Tunesië, parel aan de Middellandse Zee Finland, het warme noorden Internationale vierspanwedstrijden op Het Loo in Apeldoorn OOK U HEBT RECHT OP VAKANTIE Agrarische studiereizen Ongeveer twintig vierspannen, waaronder vermaarde Hon gaarse, Poolse en Engelse kampioenen, worden op 22, 23 en 24 augustus a.s. aan de start verwacht tijdens Internationale Vierspanwedstrijden op de terreinen van Rijksmuseum Paleis Het Loo in Apeldoorn, waar ook in 1976 de wereldkam pioenschappen werden verreden. Behalve een achttal Neder landse vierspannen, zijn ook deelnemers uitgenodigd uit Duitsland, Zwitserland en Frankrijk. Op vrijdag worden de dressuurwedstrijden gereden; de vol gende dag volgt de grote spektakulaire marathon in de ko ninklijke domeinen en de derde dag is gereserveerd voor de hindernisrennen, een aantal hippische en muzikale shows, alsmede een concours, dat meeteelt voor het nationaal kam pioenschap tweespannen. Overzicht van de voorjaars- en zome- rexkursies TUNESIË, 27 mei - 3 juni, 8-daagse vliegreis/verblijf in Sousse, prijs 1.260.— alle exkursies inbegre pen: Tunesië: een andere wereld. NOORWEGEN, 14 - 21 juni, 8- daagse vliegreis/busreis Van oost naar west, prijs 1.600,— voortref felijk geleid door mevrouw Joke Jak: Noorwegen, een avontuur. ZWITSERLAND, 19 - 28 juni, 10- daagse busreis/verblijf in Giswil, prijs/ 1.265,— leiding: mevrouw M. Pons-van Nederpelt: schitterende exkursies in een prachtige omgeving. FINLAND, 20 - 27 juni, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus, prijs 1.700,- overnachtingen in uitste kende le klasse hotels: Finland, op slechts 2 uur vliegen "het warme noorden". JOEGOSLAVIË, 23 - 30 juni, 8- daagse vliegreis/rondreis per bus, prijs 1.415,— Ongekend rijk aan afwisseling: Joegoslavië, het land van de ruimte. FRANKRIJK, 24 - 27 juni, 4-daagse busreis naar St. Quentin en Amiens, bezichtiging van akkerbouwbedrij ven èn toeristische evenementen: vanuit Nederland begeleiding Frans- èn Nederlands-talig. ENGELAND, 28 juni - 5 juli, 8- daagse busreis/boot/verblijf in Cheltenham, prys 1.360,—ex kursies in een prachtige omgeving; bezoek aan de Internationale Agra rische Tentoonstelling in Kenil- worth. CANADA/V.S., 30 juni - 16 juli, 17- daagse vliegreis/rondreis per bus door Ontario en rondreis naar New York en Washington, prijs 3.685,— alles inbegrepen. Een buitengewoon interessante en afwis selende exkursie. DENEMARKEN, 24 - 31 juli, 8- daagse busreis/overnachtingen in Hamburg, 3 nachten in Vejle, 2 in Kastrup bij Kopenhagen en 1 over nachting in Lübuck; prijs 1.225,— Bezoeken aan verscheidene agrari sche bedrijven, en toeristische even ementen. (Voor informatie en aanmelding kunt U bellen naar het sekretariaat van agrarische studiereizen, mevrouw L. Deumer, Landbouwhuis, Roer- mondsplein 20, Arnhem, 085-512 413. Of bij de heer W. Sinke van het Landbouwhuis te Goes tel. 01100-21010). tuinbouw. In 1978 ontving Tunesië aan Nederlandse hulp een lening van 13 miljoen gulden. Dit geld werd onder meer besteed aan een sociaal woningbouwprojekt, plattelandsontwikkeling en rehabili tatie van veeteeltbedrijven. De voor gaande jaren is 28 miljoen gulden uitgetrokken voor de, ontwikkeling en uitbreiding van vee- en pluim veeteelt. Verder werden fondsen be stemd voor de begeleiding van veel everanties, de Financiering van di verse importen, verbetering van wij ken in Tunis en een elektrifikatie- projekt rondom Kairouan. Kortom: Tunesië is zo veelzijdig en afwisselend, dat het zeer de moeite waard is zelf een kijkje te nemen. De 8-daagse