Kontraktteelt I T"*,i"""d konservengroenten in 1980 Landbouwschap reageert op nota 'Paarden in Nederland' T ot slot een korte opmerking over het internationale verkeer. Produk ten als augurken, knolselderij, was- peen en schorseneren zijn voor een belangrijk deel bestemd voor fabrie ken in het buitenland. Via onze en quête kunnen wij onvoldoende peilen in hoeverre de vraag naar deze pro- dukteri zich ontwikkelt. I n de reaktie staat voorts dat - ge zien de maatschappelijke betekenis van de paardenhouderij en een door de jaren heen opgelopen achter stand - uitbreiding moet worden ge geven aan het paardenonderzoek. De voorkeur wordt daarbij uitges proken voor onderzoek bij het Proefstation voor de Rundveehou derij in Lelystad. D ank zij de vlotte medewerking van fabrikanten en teeltkommis- sionnairs kunnen wij nu reeds een overzicht geven van de kontraktteelt voor het komende seizoen. Het ziet er naar uit dat het kontraktareaal konservengroenten ongeveer 5% zal inkrimpen, namelijk van 16.810 ha naar 16.065 ha. Deze inkrimping is minder groot dan aanvankelijk werd verwacht. Tot de gewassen die een behoorlijke veer moeten laten be horen knolselderij, slabonen, winterpeen en misschien schorseneren. Hiertegenover staan enkele gewassen waarvan een groter kontrakta reaal wordt gepland zoals doperwten, tuinbonen, boerenkool, spruit- kool, wittekool, spinazie en fijne peen. Paardenhouderij dient gestimuleerd H et bestuur van het Landbouwschap stelt het op prijs, dat er een Overleggroep Paardenhouderij bestaat, waarin het ministerie van Landbouw en Visserij, de Stichting Nederlandsche Hippische Sport bond, de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport en het Landbouw schap in een open overleg het beleid ten aanzien van de paardenhou derij bespreken. Dat zegt het Landbouwschap in zijn reaktie op de door de minister van Landbouw en Visserij eind januari 1980 aan de Tweede Kamer aangeboden nota "Paarden in Nederland". De reaktie zal overigens, gebundeld met de reakties van de Stichting Nederlandsche Hippische Sportbond en de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, aan de Vaste Tweede Kamerkommissie voor Landbouw en Visserij worden aangeboden. Dat betekent, dat de georganiseerde paarden houderij gezamenlijk op de ministeriële nota reageert. Gewas voor gewas Aardappelexport april 1980 Internationale uitwisseling van grondstoffen H et Landbouwschap is het met de minister eens, dat het uitgangspunt van het overheidsbeleid in de land bouw, te weten bevordering van de totstandkoming en de instandhou ding van ekonomisch levenskrachtige gezinsbedrijven ook op de paarden houderij van toepassing moet zijn. Het Landbouwschap ondersteunt het streven om de arbeidsplaatsen in de paardenhouderij te handhaven en zo mogelijk te vergroten. Paardenonderzoek Fokkerij UITVOERHEFFING SUIKER AANZIENLIJK OMHOOG Laddok-toepassing in maïs Jaarlijkse koolzaad expositie in Flevoland AKKERBOUW INTERNATIONAAL Slabonen. Door het CBS werd in 1979 een kontraktareaal opgegeven van 4.879 ha stamsla- en 78 stoksla- bonen, dus totaal 4.957 ha. Het kon traktareaal van onze enquête heeft betrekking op alle stamslabonen die in hele, gebroken of gesneden toe stand worden verwerkt. De gemid delde opbrengst is in 1979 hoog ge weest met als gevolg dat het areaal voor het komende seizoen wordt in gekrompen. Aangezien tot begin juli kan worden gezaaid, kunnen nog wijzigingen in het zaaischema aan gebracht worden. Doperwten. Volgens het CBS werden Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand april 96.000 ton konsumptie- en indus trieaardappelen uitgevoerd. Hierdoor is de totale export van oogst 1979 op 698.000 ton gekomen. Van de vorige oogsten is tot 1 mei uitgevoerd: oogst 1978 - 661.000 ton; oogst 1977 - 558.000 ton; oogst 1976 - 744.000 ton; oogst 1975 - 734.000 ton. De