De inkomens van boer en tuinder in de E.E.G. KNMI: "het begint extreem te worden" E nkele weken geleden heeft het persbericht van de Europese Kommissie over de inkomens van de land bouw in de E.E.G.-lidstaten veel reaktie teweegge bracht. 6?c,'p j zuidelijke landbouw maatschappij Gezien op één van de vele warme dagen deze maand: twee dames die in alle rust genieten van de warme voorjaarszon. Over het weer raak je in ons land nooit uitgepraat, zeker een boer niet, die meer dan wie ook steeds weer inventief in moet spelen op de grillen van ons klimaat. Meer daarover o.m. in het overzicht van de stand van de gewassen in ons land dat elders in dit nummer is opgenomen. COPA-voorzitter: 7,9% is al te weinig EG-cijfers geven vertekend beeld Zo kan het niet verder E n inderdaad kan het zo niet verder. De kostenont wikkeling loopt volledig uit de hand, vooral veroor zaakt door de energiekosten. Daardoor staat de 7,9% die het COPA eist niet meer in verhouding met de werkelijke kostenstijging in Nederland. En deze 7,9% vindt geen genade bij de Europese Kommissie. Maar Vanuit: de Z.L.M. gezien Rentesubsidie en R.Z. voor de fruitteelt z.l.m VRIJDAG 23 MEI 1980 67e JAARGANG NO. 3533 land- en tuinbouwblad Voor de gehele maand mei valt in Vlissingen gemiddeld 44 mm re gen en in Gilze-Rijen is dat ge middeld 51 mm. Tot en met de 20e van deze maand noteert het KNMI op beide weerstations res- pektievelijk 1,8 mm en 2,4 mm. Hoewel een toevallige flinke bui de maand mei nog best naar dat gemiddelde kan tillen (we hebben nog een tiental dagen te gaan) spreekt het KNMI toch van een uitzonderlijk lange en droge pe riode zoals we die tot nu toe in mei hebben ervaren. "Het begint, zo zei een woordvoerder van De Bilt, zo langzamerhand extreem te worden. Maar, zo zei hij, de me teorologen verwachten binnen kort toch een omslag van het hui dige droge weertype. Voor een re gelmatige ontwikkeling van de akkerbouwgewassen komt een flinke regenbui goed van pas. Hoewel, zo zei een medewerker van het CAR in Goes, op het ogenblik in Zuid-West Nederland nog niet van een vochttekort voor de akkerbouwprodukten kan wor den gesproken. Voorzitter Heereman van de overkoepelende boerenorganisa- tie in de EG, COPA, heeft gezegd dat een prijsverhoging van 7,9% eigenlijk niet hieer realistisch is. Vanaf het moment dat de eis van 7,9% op tafel kwam, zijn de kosten alweer zo gestegen dat de boeren flink tekort zullen komen. Hèere- man heeft dit tegen landbouwmi nister Braks gezegd, toen hij vori ge week een bezoek aan Den Haag bracht. De COPA-voorzit- ter maakte een rondreis langs de Europese hoofdsteden om de ver antwoordelijke bewindslieden nog eens te wijzen op de COPA-ver- langens. De COPA-voorzitter zei grote zorgen te hebben over de huidige situatie. Volgens hem is het ge vaar groot dat nationaal aanvul lende maatregelen genomen zul len worden als er een onvoldoende prijsaanpassing uit de bus komt en er geen maatregelen getroffen worden om het marktevenwicht te herstellen. COPA is tegen maatregelen op nationaal niveau. Nationale maatregelen be tekenen een blokkeren van het gemeenschappelijk landbouwbe leid als onderdeel van het streven naar een verenigd Europa en naar vrede in dit werelddeel, zo zei Heereman. Minister Braks toonde volgens Heereman begrip voor de zorgen van COPA, maar ook voor de ge varen die de EG bedreigen als er geen overeenstemming wordt be reikt over de Britse bijdrage Begrijpelijk omdat deze publikatie zonder meer een vertekend beeld geeft van de werkelijke situatie. De cijfers zijn verkregen uit een enquête, betrekking hebbende op het jaar '77/'78, gehouden onder 20.000 boeren. In de E.E.G. zijn er nog SV2 min. boeren zodat deze 20.000 boeren minder dan een kwart procent van de gehele landbouw uitmaken. Uit de enquête blijkt dat Nederland wat het inkomen betreft met ƒ33.250,op de tweede plaats komt na Denemarken met ƒ40.000,—. Italië komt op de laat ste