IJsselmeerpolders: vrij goed tot goed maar traag i De Veenkoloniën kampt met abnormaal voorjaar In Hollanden bieten grootste probleem Gelderland: rijke bloei van appels en peren 'Aardappelen en bieten lijden ook in Groningen van droogte Beregening Wat regen erg welkom!!! N, eder jaar is anders dan het voorgaande en heeft dus ook andere gevolgen voor de gewassen op het veld. Het voorjaar diende zich al vrij vroeg aan zodat ook in de IJsselmeerpolders vroeg kon worden begon nen met het zaaien van zomergraan, zaaiuien en suikerbieten. In de laatste week van maart is er globaal 25 k 30% van de totale oppervlakte suikerbieten gezaaid. In sommige gevallen op gronden met een vrij goed zaaibed doch een nog iets te natte ondergrond. Bij het klaarmaken van het zaaibed is nogal eens iets minder "bekwame" grond mee bewerkt. Na deze vroege zaaiperiode heeft een lange periode van schraal en droog weer met lage temperaturen de opkomst van suikerbieten en ook van zaaiuien sterk geremd. Het optreden van korstvorming en soms iets te diepe vroege zaai heeft tot gevolg gehad dat een groot deel van de vroege zaai van suikerbieten moest worden overgezaaid. In de beide polders is ruim 3.000 ha suikerbieten eind april voor de tweede keer gezaaid. Ook zijn enkele percelën uien overgezaaid als gevolg van een te geringe opkomst. *3 tand van de suikerbieten is nu dat er nog wat vroege percelen met soms een matige stand staan en de late overzaai die nog op moet komen. Tussen deze beide uitersten staat het grootste deel suikerbieten goed, doch met een vrij matige ontwikkeling. De zaaiuien zijn ook vrij traag en nogal een aantal percelen met een holle stand. Zowel de pootaardappelen als de konsumptieaardappelen komen traag op als gevolg van tekort aan water en de te lage temperatuur. Problemen als onderzeeërvorming zijn echter nog niet waargenomen. Ook komen hier grote verschillen in ontwikkeling van de gewassen voor als gevolg van poottijdstip doch nog meer door wel of niet voorkiemen. Wintertarwe heeft een goede stand, problemen doen zich hierbij tot nu toe nog niet voor. De meeste perce len bevinden zich in het tweede knoopstadium. Bij de doperwten en tuinbonen voor de konservenindustrie is de stand in praktisch alle gevallen goed doch ook hier in het algemeen een iets trage ontwikkeling. Gras voor zaadwinning is goed ont wikkeld en geeft geen aanleiding tot opmerkingen. Beregening op grasland wordt al erg veel toegepast. In de Hollanden vormt de stand van de bieten momenteel het grootste probleem. In Noord-Holland is ongeveer de helft van de vóór 26 maart gezaaide bieten overgezaaid. Voorzover dat in de droge periode plaatsvond, beregende men soms het bie tenzaad. Verschillende bietenpercelen hebben een dunne stand als gevolg van een te dunne oppervlakkige zaai. Sommige vroege pootaardappelen hebben een tik van de nachtvorst gehad, wat tot uiting komt in het geel worden van de bladeren. In Zuid-Holland beregenen sommige akker bouwers hun konsumptie-aardappelpercelen. Het nuttig ef- fekt hiervan lijkt in dit stadium beperkt. De beworteling van de wintertarwe is goed. Zoals het er nu voorstaat, lijken de vooruitzichten voor dit gewas gunstig. In de win tergerst komen hier en daar wat schimmelziektes voor. De opkomst van de uien is soms wat moeizaam, door de droge aardkorst. De indruk bestaat, dat de teelt van knolselderij duidelijk is ingekrompen, terwijl het areaal spruitkool - vooral in midden Zuid-Holland - nogal is uitge breid. Op de groentepercelen wordt volop beregend. Ernstige pro blemen als gevolg van nachtvorst zijn nog niet bekend. De indruk bestaat, dat geen opvallende verschuivingen zijn op getreden in het teeltplan, ook niet tussen groenten en bloembollen. Over het fruit, dat nog in bloei staat, is niets