VOOR he VROUW Stel niet uit tot morgen •s, Bezoek Plattelandsvrouwen Herefordshire aan Zeeland Plattelandsjongerenorganisaties blijven! D. M. V, Nieuwe medewerker P.J.Z. Aktiviteiten: onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg I. 4494 PB Geersdijk. tel niet uit tot morgen". Als je deze titel onder ogen krijgt als on derwerp voor een avond van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen van de afd. Meeuwen, dan denk je in eerste instantie dat het wellicht iets te maken heeft met effi ciënt huishouden of iets dergelijks. Maar niets is minder waar. Als me vrouw Middelkoop, die deze avond verzorgt, met haar lezing begint wordt het al snel duidelijk dat er heel andere zaken ter sprake komen. Met haar levendige stijl heeft zij al snel iedereen geïnteresseerd in het onderwerp en de dames praten en vragen honderd uit. Wat mag dan wel achter deze titel steken? Wel, hij heeft betrekking op (en wil met een variatie oë het oude gezegde zeggen) "Stel niet uit tot morgen wat je heden kunt verzor gen" voor het moment dat je er zelf niet meer bent om te kunnen zeggen watje wenst dat er met je gezin, geld en goederen gebeurt. De meesten van ons denken er in een verloren moment wel eens aan, dat het nuttig zou zijn om een testament te maken, maar net zo snel als deze gedachte opkomt wordt ze ook weer weggeduwd. Het is tenslotte niet prettig om over doodgaan na te den ken. Mevrouw Middelkoop probeert de ervaringen die zij in het veld opdoet door middel van deze lezingen door te geven. Zij slaagt hierin uitstekend. e meesten van ons weten niet hoe je een testament moet maken, aan welke voorwaarden dit moet voldoen en welke zaken er zoal in geregeld kunnen worden. Bij een testament denkt men meestal aan geld en goederen die er nagelaten worden. Maar, wat gebeurt er met minderjarige kinderen als de ouders komen te overlijden? Hoe naar het ook is er om te moeten denken, toch komt het tegenwoordig steeds vaker voor dat beide ouders tegelijk door een ongeluk om het leven komen. Natuurlijk, de rechter zal er voor zorgen dat de kinderen een goede voogd(es) toegewezen krijgen, maar hebt U zelf geen voorkeur. Wellicht dat er in de eigen familie- of vrien denkring mensen bij zijn die, door bijvoorbeeld de levens- en geloof sopvattingen die ze hebben, naar Uw idee, degenen zijn die U het meest' geschikt acht om Uw kinderen op te voeden overeenkomstig Uw opvat tingen. Dit is iets wat U vast kunt leggen en de rechter zal dit zeker zwaar in zijn overwegingen mee la ten spelen bij het aanwijzen van een voogd(es). In een testament kunt je verschil maken tot de erfenis verdeeld is. U kunt iets dergelijks voorkomen door een rekening te nemen die gesteld is op naam van: en/of(hier worden de namen van beide echte lieden ingevuld). H et. is ondoenlijk om alle zaken die deze avond aan de orde kwamen hier te vermelden. Een ding is echter zeker, wij waren nog lang niet uitge praat. Mevrouw Middelkoop zal echt nog eens terug moeten komen om nog dieper op dit onderwerp in te gaan. E. Smith - Theelen lende zaken vastleggen. Het meest normale is wel, wie wat krijgt uit de nalatenschap. U kunt echter ook een clausule opnemen die stelt dat bijv. de langstlevende van het echtpaar het vruchtgebruik heeft van de ech telijke woning voor zolang als hij/zij leeft. Het is natuurlijk ook mogelijk dat een zoon of dochter in het bedrijf van de ouders al jarenlang werkzaam is en men graag dit bedrijf in handen van dit kind over zou zien gaan. Ook hier kan men voorzieningen voor treffen in een testament. Andersom zijn er natuurlijk ook mogelijkheden. Een aangetrouwde kan men name lijk op een bepaalde manier uitslui ten om ooit in het bezit van de fami liebezittingen te komen (kinderen kan men niet onterven). Het