een steeds groeiende bevolking. Een ontwikkeling die door het Zeeuwse bedrijf wordt onderkend en waarop het ook met voortvarendheid zal blijven inspelen. Het kweekbedrijf Van der Have heeft een staat van dienst die de toekenning van de Ko ning Willem I-prijs ten volle recht vaardigt. X rof.dr.ir. J. Sneep, hoogleraar Plantenveredeling aan de Landbouw hogeschool in Wageningen ging na een historisch overzicht van de plan tenveredeling in op de betekenis die de veredeling heeft voor landbouw en de wereldvoedseivoorziening. "Wanneer onze boeren met al hun moderne teeltmethoden de voorou ders van onze tarwe zouden moeten telen, zouden zij met moeite 4% van de opbrengst van de huidige ras sen halen. Wellicht nog belangrijker is, dat door het kweken, dus door het aanbod van steeds weer nieuwe ras sen, de produktie jaarlijks nog plm. Wc stijgt". Over de ontwikkeling in de suiker bietenteelt zei hij o.m.: "Kwaliteits verbetering is b.v. voor de sapzui- verheid in suikerbieten in aanzien lijke mate bereikt. Dit gewas is te vens door het inkweken van eenkie- migheid en een goede bietvorm, van één der meest a^beidvragende ge wassen veranderd in een gewas, dat geheel gemechaniseerd geteeld kan worden. Onze grassen: zij zijn volgens de heer Sneep in belangrijke mate verbeterd in hun weerstand tegen ongunstige O p het gebied van de zaaizaadontwikkeling van landbouwgewas sen is het in deze provincie gevestigde Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel DJ. van der Have B.V. één der toonaangevende onder nemingen in de wereld geworden. Daniël Johannes van der Have begon in 1879 een boomkwekerij annex zaadhandel. Adriaan, zoon van de oprichter bouwde op deze basis voort en legde in 1913 de grondslagen voor het huidige, op wetenschappe lijke leest geschoeide, kweekbedrijf. Bij de viering van het 70-jarig bestaan werd het predikaat "Koninklijk" verkregen. In het laatste decennium werd het bedrijf onderdeel van de Koöperatieve Ver eniging Suiker Unie, waardoor de kontinuïteit is gewaarborgd. De onderneming paart wetenschappelijk onderzoek in veredeling van nieuwe landbouwrassen aan grote kommerciële kracht tot ver spreiding van deze rassen in vele delen van de wereld. Research Het intensieve kweekwerk van de laatste 15 a 20 jaar heeft de omzet van het bedrijf enige malen vergroot, de inkomsten van licenties buiten beschouwing gelaten. Het aantal medewerkers in Nederland is thans ongeveer 300 waarvan éénderde is betrokken bij het uitgebreide programma van research en ontwikkeling. Behalve in uitgebreide proef- en kweekvelden in Zeeland, Brabant en Oostelijk Flevoland worden de nieuw ontwikkelde rassen getest in binnen- en buitenland, op vele plaatsen in vrijwel alle wereld delen. De kweekafdeling heeft in de loop der jaren na intensieve studie en beproeving een breed assortiment zaaizaad van akkerbouwpro- dukten opgebouwd. Op ruim 12.000 ha zaaizaad bij kontrakttelers in binnen- en bui tenland wordt dit zaaigoed vermeerderd en na schoning in het bedrijf in Kapelle in de wereld afgezet. omstandigheden en slechte behan deling. Nederland bekleedt daar door in de wereld een vooraanstaan de plaats met zijn graszaden. Snijmais heeft, zo ging hij verder, in Nederland het laatste decennium" een explosieve uitbreiding te zien gegeven. De oppervlakte verdertig- voudigde. Het beschikbaar komen van verbeterde rassen heeft aan die uitbreiding bijgedragen. Van der Have heeft in de zojuist ge noemde vooruitgang een belangrijk aandeel gehad. De rassen die het bedrijf heeft gekweekt worden in Nederland en ver daarbuiten ge vraagd. Het werkterrein is de hele wereld. En Zeeland profiteert mede van wat dit bedrijf in de wereld on derneemt. Ondanks het feit, zo besloot prof. Sneep zijn betoog, dat de plantenve redeling een veelheid van rassen kan aanbieden als nooit tevoren met een grote genetische variatie, krijgt zij van aktiegroepen nog wel eens het verwijt, dat zij geen rassen heeft ge kweekt met een ingebouwd mecha nisme, dat de opbrengst bij grote boeren halveert en bij kleine boeren verdubbelt! Ik vrees, dat er op dit punt voor die groepen nog wel wat te ageren zal overblijven. r. Van der Have, de trotse bezitter van de pas door Prins Bernhard uit gereikte Koning Willem I-prijs, be kritiseerde in zijn dankwoord het subsidiebeleid van het Ministerie van Ekonomische Zaken aan het indus triële bedrijfsleven vanwege de kon- kurrentieverstorende werking die daarvan uit gaat: "In tegenstelling tot deze subsidiepolitiek met als achtergrond het kunstmatig handha ven van arbeidsplaatsen is in de land bouw al sinds de krisis van 