Bestrijding graanziekten vóór het in aar komen Energiebesparing glastuin bouw: Ideeën gevraagd! I A Is gevolg van de weersomstan digheden lijkt momenteel de aanwe zigheid-van meeldauw in wintergerst sterk verminderd^iloeh kan het in bepaalde gevallen nodig zijn te spui ten met Bayleton; 0,5 kg per ha. Als richtlijn geldt: een bespuiting-is no dig zodra het 3e blad van boven voor meer dan 15% is bedekt met meel dauw. Bij een matige aantasting door meeldauw worden de beste resulta ten bereikt als gespoten wordt op het moment dat het laatste blad uit de schede is. dus vlaWöor de bloei. De meestal laat in het seizoen optreden de dwergroest wordt dan eveneens afgeremd. H D, P er bedrijf kwam 150.340,- aan financieringsmiddelen ter beschik king (waarvan 76.760,door toena me van het vreemd vermogen). D e toename van de bezittingen - het totaal van investeringen, beleg gingen en mutaties in veldinventaris en geldmiddelen 150.340,-) minus de afschrijving 72.290,-) - bedroeg 78.050,-. Laatstgenoemd bedrag werd gemiddeld voor 2% met eigen vermogen en voor 98% met vreemd vermogen gefinancierd. Door deze relatief sterke toename van het vreemde vermogen in 1978, daalde de solvabiliteit van 63,1% per 1 ja nuari 1978 tot 58,4% per 31 december 1978. I n de tweede helft van mei, dus kort voor het in aar komen, gaat het voor al om twee ziekten, die een ernstige aanslag kunnen doen op de te behalen opbrengst, te weten meeldauw en gele roest. Het is dus zaak Uw percelen regelmatig op de aanwezigheid hier van te kontroleren. G, T Rentabiliteit snijbloementeelt onder glas in Nederland in 1978 H, D it eerste jaar zal de aandacht vooral gericht worden op energiebes paring in bestaande kassen. Het gaat hierbij om beperking van de warmte verliezen van de kas, maar tevens om het voorkomen van ongewenste ne- veneffekten zoals bijvoorbeeld het te hoog oplopen van de relatieve lucht vochtigheid en het lichtverlies. Een efficiënter gebruik van energie is een belangrijk kostenvoordeel voor de tuinder en kan in zijn totaliteit een zeer forse besparing van energie be tekenen. Het bedrijfsleven - tuinders, kassenbouwers, installateurs en der gelijke - wordt uitgenodigd om nieu we praktijktoepassingen in te zenden over dit onderwerp. De ideeën moe ten voorzien zijn van tekeningen en beschrijvingen. K ort samengevat komen de voor waarden op het volgende neer: Wintergerst Wintertarwe Vreemd vermogen Aanslag Gele roest Zomergranen Premie als beloning Besteding in het eerste jaar Ideeën gevraagd Voorwaarden n het Zuid-Westen zijn het afgelopen voorjaar in de wintertarwe en in de wintergerst diverse schimmelziekten niet alleen wat vroeger dan normaal, maar in een aantal gevallen ook heviger dan anders opgetre den. Bij wintertarwe waren dat vooral oogvlekkenziekte (zgn. lege- ringsvoetziekte) en bladseptoria en bij wintergerst meeldauw en blad- vlekkenziekten. Ook wanneer al eerder gespoten is zal een behandeling als het laatste blad er is vaak zinvol zijn. et ziet er naar uit dat de meeste percelen dit jaar in de eerste week van juni in de aar zullen komen. Tot half mei was nog weinig meeldauw te vinden. Wel kwam reeds vanaf eind maart nogal wat bladseptoria vopr. Hiertegen is in een aantal gevallen gespoten met 2 kg maneb per ha. Of dit voldoende effekt heeft gesorteerd e arbeidsopbrengst - bestaande uit het (negatie've) ondernemerso verschot en de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de onder nemer - bedroeg gemiddeld 11.730,— per ondernemer (in 1977 27.900,-). Het ondernemersinko men per ondernemer - de arbeids opbrengst vermeerderd met het sal do van berekende en betaalde rente en de rentesubsidie - was gemiddeld 19.680,—Het totaalinkomen - ondernemersinkomen vermeerderd met de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de gezinsleden alsmede het inkomen dat buiten het bedrijf werd verkregen - bedroeg ge middeld 39.100,— per onderne mer (in 1977 54.380- De gezinsbestedingen waren gemid deld 49.110,— waarvan 