is ook erg belangrijk goed op de hoogte te zijn van de polisvoorwaar den van de levensverzekering. In de meeste gevallen moet men erg snel een claim indienen voor uitkering (soms binnen 14 dagen). Ook zijn er polissen waarin bepaalde doodsoor zaken uitgesloten worden van uitke ring. Een bankrekening wil ook nog wel eens problemen geven. Als deze na melijk op naam van een der echte lieden staat terwijl de ander ge machtigd is wordt de rekening ge blokkeerd als de houder komt te overlijden. Dit betekent dat de over geblevene tiiervan geen gebruik kan an 10 tot 15 september 1979 bracht een groep van 35 leden van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, enkelen vergezeld door hun echtgenoot, een bezoek aan het Graafschap Herefordshire. Van 27 april tot 2 mei j.l. waren de rollen omgedraaid en werd een onge veer evengrote groep leden van de Hereford Federation of Women's In stitutes in Zeeuwse gezinnen ontvan gen. In de hal van de Olau-line ging het vrolijk toe toen velen hun voormali ge gastvrouwen (en -heren) begroet ten, om ze daarna snel mee te nemen naar huis, soms helemaal naar Schouwen, St. Philipsland of Zeeuws-Vlaanderen. - aandagochtend was er gelegen heid om de eigen omgeving te ver kennen, 's middags was men present in Goes' waar het optreden van de Zeeuwse klederdrachten -groep van mevrouw van Liere veel belangstel ling en bewondering oogstte. De volgende dag was Middelburg het startpunt met een bezoek aan het stadhuis en een wandeling door de stad. De afdeling Middelburg ont haalde de reizigers op een feestelijke broodmaaltijd, waarna men in de bus stapte om het Deltacentrum en de Oosterschelde werken te bezichti gen. Een gezellige fonduemaaltijd, in Renesse. opgeluisterd door muziek en zang van leden uit Zierikzee be sloot deze "Zeeuwse dag". O, p 30 april was het misschien wel eens moeilijk om de aandacht te verdelen tussen de gebeurtenissen op de televisie en de Engelse gast, maar iedereen is daar toch in geslaagd. De volgende ochtend moest men vroeg op pad om op tijd in de Keukenhof te zijn. die werkelijk op z'n mooist was, een bezoek ten volle waard. Daarna ging het verder, naar Amsterdam, waar de "rust" was weergekeerd, maar niet de drukte verdwenen. Een rondvaart door de grachten was voor gasten èn gastvrouwen toch een aparte belevenis, het diner met ge zicht op de molens van Kinderdijk was een prettig besluit van deze wel iswaar lange, maar zonnige en fijne tocht. rijdag 2 mei was het weer tijd om afscheid te nemen van de Engelse vrienden, die nog een lange reis over ,zee en door Engeland voor de boeg hadden. De adressen stonden geno teerd, afspraken waren gemaakt, de ze uitwisseling heeft, naar ik meen, iedereen veel voldoening gegeven. I. Ooms - Siebenga. Als nieuwe sekretaris-vormings- leider van de P.J.Z. (per 1 juni a.s.) wil ik me in dit P.J.Zuid-geluid voorstellen. Mijn naam is Harrie Wijermars, ik ben 27 jaar en afkomstig uit Zwolle. Ik ben in 1952 geboren in een kléin dorpje op een afstand van 7 kilome ter van Zwolle. Mijn vader had daar een boerderij. Na de lagere school heb ik de Lagere en Middelbare Technische School doorlopen. Van wege mijn toenemende interesse in jeugdwerk ben ik daarna naar de Kopse Hof in Nijmegen gegaan (dit is een jeugdwerkersopleiding enigs zins vergelijkbaar met een sociale akademie). In 1975 heb ik deze opleiding vol tooid. Direkt daarna ben ik gaan werken in een club- ën buurthuis te Nieuwleusen. Sinds begin 1977 tot op dit moment werk ik als vor mingsleider op een vormingscen trum voor werkende jongeren te Heerde. De geringe toekomstper- spektieven in dat werk én in het be treffende vormingscentrum deden mij besluiten uit te zien naar een an dere werkkring. Welbewust heb ik gesolliciteerd naar de funktie bij