opvallends te melden. De grasgroei stagneert in bepaalde gedeelten van Zuid-Hol land de laatste weken nogal. De kwaliteit van het gras is goed, terwijl weinig vertrapping van de graszode plaatsvindt. Er wordt op dit moment (14 mei) nog weinig gemaaid. In Noord-Holland verloopt de hergroei van vóórbeweide per celen wat trager dan normaal. Dit voorjaar zijn de weersomstandigheden grotendeels tegengesteld aan vorig jaar. In dit stadium van de groei zijn de gewassen dankbaar voor een paar flinke regenbuien. In de veehouderij is de grasgroei traag waardoor de winning voor wintervoeder wat beperkt blijft. Er kan wat geringere oppervlakte wor den gemaaid, doch er wordt kwali tatief zeer goed voer gewonnen. Pro blemen met de direkte voedervoor ziening doen zich niet voor. Vooral op het weidebedrijf wordt intensief gebruik gemaakt van de eventueel beschikbare beregeningsapparatuur. Ook op de akkerbouwbedrijven zal beregening op zeer korte termijn wenselijk zijn als natuurlijke neerslag nog op zich laat wachten. Algemene indruk: vrij goed - tot goed, doch in het algemeen iets traag ont wikkeld. Hierbij doen wij u weer een overzicht toekomen van de stand van zaken in de land bouw in ons land, De ver schillende regio's hebben, zo blijkt, hun specifieke proble men zoals de Veenkoloniën waar men met vrij ernstige stuifverschijnselen te maken heeft. Toch zijn er een aantal globale algemeen geldende uitspraken te doen: Deze geldt vooral: "Een paar regenbuien zouden erg welkom zijn Voorts: door korstvorming moest een aanzienlijk deel van de vroeg gehaaide bieten opnieuw gezaaid worden; aardappelen en uien komen traag op gang door een tekort aan vocht; wintertarwe staat goed. gras voor zaadwinning heeft een goede stand; gras voor voederwinning traag tot bijna stilstand maar de kwaliteit is vrij goed; wanneer er geen neerslag komt op korte termijn dan zal beregening van de akkerbouw- produkten noodzakelijk zijn; op gras voor voeder en groentepercelen wordt reeds veelvuldig en overal beregend. Zware nachtvorststuif schade en te droog adat reeds eerder door nachtvorst vrij aanzienlijke schade in de bieten was opgelopen, hebben binnen een tijdsbestek van een week de jonge gewassen in de Veenkoloniën veel te verduren gehad. In de nacht van 9 op 10 mei trad zware nachtvorst op en hebben niet alleen bieten- en aardappelpercelen schade tot zware schade opgelo pen, maar ook de graangewassen zijn in vele gevallen die nacht niet ongeschonden doorgekomen. Rc ..egen bleef uit en dertien en veertien mei heeft een ware zand verstuiving, aangewakkerd door* langdurige harde wind menig bie tenperceel de genadeslag toege bracht. Hier en daar was het zelfs zo erg, da't op sommige percelen de ge pote aardappelen volkomen bloot stoven, zodat in allerijl de aardap pelruggen weer geheel opnieuw moesten worden opgebouwd. Met uitzondering van de geheel bloot gestoven percelen behoeven de vooruitzichten voor de fabrieksaar- dappeloogst overigens nog niet slecht te zijn. Een voordeel is dat de gezondheidstoestand van het ge bruikte uitgangsmateriaal duidelijk beter is, dan voorgaande jaren. In het algemeen is de opkomst goed en de maanden, die voor ons liggen, kun nen opgelopen vorstschade nog ruimschoots goed maken. De vooruitzichten voor de suiker bieten zijn minder gunstig. Op menig perceel ontbreken nogal wat plant jes, waardoor een te holle stand moet worden gevreesd. Terwijl van al de percelen, die moesten worden over gezaaid moeilijk nog een topop- brengst kan worden verwacht. In die gevallen moet al gauw met een op brengstderving van een ton of tien rekening worden gehouden. Een kwantitatieve opgave van deze ge vallen is nog moeilijk te geven. Maai in het dorp Nieuw-Buinen betreft he een kwart van alle percelen... Dat er