Voedselprobleem in de wereld zal nog groter worden HOGE VERWACHTINGEN VAN REAGEERBUISPLANT BESTEMMINGS PLANNEN Aangenomen wordt dat in de komende decennia de vraag naar voedsel in de wereld sterk zal toenemen. De F.A.O. schat het aantal honge renden op minstens 450 a 500 miljoen, en anderen ramen zelfs 800 tot 1100 miljoen. Dit zei drs. A. Schelhaas op een onlangs gehouden studiedag van de A.C.V. (Afnemers Controle Veevoeders) in Ede. Vol gens Schelhaas zal ondanks grote inspanningen het tekort aan voedsel in de wereld in de komende 20 jaar nog verder toenemen, aldus de uitkomsten van de meeste zo niet alle studies. Zo wordt de importbe hoefte aan granen van de ontwikkelingslanden geraamd op 80 miljoen ton graan, dat is het dubbele van 1973/75. Voor de bevrediging van de niet-koopkrachtige vraag zou dan nog eens een import van 50 miljoen ton nodig zijn. Voor Wereldoorlog II waren de ontwikkelingslanden nog netto-expor teurs terwijl deze landen in 1950 nog slechts een import hadden van 10 miljoen ton. Stukjes wortelstok met een knop, op een kunstmatig voedingsmedium onder invloed van groeiregulatoren, ontwikkelen zich snel tot vele tientallen plant jes. Een F.A.O. rapport stelt dat de zelf voorzieningsgraad van de ontwikke lingslanden in 2000 bij granen zal da len van 92% in 1975 naar 80% in 2000; bij vlees van 102% naar 76% bij melk van 91% naar 71%. Dat zou de noodzaak met zich bren gen van omvangrijke voedselimpor- ten. Bij granen zou dat leiden tot een importbehoefte van 114 miljoen ton graan in 1990 en 177 miljoen ton in 2000. Deze cijfers zijn die van een trend-scenario, waarbij de cijfers van het zg. normatieve scenario wat af wijken. Vast staat volgens de F.A.O. studie dat ook onder de meest gunstige omstandigheden in de jaren 1990 en 2000 omvangrijke voedselhulplever anties wenselijk zijn, veel grotere dan tot dusver konden worden gereali seerd, terwijl in de meest waar schijnlijke trend-scenario's de ge wenste hulpleveranties zeer groot zijn, aanzienlijk groter dan praktisch politiek realiseerbaar moet worden geacht. ./Ay, ÉÊmWËÊÈÊt t Rosmalen. Vanaf 29 april ligt gedu rende een maand ter inzage het ge wijzigd vastgestelde bestemmings plan "Dorpsrand". Zij die tijdig be zwaren hebben ingediend bij de ge meenteraad alsmede zij die bezwa ren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Rucphen. Vanaf 29 april ligt gedu rende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan "Sport- en vrijetijdscentrum De Vijfsprong". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de ge meenteraad als bij G.S. kunnen be roep instellen bij de Kroon. Vlissingen. Vanaf 29 april ligt gedu rende een maand ter inzage het ont- werp-bestemmingsplan "Bloemen- laan, 2e verandering". Bezwaren Melk en zuivel Zonder twijfel zijn in de ontwikke lingslanden de knolgewassen, granen en rijst van groter belang dan melk en zuivelprodukten. Wel is op te merken dat bij stijgende welvaart in de onderontwikkelde landen de ge vraagde hoeveelheden melk- en zui velprodukten meer dan evenredig toenemen. Volgens het trendscenario zal de zelfvoorziening melk en zuivel dalen yan 91% in 1974/76 tot 71% in 2000, wat zoii leiden tot een importbe hoefte van omgerekend 37 miljoen ton melk in 1990 tegen 10 miljoen ton in 1974/76 en 14 miljoen ton in 1979. Ook volgens het zeer optimis tische normatieve scenario loopt de zelfvoorzieningsgraad voor melk en zuivel terug van 91% naar 87%. Dat betekent een importbehoefte van 19 miljoen ton melk (equivalent) en in 2000 31 miljoen ton. Het Europese zuiveloverschot be- kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Woensdrecht. Vanaf 29 april ligt ge durende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan "Rijzendeweg-west". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Eersel. Vanaf 1 mei liggen geduren de een maand ter inzage de ont- werp-bestemmingsplannen "Woon wagencentrum" en "De Dijken". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Oudenbosch. Vanaf 1 mei ligt gedu rende een maand ter inzage het ge wijzigd vastgestelde bestemmings plan "Buitengebied". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de draagt 10 tot 15 miljoen ton melk (equivalent). Uitbreiding Te konkluderen is, aldus Schelhaas dat op wereldniveau in de komende jaren van een grote behoefte en aan een uitbreiding van de kommerciële zuivelexport nodig is. Te konstateren is reeds een toene mende vraag naar melk en zuivel in derde landen. In 1979 was er reeds een rekordim- port zuivel in derde landen van 14 miljoen ton melk (equivalent). Dit jaar zal dat waarschijnlijk aanmer kelijk meer zijn. De kommerciële export van zuivel mag niet gaan ten nadele van de lo kale producenten. Een belangrijke voorwaarde is dat de ontwikkelingslanden een landbouw- en prijspolitiek voeren, die de lokale producenten een redelijke prijs voor hun produktcn garandeert. Produktiebeheersing Met de genoemde exportmogelijk heden is in de Gemeenschap het overschotprobleem nog niet opge lost, gezien de moeilijkheid de mo gelijkheden te realiseren. Voor de olielanden is het probleem niet zo zwaar, daar deze over genoeg devie zen beschikken. Niettemin als Amerika de graan schuur van de wereld is, de Ge meenschap is de zuivelleverancier bij uitstek van de wereld. Toch blijven vooralsnog de over schotten een ernstige bedreiging vormen van de JEuropese melkvee houderij. De superheffing lijkt van de baan, doch aan andere middelen om de produktie in de hand te krijgen, met name produktiebeheersing, is te wei nig aandacht gegeven tot nu toe. Jammer is het dat het huidige Euro pese landbouwbeleid momenteel vooral bepaald lijkt te worden door het grote politieke spel, gebaseerd op kleine nationale belangen en niet door gezonde landbouwpolitieke be ginselen, gericht op het welzijn van Europa als geheel. vdw Bij de vakgroep Tropische Planten teelt van de Landbouwhogeschool in Wageningen is een methode ontwik keld voor de kweek van tropische ge wassen, welke een belangrijke bron kan vormen voor de verbetering van die gewassen en daarmee van de voedselvoorziening in de Derde Wereld. Aanleiding tot het onderzoek naar de methode was de bedreiging van de Cryptocoryne-soorten in Zuidoost- Azië. Het zijn waterplanten die in het wild groeien en door de plaatselijke bevolking worden verzameld. Uit eindelijk bereiken deze waterplanten de aquariumbezitters in het rijke Westen. De vindplaatsen raken ech ter gaandeweg uitgeput. Om de schade aan het milieu in het land van herkomst te beperken en tegelijkertijd de aquariumhouder niet teleur te stellen, heeft men bij de Vakgroep Tropische Plantenteelt ge zocht naar methoden om deze be dreigde planten kunstmatig te ver meerderen. De oplossing bleek de kweek in een reageerbuis(in vitro cultuur) die veel sneller plaatsvindt dan een vegetatieve vermeerdering in het aquarium. Stukjes wortelstok met een knop, op een kunstmatig voedingsmedium onder invloed van groeiregulatoren, ontwikkelen zich snel tot vele tientallen kleine plant jes. Belangstelling van FAO De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties FAO heeft inmiddels grote belangstelling ge toond voor het op deze wijze tot stand komen van collecties planten, de zo genaamde 'genenbanken'. Genen- banken in vitro bieden grote voorde len boven collecties in het veld. Het materiaal kan zonder kans op besmetting ziektevrij worden opge slagen in een kleine ruimte. Daar naast kunnen de reageerbuizen met de plantjes internationaal gemakke lijk worden uitgewisseld door hun kleine volume en door de afwezig heid van ziekten die de invoer kun nen belemmeren. Nadelen zijn een mogelijk verhoog de kans op erfelijke veranderin- gen(mutaties) en het feit dat men in de buizen niet kan zien hoe de ge wassen zich in het veld zullen gedra gen. (aspecten Intern Samenwerking). deze op de juiste plaats van be stemming