bestemmingen van de april-uit- voer zijn: West-Duitsland 65.000 ton; Verenigd Koninkrijk 14.000 ton; Italië 6.000 ton; Denemarken 1.000 ton; Frankrijk 'België 1.000 ton; E.E.G. 87.000 ton. Noorwegen 3.500 ton; Portugal 1.000 ton; IJs land 500 ton; rest Europa 500 ton; Amerika 1.000 ton; Azië 1.000 ton Afrika 1.500 ton; Totaal 96.000 ton. In de kalenderweek van 28 april t/m 3 mei 1980 is 19.500 ton konsumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd. De invoer in april bedroeg 3.000 ton, waarvan 2.000 ton voeraardappelen, die voornamelijk uit Frankrijk kwa men. Britse aardappelmarkt in evenwicht De omvang van de aardappelproduk- tie in Groot-Britannië is zodanig ge weest dat er momenteel van een ge wenst evenwicht tussen vraag en aanbod sprake is, aldus een medede ling van de Britse Aardappelraad. Dit ondanks een wat kleiner oogst. Een inventarisatie toonde aan dat begin maart de voorraden voor men selijke konsumptie geschikte aardap pelen rond 1.104.000 ton bedroeg op een totaal-voorraad van 1.335.000 ton. Een jaar geleden was dat resp. 1.438.000 en 1.663.000 ton. De indruk bestaat dat het hoofdelijk verbruik thans groter is dan vorig jaar. Voor het kalenderjaar verwacht men dat het hoofdelijk verbruik tot rond 100 kg zal toenemen, terwijl voor 1979 een konsumptie is becij ferd van 97 kg. Sinds de droogtejaren 1975 en 1976 is de Britse aardappelproduktie steeds zodanig groot geweest dat er van overschotten sprake was. Doordat evenwel thans geen aanvoeren van het Continent meer geweerd kunnen worden is de situatie toch wat onze ker aldus de Britse Aardappelraad. Men troost zich echter vooralsnog met de gedachte dat de van het Continent afkomstige aardappelen niet al te zeer in de smaak vallen van de Britse konsument. Vast staat evenwel ook dat de produ centen van aardappel produkten vorig jaar in ons land 5.041 ha do perwten geteeld. Onze enquête komt meestal iets lager uit. Wij missen bijvoorbeeld het kontraktareaal in Zuidwest-Nederland voor Belgische fabrieken. Ook in Zuidoost-Neder land wordt het voor ons moeilijker het kontraktareaal voor Belgische fabrieken vast te stellen. Afgezien hiervan wordt in het komende sei zoen een uitbreiding van het areaal verwacht. Het areaal van 5.100 ha is inklusief verse kapucijners (130 ha in 1979 en 187 ha in 1980). Tuinbonen. Ook bij tuinbonen wordt een groter kontraktareaal verwacht. Snij- en spekbonen. De teelt van stoksnijbonen en spekbonen voor de verwerkende industrie loopt op nieuw terug. Dit geldt vooral voor spekbonen waarvan slechts 20 ha is gekontrakteerd. Peen. Vorig jaar zijn de fabrieken met geheel rondgekomen met de toelevering van fijne peen. De op brengst bleef onder de verwachting. Het is dus vrij normaal dat het kon traktareaal fijne peen groter wordt. De vraag naar grove (winter-)peen'is gering, hetgeen resulteert in een kleiner kontraktareaal. Knolselderij. Volgens het CBS was het kontraktareaal vorig jaar toege nomen tot 1.242 ha. In onze enquête missen wij een paar knolselderij han delaren waardoor onze cijfers aan de lage kant zijn. In 1979 kwamen wij tot 1.075 ha. Dit valt terug tot 320 ha. In werkelijkheid zal het kontrakta reaal op circa 400 a 450 ha uitkomen. De vrije teelt bedroeg vorig jaar zo'n 956 ha. Indien deze oppervlakte geen verandering ondergaat, dan zal het totale areaal op ongeveer 1.400 ha uitkomen. Schorseneren. Wij vermoeden dat in Nederland meer schorseneren op kontrakt voor buitenlandse fabrie ken worden geteeld dan onze en- quêtecijfers aangeven. De inkrim ping die wij signaleren is twijfel achtig. Het is zelfs mogelijk dat er voorkeur aan de dag gelegd hebben voor Nederlandse en Belgische aard appelen als de prijs er maar enigszins naatwas. Dat geldt ook voor de pro ducenten van het bij uitstek Britse gerecht "fish and chips". Een woord voerder van de Britse