Stage-mogelijkheden in "verre" landen A lie onze chauffeur, die de weg re delijk goed kent in de stad zou ons naar de ambassadeur brengen. Eerst hadden we hem nog een kleine repri mande moeten geven want hij had zijn oudste en meest versleten broek aan gedaan. Dat ding zat overal vol grote gaten en slordige scheuren. Zo kun je toch niet aankomen op een feest van de Koningin. Lachend trok hij een andere betere broek aan, maar mop perde tegelijkertijd dat hij eigenlijk veel te weinig verdiende om altijd in een mooie broek rond te kunnen lo pen. Negentig gulden in de maand en daar ook nog een vrouw en zes kinde ;Was uitstekend geregeld. Er wa ren nogal wat gasten. Agenten van de verkeerspolitie in smetteloos witte uniformen regelden het parkeren in de donkere bosrijke laan. We wandelden jwer de oprijlaan naar de voordeur, waar de eerste sekretaris ons op wachtte en naar binnen bracht. De ambassadeur en zijn vrouw verwel komden ons op een zeer vriendelijke wijze. Nou waren wij pas vrij laat aangekomen en in de tuin was al een hele menigte lieden aanwezig. Dat kun je hier buiten doen, want het weer is meestal goed, ofschoon het die mid dag vrij langdurig regende. De krekels konden alleen zo nu en dan het ge roezemoes van de vele stemmen over- sjirpen. Met bewondering keken we rond. In de woning was het niet te zien dat we nu in Tanzania waren, want de meubeltjes van de goede man waren zeker niet in de missiewerkplaats in Ifakara gemaakt. Maar mensen, dat mag toch, zij zijn tenslotte vertegen woordigers van ons volk! Bij de twee bars op het terras werd hard gewekt. De vlotte jongens die zelf hun drankjes haalden kwamen niks te kort, want voor deze gelegenheid was er volop Heinekensbier ingeslagen. Natuurlijk werden we vergast op hollandse ha ring. Kelners liepen verder druk af en aan met drankjes en keken er nauw lettend op toe dat niemand lang met een leeg glas stond te dubben. Mensen van allerlei slag mengden zich hier door elkaar. Kijk, iedere landgenoot is welkom, heeft zelfs het recht welkom te zijn. Vrijwilligers met hun toch wat typische voorkomen tot de oude, "ij- zervretende" ietwat koloniale mana ger van een suikerrietonderneming. Deze laatste sprak er trouwens zijn verachting over uit dat er een van die jongeren zomaar in zijn rubberlaarzen en met een slordige spijkerbroek was gekomen. Die had zeker geen tijd om zich om te kleden, waarschijnlijk veel te druk, zei hij schamper. Hij nipte van zijn whisky en vertrouwde ons toe dat er best met die afrikanen was om te gaan, maar om te denken dat ze net eender waren als wij dat was je reinste D e ambassadeur nam het woord en begon zijn toespraak. Hij stond op het grote bordes van zijn schitterende wo ning. Boven hem, vanaf het balkon hing onze vaderlandse vlag met daar naast de oranjewimpels. In het maan licht glommen de bladeren van de ko kospalmen. Er werd aandachtig ge luisterd. Hij nam afscheid van Juliana en herinnerde er aan dat zij nog maar twee jaar geleden in deze dezelfde tuin als onze vorstin aanwezig was. We toastten op haar welzijn en vervolgens wijdde de ambassadeur zich met waarderende woorden aan de nieuwe koningin Beatrix. Ook op haar dron ken wij en riepen "hiep hiep hoera". Daarna zette hij het Wilhelmus in en zongen we met zijn allen, de een wat luider de ander wat zachter, dat oude ietwat vreemde lied. Dat "duitsche bloet en die Koning van Hispanje"die doen het eigenlijk eerlijk gezegd in Nederland al niet zo goed, maar hier aan de rand van de Indische Oceaan nog minder. Maar zo is het nu een maal en het wist je toch te ontroeren. Ondertussen werden er nog steeds vrolijk blikjes bier opengetrokken en sterke drank geschonken. Uiterst ge zellige sfeer. Ook de vrouw van de ambassadeur genoot er van. Ze ver telde dat ze een fraai gerestaureerd huis in Veere bezaten. Heerlijk om te wonen aan de haven, alleen tijdens de restauratie wilden ze me geen badka mer laten bouwen. Ik waarschuwde ze, dat ik zonder die badkamer iedere dag spiernaakt zou gaan baden in de haven van Veere. Dat schouwspel heeft iedereen in Veere moeten missen, want ze kreeg haar badkamer! Vanwege verschillende zakelijke beslommeringen moesten we na vijf weken heet en nat bushwerk toch weer naar Dar es Salaam. Zoals we al eer der schreven is de rit erheen bepaald geen lolletje maar een verandering van omgeving kan ook geen kwaad. Bovendien en dat was natuurlijk een aardige interessante bijkomstigheid nu konden we ook koninginnedag wat intenser meevieren. In Tanzania zijn wij natuurlijk niet de enige Nederlan ders, er is eigenlijk een grote kolonie, want ons aardige goedgeefse land