C.O.P.A.-voorzitter Heereman ernstig verontrust Copa wil voldoende financiële middelen vastleggen KNLC kommentaar MOEIZAAM Gelijkschakeling gaat door... Over inkomensontwikkeling boeren D e totstandkoming van nieuwe landbouwprijzen blijft zich dit jaar wel langs uiterst bizarre lijnen ont wikkelen. Na het principe-akkoord van eind april, dat weer teniet gedaan werd door de mislukking van de Eu ro-top, hebben de ministers van Landbouw nu toch weer dit principe akkoord aanvaard. Zelfs is er nu een aantal nieuwe besluiten aan toege voegd. Of het nu allemaal doorgaat hangt af van de bijeenkomst der mi nisters van Buitenlandse Zaken op 28 en 29 mei. Daar moet dan een defini tief besluit over de bijdrage van het Verenigd Koninkrijk genomen wor den. Lukt dat niet, en de verwachtin gen zijn toch niet zo hoog gespannen, dan wordt het vrees ik 12 en 13 juni op de nieuwe Euro-top. Al met al is het EG-landbouwbeleid nu wel helemaal de speelbal van "hogere politiek" ge worden. Zeer onbevredigend is in dit kader de rol van de Europese Kom missie. Of eigenlijk het ontbreken van een duidelijke rol. Typerend Nationaal T egenover minister Braks hebben we vorige week reeds te kennen ge geven dat we niet zullen aarzelen de verantwoordelijkheid die onze rege ring voor de inkomensontwikkeling van boeren en tuinders ook in natio naal verband heeft, aan te spreken. Daartoe zijn we nu bezig, mede op grond van wat ons uit de achterban wordt aangereikt, een pakket maa tregelen te formuleren dat vanuit Den Haag uitgevoerd kan worden en tot verbetering van de netto-inkomens kan leiden. Zelf denk ik hierbij aan maatregelen in de sfeer van de druk der sociale premies en belastingen; zeker is dat we op dit terrein geen extra lastenverzwaringen, zoals bij de bedrijfsoverdracht, kunnen hebben. Ernstige situatie 'Trage ekonomische groei zal aanhouden' flf» l et Centraal Bureau voor de Statistiek heeft cijfers gepubliceerd over de verdeling van de inkomens in Nederland. Daarbij is het totale inkomen van alle betrokkenen gesteld op 100 en verder vermeldt het percentage hoeveel een bepaalde groep heeft bijgedragen aan het totale inkomen. De indeling betreft dan steeds een groep van inkomenstrekkers, waarbij de grenzen zijn getrokken bij 10% - 20% - 30% - enz. Voorts is een vergelijking gemaakt tussen de jaren 1975 en 1977. Voor de totale inkomensontvangende bevolking ontwikkelt het aandeel van iedere 10% groep in het totale inkomen zich als volgt: Gemiddeld 1975 1977 inkomen in 1977 x 1.000,- le groep (laagste 10%) 2.6 2.7 7.7 2e groep 4.4 4.7 13.2 3e groep 5.8 6.0 16.9 4e groep 6.8 7.0 19.7 5e groep 7.9 8.0 22.5 6e groep 9.0 9.1 25.7 7e groep 10.3 10.4 29.4 8e groep 12.0 12.1 34.1 9e groep 14.7 14.8 41.6 10e groep (hoogste 10%) 26.5 25.3 71.3 wamm 100 100 Ter toelichting diene, dat het bedrag van het inkomen in de eerste groep dus voor 2,6% bijdroeg in 1975 en voor 2,7% in 1977. Het gemiddelde inkomen van die groep bedroeg 7.700,— De hoogste groep droeg in 1975 bij aan het totale inkomen voor 26,5% en in 1977 voor 25,3%. Het gemiddelde inkomen van deze groep bedroeg 71.300,— De stijging *van het gemiddelde inkomen was bij de beroepsbevolking het hoogst in de tweede groep. Deze groep zag het gemiddelde inkomen in de jaren 1975 tot 1977 stijgen met 23.2%. De stijging was het kleinst in de hoogste groep namelijk 123%. Het gemid delde inkomen van de beroepsbevolking nam toe van 26.900,— in 1975 tot 31.700,— in 1977, oftewel met 17.8%. Dat van de niet-beroepsbevolking steeg van 17.200,— tot 20.800,— oftewel met 20.8%. Dorre cijfers die evenwel aantonen dat de gelijkschakeling door gaat. C. Paauwe V.l.n.r. C. Floris, A. Herlitska, C. Heereman, drs. P. Bukman, drs. J.J. Schouten, ir. D. Luteijn. De Europese Kommissie heeft on langs het ontwerp-mandaat voorge legd aan de E.G.-Raad voor de on derhandelingen met Spanje over de toekomstige toetreding tot de E.G./C.O.P.A./COGECA handha ven hun standpunt dat de regeringen van de E.G.-lidstaten en de E.G.