Melkmethoden in de zomer D e staltijd voor de koeien is weer voor 'n groot deel achter de rug. Dit betekent dat we ons weer zullen moeten richten op de melkmethoden tijdens de zomerperioden. Er zijn uiteraard verschillende manieren om de koeien te melken in de zomer. M, DMV-CAMPINA grootste zuivelkoöperatie in West-Europa K an men niet op een vaste plaats melken bij grotere koppels koeien dan biedt de doorloopmelkwagen perspektief. Bedoeld wordt hier de wagen met verhoogde stand hetgeen wil zeggen dat er geen melkput ge maakt wordt maar dat de koeien 80 cm omhoog gaan. Worden de koeien geregeld omgeschaard, dan is het natuurlijk niet mogelijk om bij ieder perceel een verharde wachtruimte te maken. Hierbij wordt de wacht ruimte dan veel groter gemaakt waar bij dan een schrikdraad geplaatst kan worden. Ook voor deze wagens zijn originele tekeningen verkrijgbaar. De. grote voordelen van de door loopmelkstal en doorloopmelkwa I s er op het bedrijf geen melkleiding en geen melktank aanwezig en levert men de melk af in bussen, dan kan men gewoon melken met de ketels. Er zijn een aantal bedrijven die wel een diepkoeltank hebben maar geen melk leiding. Op deze bedrijven wordt een hulptankje aangeschaft dat vakuum- bestendig is en waar rechtstreeks in gemolken kan worden. Melken op de grupstal met het grasland aan huis Als het weiland ver van huis ligt! Ook kan de doorloopmelkwagen gebruikt worden Welke apparatuur in de weide te gebruiken GEEN TWEEDE SOORT BOTER IN DE WINKELS BELGISCHE HANDEL IN SLACHTRUNDEREN De eenvoudigste oplossing en ook de goedkoopste is wel de methode waarbij de koeien zowel in de zomer als in de winter in dezelfde door- loopmelkstal gemolken kunnen worden. Dit geldt dan speciaal voor de ligboxen- en voerligboxenstallen. Hierbij kan men dan nog overwegen om de koeien 's nachts binnen te houden zodat ze 's morgens niet uit de weide opgehaald behoeven te worden. - elktechnisch is dit in ieder geval aantrekkelijk. Of dit voedertechnisch verantwoordt is hangt van meerdere faktoren af die van bedrijf tot bedrijf verschillen. Een praktische opmer king bij deze methode is, dat de melkstal direkt vóórziet melken goed nat gespoten moet worden zodat de ze na het melken veel gemakkelijker schoon te spuiten is. Dit geldt na tuurlijk ook in de winterperiode. Ei en andere groep bedrijven melken zomer en winter op de grupstal. Hierbij is altijd nog het probleem van het vast en losmaken van de koeien. Een hulpmiddel hierbij is 'n buis te plaatsen op 60 cm hoog en 50 cm. uit de hangkettingen of vastzet- palen met haken er aan waar bij in een handomdraai alle koeien in één keer los zijn. Hierbij moeten de koei en voorzien zijn van kopriem of hals band met enkele ringen eraan. Vooral voor bedrijven met melklei- ding op de grupstal is dit een aan trekkelijke methode. De melkleiding C.R.A. Tilburg Specialist Melkwinning Ing. A. van Hooydonk kan dan het hele jaar door gebruikt worden en is dus eerder ekonomisch verantwoord. Er is echter ook nog een andere manier mogelijk bij deze stellen om alle problemen van vast zetten in en uitlaten van de koeien, stal schoon houden e.d. te vermijden. Er kan een eenvoudige doorloop melkstal tegen de bestaande stal aan worden gebouwd. De melkleiding kan zodanig verlegd of aangepast worden, dat ook in deze doorloopstal toch met de bestaande melkleiding gewerkt kan worden. Om een goede aansluiting te krijgen met de mel kleiding op de grupstal is het nood zakelijk om de koeien gelijkvloers te houden en dus 'n melkersput te ma ken voor de melker zelf. Deze me thode bespaart veel arbeid en is in verhouding niet duur. In enkele ge vallen is deze melkstal ook onder te brengen in 'n besteende ruimte in de stal. De tot nu toe besproken melk- methodes gelden natuurlijk alleen Thans zijn er ook heel goede vastzetsystemen op de markt. Hierbij zetten de koeien zich zelf vast en kunnen centraal weer los gemaakt worden. Kopriemen of halsbanden kunnen dan achterwege blijven. Na de fusie per 1 januari 1979 van DMV en Campina is de grootste geïntegreerde koöperatieve zuivelindustrie tot stand