Wat biedt "Rusthoeve" deze zomer de bezoekers? D, D, H oewel de kleinere gewassen zoals veldbonen, vlas, erwten, uien, karwij en zornergerst vaak maar een klein gedeelte innemen van het bouwplan vragen deze gewassen teelttechnisch gezien evenveel aan dacht als de grotere gewassen. Vlas K m rE WENKEN I Bonen Uien Gerst A.G. Ebbens Karwij K; GEDAALDE AANVOEREN BIJ GRAAN ELEVATOR MAATSCHAPPIJ Meer aardappelen verwerkt tot frites Op "Rusthoeve" is in maart alle kunstmest onder droge omstandighe den of over de vorst gestrooid. De stikstofvoorraad in de bodem bleek uit de grondmonsteranalyses vrij laag. Na 24 maart werd een aanvang gemaakt met het zaaien van de erwten-, veldbonen-, zornergerst- en vlasproeven. Kort hierna viel er veel neerslag die een behoorlijke slemplaag veroorzaakte. In de tweede en derde week van april zijn de suikerbieten gezaaid en de aardappelen gepoot. Op een perceel is de grond met vijf verschillende machines klaargemaakt voor bietenland. Deze demonstratieproef is niet bedoeld als merkentest maar meer om te bezien met welk systeem een goed zaaibed verkregen kan worden. Meer hierover kunt U tijdens de zomerekskursies in de maanden juni en juli op "Rusthoeve" horen en zien. STIC HTING PROEFBOERDERIJ "RUSTHOEVE" m AKKERBOUW HET IS EEN GOEDE gewoonte om elk jaar de luchtkanalen van uw aardappelbewaarplaats schoon te maken. Losse grond en doorge- vallen aardappelen moet U ver wijderen. Doet U dit niet dan zit er na enkele jaren zoveel vuil in het kanaal dat een goede luchtsnel- heid en verdeling onmogelijk wordt. Denk niet dat dit alleen bij een ander gebeurt. Kijk zelf maar eens goed de luchtkanalen na. TIJDENS REGEN DA GEN kunt U bovenaangegeven werkzaamhe den uitvoeren. Tevens kunt U de cellen in orde maken voor het drogen van graszaad of granen. De maaibalk in orde maken voor per ceelskanten en graszaad maaien. Indien aanwezig de maaidorser bedrijfsklaar maken. Ja, IJ hebt nu nog voldoende tijd, zorg dat U straks geen tijd te kort komt. OP VEEL BEDRIJVEN worden de onderhouds- en reparatiewer- ken in eigen beheer uitgevoerd. Mankementen tijdens het gebruik gekonstateerd, worden in de win termaanden hersteld. Een goed hulpmiddel daarbij is na gebruik een kaartje aan het betreffende werktuig te hangen en daarbij de nodige réparatiewerken te note ren. U zult zien dat U dan geen dingen vergeet. DE BIETEN ZIJN NOG maar nauwelijks aan de groei of IJ moet toch weer aan de oogst gaan den ken. Had U vorig najaar voldoen de ruimte om uw bieten te storten? Was de ondergrond wel op de juiste manier verhard? Ga dat nog eens na want een goede bieten stortplaats kan veel tarra voorko men. Voldeed uw stortplaats niet aan de eisen, neem dan maatrege len nu er de tijd nog voor is. A LS U NOG EEN overbemesting moet geven aan uw suikerbieten, dan moet U dat bij voorkeur nog deze maand doen. De bieten heb ben dan voldoende tijd deze op te nemen en middels de groei om te zetten in kg biet en suiker. Te late giften belemmeren de afrijping en hiermee de suikerproduktie. Dit kost U twee keer geld. VEEHOUDERIJ DIE ZAAIT, ZAL OOGSTEN geldt niet altijd voor lichte grond die gemakkelijk stuift. Bij harde wind worden jonge mais- en bie tenplantjes totaal vernietigd wan neer U geen voorzorgsmaatrege len neemt. Wanneer U na het zaaien 10 m3 rundveedrijfmest per ha op het perceel brengt, voorkomt U stu if gevaar. Rundveedrijfmest is slijmerig en zorgt er voor dat de bovenlaag van de grond niet ver huist