agrarische studiereis is een belevenis, die wordt gehouden van 27 mei t/m 3 juni 1980, de prijs is 1.260,— per persoon. Alles inbe grepen, dus geheel verzorgd en bege leid. Vanuit Nederland gaat namens de landbouwmaatschappijen een be geleider met u mee, die gedurende de gehele reis ten dienste van het gezel schap staat, terwijl in Tunesië als gids zal optreden de heer Dirk Mijn, een Nederlander die al jaren in Tu nesië woont, het land uit en terna kent en de taal beheerst. Voor het programma van de exkur sie: zie de Landbode van 4 april 1980 of bel naar het sekretariaat agrari sche studiereizen, mevrouw L. Deu mer: 085 - 512413. Agrarische studiereis naar Noorwe gen, 14 -21 juni 1980, prijs 1.600,- per persoon, alles inbegrepen. De 8-daagse vliegreis gaat heen naar Oslo en de terugvlucht is vanaf Bergen. De bustocht wordt gemaakt vanuit Oslo met een grote boog door hét noorden over de Sogneljell naar de fjordenkust in het westen. Half juni is de mooiste tijd voor Noorwe gen, als de watervallen het wildst zijn, de veldbloemen en fruitbomen bloeien en het bijna niet donker wil worden. Dat maakt de reis eens zo lang! Noorwegen is een zo schitterend land, dat het niet in woorden valt uit te drukken, u moet het zélf beleven. Het programma biedt o.m. zeven overnachtingen in eerste klas hotels, bezichtiging van verscheidene agra rische bedrijven, bezoeken aan di verse evenementen o.a. tocht per ra derboot van Kapp naar Lilleham- mer, stadsrondrit in Oslo en in Berg en, en als hoogtepunt de boottocht door de Sognefjord! Als begeleider namens de land- bouwmaatschappijen treedt op de heer S. de Haan en in Noorwegen is mevrouw Joke Jak, een Nederlandse die de Noorse taal machtig is, uw gids. Voor aanmelding en voor informatie kunt u bellen naar het sekretariaat van agrarische studiereizen, mevrouw L. Deumer, Landbouwhuis, Roer mondsplein 20, Arnhem: 085 - 512413 of met de heer VV. Sinke, Landbouw huis te Goes (01100-21010). Finland heeft een landklimaat. De Finse zomers zijn warmer en zonni ger dan de Nederlandse. In juli en augustus kan de temperatuur oplo pen tot boven 30 gr.C. Helsinki, de hoofdstad, ligt op slechts twee uur vliegen van Schiphol. Finland is een uniek natuurgebied. Meer dan 75% van het land bestaat uit bossen, eilanden en méér dan 60.000 meren. De vruchtbare landbouwgronden treft men in het zuiden aan. De agrarische studiereis naar Fin land wordt gehouden op 20 juni tot en met 27 juni 1980. Dit is de tijd dat bijna niet donker wil worden, waar door uw reis tweemaal zo lang lijkt! Het programma omvat o.m. uitge breid bezoek aan Helsinki, twee overnachtingen; bezichtiging van het experimentele agrarische bedrijf Hankkija; het Openluchtmuseum Seurasaari; twee overnachtingen in Turku, bezichtiging; pluimveehou- derijbedrijf en varkensfokbedrijf; één overnachting in Tampere, be zoek aan gemengd bedrijf; boottocht van Viidennumero naar Hameenlin- na, één overnachting; terug naar Helsinki, bezichtiging Iittala-glas- museum, en de fabriek; folklore- avond. Mevrouw Anneke de Jong- Biersma van de V.B.B., die de Finse taal begrijpt en zeer goed bekend is in Finland zal de exkursie begelei den, terwijl in Finland een (Neder lands-talige) gids beschikbaar is. De 8-daagse vliegreis/busreis kost 1.700,— per persoon, alles inbe grepen. ging voor een brandstoftoeslag bij komt. EN VERDER: TUNESIË, 27 mei - 3 juni, prijs 1.260,— per persoon, 8-daagse vliegreis/verblijf in Sousse. NOORWEGEN, 14 - 21 juni, prijs 1.600,— per persoon. 