6.530,- aan belastingen en premies. De ont- sparing bedroeg derhalve 10.010,- per ondernemer, dat is 26% van het totaalinkomen. De ondernemers van het Zuidhollands Glasdistrikt hadden gemiddeld nog een besparing van 1.910,- (4% van het totaalinko men). maar die van overig West-Ne derland een oritsparing van 17.500,— per ondernemer (53% van het totaalinkomen). De aanwending hiervan was: Bruto-investering in duurzame pro- duktiemiddelen 131,510, Investeringen en beleggingen buiten het bedrijf 4.320, Mutaties in veldinventaris e.d. -ƒ 310, Mutaties in geldmiddelen 14.820, Totaal 150.340, De totale bezittingen van de onder nemers van de snijbloemenbedrijven bedroegen 1.016.500,— per be drijf. Deze bezittingen waren per 31 december 1978 met 593.300,- ei gen vermogen gefinancierd. L.E.I. (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 11,40 op giro no. 41.22.35 ten name van het Landbouw-Ekono- misch Instituut te Den Haag. Ver meld dient te worden: "Zend Mede- dèlingjio. 219). BESTEMMINGS PLANNEN Zierikzee Vanaf 28 april liggen ge durende een maand ter inzage de gewijzigd vastgestelde bestemmings plannen "Dam - Oude Haven" en "Industrieterrein Zuidhoek". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad alsmede zij die be zwaren hebben tegen de in het ont- werp aangebrachte wijzigingen kun nen bezwaren indienen bij G.S. KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUND VEEHOUDERIJ TE GOES C.J. Govers mei gunstig gezind is - de aantasting weer toe. moet worden afgewacht. De groei en de ontwikkeling van het gewas zijn wellicht zodanig, dat lang genoeg voldoende groen blad aanwezig blijft. Gelukkig is met x/i kg Bayleton per ha, bij voorkeur gekombineerd met 2 kg maneb, tegen beide ziekten een goed middel beschikbaar. Wat de meeldauw betreft dient ges poten te worden als het 3e blad van boven voor meer dan 15% is bedekt met meeldauw. De indruk bestaat dat met de vrijwel algemene toepas sing van de gedeelde stikstofgift de laatste jaren de meeldauwbezetting wat minder is. Wordt zo rond half mei de 2e gift toegediend, dan neemt meestal - als ook het weer de schim- r ele roest is de laatste 2 jaren weinig voorgekomen, dank zij de ver bouw van resistente rassen. Dat neemt niet weg dat we zoals in het verleden al meer is gebleken voor verrassingen kunnen komen te staan. We zullen het gewas tarwe dan ook hierop regelmatig en goed in de gaten moeten houden. Wellicht meer dan 80% van het tar- we-areaal wordt ingenomen door de rassén Arminda en Okapi. Arminda was tot nu toe, behalve in de jeugd fase, resistent en het ras Okapi mid delmatig resistent. Ze worden wel door hetzelfde fysio (ras) van gele roest aangetast. Bij Okapi verloopt de uitbreiding geleidelijk, terwijl dit bij de erg vatbare rassen (o.a. Dona- ta) zeer snel kan gaan. In het laatste geval moet al tot een bestrijding worden overgegaan in het begin van de aantasting. Bij Okapi kan worden gewacht tot de eerste kleine haardjes worden waargenomen. Indien nodig dus spuiten met een halve kg Bayle ton 2 kg maneb per ha. De bes puiting zonodig herhalen en het b£s- te is te spuiten met een fijne druppel. Eventueel aanwezige wordt tevens bestreden. meeldauw egen legering kan in zomergerst nog steeds niet worden gespoten. In een gewas dat te zwaar dreigt te worden is een bespuiting - eventueel enkele keren - met mangaansulfaat nog de meest aangewezen weg. Haver die te zwaar dreigt te worden kan met 3 liter CCC worden gespo ten bij een lengte van 30-40 cm. Ook in deze gewassen kan de meeldauw flink toeslaan. Hier-, tegen zijn en kele goede middelen beschikbaar. Ze moeten worden toegepast als op het derde blad van boven het witgrijze schimmelpluis wordt waargenomen. 