naar buurtpercelen. DIVERSE PERCELEN gras zijn reeds met de cirkelmaaier ge maaid. Wanneer het gras van het perceel is verwijderd, is pas goed te beoordelen of er goed maaiwerk is geleverd. Er wordt nogal eens be weerd dat een cirkelmaaier slech ter werk levert en de nagroei min der is dan bij gebruik van de maaibalk. Te kort maaien en ge bruik van botte mesjes zijn de ve roorzakers van een langzaam op gang komen van de nagroei. DE DA GEN DIE HET GRA S op het veld nodig heeft om te drogen, zijn als groeidagen verloren. Te vens gaat een lange veldperiode gepaard met hoge verliezen van het gemaaide produkt. Naast dit verlies wordt de planning van het graslandgebruik bij vertraging van groei vooral bij beweiding moei lijker. Streef naar een korte veld periode door geen zware sneden te maaien en zo mogelijk dagelijks te schudden als het weer dit toelaat. n de regio Zeeuws-Vlaanderen zijn twee vlasproeven aangelegd. Naast een rassenproef waarin de bekende rassen Hera, Reina, Natasja, Regina en Belinka en ook vele nieuwe kweekprodukten zijn opgenomen, is een stikstoftrappen opgenomen: 0, 10, 20,30, 40 en 50 kg N/ha. Aan de hand van stikstofgrondmon sters en de opbrengstbepalingen ho pen wij komende winter tot een goed N-advies te komen. Tevens wordt het vlas op uitgebreide kwaliteitsken merken onderzocht. 'e veldbonen zijn in een 5 cm diep losgemaakt zaaibed gezaaid op een afstand in de rij van 9 a 12 cm. afhankelijk van het ras. Ten opzichte van 1979 zijn er enkele nieuwe rassen uitgezaaid. Het rassensortiment bes taat uit wierbonen, tuinbonen en duivebonen. Eveneens is een rassen- proef voor erwten en schokkers op genomen in het proefplan, gewassen die voordelen kunnen geven in de vruchtwisseling en de werkverdeling en tevens als goede dekvrucht kun nen fungeren. B ij de teelttechniek van uien is de stikstofbemesting een belangrijk on derdeel. Deze faktor heeft een be langrijke invloed op de kwaliteit. Een stikstoftrappenproef bestaande uit de objekten 0, 50, 100, 150 en 200 kg N/ha zal ons meer inzicht moeten geven in de relatie opbrengst - kwa liteit mede aan de hand van grond monsters, Een onkruidbestrijdingsproef en een zaaizaadhoeveelhedenproef maken deel uit van de S.N.U.i.F.-proeven op de proefboerderij. een inzicht te verkrijgen omtrent het juiste tijdstip van bestrijding met een hiertegen werkzaam fungicide en ten tweede de bestrijding van de wollige peenluis die vooral in de nazomer veel schade kan aanrichten. Door middel van vangbakken hopen wij er achter te komen wanneer de luis op het ge was komt. Hierna zal dan direkt een bestrijding plaatsvinden op verschil lende tijdstippen en hopen wij de praktijk op deze wijze meer inzicht in deze zaak te geven. e zornergerst krijgt als brouw- gerst veel aandacht in de teeltmet- hodenproef waarin door middel van stikstoftrappen en bespuitingen ge tracht wordt de oorzaken op te spo ren van de teleurstellende opbreng sten bij zornergerst. Tevens worden door de proefboerderij voor het NI- BEM proeven aangelegd, die spe ciaal zijn gericht op de brouwkwali- teit. Hiervoor zijn de volgende proe ven aangelegd: kwekersstammenveld- (door kweek- bedrijven ingezonden materiaal): binnen- en buitenlandse rassenproef en brouwkwaliteitsvelden van 5 are grootte. Op de zaadopbrengsten van deze proeven worden proefvermoutingen verricht om voor de boer en handel tot kwaliteitsbrouwgerstrassen te ko men die een hoge opbrengst geven. Mocht U bepaalde wensen