komen. VEEHOUDERIJ WA NNEER U HET niet zo nauw neemt met het tijdstip van inscha- ren, zullen uw koeien het niet zo serieus nemen met de melkgift. De medewerkersbehoeven toch geen voorbeeld te zijn voor de on dernemer? Streef bij inscharen naar een graslengte van 15 cm vanaf de grond gemeten. In dit stadium is de droge stof opname hoog, de graskwaliteit uitstekend en worden de beweidingsverliezen tot circa 15% beperkt. ER ZIJN GELUKKIG veel vee houders die eerst rekenen en dan doen. Zeer belangrijk is dit voor het bijvoeren van het vrij prijzige krachtvoer tijdens de weideperio- de. Wanneer U zorgt voor on- kruidvrij weidegras met een lengte van 15 cm bij inscharen dan hebben melkkoeien tot een pro duktie van 20 kg per dag geen krachtvoer nodig. Een gemiddelde krachtvoergift van 4a 5 kg per dag is zeker in de maanden mei - juni en begin juli niet nodig. NU HET JONGVEE vanaf de geboorte meestal in groepsboxen losloopt, valt het niet mee om ze in de weide te pakken te krijgen. Toch is het bij insemineren of een behandeling door de dierenarts ook tijdens de weideperiode nodig om het jongvee te vangen. Een met planken of rond hout gemaakt vanghok behoeft niet duur te zijn. Zo'n primitief gemaakt hok geeft niet alleen een groot gemak, maar het spaart ook hart en zenuwen wanneer U niet mee achter jong vee behoeft aan te jakkeren. Uitdeling van voedselhulp in Afrika, (foto: WFP). AKKERBOUW VEEL ONKRUIDEN komen vanuit de perceelskanten de akker op. Zaden van duist, klein hoef blad, stekels enz. zijn een werke lijk gevaar voor uw grond. Zorg dat de slootkanten regelmatig ge maaid worden, voordat de zaden gerijpt zijn. Ook chemische maai en is mogelijk maar daarmee moet U wachten tot na 1 juni. Een ge makkelijke bestrijding aan de kant voorkomt een moeizame be strijding op het land. ER KOMT ONDERIN de win tertarwe reeds meeldauw voor. Wanneer de meeldauw maar on derin blijft, valt het met de schade erg mee. Alleen als de meeldauw straks mee naar boven komt en ook de bovenste bladeren worden aangetast, heeft het zin een be spuiting toe te passen. Dat de laatste drie gevormde bladeren gemeenteraad alsmede zij die be zwaren hebben tegen de in het ont- werp^aangebrachte wijzigingen kun nen deze indienen bij G.S. Terneuzen. Vanaf 1 mei ligt gedu rende een maand ter inzage het ont werp van de le partiële herziening van het bestemmingsplan "De Val". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Breda. Vanaf 6 mei liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp- bestemmingsplannen "Kesteren", "Partiële herziening 1977/2 van het bestemmingsplan "Brabantpark B- 1960" en "Kievitsloop-Gageldonk Zuid II". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. gezond blijven, is belangrijk voor het verkrijgen van een hoge op brengst. DE GROENE PERZIKBLAD LUIS is nog steeds de overbrenger van de vergelingsziekte. Kontro- leer daarom uw bietenpercelen op aanwezigheid van deze groene luis, ook als U Temik e.d. hebt gebruikt. Met het spuiten, kunt U wachten op de gele kaart of het radiobericht. Voor de eerste weken zal daarbij dan wel onderscheid worden gemaakt in wel of niet met Temik e.d. behandelde percelen. DE TIJD IS ER nu wel om uw wintertarwe een overbemesting te geven met stikstof. Het moet ge- beuren voordat het gewas in de aar komt. U kunt gebruik maken van kalkammonsalpeter. Lang niet alle percelen komen hiervoor in aanmerking. Het zal afhangen van de kleur en de ontwikkeling. Ook in de rassen is nogal wat va riatie. Ieder ras moet, evenals ieder perceel, apart worden beoor deeld. ELK JAAR OPNIEUW wordt er voor de regionale zowel als de landelijke proefboerderijen een onderzoekprogramma samenge steld. Mogelijk hebt U problemen op akkerbouwgebied die nader onderzocht dienen te worden. Zo ja, geef deze dan voor 1 juni door aan uw organisatie of bedrijfs- voorlichter. Zij zorgen dan wel dat 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7