-in stellingen, voorafgaande aan de uit breiding van de E.G., een besluit moeten nemen over beschikbare middelen voor deze uitbreiding van de E.G. De garantie van voldoende financië le middelen voor de toetreding van Spanje tot de E.G. zal noodzakelijk zijn om .in de onderhandelingen met Spanje tot een positief resultaat te komen; deze uitbreiding van de E.G. zal immers gepaard gaan met extra kosten voor de Gemeenschap. Ener zijds zal rekening gehouden moeten worden met de noodzaak te blijven streven naar een beter evenwicht tussen de regio's van de huidige E.G., en anderzijds met de struktu- rele achterstand in de agrarische ontwikkeling van verscheidene ge bieden in Spanje. C.O.P.A./COGECA verzetten zich tegen een herziening van het 'acquis communautaire' (het huidige E.G.- beleid). Deze herziening wordt Gelet op het internationale klimaat moet voor Nederland op middel lange termijn rekening gehouden worden met een aanhouden van de trage ekonomische groei, aldus prof.dr. F.W. Rutten, Sekretaris Generaal van Ekonomische Zaken voor de Kring van Amsterdamse Ekonomen. Het Centraal Planbureau heeft wel iswaar nog geen projekties tot 1985 of tot 1990 beschikbaar, doch los daarvan dient naar rekening van prof. Rutten er rekening gehouden te wor den met een stijging van niet meer van 1,5% van het reeële nationale in komen, zoals dan gemiddeld sinds 1973 is gerealiseerd. Gelet op de relatief sterke stijging van het aantal inkomenstrekkers die voor de jaren '80 wordt verwacht, zal de groei van het reeële inkomen per daarvoor is bijvoorbeeld het gemak waarmee Gundelach zowat al zijn oorspronkelijke voorstellen op de schroothoop heeft gegooid. Wat dat betreft is het duidelijk dat alle aktivi- teiten van de boerenorganisaties toch wel resultaat hebben gehad. Welis waar komt de voorgestelde prijsver hoging van 5% nog slechts voor de helft tegemoet aan onze minimum eis, maar op het punt van de begelei dende marktmaatregelen hebben we grotendeels aan het langste eind ge trokken ten opzichte van de Kom missie-voorstellen. Zo blijft de sui kerquota gehandhaafd, komt er geen strafheffing op de melk, wordt het beleid voor fabrieksaardappelen in de goede richting omgebogen en komt er voor de broodtarwe toch weer drie maanden interventie aan het begin van het seizoen. Niettemin zullen de gevolgen van dit prijsbesluit toch ne gatief op de boereninkomens uitwer ken. Temeer daar de kostenontwik keling de laatste maanden ongunstig verloopt. Daarom houden we ons als COPA ook het recht voor om vroeg in de herfst met eisen voor aankomende prijsbesluiten te komen. voorgesteld onder het voorwendsel de kosten van het E.G.-landbouw beleid te beperken. Het resultaat zal echter zijn dat door een dergelijke herziening de garanties voor de boe ren, met name in de gebieden rond de Middellandse Zee, worden ver minderd. Volgens C.O.P.A./COGECA is het absoluut noodzakelijk dat de E.G.- instellingen besluiten over het ni veau van de steun en bescherming ten behoeve van de Middellandse- zee-produkten, alvorens de toetre dingsonderhandelingen met Spanje worden afgesloten. C.O.P.A./COGECA beklemtonen het belang van een strikte naleving van de communautaire preferentie voor alle landbouwprodukten. Dat geldt in het bijzonder voor Middel- landsezeeprodukten, die het meest getroffen worden door alle preferen tiële handelsakkoorden die de Ge meenschap met een steeds groter wordend aantal derde landen heeft afgesloten. Daarom vragen C.O.P.A. en COGE- CA naar een oplossing van de moei lijkheden, die de uitbreiding met zich mee kan brengen voor deze derde landen in de vorm van kompenseren- de financiële maatregelen. hoofd mogelijk zeer gering of nihil zijn, aldus prof. Rutten. Herstel rendementen nodig Een herstel van de rendementen is broodnodig. Daarbij doemen de moeilijkheden op bij de lonen, waarbij een eventuele koopkracht- handhaving neerkomt op een inci dentele loonsverhoging van gemid deld 1 tot 2%, wat met de stijging van de sociale lasten en belastingen ertoe zal leiden dat de reeële arbeidskosten sneller zullen stijgen van de nationa le arbeidsproductiviteit. Indien men er niet in zou slagen, al dus prof. Rutten in de komende vijf jaar een duidelijke keer ten goede, met name in de vorm van versterking