koncentreert veel van haar hulp op Tanzania. Er is zelfs een nederlandse vereniging die haar aktiviteiten voor namelijk ontplooit in en om de hoofd stad. Maar goed, wanneer je dan, als mensen van verre, aankomt dan mag je ook gebruik maken van verschil lende faciliteiten die ze te bieden heb ben. Koninginnedag hier zo ver van huis heeft een heel ander cachet dan b. v. in Goes. Voor de Tanzanianen is het gewoon een werkdag dus daar merk je niks aan. Toch blijken er heel wat lieden hier goed op de hoogte te zijn met ons vorstenhuis. Eigenlijk is dat ook weer niet zo vreemd, want het is nog maar een goede twee jaar gele den dat Juliana Tanzania bezocht!. Prins Bernhard is een goede vriend van Julius Nyerere. Op de ambassade werkte men echter niet, want toen we na moeizaam trappen klimmen op de tiende verdieping stonden bleek de deur gesloten vanwege Koninginne dag. Maar na een hardnekkig bellen van onze kant werd de deur toch geo pend. Er trad een heer naar buiten met onder zijn arm een nederlandse vlag en enige opgerolde oranjewimpels. Er schijnt hier vandaag bij de ambassa deur een cocktailparty te zijn, maar zou U misschien kunnen zeggen waar dat is, vroegen we de man nieuwsgierig. Ja, zei hij, dat is bij mij thuis en ónze ambassadeur de heer van der Willigen maakte ons duidelijk waar we hem konden vinden. In de goudkustvan Dar es Salaam, de Oysterbaybuurt Iedere landgenoot is welkom zei hij hartelijk. Samen liepen we de trappen weer af, want voor de zoveelste keer deed de lift het niet. Ik ben hier alweer twee jaar zei de ambassadeur, voor heen stond ik in Parijs. Dat is wel een verschil, merkte hij droogjes op, waarbij hij verder niets liet blijken van een eventuele voorkeur. We maakten beneden nog even een praatje over het maisproject. Hij vertelde dat hij de minister van landbouw nog de vorige avond tijdens een party had gespro ken. Die had hem gevraagd of er al wat te zien was op onze Kiberege Maize boerderij. Hij was het antwoord schuldig gebleven, maar binnenkort zou hij hem weer zien. We gaven de heer van der Willigen de raad om dan de minister ons in juli een bezoek te laten brengen wanneer de ontginning in volle gang zou zijn. ren van onderhouden, liet weinig ruimte voor nette pakken. Maar zelfs een toekijkende landgenoot van hem die toch ook ver beneden onze neder landse modale welvaartsionen leeft gaf ons groot gelijk. Nee dat is geen broek voor de stad. We beloofden A lie zodra we terug in Kiberege zouden zijn twee uniformen. Hij was er danig mee in zijn schik. Vrolijk reed hij ons naar Oysterbay, maar daar raakten we een beetje de weg kwijt. Toen we voorbij een groot huis reden waar verschillen de feestelijk geklede mensen naar binnen gingen, traden wij daar maar binnen. Corry had haar mooiste jurk uit de kast gehaald. Een beetje ge waagd dachten wij, maar naar onze mening werd eerst wel gevraagd, maar toch later niet opgevolgd. We vonden het wat vreemd dat in het huis iedereen engels sprak en dat op Koninginne dag! Maar het bleek dat we het ver keerde huis hadden. De Britse consul die hier woonde had ook al een feestje. Overigens een zeer innemend echt paar. 't Was henzelf ook al eens over komen, zeiden ze. Trouwens, toen hadden ze eerst al een paar borrels>op. Wanneer het daar bij jullie ambassa deur klaar is kom dan maar rustihg hier nog een drankje halen hoor zei den ze joviaal. Er zijn hier in de buurt op het ogenblik drie feestjes aan de gang, maar bij het middelste huis daar, woont jullie man. gekheid. Hij streek zijn snorpunten in de houding en zei, eigenlijk ben ik al vier jaar gepensioneerd. Maar dat thuiszitten daar werd ik gek van. Nu ben ik weer aan de slag en heb ik een oude suikerrietplantage in vier jaar tijd van de ondergang naar de grote vooruitgang geholpen. Ik geniet er van mensen, ik heb het goed. Mag het?! Ik steek het niet onder stoelen of ban ken. Ik heb nu vier bedienden, twee voor in huis en twee in de tuin, verder heb ik een wagen van de zaak met een chauffeur. Voor mijn vrouw heb ik een zwembadje laten bouwen. We genie ten ervan. We doen er niemand mee tekort, integendeel we verschaffen op deze manier nog velen een boterham. Tevreden dronk hij zijn glas leeg en liet het opnieuw vullen. Dit lastige nijlpaard terroriseerde drie dagen lang de dorpelingen toen werd het doodgeschoten tot vreugde van ieder een. Zo maar een gebeurtenis van alle dag uit het leven van de gewone Tanzaniaan. D e ambassadeur maakte er om half tien een einde aan, want we werden verwacht in het New Afrika Hotel, voor een koud buffet en een dans, alles georganiseerd door de Nederlandse De programma's zien er als