organisatie van producenten van "fish en chips" heeft meegedeeld dat zelfs bij wat hoger prijzen kontinentale aardappelen voorkeur verdienen, gezien de betere kwaliteit en geringere afval. Goede graanoogst in Polen verwacht Hoewel verlaat staan de zomergra nen in Polen er goed voor en is de schade aan de wintergranen dit sei zoen achtergebleven bij de gemid delde schade van de laatste jaren. Het areaal beloopt ongeveer 4,8 mil joen ha wintergranen en 3,2 miljoen ha zomergranen. Vorig jaar bedroeg de oogst 17,3 miljoen ton, wat een import nodig maakte van ongeveer 8 miljoen ton. Dit seizoen verwacht men in Polen volgens mededelingen van het Pool se ministerie van Landbouw een op brengst van 22,4 miljoen ton graan. Ter aanvulling zullen belangrijke importen nodig zijn. Voor een deel is daarin reeds voorzien doordat deze dagen een overeenkomst tot stand kwam met Australië voor de levering van 300.000 ton graan. Het is voor het eerst dat Polen graan uit Austra lië importeert. een lichte uitbreiding zal plaatsvin den. Overige wortelgroenten. Hiertoe be horen kroten, koolrapen, koolrabi en pastinaken. Er komen wat meer kro ten en pastinaken, terwijl het kon traktareaal koolrapen en koolrabi een inkrimping zal ondergaan. Koolsoorten. Van boerenkool is vorig jaar te weinig verwerkt met als ge volg dat de kontraktteelt toeneemt. Ook bij spruitkool en wittekool wordt een uitbreiding verwacht. Bij rodekool en groene savooiekool wordt het kontraktareaal daarente gen kleiner. Spinazie. Het kontraktareaal voor 1980 moet als zeer voorlopig worden beschouwd. De uitzaai van her- fstspinazie is namelijk sterk afhan kelijk van de resultaten in het voor jaar. De voorjaarsteelt ondergaat een uitbreiding van 920 ha in 1979 tot 1.050 ha in 1980. In 1979 werd 500 ha herfstspinazie geteeld. Voor het ko mende seizoen is voorlopig 425 ha herfstspinazie gepland, maar dit areaal kan nog toenemen. Prei. De oogst van prei is behoorlijk arbeidsintensief waardoor het kon- traktprodukt een flinke prijs moet opbrengen. Voor de groentedroge rijen wordt dit produkt langzamer hand te duur. Er wordt enige in krimping van het kontraktareaal verwacht. Andijvie. Het kontraktareaal onder gaat weinig verandering. Een ge deelte is waarschijnlijk bestemd voor het vers gesneden produkt in klein- verpakking. Overige bladgroenten. Hiertoe beho ren kleine gewassen als kervel, pos telein, bleek- en bladselderij, peter selie en rabarber. In het algemeen worden bij deze gewassen weinig veranderingen verwacht. Augurken. De éénmalige machinale oogst van augurken is in 1979 niet erg succesvol geweest. Dit resulteert in een sterke inkrimping van het kon traktareaal. Ook bij de vrije teelt wordt enige inkrimping verwacht. Anderzijds worden ook buitenlandse groenten door Nederlandse fabrieken geïmporteerd. Dit geldt bijvoorbeeld voor winterspinazie en kroten uit West-Duitsland en bleekselderij er. schorseneren uit België. Wij hebben de indruk dat de import van grond stoffen voor de Nederlandse konser- venindustrie toeneemt. Voor de Ne derlandse landbouw betekent dit een ongunstige ontwikkeling die een na dere bestudering verdient. De afgelopen jaren exporteerde Ne derland overigens dooreengenomen ruim 200.000 ton verse groenten ten behoeve van buitenlandse indus trieën, tegen een import door de Ne derlandse industrie van krap 25.000 ton. Laddok is een gereed produkt op ba sis van Atrazin en Basagran. Het be vat 200 gram Atrazin en 200 gram Bentazon per liter. Dit betekent, dat indien 4 liter van het middel Laddok wordt gebruikt, deze hoeveelheid overeenkomt met 1,6 kg Atrazin en 1,6 liter Basagran per ha. Gebruiksaanwijzing Laddok is een kontaktherbicide dat in maïs wordt toegepast ter bestrij ding van vrijwel alle twèezaadlobbi- ge onkruiden, waaronder kamille, eel aandacht wordt in de reaktie ook besteed aan de