I.R.S. nog lang niet uitgestudeerd maïs onkruidvrij en het volggewas ongemoeid Phytophthora Omdat 't goed de grond uit moet H, M Shell Vooraan in gewasbescherming. Ridomil25WP/ Ridomit' Speciaal H et instituut speelt waar het in ons LIGTERMOET CHEMIE EM Op halve eeuwfeest blijkt: Twee partners O, Veel onderzoek Nieuwe werkterreinen Zie, de naam zegt het al. Bellater. Schone aarde. Maakt de grond schoon van onkruid. Prachtig, maar wat belangrijker is, Bellater heeft geen nadelige invloed op het volggewas! En daarmee heeft 't heel wat voor op andere onkruidbestrijdingsmiddelen. Als onkruidgevoelig gewas kan maïs dus ongestoord grootgroeien na een Bellater-behandeling vóór, tijdens of kort na de opkomst. Zonder enig gevaar voor wat er nadien wordt geteeld: granen, bieten, aardappelen, bonen, erwten of grasland. Bellater is van Shell. Het wordt zonder toevoeging van olie of uitvloeier verwerkt en heeft een brede, zeer effectieve en langdurige werking, via de bodem èn door direct contact. Bellater: de veilige nieuwe aanpak van onkruidproblemen in maïs. voorafgaand aan de toespraak van prof. Zonderwijk reeds een historisch overzicht gegeven van de aktiviteiten van het I.R.S. Ook stelde hij daarbij vast dat het instituut in de toekomst nog talrijke zeer nuttige taken moet gaan vervullen. p een feestelijke bijeenkomst in de Flevohof heeft het Instituut voor Rationele Suikerproduktie (IRS) gevestigd te Bergen op Zoom, vorige week woensdag z'n 50 jarig bestaan gevierd. Prof. Dr. P. Zonderwijk, hoogleraar te Wageningen, hield voor de talrijke genodigden een be toog dat hij als titel meegegeven had: "Het harmoniemodel tussen onkruid en agrarische vegetatie". Hij stelde daarbij duidelijk dat de teelt van landbouwgewassen voor gaat boven de onkruiden: "Waar gewassen staan is onkruidbestrijding primair", aldus de hoogleraar. Voorts zei hij van mening te zijn dat daar waar geen gewassen worden geteeld zoals langs spoorbermen, bermen van wegen e.d. de onkruiden juist zoveel mogelijk in stand moeten worden gehouden. En, zo voegde hij er nog aan toe, waar gewassen en onkruiden elkaar geen kwaad doen moet men ze beide laten staan. J. n het tweede deel van zijn betoog filosofeerde hij over de grenzen van onkruidbestrijding. "Hoe ver moet men gaan, alles bestrijden of zijn teelten zoals suikerbieten mogelijk waarbij bepaalde onkruiden niet wor den bestreden? Gevaar daarbij is, zo meende hij, dat je dan de kans loopt die onkruiden volgende jaren niet meer in de hand te kunnen houden. Veel onderzoek hiernaar moet nog plaatsvinden. De voorzitter van het Instituut de heer W, Koster had .et I.R.S. werd 50 jaar geleden opgericht. De naam was toen nog "Instituut voor Suikerbietenteelt". Initiatiefnemers tot de oprichting van dit instituut waren de suikerfa brieken in ons land. Zij waren van mening dat er meer studie en onder zoek moest worden gedaan naar de beste teeltomstandigheden van sui kerbieten, zulks in het voordeel van zowel de teler als de verwerker. Thans bestaat, na enige veranderin gen in de naam en aantal deelne mers, het instituut uit twee partners: de Suiker Unie en de Centrale Suiker Maatschappij die het instituut ook financieel bestaansrecht geven. De direktie wordt gevormd door ir. B. Bos, de direkteur en door ir. J. Jor- ritsma de adjunkt-direkteur. Zij sa men leiden het wetenschappelijk teeltonderzoek dat voor een belang rijk deel plaatsvindt in het laborato rium dat samen met het hoofdkan toor is gevestigd in de vroegere koö- peratieve suikerfabriek te Bergen op Zoom. De kiem kracht van het zaad wordt nauw keurig bepaald. land de teelt van suikerbieten betreft, een zeer belangrijke rol. Immers de bietenteelt omvat een belangrijk deel van het bouwplan van de akkerbou wer en draagt dientengevolge ook voor een niet onbelangrijk deel bij tot de inkomsten van de boer. Het spreekt vanzelf dat een goede bieten- oogst naar kwantiteit en kwaliteit voor hem van groot belang is. Dat de agrariër bij zijn bietenteelt een be roep kan doen op kennis, ervaring en onderzoeksresultaten van het IRS is van grote betekenis. Volgens het IRS is nog veel onder zoek te doen naar de ideale suiker bietenteelt en naar de optimale teel tomstandigheden. Naast het vele werk dat reeds is gedaan naar een betere verwerking van de teelt (de mechanisatie en rationalisatie) houdt het instituut zich nu ook sterk bezig met de stikstofbemesting. Overigens tracht men ook het effekt van andere meststoffen op het gewas te meten. Zeer bekend is voorts de bestrijding van bietencystenaaltjes. Het hoeft geen betoog dat het instituut zich voortdurend beijvert daarop een af doend antwoord te gegen. L aar nieuwe werkterreinen die nen zich aan: besparing van energie en beperking van de tarra om er enige te noemen. Het is voor de teler zaak goed op de hoogte te blijven van de onderzoeksresultaten van het insti tuut. Het doel van het IRS staat daar overigens borg voor: "trachten te ko men tot een rendabele bietenteelt en een zo hoog mogelijke bietsuikerpro- duktie". Bellater De beste uitvinding tegen Phytophthora in aardappelen sinds de ontdekking van de aardappel zelf! Ridomil 25 WP en Ridomil Speciaal bevatten metalaxyl, hét systemische middel voor de bestrijding van Phytophthora in alle aardappelteelten. Ridomil Speciaal bevat daarnaast ook mancozeb, waardoor het bijzonder geschikt is voor toepassing in gevallen waar men mangaangebrek verwacht. Door de systemische werking beschermen Ridomil 25 WP en Ridomil Speciaal de plant gedurende een lange periode tegen een aantasting van Phytophthora omdat ook de nieuwe uitgroei hiertegen wordt beschermd. Beide middelen kunnen gedurende het gehele seizoen worden toegepast zonder dat de dosering behoeft te worden opgevoerd. - Metalaxyl kan door de snelle opname door de plant niet worden afgespoeld. Dus niet overspuiten na een regenbui! Integendeel! Vocht verbetert de opname! y. Ridomil 25 WP en Ridomil Speciaal ~-3f: geven zekerheid in de aardappelteelt. Vraag er naar! Want iets beters is er niet! ©Ridomil is het geregistreerde handelsmerk van Ciba-Geigy A.G. Wilt U meer informatie, /f.\. -%f- vraag dan naar onze folder. t Ligtermoet Chemie B.V. Postbus 1048 4700 BA Roosendaal Tel.: 01650-32912 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12