1890 een veel gezondere politiek gevolgd die berust op wetenschappelijk basison derzoek, op landbouwonderwijs, rijksvoorlichtingsdienst en de keu ringsdiensten die als doel hebben het geven van een neutrale en betrouw bare kwaliteitsgarantie. Met raad en daad hebben zij de kwekers van land- en tuinbouwge- wassen steeds bijgestaan en dat heeft, zo zei Van der Have, praktisch nooit tot konkurrentieverstorende effekten geleid. Met het doel de kontinuïteit te handhaven en te overleven heeft de ondernemer in de landbouw, aldus de kleinzoon van de oprichter van het Kweekbedrijf in Kapelle, steeds zijn typische onder- nemerstaak moeten uitoefenen: nieuwe markten zoeken, nieuwe produkten kweken, het produktie- proces verbeteren en investeren bij groei en afstoten of inkrimpen bij het keren van het getij". De heer Van der Have had er eerder vreeds uitdrukkelijk op gewezen dat het suksesvol opereren van het be drijf aan het gehele team van mede werkers is te danken, reden waarom hij hen mee wilde laten delen in de eer. Het bedrijf op8 november 1879 gesticht door DJ. van der Have en begonnen als boomkwekerij is nu uitgegroeid tot een wereldver maard bedrijf op het gebied van het kweken van landbouwzaden met een export over de gehele wereld en vestigingen en partici paties in Groot-Brittanië, Frank rijk, België, Denemarken, Italië, Duitsland en de Verenigde Sta ten, Marokko, Iran, Nieuw-Zee- land en Japan. Het zou in dit bestek te ver voeren om nader in te gaan op het on dernemerschap, aanpassingsver mogen aan nieuwe eri te ver wachten situaties, de bijdrage aan het nationale- en internationale voedselvraagstuk. Kenmerkend in dit totale gebeu ren is het feit dat op zeer geavan ceerde wijze research wordt ge pleegd op grote schaal. Hieraan wordt 7% van de omzet besteed, hetgeen zeer hoog mag worden genoemd. Eveneens kenmerkend is het steeds opnieuw onderzoeken van nieuwe mogelijkheden en nieuwe markten. Een voorbeeld van het samen gaan van praktijk en wetenschap hand in hand, het wezenlijke kenmerk van het ondernemer schap van de Fa. van der Have, redenen waarom het bestuur van de Stichting Koning Willem I- prijs met grote voldoening het besluit kon nemen'aan Ir. DJ. van der Have de prijs voor 1980 toe te kennen. De Koning Willem I-prijs wordt op voordracht van provinciale ekonomische technologische in stituten en andere instanties door het bestuur van de Stichting Ko ning Willem I-prijs eens in de twee jaar toegekend. Hiervoor komen in aanmerking de per soon, groep van personen of de onderneming die in belangrijke mate heeft bijgedragen aan de regionale en nationale ontwikke ling van de industrie in Neder land en aan de naam van onze industrie in internationaal op zicht. Het is voor de eerste maal sinds 1956, toen de prijs werd ingesteld door de Vereniging Nederlands Fabrikaat, dat de prijs wordt toe gekend aan een bedrijf dat werk zaam is in de agrarische sektor' De onderscheiding, die bestaat uit een bronzen plastiek en een oorkonde, is genoemd naar Ko ning Willem I die in zijn tijd sti mulerend werkte bij het onder nemen van grote projekten ten behoeve van het Nederlandse volk. Plantenveredeling voor beter mi lieu Naast de vele suksessen bij de plantenveredeling op het gebied van de resistentie zijn er, zo ver heelde prof. Sneep niet, ook tegenslagen. Het spreekt vanzelf dat op alle nivo's hard wordt ge werkt om tot stabiele vormen van resistentie te komen' De per- spektieven lijken de hoogleraar daartoe goed. "Zo kan de plan tenveredeling dan ook innove rend werken op het milieu, omdat het door resistentie minder belast zal worden met bestrijdingsmid delen", zo zei hij. Heffing op suikerimport E.E.G. De ontwikkeling van de wereld marktprijs voor suiker is zodanig dat de uitvoer van suiker uit de Europese Gemeenschap thans belast wordt met een heffing. Tot voor zeer kort kon de export naar buiten slechts tot stand komen door toepassing van restituties. Mais in Frankrijk Het maisareaal in Frankrijk wordt geraamd op rond 1,8 miljoen ha, dat is 12% meer dan vorig jaar en onge veer evenveel als in 1978. De op brengst van oogst 1979/1980 wordt geraamd op 8,5 miljoen ton. Tot 1 april werd 7,257 miljoen ton afgele verd, vergeleken met 6,374 miljoen ton vorig seizoen. Er werd 847.200 ton afgeleverd aan de verwerkende industrie en 2,415 miljoen ton aan de mengvoederindustrie. Naar de lid staten van de GemeeiTschap werd 1,908 miljoen ton afgeleverd en naar derde landen 17.000 ton. Tot 1 april werd 1,925 miljoen mais uitgevoerd en 420.000 ton mais in gevoerd. 13 f

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13