gekomen, zo staat trots te lezen in het jaarverslag 1979. Nu in dat jaar de basis is gelegd voor de nieuwe struktuur van de onderneming zal in 1980 en 1981 de afronding en verfijning daarvan aan de orde komen. Tussen Maastricht en Middelburg het gebied met de grootst gemid delde veebezetting van de wereld zijn nu bijna 10.000 melkveehouders, die gezamenlijk 2 miljard kg melk leveren aangesloten bij één onder neming DMV-Campina. In het werkgebied van de onderneming steeg de totale hoeveelheid aangevoerde melk met 2,7% tot 1963,5 miljoen kg. Daarnaast werd nog 141,6 miljoen kg melk en wei bijgekocht, zodat in totaal 2105,1 miljoen kg melk en wei verwerkt en verhandeld werden. Van dit kwantum melk is 261 miljoen kg melk verwerkt tot konsump- tiemelk en konsumptiemelkprodukten en 301,5 miljoen kg tot kaas. Kwaliteit melk gedaald De kwaliteit van de aangevoerde melk is ten opzichte van 1978 iets achteruitgegaan. Het percentage met 0 strafpunten bedroeg bij de bussen- melk in 1978 nog 70,1% doch daalde tot 66,1% in 1979. Bij de diepkoel- melk was dat percentage in 1979 87,4 en in 1978 89,4. Het gemiddeld vet gehalte van de aangevoerde melk steeg met 0,032% tot 3,912%, het ge middeld eiwitgehalte daalde met 0,014% tot 3,352%. Boterdivisie De aanvoer van boter bij de boterdi visie lag 5% boven die van 1978. Het aandeel van de boteruitvoer bedroeg in 1979 ongeveer 45% van de totale uitvoer middels de zuivelverkoop- verenigingen. De positie op de binnenlandse markt kon belangrijk worden verbeterd. Kaasdivisie De kaasdivisie produceerde in 1979 ruim 32.000 ton kaas, weinig meer dan in 1978. De produktie- en op- slagbedrijven waren daarmee volle dig bezet. Een groot deel van de kaasproduktie werd in verpakte vorm verkocht. Kunstmelkvoeders De produktie van kunstmelkvoeders nam toe, waarbij in het afzetpatroon een verschuiving te konstateren was van mestpoeder naar opfokpoeder. Daardoor is deze divisie, minder af hankelijk van de kalvermesterij. Ruim 45% van de totale produktie van kunstmelkvoeders werd in 1979 als fokpoeder in binnen- en buiten land afgezet. De groei van de export naar derde landen kon gekonsolideerd worden. Bussenmelk Van de 3164 bussenmelkleveran- ciers, die op 1 januari 1979 nog 7,9% van de totale melkaanvoer leverden, resteerden er eind 1979 nog 1335 met 4,2% van de melkaanvoer. Van deze 1335 heeft ongeveer de helft te ken nen gegeven de levering van melk te beëindigen. Eind 1979 waren er 206 RMO's met 6 aanhangwagens in ge bruik. Perspektief Gestreefd zal worden in de toekomst naar een spreiding in het produk- tieassortiment, waarvoor een agres sief kommerciaal beleid zal moeten worden gevoerd. Bovendien zal men meer nadruk gaan leggen op kosten besparende maatregelen. voor bedrijven die het grasland aan huis hebben liggen. oor een andere en veel grotere groep is het echter veel moeilijker. Zij kunnen de koeien niet nèar huis laten komen maar moeten zelf naar de-koeien toe. Voor kleinere koppels koeien tot 20 stuks is de weidewa- gen nog altijd de beste oplossing, als men steeds van 't ene perceel naar het andere moet. Kan men gedurende heel de zomer op één en dezelfde blok blijven dan kan beter een zomer- melkstal gebouwd worden. Hierbij kan volstaan worden met een eenrijige melkstal van eenvoudige konstruktie, die aan een zijde open is. De diepte van deze stal is 3.50 m en de hoogte onder de nok 2.50 m. De dichte achterzijde moet 1.80 m hoog zijn. De open zijde is ongeveer 2.00 m hoog en deze is naar het zui den gericht. De stal moet een ver harde vloer hebben met 'n lichte helling naar de open zijde. De zij wanden dienen dicht gemaakt te wórden anders krijgt men te veel "trek". Voor grotere koppels koeien is het aantrekkelijker om ook hier 'n doorloopmelkstal te bouwen. De meest gangbare stal is hier de geslo ten dubbele tweestands. Tekeningen hiervan zijn verkrijgbaar bij Uw Be- drijfsvoorlfchters. Hierbij moet ech ter wel een verharde wachtruimte gemaakt worden die minimaal 4.00 m breed is. Per koe is een opper vlakte nodig van minimaal 1.25 m2. De afrastering bestaat bij voorkeur uit planken of palen