ArmadoAPRIL ArmadoMEI ARMINDA RCJYAL SLUIS Aanhoudend te schraal weer Een eerste indruk Een begrip in winterhardheid en kwaliteit (RS 370) een laat ras dat veel blad maakt Praat er eens over met onze vertegenwoordiger: J. w. v. Kester (tel. 04194-1317) *valt onder de NAK-G beproevlngszaadregeling ft POSTBUS 22-1600 AA ENKHUIZEN - HOLLAND-TEL.02280-27 41 Met verlangen wordt ook in ons THOOLSE gebied uitgezien naar een groeizame regen. Tot nu toe hebben wij in deze maand nog niet anders gehad, dan een harde Noord- Oostenwind, waarbij het vocht de grond uitvliegt. Een regenarme pe riode zou nog niet zo erg zijn, wan neer de nachten nog wat dauw gaven, maar ook dat ontbrak er ook vaak nog geheel aan. Gelukkig is nu de temperatuur na half mei wat opgelo pen, wat direkt te zien is aan wat méér groei in de gewassen. Juist de zaadgewassen hebben toch nog last gekregen van de aanhou dende droogte, terwijl de schadelijke insekten in een pas bovenkomend gewas, buitengewoon veel schade kunnen aanrichten. Vooral de laatst gezaaide gewassen, zijn op de wat minder opdrachtige gronden nog wat droog komen te liggen. Het enige voordeel van een te droge periode is wel dat men het onkruid goed de baas blijft, of het zou moeten zijn, dat de onkruid bestrijdingsmiddelen hun dienst niet hebben gedaan. On dertussen is vorige week het meeste plastik-folie van de bedekte percelen verwijderd. De afgedekte percelen gezaaide Liatris, hadden hiermede een mooi gelijkmatige opkomst, dit in tegenstelling met de niet afgedek te. Bij de afgedekte percelen witlof, is de uitslag sterk wisselend. Waar de ruggen wat te grof kluiterig waren opgebouwd, was het opdrachtige vocht soms te weinig, om voor een gelijkmatige opkomst te zorgen. Er wordt ook wel gedacht, dat bij te grote perforatie van het folie, het aanwezige vocht te veel aan de rug gen wordt onttrokken. Vanzelfspre kend heeft ook de aanhoudende harde wind hier ook een woordje in meegespeeld. Wanneer folie verwijderen? Een bijzonder moeilijk punt blijft nog altijd om op het juiste moment de folie van het gewas te verwijderen. Men kan wel stellen, zo mogelijk met donker weer en weinig wind, en an ders kan men beter een paar dagen wachten. De vraag is echter, wat men moet doen, wanneer de wind soms tien dagen hard blijft waaien. Wan neer dan de temperatuur soms ook nog onverwachts sterk oploopt, moet men soms van twee kwaden, de minst kwade kiezen. Het zou ook voor de aardappelper celen, die nu van hun folie bedek king zijn ontdaan, veel deugd doen, dat ze een lekkere malse regenbui op hun kop kregen. De stand hiervan is nogal verschillend, daar waar het poten onder eigenlijk te vochtige omstandigheid plaatshad, wreekt zich nu de minder goede struktuur van de grond. Deze fout is niet meer te herstellen, omdat het gewas in zijn verdere ontwikkeling niet gestoord mag worden, door de grond nog eens ekstra los te willen maken. De laat gepote aardappelen van na half april staan nu ook mooi gelijkmatig boven de grond. Het is echter uitgesloten, dat deze vóór de rooidatum geleverd zullen worden, en die dit persé wil, moet meestal een gok doen, om zo mogelijk rond half maart te poten. De enkele vollegrondstuinders die hun gewassen kunnen beregenen hebben het hier de laatste weken druk mee gehad, maar zéér waar schijnlijk zal dit met deze droge tijd, wel weer betaald worden. Het is meestal nog zo, waar weinig aanvoer van is, daar worden dikwijls goede prijzen