of vragen ten aanzien van onderzoek hebben voor 1981 dan kunt U deze indienen bij het Konsulentschap voor de Ak kerbouw en de Rundveehouderij te Goes of.via Uw Vereniging voor Be drijfsvoorlichting of Studieklub. ,arwij is qua vruchtwisseling en werkverdeling een aantrekkelijk ge was. De indruk bestaat dan ook dat er meer belangstelling voor dit gewas komt. Naast het vele onderzoek wat in het verleden reeds verricht is, is nu gestart met twee projekten, te weten ten eerste de sclerotinia sclerotiorum (rattekeutelziekte) bestrijding, waar bij op vele data wordt gespoten om Op de proefboerderij "Rust- hoeve" wordt hard gewerkt. Verschillende gewassen schie ten vooral met het prachtige weer dat toch is gekomen, snel de lucht in en dit vereist uiter aard de nodige aandacht en zorg. Op Rusthoeve doet men een aantal proeven met o.m. enige kleinere gewassen die overigens daarom niet minder interessant zijn. In dit artikel geven we een overzicht van de verschillende teeltprojekten. Hieruit mag blijken dat een bezoek aan Rusthoeve zeker de moeite waard is. Voor het eerst sinds 1972 werd de Graan Elevator Maatschappij in Rotterdam (G.E.M.) met een daling in de aanvoer gekonfronteerd. Dit in tegenstelling tot de situatie in de overige havens van de z.g. Antwerpen - Hamburg range, waar het merendeel van de overslagbedrijven een toene ming in de aktiviteit wist te boeken. Dat leidde ertoe dat het marktaan deel van de G.E.M. in de range met 2% terugliep. De voornaamste oorzaken zijn de haven- en sleepbootstaking waar door 500.000 ton lading naar omlig gende havens uitweek, vooral naar Antwerpen. Bovendien is er een toenemende Braziliaanse soja voor Sovjets De Braziliaanse regering is bereid soja aan de Sovjet-Unie te leveren, indien deze dat zou wensen. Dat is meegedeeld door de minister van Landbouw in Brazilië. Naar raming zal de soja-oogst dit jaar rond 15 miljoen ton opleveren. Het export contingent voor dit jaar is vastgesteld* op 3 miljoen ton sojameel, 1 miljoen ton sojabonen en 150.000 ton soja- olie. konkurrentie tussen de havens in Rotterdam en die in de Antwerpen- Hamburg range op te merken. Als laatste oorzaak werd in het Jaarver slag 1979 genoemd de verminderde import van tapioka uit Thailand. Aangevoerd werd 16,23 miljoen ton, dat is ruim 1,1 miljoen ton minder dan vorig jaar. De aanvoer van granen daalde sterk, doch de aanvoer van oliehoudende grondstoffen steeg. Het aandeel granen en oliehoudende grondstoffen bedroeg 47% en dat van derivaten 53%. Voor 1980 wordt een herstel in de aanvoer verwacht. Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend, dat in de maand maart 69.000 ton aardappelen is ver werkt tot pommes frites puree, chips en andere konsumptieprodukten. De verwerking is hiermee in het 1ste kwartaal 1980 op 191.000 ton geko- export: pommes frites e.d. puree, chips samen In het 4e kwartaal 1979 kwam de uitvoer overeen met 96.600 ton aardappelen. Import: pommes frites e.d. puree, chips e.d. samen In het 4e kwartaal 1979 kwam de in voer overeen met 10.700 ton aardap pelen. men. In het 4e kwartaal 1979 be droeg de verwerking 174.000 ton. De export en import van aardappel- konsumptieprodukten komen, om gerekend tot verse aardappelen, overeen met de volgende hoeveelhe den: in maart 22.800 ton 7.400 ton 30.200 ton 1.500 ton 3.200 ton 4.700 ton lste kwartaal 76.700 ton 26.600 ton 103.300 ton 4.600 ton 8.100 ton 12.700 ton 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7