volgt uit: Vertrek begin oktober, terugkomst half november van het volgende jaar (in 13 maanden de wereld rond). Tij dens de heenreis worden bezoeken gebracht aan Thailand (5 dagen in en om Bangkok en Singapore 2 dagen). In beide landen zullen voor de deel nemers rondleidingen en agrarische exkursies worden georganiseerd. Vanuit Singapore zal direkt worden doorgereisd naar Australië, Die deelnemers die voor de eerstvol gende 6 maanden in Australië zullen verblijven, gaan direkt door naar het "agricultural college" in Geelong om daar een 5-daagse oriëntatie-kursus bij te wonen alvorens naar de gast gezinnen te gaan. De mensen die Nw. Zeeland als eindbestemming hebben, reizen via Sydney (1 dag stop-over) naar het Lincoln Agricul tural College in Canterbury (Nw. Zld). Ook hier zal een 5-daagse oriëntatie-kursus worden bijge woond alvorens zich bij de gastge zinnen te voegen. Allen zullen omstreeks begin april in kleine groepen vanuit Nw. Zeeland, via Fiji en Hawaii, naar Canada of VS reizen. De exakte vertrekdatum zal afhangen van de staat of provin cie in Canada of VS, waar de vol gende 7 maanden zullen worden doorgebracht. Ook hier zal weer een oriëntatiekursus worden georgani- vereniging. Met ruim 160 Nederlan ders vierden ze daar de dag verder uit. Er speelde een gezellige afrikaanse band. Eerst nog deden zij het rustig aan, maar later zweepten zij hun mu ziek tot op een zeer aanstekelijk ryt- me, waarbij je niet gewoon op je stoel kon blijven zitten. Er werd ook nog een kleine loterij gehouden. Onze on volprezen KLM verlootte een gratis reis. De plaatselijke direkteur Vissers zou zelf de trekking doen. Het ging om een trip van Dar es Salaam naar Am sterdam, dan van Amsterdam naar Tel Aviv en weer terug naar Amsterdam om dan vervolgens weer terug te keren naar Tanzania. Geheel gratis met al leen de verplichting om op 26 mei de reis naar Israel te maken. Dit in ver band met het feit dat het hierbij ging om een eerste nieuwe introduktie- vlucht. Corry won de prijs en nu zitten we met het feit dat zij op 19 mei alweer uit Dar es Salaam zal vertrekken en straks op 28 juni gelijktijdig met de kinderen weer terug keert. Toch wel een hele erge grote verrassing! We hebben inmiddels onze kennissen in Israel alvast een briefje gestuurd. Een en ander houdt wel in dat we een aan tal weken geheel voor ons zelf moeten zorgen, maar we hebben wel eens meer een potje gekookt en er een potje van gemaakt, dus dat komt best voor el kaar. Het feest daverde nog tot drie uur in de nacht. De ramen stonden open en tot ver in de omtrek was de muziek te horen, maar ze doen hier niet zo rottig over burengerucht. Van praten kwam op den duur niet veel meer want het volume van Makas- sy'band, twaalf man sterk, nog aange zwengeld door moderne geluidsappa ratuur overdonderde alles. Niets he rinnerde er nog aan dat wij in een arm ontwikkelingsland waren. Of mis schien toch wel, de meiden van lichte zeden die in een hoekje op een loslo pende vrijwilliger loerden, wilden ook wel een fles pils, maar ze werden hardhandig door een stevige zwarte kelner naar buiten gewerkt. SCHRIJFKOUTER seerd. Gedurende de stages kan men een goede beloning verwachten. Vertrek voor de stage half oktober (6'/2 maand Australië en Nw. Zee land), begin augustus (8 mnd. Aus tralië en Nw. Zeeland) en half april (7 mnd. Canada en VS). De reis gaat direkt naar het stageland en na de introduktiebijeenkomst gaat men voor de resterende tijd naar het be drijf. 'Voorlichtingsbijeenkomst' Op woensdag 28 mei wordt in het zalencentrum Kobus aan de Poort, U trechtsestraat 49 te Amersfoort vanaf 14.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst gehouden voor deze pro gramma's. Met behulp van films/dia's en ouddeelnemers zal uitgebrei de toelichting worden gege ven. Geinteresseerden in deze programma's zijn van harte welkom. (Mocht men niet in de gelegenheid zijn aan deze bijeenkomst deel te nemen, dan kan men een brochure aanvragen over de program ma's bij de Stichting Uitwis seling, postbus 97, 1869 AB - Bergen NH, tel. 02208-6144). De Stichting Uitwisseling participeert reeds enige jaren in de pro gramma's van het IAEA (International Agricultural Exchange Asso ciation). Deze organisatie is gevestigd te Kopenhagen, Denemarken en organiseert stagemogelijkheden in Australië, Nw. Zeeland, Canada en Verenigde Staten. Het vertrek en de terugkomst vindt plaats per groep. In het land waar de stages plaatsvinden wordt een introduktiebijeen komst gehouden. Er is een supervisor aanwezig, die de stagiaires op de bedrijven zal bezoeken, 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14