voor gemaakt. Zodra men de mogelijkheden heeft, om de gewas- senteelt op een verantwoord moder ne wijze te doen dan mag men dit voor het bedrijfsrendement niet la ten. Het verwijderen van plastikfolie dient uiterst behoedzaam te geschieden De boomgaarden op ZUID-BEVE LAND zijn bijna uitgebloeid. De pe ren staan volop in het blad en bij de appels staan enkel de jonge percelen nog in bloei, omdat jonge appelbo men veelal iets later bloeien. Het waren tot nu toe bijna zomerse tem peraturen, met meestal een krachtige noord-oostenwind. De eerste indruk is goed bloeiweer. Met oogstvoorspellingen moet je al tijd voorzichtig zijn, want er is niets zo grillig als de natuur; maar als we faktoren als rui even buiten be schouwing laten is de zetting over het algemeen goed te noemen. De vruchtzetting van de peren is voor ons gebied zeer belangrijk en lijkt goed. Alle rassen hebben voldoende peertjes en zijn zeer regelmatig gezet, met uitzondering van Doyenné en Hardy. Dit zijn toch wel rassen, die sterk beurtjaar-gevoelig zijn. Het verschilt dan ook van perceel tot perceel, maar het te vaak toepassen van C.C.C. kan hier een oorzaak van zijn. Een voorspelling voor de appels is wat aan de vroege kant, maar toch zijn de eerste indrukken goed. De vruchtjes van de eerste bloemen ko men goed door en dit is altijd een goed teken. Een ras als Schone van Boskoop, dit moet vlug zichtbaar zijn anders hangen ze gewoon te dun, is goed gezet. Een goede zetting van dit ras is wenselijk, omdat anders stip en te grote vruchten moeilijkheden op leveren later op het seizoen. Het was prachtig weer tijdens de bloei maar een flinke bui regen zou op veel plaatsen goed doen in de land- en tuinbouw. Let op de pasgeplante bomen, wan neer de plantgaten niet zijn afgedekt met stalmest is het nu tijd om water te geven, zeker wanneer potgrond gebruikt is. Deze droogt vlug uit, dus proberen vochtig te houden. Wan neer het lange tijd droog is, vertonen bepaalde gebreksziekten zich vlug ger dan in een natte periode. Met name Mangaan-gebrek is hier en daar duidelijk zichtbaar. Toevoeging van mangaansulfaat is dan wenselijk en het is een middel dat betrekkelijk goedkoop is. De prijsontwikkeling is aan het eind van het seizoen redelijk tot goed. De Conference bleef duur tot het laatst en ook de Golden Delicious is in stijgende lijn. De veilingen in Zee land konden de gulden weer eens noteren op de klok en dat is voor dit ras een hoge uitzondering de laatste jaren. Hopelijk trekt de prijs nog wat aan en kunnen verschillende telers hun seizoen dan eindelijk eens af sluiten met een goede prijs voor hun laatbewaarde Golden Delicious. Dit was de laatste jaren maar al te vaak teleurstellend. De mensen, die toch mee doen aan spreiding van de markt mogen daar best eens voor beloond worden. *De toelatingen zijn verruimd met de bestrijding van Bo- trytis, roest, valse meeldauw en bladvlekkenziekten in siergewassen, ook de bestrijding van "spat" (My- cosphaerella) in anjers mag thans met Daconil 2787 of Daconil 500 vloeibaar worden uitgevoerd. Doseringen (algemeen)Daconil 500 vloeibaar 0,3% (300 ml per 100 üter water); Daconil 2787 0,2% (200 g per 100 liter water). Aan het toelatingsnummer van Daconil 2787 zal worden toegevoegd het symbool W.4; Voor verpakkin gen met toelatingsnummer 5993 NW 3. geldt als uiterste verkoopdatum 1- 2-'82. WINTERBIOEMKOOL van vroeg tot laat 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 16