van onze industrie te bereiken, dan moet voor de verdere toekomst een proces van verarming moet worden uitgesloten. vdw Het lijkt daarom zeer gewenst op korte termijn ook met de nieuwe staatssekretaris van Financiën een gesprek te hebben. Uiteraard zullen we eveneens aan een reeks andere mogelijkheden voor lastenverlichting grote aandacht moeten besteden. Voor alles zal evenwel duidelijk ge maakt moeten worden dat de boeren en tuinders zich meer en meer in de (politieke) tang genomen voelen. Aan de ene kant volstrekt onvoldoende prijsaanpassing voor onze prodükten en aan de andere kant het dreigen met strafmaatregelen op meerpro- duktie. Een meerproduktie waartoe we, om nog een enigszins aanvaard baar inkomen te halen, als het ware worden gedwongen. Dat allemaal on der het motto dat er geen geld meer in de Brusselse kas is. Ook onze land bouwminister, nog overtroffen door de minister-president, praat wel wat erg gemakkelijk over dit inkomensdi lemma van de boer heen. Wij zijn be reid om mee te denken over oplossin gen, onder meer voor de zuivelpro- blematiek. Maar dan moet de politiek wel eerst duidelijk de bereidheid to nen de boeren en tuinders een redelijk uurloon te gunnen. Zoals de situatie zich nu ontwikkelt voelt een steeds groter gedeelte van de boeren en tuinders zich in de hoek gezet en neemt ongetwijfeld de neiging toe om op minder beheerste wijze voor de ei gen belangen op te komen. Luteijn. De voorzitter van COPA (het overkoepelend orgaan van boere norganisaties in de EG), de heer C. Heereman, heeft op 14 mei jl., vergezeld van de heer A. Herlits ka, algemeen sekretaris van COPA, een bezoek aan Neder land gebracht. Dit bezoek stond in het kader van zijn rondreis langs de EG-lidstaten om overleg te plegen met de leden-organisa ties van COPA en de ministers van landbouw over de huidige on zekere situatie die is ontstaan als gevolg van het uitblijven van be sluiten over het EG-markt- en prijsbeleid 1980/1981. Allereerst heeft de heer Heereman een bijeenkomst bijgewoond van het Overlegorgaan der 3 Centrale Land bouw Organisaties, onder leiding van de heer drs. P. Bukman, voorzit ter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. In deze bijeenkomst, waaraan is deelgenomen door de voorzitters van de gewestelijke landbouworganisa ties, is de noodzaak van een prijs verhoging van 7,9% nog eens onder streept en is grote zorg uitgesproken over het uitblijven van besluiten van de EG-Raad. Een en ander is nader toegelicht vanuit de diverse produk- tiesektoren alsmede door een aantal voorzitters van gewestelijke land bouworganisaties. De vergadering benadrukte dat het beginselakkoord van de EG-Raad om de prijzen ge middeld met 5% te verhogen ontoe reikend is. Tevens is in dit verband gewezen op de toenemende gevaren, die zijn verbonden aan het principe van de zelffinanciering in de land bouw. Vervolgens heeft de heer Heereman vergezeld van de voorzitters van de drie Centrale Landbouw Organisa ties een bezoek gebracht aan de rij mster van Landbouw en Visserij, de heer ir. G. Braks. Hij heeft daarbij aangedrongen op een snelle besluit vorming inzake de landbouwprijzen voor 1980/1981, dit mede met het oog op de handhaving van de inko menspositie van de boeren en tuin ders in de EG. Tot slot heeft de heer Heereman in een aansluitende perskonferentie erop gewezen dat zijns inziens het huidige principeakkoord geen bijdra ge levert aan het herstel van het marktevenwicht, met name in de zui- velsektor. De heer Heereman merkte op dat hierdoor de aandrang op na tionale aanvullende maatregelen wordt versterkt. COPA is eensgezind van mening dat een dergelijke ont wikkeling ongewenst is. De heer Heereman sprak van een duidelijk ernstige situatie, zowel voor de inko mensontwikkeling van de boeren in de Gemeenschap als voor de werkge legenheid in de agrarische sektor en in de EG als geheel. COPA zal duidelijk stelling nemen tegen het beginselakkoord van de EG-landbouwministers* en zal de be sluiten toetsen aan de COPA-stand- punten. Voor uitbreiding E.G. met Spanje Prof. Rut ten: 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3