De maand juni op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf D e starid van diverse gewassen is momenteel niet overal bevredigend te noemen. Het koude relatief droge weer in de afgelopen tijd is hiervan de oorzaak. Dit geldt echter niet voor de wintergranen, het graszaad en het koolzaad. Deze gewassen gaven direkt na de winter een vlotte ontwikkeling te zien en vertonen over het algemeen nog steeds een goede stand. D e maand juni is een zeer geschikte maand om er zo af en toe eens uit te gaan voor een bezoek aan proefvelden en praktijkpercelen. Dit is naast het bijhouden van vakliteratuur eveneens erg belangrijk. Sluit U zoveel mogelijk aan bij komende exkursies, ook als die gaan naar objekten buiten Uw eigen gebied. T D e meeste aardappelpercelen wor den voor opkomst gespoten tegen het onkruid. Laatkiemende onkruiden als o.a. zwarte nachtschade en moeilijk door bodemherbiciden te bestrijden onkruiden als bijvoorbeeld kleefkruid of kweek kunnen een bespuiting na opkomst nog noodzakelijk maken. Tegen kweek en andere grasachtigen kan nu ook worden gespoten met Fervin na opkomst. Kweek wordt geremd, maar groeit later weer ver der. In aardappelen kan aan Fervin geen olie toegevoegd worden. In dit gewas is het goed mogelijk te werken met tussenrijenbespuitingsappara- tuur met gebruikmaking van goede afschermkappen. Hiervoor toegela ten zijn paraquat en DNBP in olie. H, E Algemeen Akkerbouw Wintertarwe Suikerbieten Aardappelen Zaaiuien Vlas Erwten Karwij en luzerne hebben meestal een wat dunne stand en zijn door het minder gunstige weer onvoldoende ontwikkeld. Ook voor het vlas is het te koud en te droog geweest. De zomergranen doen het op enkele percelen zomergerst na goed. Bij uien en bieten waren er problemen als gevolg van korstvorming bij de in maart gezaaide percelen. Een groot deel van deze bieten moest worden overgezaaid. Naar schatting is dit 10% van het totale areaal. Op de niet overgezaaide percelen is het plantaantal dikwijls te gering. De aardappelen komen nu goed boven. Bodemherbiciden zijn voor tussen- rijenbespuiting niet toegelaten o.a. door hun persistentie ten aanzien van nateelten zoals wintertarwe. Half juni wordt als regel gestart met de bestrijding van de aardappelziek te (phytophthora). Zodra de planten in de rij elkaar beginnen te raken, wordt het tijd met deze bespuitingen te beginnen. Naast de al jaren gebruikte ma- neb/fentin-verbindingen, welke al naar gelang de weerssituatie om de KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDE RIJ TE GOES De bedrijfsvoorlichters, C.J. Govers, ing. R. vam der Meer. geheel andere manier van luisdo- ding. Het dient te worden gespoten tegen een 0,5 liter per ha en heeft een veiligheidstermijn van 3 weken. De bestrijding van de koloradokever is verplicht. Zo af en toe is deze er weer. Spuit op tijd met een van de vele toegelaten middelen want oude larven zijn moeilijk te doden. Hier tegen zijn onlangs ook toegelaten twee nieuwe middelen op basis van permetryn, namelijk AApermin en Ambush. Op veel bedrijven is de tweede helft van deze maand niet zo erg druk. Daar waar dit nodig is, is er dan tijd om de erfverharding in orde te brengen of een bietenstortplaats aan te leggen. De bieten storten in de buurt van een slikkerige dam verhoogt de kans op veel grondtarra. O, ver de bestrijding van ziekten in de granen vóór het in aar komen en over de bestrijding van diverse afrij- pingsziekten verwijzen wij U naar onlangs gepubliceerde artikelen. Dit jaar zal de wintertarwe duidelijk vroeger in aar komen dan in 1979 en zal er dus ook vroeger tegen ziekten moeten worden gespoten. In het be gin van de bloei is het de tijd om voorbehoedend te spuiten tegen af- rijpingsziekten. Dit is vlak na het in aar komen van het gewas. Werd kort voor dit moment nog ge spoten met bijvoorbeeld Bayleton maneb tegen o.a. meeldauw of mis schien zelfs gele roest, dan is het mogelijk dat deze bespuiting tegen afrijpingsziekten in 't begin van de bloei achterwege kan blijven. Het blijft dus noodzakelijk regelmatig de gewassen te kontroleren op de ont wikkelingen van schimmelaantastin gen en luis. De tweede N-gift is nu wel overal toegediend. Daar waar doelbewust of door omstandigheden gedwongen de stikstof in drie keer wordt gestrooid is het eveneens tijd deze derde gift nu te verstrekken. In het verleden is ook gebleken dat een extra N-gift boven de bekende 200 N-totaal niet alleen de opbrengst nog wat verhoogt, maar ook het ei witgehalte van de korrel en daardoor de bakkwaliteit verbetert. Het bestrijden van afrijpingsziekten in de tarwe laat zijn sporen achter. egen goed