zodat de koeien zich niet kunnen verwonden. De wachtruimte moet geregeld schoon gemaakt worden d.m.v. een hand- schuif of met de traktor. gen is o.a. dat de koeien niet meer vast gezet behoeven te worden en dat de melker altijd droog staat tijdens het melken. Verder geeft het een ar beidsbesparing en 'n grote arbeids- verlichting. Hierbij kan gebruik gemaakt worden van 'n kort stuk roestvrij stalen mel kleiding met 2 of 4 melkinlaten, dat dwars in de melkstal of melkwagen wordt gestoken. Dit -stuk leiding moet altijd mee naar huis genomen worden om te reinigen. Thuis geko men moet er een apart pompje zijn die de melk van deze hulptank in de grote tank pompt of een melkpompje dat rechtstreeks aan het hulptankje is bevestigd. De reiniging van dit tank je kan dan met behulp van 'n sproeidop en dit pompje gereinigd worden. Bedoeld stuk melkleiding moet dan in dit circuit ingepast wor den om ook mee te reinigen. Op 'n bedrijf waar zowel melkleiding als melktank aanwezig is, is de werkwij ze gelijk. Hierbij is echter geen apart pompje nodig, maar kan het over pompen gebeuren met de melkpomp van de melkleiding. De reiniging hierbij is ook volautomatisch te ver wezenlijken. Samenvattend kan men zeggen dat het gebruik van melklei ding zowel in de winter als in de zo mer een aantrekkelijke melkmetho- de is die in de praktijk steeds toe neemt. Het idee van de Duitse christen-de- mokraat Reinhold Bocklet om een tweede goedkope soort boter uit de interventievoorraden het hele jaar door in de winkels aan te bieden, heeft bij de Kommissie geen gehoor gevonden. Het permanent verkopen van een tweede soort goedkope boter houdt volgens de Kommissie het grote ge vaar in, dat deze boter wordt ge bruikt in plaats van verse boter, die tegen normale marktprijzen wordt verkocht. Deze boter zou dan niet meer op de normale wijze kunnen ^worden afgezet, voor interventie worden aangeboden, de bestaande voorraden vergroten en na een be paalde opslagperiode weer tegen een verlaagde prijs moeten worden ver kocht. Deze roulatie van de botervoorraden zou naast de daarmee samenhan gende opslagkosten, tot gevolg heb ben dat de konsumenten in hoofd- Veevoederkontrole Duitsland Ook in Duitsland is er een ongeveer vergelijkbare organisatie als de Ne derlandse A.C.V. (Afnemers Con trole op Veevoeder) tot stand geko men die een inmiddels groot aantal leden telt. In de periode van oktober 1979 tot april 19?0 hebben zich 170 meng voederfabrieken bij deze organisatie aangesloten. De organisatie draagt de baan van Freiwillige Produkin- formation Mischfutter (FPM). On geveer 80% van de Duitse mengvoe- derproduktie is thans bij deze orga nisatie aangesloten. zaak koelhuisboter zouden kopen in plaats van verse boter. Zo'n beleid, schrijft de Kommissie aan de heer Bocklet, zou afbreuk doen aan de reputatie van boter en een nadelig effekt hebben op het verbruik. In 1979 werden in 1979 20.145 stuks slachtvee ingevoerd, vergeleken met 32.239 in 1978. De invoer is gestadig gedaald van 76.322 stuks in 1973, waarna een vrij forse daling intrad en een herstel tot 50.342 in 1975, waarna de daling tot 1979 zich voortzette. Er kwamen in 1979 9721 stuks uit Ierland, 6523 uit Luxemburg, 2052 uit Frankrijk, 1161 stuks uit Duits land en 608 uit Engeland. Er werden in 1979 22.706 stuks uitgevoerd, ver geleken met 8547 in 1978. Voor het eerst sedert geruime tijd is de uitvoer groter geweest dan de invoer. De uitvoer richtte zich in hoofdzaak op Nederland, waarheen ongeveer 21.672 stuks gingen. De invoer van slachtkalveren steeg van 12.614 in 1978 tot 19.547 in 1979. De uitvoer daalde van 651 tot 482 stuks. De invoer uit Nederland be droeg 19.404 stuks, vergeleken met 12.529 in 1978. Aan nuchtere kalveren werden *60.256 stuks ingevoerd, vergeleken met 113.592 in 1978. Uit Frankrijk kwamen-42.667 stuks, uit Engeland 9400 stuks en Duitsland 5440 stuks. De uitvoer daalde van 61.377 stuks tot 36.978 stuks. Er gingen. 25.568 stuks naar Nederland tegen 22.910 in 1978. De uitvoer naar Italië daalde van 35.185 tot 8157 stuks. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15