8-daagse vliegreis/busreis van OsLo naar Bergen. ZWITSERLAND, 19 - 28 juni, prijs 1.265,— per persoon, 10-daagse busreis/verblijf in Giswil, Op zater dag 31 mei wordt een kennisma kingsbijeenkomst gehouden, waar belangstellende van harte welkom zijn; belt u voor nadere inlichtingen: 085-512413. FRANKRIJK, 24 - 27 juni, prijs 560,— per persoon, 4-daagse busreis naar St. Quentin en Amiens. ENGELAND, 28 juni - 5 juli, prijs 1.360,— per persoon, 8-daagse bus/bootreis/verblijf in Chelten ham. CANADA/V.S., 30 juni -16 juli, prijs 3.685,— per persoon. Stadspoort van Kairouan, Tunesië. Tunesië ligt op slechts een paar uur vliegen-afstand van Amsterdam. Als parel aan de Middellandse Zee ligt het land ingeklemd tussen Algerije en Libië. Van de Noord-Afrikaanse landen is Tunesië het meest "westerse" land, met nieuwe eerste klas hotels, de hotels zijn van alle gemakken voorzien: airconditioning en eigen zwembad. Van noord naar zuid kent Tunesië een sterke verandering van bodem gesteldheid. Het noorden heeft de vruchtbare kuststrook, die landin waarts overgaat in een droog step- penlandschap. Meer naar het zuiden volgt het mooie, maar dorre berg landschap. In het zuiden van Tunesië ligt het Zoutmerengebied met de Oases, dat deel uitmaakt van de zandvlakte van de Sahara. Nog verder zuidwaarts volgt de Sahara-woestijn. De kust strook in het oosten is vrij vlak. Bij uw bezoek aan Tunesië zal u de vrij jonge en vooral vriendelijke be volking opvallen; maar bovenal de boeiende kuituur waarvan de vele moskeeën en de resten uit de Ro meinse, Punische en Carthagese tij den uitingsvormen zijn. Ook in het fraaie handwerk: koper, leer, stoffen en tapijten komen oude tradities tot uitdrukking. Voor rede lijke prijzen zijn mooie voorwerpen te koop. Wie Tunesië uitsluitend als toerist bezoekt zal de vraag stellen of Tu nesië nog wel gezien kan worden als een ontwikkelingsland. Maar wie de agrarische studiereis meemaakt en verder het land indringt dan de zon nige kust, vindt de bevestiging dat Tunesië nog een grote mate van ont wikkeling behoeft; juist het platte land en speciaal de sektor land- en JOEGOSLAVIË, EEN NIEUWE EXKURSIE Joegoslavië is zo rijk aan afwisseling in het landbouwschap en zo geva rieerd in stedenschoon dat het zeer beslist de moeite waard is het land te leren kennen. Vanuit Zagreb wordt een prachtige rondrit per büs gemaakt. Verschil lende agrarische bedrijven, zowel staats- als partikuliere bedrijven, worden bezocht evenals diverse ste den en toeristische bezienswaardig heden onderweg. De reis begint met drie overnachtingen in Subotica, dan 1 nacht in Sarajevo, 1 nacht in Mos- tar, 1 nacht in Split en tenslotte een overnachting in Zagreb. Naast deze steden wordt ook Dubrovnik be zichtigd; Mostar is een typisch Oos terse stad met moskeeën en minaret ten: ook het bezoek aan de zoutmij nen is de moeite waard. Joegoslavië is bij uitstek het land van de ruimte; het binnenland is berg achtig met in het Noorden het Al penland; langs de kust bevinden zich de Karstbergen met de druipsteen grotten. In Joegoslavië is vele kulturele in vloeden merkbaar: de Oostenrijkse en Hongaarse invloed in het noorde lijke binnenland, aan de kust de Ve- netiaanse invloed en in het zuiden de Turkse en Byzantijnze invloeden. Voor wie een ontdekkingsreis wil maken: de 8-daagse agrarische stu diereis naar Joegoslavië wordt ge maakt van 23 juni t.m. 30 juni 1980. De prijs van de vliegreis/rondreis per bus bedraagt 1.415,— per persoon, alles inbegrepen, waarbij geen verho- 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15