de P.J.Z. Mijn afkomst, de gevolgde opleiding en de opge dane ervaring sloten naar mijn idee goed aan bij de wensen zoals die door het bestuur van de P.J.Z. in de advertentie waren geformuleerd. De kontakten die ik tot nu toe heb gehad met mensen van de P.J.Z. hebben mij het volste vertrouwen gegeven in de nieuwe funktie. Zo spoedig mogelijk na 1 juni (afhan kelijk van het verkrijgen van woon ruimte) zullen mijn vrouw en ik naar Goes of direkte omgeving verhuizen. Dit betekent dat ik eerst alleen over dag bereikbaar ben op het adres en het telefoonnummer van de Z.L..M. Ondanks deze beperking in het begin hoop ik op een prettige samenwer king met iedereen die bij het werk van de P.J.Z. betrokken is of waar mee ik vanuit mijn'werk te maken zal krijgen. Harrie Wijermars 16 MEI - NUCLEAIRE BIOLOGI SCHE CHEMISCHE STRIJD MIDDELEN (NBC) De heer J. Mabélis zal een inleiding houden in de "Gouden Leeuw" te Scherpenisse over nucleaire Chemi sche strijdmiddelen. Na zijn inlei ding zal er gelegenheid zijn te dis- kussiëren. Aanvang: 20.00 uur. 26 MEI - FIETSEN EN BARBE CUEN Tweede Pinksterdag: vertrek 's mor gens om 11.30 uur vanaf Peter Priem. Onder de Linden 1 te St. Maartens dijk. Opgave (héél belangrijk i.v.m. vleesbestelling) voor donderdag avond 22 mei bij: Anja de Wit (01667-341) of Anja Punt (01667-392). ALLEEN FIETSERS KUNNEN BLIJVEN BARBE CUEN!!! 31 MEI - PROVINCIALE SPORT DAG IN STEENBERGEN Zoals vanouds zijn er groepssporten, zoals volleybal, voetbal, touwtrekken en estafetteloop en individuele sporten als kogelstoten, hardlopen, ver- en hoogspringen. Voor het Plattelandsjongerenorganisaties zul len er altijd blijven, dat komt omdat we een hechte groep vormen en om dat we als organisatie zoveel hebben te bieden, zegt Willemien Looman, maar ze moeten hun doel niet voor bij schieten vindt Kees Straatsma. want daar zijn agrarische jongeren zo nu en dan wel mee bezig. Zowel Willemien. als Kees, zijn in april af getreden als presidente en voorzitter van respektievelijk Jong Gelre en de P.J.G.O. Met hen hadden we een gesprek. 1. Wat heeft Jong Gelre en de P.J.G.O. voor jullie betekend? Kees en Willemien: het is onze orga nisatie, waar veel aktiviteiten plaats vinden, waar het agrarische werk bloeit, een organisatie met veel kon takten, zowel intern als extern. Als je een paar jaar als bestuurslid mee draait krijg je zicht op de organisatie dat wil zeggen, dan krijg je pas in de gaten hoeveel tijd er voor nodig is een vereniging draaiende te houden. Dat laatste is trouwens iets wat de leden niet in de gaten hebben. 2. Jullie zijn allebei 5 jaar bestuurs lid geweest, in die periode is er nog al het een en ander aan de orde geweest o.a. NOK onderzoek, en nu het voor nemen van CRM om een nieuw sub sidie beleid in te voeren, hoe kijken jullie daar tegen aan? Willemien antwoordt: CRM heeft er recht op te weten wat er met de sub sidie gebeurd. We moeten dat niet als een bedreiging zien, immers het is goed om als organisatie prioriteiten voetballen kun je je opgeven bij Pe ter: voor herenvolleybal bij Wim van Engelen (01667-794) voor damesvol leybal bij Carlies Suurland (01663-447). Het touwtrekken en de estafetteloop wordt op de dag zelf geregeld. Voor de individuele sport en kun je je dan opgeven bij de wedstrijdleiding. Volleyballers kun nen geen voetballers zijn en omge keerd. Voordien is het de bedoeling dat o.a. Tholen een hulpteam levert. Dit hulpteam bestaat uit vier perso nen die niet aan de individuele sporten mee mogen doen; echter wel aan de teamsporten. Mensen die zich hiervoor beschikbaar stellen, kunnen zich opgeven bij Tonny voor 16 mei. te stellen, wat mij echter wel ver baasd is, dat het bij'CRM ontbreekt aan visie. Trouwens dat hebben ze nog nooit gehad en als ze op deze weg