Landbouwschap dringt aan op snelle EG-prijsbesluiten Fruittelers kunnen beroep op Bijstandswet doen Samenwerking Portugal en Nederland op landinrichtingsgebied Maandelijks overleg met minister Braks Europese zuivelbeleid: opnieuw een verloren jaar H et Landbouwschap heeft bij minister Braks van Landbouw en Vis serij de noodzaak onderstreept, dat de EG-landbouwministers aan het einde van deze maand een besluit nemen over de landbouwprijzen voor 1980/1981. Een verdere verlenging van het nog lopende prijsjaar is voor de melkveehouderij beslist ongewenst en ook voor de akkerbouwsektor is op korte termijn duidelijkheid nodig. Het Landbouwschap wees er in het maandelijkse onderhoud op woensdag 14 mei in Den Haag op, dat het onlangs door de landbouwministers bereikte principe-akkoord (ge middeld 5% prijsverhoging) ontoereikend is om de kostenstijgingen te kunnen goedmaken en de inkomensontwikkeling buiten de landbouw te kunnen volgen. I In het KNLC intussen.. Zorgwekkend D e minister acht niet alleen de in komensontwikkeling in de landbouw zorgwekkend, maar met name ook de dreiging dat door de financierings problemen binnen de EG het land bouwbeleid in de Gemeenschap vast loopt. Een tijdelijke medefinancie ring door de agrarische producent is volgens de minister in dit verband onontkoombaar. GEGEVENS GEVRAAGD OVER LANDBOUW-EXPORT NAAR IRAN Referentie prijzenstelsel In maart minder tomaten, komkommers en sla aangeplant Drs. H. Schelhaas: n het gesprek heeft het Land bouwschap zijn grote verontrusting kenbaar gemaakt over het feit, dat met dit akkoord elementen worden binnengehaald die de fundamenten van het gemeenschappelijk land bouwbeleid aantasten. Het gaat hierbij om de principe-afspraken om de produkten melk en suiker te be lasten met heffingen voor de finan ciering van de afzet van de toegeno men produktie. Dit zou gebeuren zonder dat er strukturele maatrege len worden genomen om het mark tevenwicht te herstellen, terwijl het inkomen in de- landbouw verder on der druk komt. Minister Braks sprak zijn zorg uit over de onzekerheden die ten aan zien van de besluitvorming nog be staan. De minister noemde de hou ding van Engeland in verband met de bijdrageproblematiek aan de EG uitermate halsstarrig en toonde zich niet optimistisch over de oplossing hiervan. Het Landbouwschap heeft hierbij aangetekend dat de medefinanciering door de producent niet als een extra bron van EG-middelen mag worden beschouwd. Het Landbouwschap is van mening dat een tijdelijke medefi nanciering juist gebruikt moet wor den voor een struktureel herstel van de zuivelmarkt. Het Landbouwschap heeft nogmaals de noodzaak bena drukt van een premieregeling voor vrijwillige beperking van de melkpro- duktie. De minister verklaarde zich, gezien de zich wijzigende omstandig heden, bereid te bezien op welke wijze dit voorstel in Brussel opnieuw aan de orde kan worden gesteld. Het Landbouwschap heeft met be trekking tot de verhoogde melkhef- fing nog eens nadrukkelijk gesteld dat het Europese zuivelbedrijfsleven betrokken moet blijven bij het over leg over de besteding van de gelden. Het Landbouwschap acht het prin cipe-besluit om de bestaande suiker quotaregeling te verlengen juist; de vastgestelde interventie van brood tarwe voor de perste drie maanden van het komende seizoen komt evenwel onvoldoende tegemoet aan de afzetproblemen in de graansek- tor. Tenslotte is door het Landbouwschap benadrukt dat het van groot belang is in het kader van de positie van de fruitteelt in ons land dat initiatieven ter verbetering van de fruitafzet een voldoende overheidsbijdrage krijgen. De minister is bereid het betreffende plan van een veilingorganisatie, dat door het Landbouwschap nader zal worden voorgelegd, te bezien. De Europese Gemeenschap verkeert - zo is door velen gekonstateerd - in een ernstige krisis. Van een gemeen schap, praktisch lamgelegd door po litieke tegenstellingen, kan niet ver wacht worden dat zij komt tot een gave en constructieve landbouwpoli tiek. Opvallend is dat het totale bud get van de EEG niet meer omvat dan 2% van de gezamenlijke begrotings uitgaven van de negen lid-staten, al dus de heer Schelhaas, voorzitter van het produktschap voor Zuivel op de openbare bestuursvergadering van 21 mei j.l. "Niettemin overheerst het budget probleem alle overige vraagstukken, wat de landbouw betreft bijv. ook het inkomens- en struktuurprobleem, zo vervolgde hij. Dit bewijst hoever de EEG verwijderd is geraakt van haar oorspronkelijke doelstellingen. De rol die Engeland bij deze ontwikke lingen, vooral het laatste jaar, heeft gespeeld, is niet te verenigen met de beginselen van de