verbetering van de paarden- en 'ponyfokkerij. Het Landbouwschap vindt dat in de fok kerij zoveel mogelijk gebruik moet De Europese Kommissie heeft on langs besloten de uitvoerheffingen op Europese suiker aanzienlijk te verhogen. Dat is gebeurd om te voorkomen dat relatief goedkope Europese suiker zou wegvloeien naar de wereldmarkt, waar de prijzen de laatste dagen aanzienlijk zijn geste gen. Geruime tijd zijn er geen uitvoer heffingen op Europese suiker ge weest, zodat die onbelemmerd geëx porteerd kon worden. Op 2 mei ech ter werd een exportheffing voor ruwe suiker ingesteld van 4,96 Europese rekeneenheden (ongeveer 13,65 gul den) per 100 kg. Op 9 mei kwam er zo'n heffing ook voor witte suiker en wel van 2,48 rekeneenheden (onge veer 6,80 gulden) per 100 kg. Die laatste heffing, op witte suiker dus, is dinsdag opgetrokken tot 8,12 ERE (ongeveer 22,30 gulden) per 100 kg. De heffing op ruwe suiker is opgetrokken tot 16,42 ERE (onge veer 45,15 gulden) per 100 kg. zwarte nachtschade, melganzevoet, perzikkruid en kleefkruid. Toepassing Laddok wordt gespoten na opkomst van de maïs, bij voorkeur bij een ge wasontwikkeling vanaf ca. 2 blaad jes. Zorg ervoor dat het onkruid goed wordt geraakt. Gebruik voldoende water en spuit bij voorkeur onder droge omstandigheden. Dosering: 4 1/ha. Afhankelijk van het onkruidbestand en de grootte van het onkruid 3 liter minerale olie toevoegen. worden gemaakt van objektieve se- lektiegegevens. Dat wil zeggen, dat de administratieve gegevens over sportprestaties en de fokkerijgege- vens bij elkaar gevoegd dienen te worden. Ook de resultaten van bruikbaarheidsonderzoeken zullen hierbij betrokken moeten worden. Veel belang hecht het Landbouw schap aan de bevordering van de af zet van paarden en pony's, waarbij naast de binnenlandse markt meer aandacht wordt besteed aan de bui tenlandse markt. .A. an het welzijn van het paard dient veel aandacht besteed te worden. Het Landbouwschap meent dat het in stellen van een georganiseerde paar- dengezondheidszorg een positieve in vloed kan hebben op het welzijn en de gezondheid van de Nederlandse paardenstapel. Er zal bovendien moeten worden opgetreden tegen het gebruik van doping. Tenslotte vraagt het Landbouwschap in zijn reaktie aandacht voor de btw- problematiek van de hengstenhou- ders. De btw-percentages worden na melijk verschillend gehanteerd en ook de belastingwetgeving blijkt ver schillend te worden toegepast. De jaarlijkse koolzaadexpositie van de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders en de Direktie Zuiderzeewerken is weer open. De koolzaadexpositie, gevestigd in een landbouwschuur van de R.IJ.P. op kavel NZ 75 aan de Winkelweg in Zuidelijk Flevo land, heeft een andere opzet ten opzichte van andere jaren. In het midden van de landbouw schuur staat een dorsmachine met een stropers. Tal van oude werktuigen en gereedschappen geven een idee hoe in vroeger ja ren de graanoogst plaatsvond. Vele oude foto's, illustreren dit. Rondom de landbouwschuur staan ontginningswerktuigen en moderne oogstwerktuigen opge steld. Verder staat de koolzaad expositie in het teken van het vijftigjarig bestaan van de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders. Desgewenst geven deskundige medewerkers van het grootland bouwbedrijf van de R.IJ.P. toe lichting op de expositie die dage lijks - ook tijdens de weekeinden - van 10.00 - 17.00 uur gratis voor het publiek toegankelijk is. Bor den wijzen de weg naar de kool zaadexpositie. Vanuit Almere-Haven - Nijkerk en Harderwijk treft de bezoeker direkt borden aan die de kool zaadroute dwars door de bloei ende, knalgele koolzaadvelden aangeven. Vanuit andere richtin gen is de koolzaadroute het best te volgen vanaf de weg Lelystad - Harderwijk. Halverwege deze weg begint de bebording. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6