plaats met ƒ14.000, Een buitenstaander zal met een dergelijke berichtgeving denken dat het met het boereninkomen in Nederland nog niet zo slecht zit. Maar deze cijfers mogen niet zonder meer vergeleken worden met die van de werknemers. Zelfstandigen dienen het bedrijf in stand te houden en hebben daarbij rekening te houden met een zeer sterke inflatie die bij de vervangings- en vernieuwingsinveste ringen van de bedrijfsuitrusting voor een groot deel vrij gemaakt moeten worden uit het inkomen. De land- en tuinbouwers hebben als zelfstandige onder nemers verder te maken met partikuliere verzekeringen die in Nederland, met die van Denemarken, het hoogst zijn in de E.E.G. En ook de Deense boer heeft het bijzon der moeilijk al kan men dat niet uit de gepubliceerde cijfers afleiden. En wij hebben het dan nog over het aantal arbeidsuren die er gemaakt moeten worden om dit inkomen te beha len. Het is onbegrijpelijk dat de E.E.G.-kommissie deze cijfers op deze manier publiceert. Men zal daar toch wel weten dat deze cijfers een absoluut vertekend beeld geven en daarmee de publieke opinie negatief beïnvloedt. Een buitenstaande zal er weinig meer van begrijpen als hij deze cijfers leest en anderzijds ervaart dat de boeren demonstratieve bijeenkomsten houden omdat het zo verder niet kan. nog erger is het dat men steeds meer denkt in de richting van zelffinanciering bij het wegwerken van de overschotten. Op deze manier komt het marktbeleid volledig op de tocht te staan. Het marktbeleid, wat de basis dient te blijven van het E.E.G. landbouwbeleid. Daarbij komt dat in deze situatie het gevaar levensgroot is dat verschillende lidstaten na tionale maatregelen zullen nemen om hun boeren in ei gen land bestaanszekerheid te verschaffen. Vanuit Frankrijk komen de eerste signalen in die richting al op ons af. In Nederland daartegenover lijkt het er op dat wij opnieuw getroffen gaan worden door de nieuwe bezuinigingsoperatie. De eerste berichten wijzen in de richting van 45 min. voor de landbouw waarbij n.b. een verder uitstel van de vol gende fase in de bijdrage van de keuringskosten ge noemd worden. Het is toch te gek dat ruim twee jaar geleden toegezegde gelden in verband met de slechte inkomenspositie voor de tweede maal verder vooruitgeschoven worden. Met bestek '81 is de toegezegde 80 min. als bijdrage in de keuringskosten uitgesmeerd over drie jaar. Dat was overigens al in strijd met de eerstgedane toezegging van landbouwminister van der Stee. En nu dreigt ook de volgende afspraak op losse schroeven komen te staan. Op deze manier valt er als georganiseerde landbouw moeilijk meer te werken met een dergelijk overheidsbe leid. B ijzonder teleurgesteld zijn wij ook over de maatre gelen die er genomen worden om de fruitteelt enigs zins uit de problemen te helpen. De overheid is niet bereid mee te werken aan een herinplantsubsidie. En tot nu toe niet bereid het plafond van de rentesubsidie van ƒ75.000,op te trekken naar b.v. ƒ180.000,- voor de 5% rentesubsidie. Wanneer bedrijven in moeilijkheden komen, vindt de overheid, moet men maar gebruik maken van de R.Z.-regeling. Wij vrezen dat men eerst inderdaad behoorlijk in de moeilijkheden moet zitten voor men gebruik kan maken van de R.Z. Het grote struikelblok dreigt de vermogens grens te worden. Wij vragen ons af hoe de waarde van de grond getaxeerd gaat worden, waarvoor volgens de re geling als basis de gebruikelijke opbrengstwaarde bij vrije oplevering met in achtneming van de huidige be stemming gaat gelden' Het is zeer te betreuren dat niet kan worden uitgegaan van de verpachte waarde. En toch moeten wij ons afvragen of men als fruitteelt niet massaal een beroep moet doen op de R.Z. Eerst dan weten wij of er voldoende mogelijkheden zijn via de R.Z. om de kontinuïteit in de fruitteelt te waarbor gen, zoals dat door de overheid wordt gesteld. Doeleman.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1