door gaan zullen ze ook nooit aan de weet komen wat er in het jeugd- en jon gerenwerk omgaat. Ik zie dat wel als een bedreiging. Organisaties hebben het recht te weten waar ze aan toe zijn. Kees antwoordt: Ons werk breidt zich steeds meer uit, en dat wordt niet gehonoreerd. De bezuinigingen worden nu echt doorgevoerd, dat kun je afleiden uit het feit dat we de laatste jaren steeds weer minder subsidie kregen. Iets wat langzamer hand onhoudbaar wordt. Daar komt nog bij dat men nu voorwaarden gaat stellen aan ons soort werk. Dat is goed, maar daar heb je meer voor nodig dan alleen het ledental. De kwaliteit van het werk watje doet is minstens zo belangrijk, als ze dat niet in de beoordeling betrekken, gaan ze grandioos in de fout. Kortom dan wordt het werkêlijk een chaos. 3. Wat is jullie toekomstvisie? Willemien: plattelandsjongerenor ganisaties zullen er altijd blijven, dat komt doordat we dezelfde achter grond en traditie hebben. En het komt ook doordat we een breed pakket met aktiviteiten bieden. Kor- tom.yoor elk wat wils zowel plaatse lijk. provinciaal, landelijk als ook op europees nivo. Met andere woorden: plattelandsjongerenorganisaties kennen geen grenzen. We zouden daar veel meer bekendheid aan moeten geven. Kees: het agrarische werk heeft zich de laatste jaren stormachtig ontv*ik- keld. Daar is nu enige stabilisatie waar te nemen. Ik ben overigens wel van mening, dat we nog lang niet alle agrarische jongeren bereiken, dat daar nog een enorme hoeveelheid werk voor ons ligt. Kees is dan ook van mening, dat we ons veel meer moeten richten op de afdeling, de leden dus. Kadervor ming is het allerbelangrijkste, pas veel later komt belangenbehartiging. Agrarische jongeren moeten geen vierde standorganisatie worden. Het is juist, aldus Kees dat over een bepaalde zaak een mening formu leert, en die vervolgens ook kenbaar maakt, maar we moeten niet overal onze- stem opeisen, we moeten niet proberen ten koste van andere be langen ons standpunt door te voeren. Kees merkt nog op dat wanneer er inderdaad sterk bezuinigd gaat wor den. het plattelandsjongerenwerk geweldig in de knel komt. Dat zou jammer zijn, want er is de laatste jaren veel en goed werk op gebouwd. 4. Heb je tot besluit nog iets te zeg gen? Willemien en Kees: zijn van mening dat onze toekomst niet van CRM al leen zal afhangen we hebben ons bestaansrecht al lang bewezen. De grote vraag is: hoe kunnen we steeds weer opnieuw mensen bij ons werk betrekken in een samenleving die snel verandert. Het is voor allebei een boeiende pe riode geweest, met als hoogtepunten de diskussies die hebben plaatsge vonden over de struktuur van de or ganisatie. Met andere woorden je organisatie in beeld te brengen en een visie te geven op de toekomst waar je naar toe wilt. Daarnaast zijn er de bijeenkomsten op nationaal en internationaal nivo, om er een paar te noemen: Straatsburg en de Rally. Als laatste merkt Kees nog op, dat wat er ook gebeurt, plattelandsjon- geren blijven ondanks alles wel bij elkaar. Willemien: vindt dat we wel meer aan de weg moeten timmeren, im mers wie lid is van een plattelands jongerenorganisatie kan voor slechts enkele honderden guldens via de Stichting Uitwisseling de hele wereld afreizen. Dat is uniek in deze tijd. Tot besluit: Met het vertrek van Kees en Wille mien heeft een P.J.G. organisatie 2 waardevolle bestuursleden zien weggaan. Zij hebben allebei op een voortref felijke wijze een bijdrage geleverd aan het plattelandsjongerenwerk, zowel plaatselijk, provinciaal als landelijk. We zeggen dan ook: "Be dankt Willemien en Kees, voor het vele werk wat jullie hebben gedaan, en we wensen jullie het allerbeste toe voor de toekomst". Berend-Jan Warmelink

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 19