ontwikkelde kweek, raaigrasopslag en duist kan nu nog worden gespoten met Fervin Schering II E olie. Tegen raaigras en duist 1,25 kg Fervin 5 liter olie en tegen kweek 1,5 kg Fervin 10 liter olie per ha. Kweek wordt daarmede alleen bovengronds bestreden, maar zal toch daarna in het gewas bieten weinig problemen— meer geven. "Wilde schieters of onkruidbieten een gevaar voor de bietenteelt". Dit is de titel van een folder uitgegeven door het I.R.S. Stel U hiervan goed op de hoogte. Dit jaar zijn er drie redenen aan te geven waarom regelmatig op de aanwezigheid van groene perzik bladluis moet worden gelet: 1. De overwegend holle stand van met name de vroeg gezaaide bie ten die zijn blijven staan. 2. De late opkomst van de opnieuw gezaaide bietenpercelen. 3. Het geringere gebruik van gra nulaten. Anderzijds wordt verwacht dat de virusdruk door het weinig optreden van vergelingsziekte de laatste paar jaren niet groot zal zijn. Ook zijn er weinig overwinterende luizen ge vonden en zullen door de koude ook de luizenvluchten vanaf de winter- waardplanten mogelijk pas laat op gang komen. Verrassingen blijven echter niet uitgesloten. Wilde schieters of onkruidbieten, een gevaar voor de bietenteelt. 7-14 dagen worden gespoten zijn er sinds vorig jaar een paar nieuwe middelen bijgekomen, namelijk: Ridomil 25 WP, Ridomil Speciaal, Shell Curam, AAcuram. Ridomil 25 WP (dosering 1 kg per ha) werkt systemisch, komt dus in het transportsysteem van de plant te recht, werkt daardoor langer en kan zelfs de reeds in de plant aanwezige schimmel een halt toe roepen. Voor waarde is echter dat men het middel tot aan het eind van het seizoen blijft gebruiken. Van het middel moet na melijk een bepaalde hoeveelheid konstant in de plant aanwezig blij ven. Men kan dus niet meer terug overschakelen op de minder dure maneb/fentin produkten. Wel is het mogelijk en eigenlijk aanbevelens waardig de eerste bespuitingen uit te voeren met maneb/zineb of ma- neb/fentin-kombinaties. Ridomil 25 WP moet om de 12-14 dagen worden herhaald. De ervaring heeft geleerd de tweede bespuiting met dit middel nog wat vlugger uit te voeren. Wordt onverhoopt phytop hthora in het gewas gekonstateerd bij gebruik van de oude middelen, dan zo vlug mogelijk spuiten met Rido mil en de volgende bespuiting 5 da gen later weer herhalen. Daarna kan om de 12-14 dagen worden gespoten. Ridomil Speciaal (2 kg per ha). Bij dit produkt is aan de werkzame stof van Ridomil (metalaxyl) mancozeb toe gevoegd. Mogelijk in bepaalde ge vallen nog weer een verbetering. Shell Curam en AAcuram zijn de zelfde soort produkten. Ze werken niet systemisch zoals Ridomil maar hebben wel een kuratieve werking, wat de maneb/fentinverbindingen niet hebben. Toprol komt de laatste jaren niet veel meer voor. Toch blijft het gewenst rond half juni een keer te spuiten met een luisdodend middel. Gooi nooit bij elke phytophthorabespuiting een luisdodend middel. Dit werkt resis tentie in de hand, zodat het probleem alleen maar groter wordt. Nieuw is het onlangs toegelaten middel Hostaquick. Dit heeft een Van deze middelen is slechts 200 gram per ha nodig. Bedenk dat de bestrijding van dit insekt ook verp licht is in aardappelopslag in andere gewassen. O, ver de gewasbescherming in uier na opkomst verscheen onlangs eer uitgebreid artikel van de zijde van dt S.N.Ui.F., zodat volstaan kan worder met hier naar te verwijzen. L et is mogelijk dat enkele perce len ter voorkoming van legering ge spoten moeten worden. Dit kan bi een lengte van 30-45 cm met 1-1,i liter Ethrel-A of met 3-4,5 liter Terpa per ha, afhankelijk van de groei-om standigheden. Spuiten met minsten 600 liter water per ha. Schraal wee tijdens het spuiten of kort na he spuiten regen, vermindert de opname Toevoeging van 0,5 liter Citowet aan Terpal bevordert de werkings zekerheid. Tegen trips en aardvlooi en kan met parathion of met d< nieuwe middelen Ambush en AAp ermin worden gespoten. en week voor de bloei kan wordei gespoten met 1,5 liter parathioi tegen de erwtengalmug (knopmade) Bij warm weer moet dit na enkeh dagen worden herhaald. Erwtentrips bestrijden we eveneen: met parathion of met Ambush o AApermin die hiervoor ook een toe lating hebben en wel met 200 gran per ha. De erwtenpeulboorder dient te wor den bestreden als de eerste peulen ii de randen van het perceel beginnei te zwellen. Ook hiervoor zijn naas de oude middelen nu ook weer Am bush en AApermin beschikbaar. D« tweede bespuiting een week later. Zogenaamde "kwade harten" (man gaangebrek) komt vooral in wa drogere zomers steeds meer voor 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10