EEG". Tegen de achtergrond van de politie ke krisis, waarin de EEG verkeert kan mijn commentaar op het compromis dat ten langen leste over het zuivel- gaf de Akkerbouwkommissie ui ting aan haar onvrede over de onvol doende prijsbesluiten oogst 1980 en meer nog over de onzekerheid van het ingaan ervan; de feitelijk ingevoerde zelffinanciering van het suikerbeleid vond ze principieel verwerpelijk, want dat principe is ook zo bijvoorbeeld voor tarwe toe te passen; wat de tar- wemarkt betreft moet zeker het da gelijks beheer beter worden. besprak de Akkerbouwkommissie ook de moeilijke positie van teelt en verwerking van fabrieksaardappe len; ze vond dat telers, voor ze meer financiële verantwoordelijkheid gaan dragen, goed moeten weten welke de perspektieven op langere termijn zijn; ook de betrokken over heden moeten zich verantwoordelijk tonen. zette de Akkerbouwkommissie haar beraad voort over het al of niet doorgaan met de aardappelinventa risatie en werd het weer niet eens; allen vonden dat die inventarisatie beter zou moeten en sommigen zei den dat de voorwaarde voor voort zetting te achten. had de Veehouderijkommissie behalve over het schrpmelijk tekort schieten van het princïpe-EG-melk- prijsbesluit op zichzelf haar grote zorg over de wending die het EG- beleid nu neemt; een hogere melk- heffing met meer verschil tussen ge bieden, een strafheffing per uitbrei dend bedrijf waarschijnlijk volgend jaar, juist stopzetting van premiere gelingen in plaats van verbetering en uitbreiding. sprak de Veehouderij kommissie de hoop uit dat de identifikatie van slachtrunderen nu spoedig op poten 1 wordt gezet, voorwaarde voor het doen vervallen van de periodieke tuberculinatie; Stichting Gezond heidszorg en Centraal Bureau Slachtveeverzekering (die als be staand orgaan de uitvoering moet kunnen meenemen) zouden het snel over een werkbaar stelsel eens moe ten worden. Piet Dankert, lid van de socialistische fraktie in het Europees Parlement, heeft van de Europese Kommissie een overzicht gevraagd van de ont wikkeling van de restituties bij de uitvoer van landbouwprodukten naar Iran. Hij wil dat overzicht ontvangen per produkt en per maand over de pe riode januari 1979 tot heden. Daar naast wil Dankert weten, welke EG- landen de belangrijkste exporteurs van landbouwprodukten naar Iran zijn. Is er naast uitvoer met restituties ook sprake van export van landbouw produkten naar Iran waarvoor geen restituties worden verleend? Welke produkten zijn dat en om welke hoeveelheden gaat het? Het ministerie van Kuituur, Rekreatie en Maatschappelijk werk heeft aan provincies en gemeenten uitvoerige richtlijnen ver strekt, op grond waarvan - indien noodzakelijk - fruittelers een beroep kunnen doen op de Algemene Bijstandswet. Zij kunnen zich hiertoe tot de Gemeentelijke Sociale Diensten wenden. Krachtens de Rijksgroepsregeling kan aan fruittelers die als gevolg van de lage prijzen in moeilijkheden zijn geraakt, een bedrijfskapitaal worden verstrekt in de vorm van een rentedra gende regeling, met een maximum aflossingstermijn van 10 jaar. Fruittelers zullen, willen zij daartoe in aanmerking komen, hun bedrijfsresultaten van 1979 en 1980 evenwel mqeten laten beoordelen. Omdat de bedrijfsresultaten van 1980 pas aan het eind van dit jaar te verwachten zijn, heeft het ministerie van CRM nu de mogelijkheid geopend een beroep te doen op de Algemene Bijstandswet. Thans is te verwachten, dat enkele honderden fruittelers een beroep zullen doen op overheidshulp ter handhaving van hun bedrijf. Voor die hulp komen slechts ondernemers van levensvatbare bedrijven in aanmerking. Daartoe zijn drie bestaande mogelijkheden: - garantieverlening door het Borgstellingsfonds voor de Landbouw; - rentesubsidieverlening in het kader van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw; - financiële hulp krachtens de Rijksgroepsregeling zelfstandi gen. Voor de financiering van herinplant en het bestaande liquidi teitstekort zal de fruitteler geld moeten lenen. Het Fonds kan een garantie verstrekken, terwijl de verschuldigde rente wordt bijgeschreven. Er kan rentesubsidie worden toegekend over leningen, gesloten voor de uitvoering van het ontwikkelingsplan (b.v. herinplant van fruit) met een maximum van 5% over 75.000 en 2% over het meerdere tot een maximum van 105.000.