inderdaad van zware nachtvorst in de nacht van 9 op 10 mei sprake is geweest, wordt bewezen doordat ook in de granen vorstschade wordt gevonden, het ergste in zo- mergerst, en haver, maar ook in zomertarwe en hoe gek het ook klinkt zelfs in wintertarwe treedt verdorring op van het hart van de plantjes. AI met al weer een abnormaal voorjaar. Reeds half februari was de grond reeds bekwaam en kon men op het land doen wat men wilde en nu zijn we half mei reeds gepasseerd en moet in de meeste gevallen de groei nog beginnen. Moge het spoedig regenen! Voor de fruitteelt is het momenteel een belangrijke periode. Men zit midden in de bloei en een flinke nachtvorst kan een belangrijk deel van de komende oogst vernietigen. Gelukkig is daar nog geen sprake van. Uit andere delen van het land wordt wel enige schade gemeld als gevolg van nachtvorst, in de Betuwe zijn de temperaturen echter niet dermate laag geweest dat men van schade kan spreken. De perebomen waren begin deze week uitgebloeid, de kersen en de pruimen waren dat al langer. Deze laatsten zien er veelbelovend uit, hoewel er later nog vruchten uit kunnen vallen. De peren liggen ook goed aan, de Conference, het be langrijkste pereras in de Betuwe, is prima gezet. Van andere rassen hoort men wat verschillende geluiden; het ene perceel is erg vol, het andere wat minder. Het valt voorlopig in elk ge val erg mee met de peren. De appels zijn aan het afbloeien, de vroege rassen zijn al uitgebloeid. Men heeft twee jaar met grote oog sten achter de rug, dus hier werd dit jaar een mindere opbrengst ver wacht. Een ras als b.v. Goudrenette heeft echter zo enorm goed gebloeid als men slechts zelden ziet. Ook ver schillende andere rassen bloeiden geweldig. Wat regen en wat meer warmte is nu wel dringend nodig. Op verschillen de plaatsen staan regeninstallaties, dit betreft dan meestal percelen met jonge bomen. De droogte begint merkbaar te worden, vooral ook door de lage luchtvochtigheid gaat het erg hard. Wat betkeft de akkerbouw en de vee houderij komt het beeld in Gelder land in grote lijnen overeen met de andere provincies. Veehouders die aan het inkuilen zijn klagen dat de opbrengsten maar de helft bedragen, vergeleken met andere jaren. Ook hier is regen nu wel erg welkom. De granen staan er redelijk voor. Dit bericht uit Groningen slaat vooral op de klei-akker- bouw en de veehouderij. In de akkerbouw verliep het voor jaar minder goed dan eerst werd verwacht. De veehouderij kampt met een duidelijke achterstand bij de grasgroei. Droogte valt in de klei-akker- bouw altijd mee. Met die ervaringen in het achterhoofd moet toch wel worden gekonstateerd dat in Groningen de aardappelen en de meeste bieten lijden van de droogte. Het wortelstelsel is nog te klein om het water uit de diepte op te halen. Na 20 april is er in Groningen onge veer 15% van alle bieten over gezaaid. Dat is rond 2000 ha. De oorzaak lag bij verslem- ping, hagelschade en nacht vorst. Die kombinatie van faktoren deed de boer vaak beslissen tot overzaaien. Met name die bieten hebben het nu krap. Dit weer is in het voordeel van de boeren die besloten om niet over te zaai en. De granen staan er rede lijk voor. De tarwes hebben wel wat voetziekte, maar zijn verder aardig gezond. De veehouderij kampt met een belangrijke achterstand in de grasgroei. In maart leek het een vroeg vooijaar te worden, maar kou, nachtvorst en zeer schraal weer hebben onder tussen gezêrgd voor een forse achterstand. De eerste snede staat niet te wuiven in de wind en dan staat er toch wel te weinig op. Bovendien levert de sterke droogte een gevaar op voor de hergroei. Toch zijn de maaimachines hier maan dag het land in getrokken, maar het hooi is ook duurder geworden. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13