11 e bedrijven met overwegend snijbloemen onder glas, hadden een verlies van gemiddeld 44.920,— dat is 11% van de kosten. De be drijven in het Zuidhollands Glasdistrikt hadden gemiddeld een onder nemerstekort van 35.730,-, die in overig West-Nederland van 47.470,- (resp. - 6% en -13% van de kosten), 21% van de bedrijven had een positief resultaat; het aandeel van deze winstgevende bedrijven in de totale produktiewaarde was 33%. l et Landbouwschap heeft in 1979 besloten een eigen Energiebespa ringsfonds voor de glastuinbouw op te richten. Het bedrijfsleven zorgt via een bijdrage van een halve cent per m2 zelf voor dit fonds. Hoewel een bedrag van ongeveer 350.000,- per jaar heel wat lijkt, valt het toch tegen, het gigantische probleem van de energiebesparing in aanmerking ge nomen. Overigens heeft het fonds van het Landbouwschap zijn nut al bewezen. Door de bereidheid van het bedrijfs leven om zelf een voortrekkersfunktie te vervullen, is er veel goodwill gek weekt. Daarnaast heeft het bedrijfs leven besloten het Denar Kas-projekt op te zetten. De financiering ervan geschiedt eveneens via een opcenten- heffing door het bedrijfsleven. O m met een beperkt bedrag een maximaal rendement te behalen, moet in eerste instantie niet worden gedacht aan algemene subsidies of grote onderzoekprojekten. Hiervoor kunnen onder meer de tien miljoen gulden in 1980 en de 25 miljoen gul den in 1981 worden besteed, die de overheid beschikbaar heeft gesteld. Voor het eerste jaar is gekozen voor een tweetal hoofdlijnen. Op de eerste plaats zullen samen met de overheid twee extra energiebesparingsvoor- lichters worden aangetrokken. Deze zullen vooral de vele experimenten in het bedrijfsleven moeten begelei den. Als gevolg van deze aanzet heeft de overheid besloten zelf nog twee energiebesparingsvoorlichters extra voor de glastuinbouw in te zetten. Er wordt dus nu gestart met vier extra krachten. Daarnaast zal het bedrijfsleven aan gemoedigd en gestimuleerd moeten worden om met nieuwe toepassingen te komen, waarmee de invoering van energiebesparingsmaatregelen kan worden verbeterd en versneld. Met de uitvoering van een en ander zal 250.000- a 300.000,- ge moeid zijn. Voor enkele nieuwe vindingen die in de tuinbouw op praktijkschaal kun nen worden toegepast wordt een be langrijke premie in het vooruitzicht gesteld. Degene, die de kosten van deze toepassing op praktijkschaal draagt, krijgt een premie. De premie heeft betrekking op de nieuwe as- pekten van een toepassing en kan maximaal 50.000.— per projekt bedragen. De omvang van de premie hangt uiteindelijk af van de investe ringskosten, de risiko's en de na volgbaarheid van het projekt. - beperken van warmteverliezen in bestaande kassen en/of voorko men van ongewenste nevenef- fekten (o.a. luchtvochtigheid, temperatuurverdeling) - het ontwerp moet een duidelijke verbetering zijn van bestaande Oplossingen - het betrokken ontwerp/prototy pe moet duidelijk perspektieven bieden wat betreft de energiebes paring en technische uitvoer baarheid - de toepassingen, die het doel het meest benaderen, komen in aan merking voor een premie - de premie is bedoeld om in de extra kosten van het projekt te gemoet te komen - het idee moet betrekking hebben op toepassing in bestaande kas sen en moet op grotere schaal toegepast kunnen worden - het idee zal op praktijkschaal uit gevoerd worden, waarbij gedacht wordt aan een toepassing op een oppervlakte van 2000 - 4000 m2 - de premie wordt verstrekt aan degene die ook de overige kosten van de proef op praktijkschaal voor zijn rekening neemt - de bijdrage is afhankelijk van de investeringskosten, de risiko's, de navolgbaarheid en de bijdrage aan het doel energiebesparing. De bijdrage is per projekt maxi maal 50.000,— Een premietoekenning aan de inge diende projekten geschiedt op advies van een kommissie van deskundigen uit het bedrijfsleven, voorlichting en onderzoek. Projekten kunnen tot 1 september a.s. worden ingediend bij het Landbouwschap, hoofdafdeling Tuinbouw, Raamweg 26, 25% HL 's- Gravenhage. (Over de beoordeling kan niet wor den gekorrespondeerd. Er wördt naar gestreefd om zo snel mogelijk enkele projekten te verwezenlijken. Snelheid is winst). 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9