(zie ook "Vanuit de Z.L.M. gezien"). De direkteur-generaal voor Landinrichting, Grond- en Bosbeheer, dr. ir. W.M. Otto, heeft 8 mei 1980, namens minister ir. Braks, in Portugal een samenwerkingsovereenkomst tussen de ministeries van landbouw en visserij van Portugal en Nederland getekend. De overeenkomst regelt de onderlinge uitwisseling van kennis en erva ring op het gebied van landinrichting en kuituurtechniek, tevens in houdende irrigatie, bodemkunde, mechanisatie, rationalisatie, bouw en inrichting van landbouwbedrijfsgebouwen. De samenwerking is vooral gericht op de opleiding van technisch personeel en de versterking van de organisatie voor de uitvoering van landinrich- tingsprojekten. Veldstudies, die tech nisch en wetenschappelijk van belang zijn voor beide landen, zullen geza menlijk worden opgezet. Daarbij wordt gedacht aan studies op het ge bied van verkaveling, drainage, land- bouwwegen, bodemkartering, bode minterpretatie, bodemverbetering en landschap. De overeenkomst regelt, dat er elk jaar een werkprogramma wordt op gesteld. Tijdens het bezoek van dr. Otto aan Portugal zal het werkpro gramma voor 1980 worden vastge steld. Voor de opstelling van dit pro gramma nemen tevens prof. ir. W.A. Segeren, plv. direkteur van de Lan- dinrichtingsdienst (LD) en dr. ir. KJ. Beek, deskundige van het Interna tionaal Instituut voor de Landin richting en Cultuurtechniek (ILRI) aan de reis deel. De Landinrich- tingsdienst en het ILRI zullen het belangrijkste deel van de uitvoering van de samenwerkingsovereenkomst op zich nemen. Taagvallei Voor 1980 zal dit programma vooral gericht zijn op de opleiding van Por tugese deskundigen in ons land. Op de langere termijn staat de inrichting van de Taagvallei op het programma. Hierbij wordt voortgeborduurd op de drainage- en bedijkingsstudies voor het eiland Leiziria Grande, een eiland in de Taag, en op de speciale hulp, die aan de Taagvallei is geschonken na de ernstige overstromingen in januari 1979. De studie op Leiziria Grande wordt in opdracht van het ministerie van buitenlandse zaken door het IL RI uitgevoerd. De Landinrichtings- dienst koördineerde de Nederlandse hulp bij de overstromingen in de Taagvallei. De samenwerkingsovereenkomst is aangegaan voor de duur van een jaar en wordt zonder opzegging elk jaar automatisch met een jaar verlengd. Drs. H. Schelhaas. beleid is bereikt, kort zijn, en als volgt worden samengevat.: - Gelet op de bange verwachtingen van enige maanden geleden is het resultaat wat de prijzen betreft, uiteindelijk niet tegengevallen; - de netto-melkprijsverhoging van 1,3% die voor de melkveehouder resulteert uit het compromis, is aanzienlijk kleiner dan de 7,9% die het COPA heeft bepleit op grond van de kostenontwikkeling in 1979; - het aanzienlijke inkomensoffer, dat de melkveehouderij ook dit jaar weer moet brengen, zou min der moeilijk aanvaardbaar zijn in dien er tegelijk maatregelen ge nomen zouden worden die uitzicht bieden op een beter evenwicht op de zuivelmarkt. Het meest teleur stellende van het compromis is, dat deze maatregelen in het ge heel niet zijn genomen. Dan zal ook het melkprijsjaar 1980/81 - evenals de twee achterliggende jaren - in dit opzicht een verloren jaar zijn voor de zuivelsector. De Commissie van de Europese Ge meenschappen heeft besloten m.i.v. 10 mei 1980 een kompenserende heffing van ECU 10,95 30.651 per 100 kg netto in te stellen op de invoer van komkommers uit Spanje. Tevens heeft de Commissie besloten de kompenserende heffing op de in voer van tomaten uit Spanje naar ECU 9,04 25,304 m.i.v. 9 mei 1980 te verlagen. In maart 1980 werd 313 ha tomaten aangeplant. Dit is 9 ha of 3% minder dan vorig jaar in de overeenkomstige maand. Op 1 april 1980 bedroeg de aanwezige oppervlakte 1658 ha. In vergelijking met vorig jaar betekende dit een vermindering met 83 ha of 5%. Een en ander blijkt uit een medede ling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Komkommers. Ook de aanplant van komkommers was dit jaar in maart kleiner dan vo rig jaar (61 ha resp. 74 ha). Per 1 april 1980 stond in totaal aangeplant een oppervlakte van 600 ha. Dit is 15 ha of 2,5% meer dan op 1 april 1979. Sla onder glas. Tegenover een aanplant van sla in maart 1979 van 228 ha stond dit jaar een oppervlakte van 196 ha (-14%). De geoogste oppervlakte in maart 1980 bedroeg 545 ha tegen 499 ha vorig jaar 9%). Eind maart 1980 was aanwezig 737 ha sla. Dit is 24 ha of 3% minder dan de oppervlakte vorig jaar. De toelatingen van een tweetal pro dukten van Aagrunol is onlangs be langrijk uitgebreid t.w.: Daconil 500 vloeibaar - toel.nr. 7827 N - chloorthalonil en Daconil 2787 toel.nr. 5993 NW 3 - chloorthalonil. Het reeds toegestane gebruik van deze schimmelbestrijdingsmiddelen is thans uitgebreid met toepassing in de teelt van tomaten, ter bestrijding van aardappelziekte (Phytophthora) en bladvlekkenziekte met een ne venwerking tegen Botrytis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5