Landbouwers in Yerseke Moer verkeren in moeilijke positie! Toekomstige struktuur Yerseke Moer H et LEI heeft getracht zich een beeld te vormen van de toekomstige struktuur van de landbouw in het gebied De Yerseke Moer. Dit heeft voornamelijk plaatsgevonden op basis van de ontwikkelingen in het recente verleden. W at het aantal hoofdberoepsbe- drijven betreft verwacht het LEI dat in de toekomst waarschijnlijk nog meer ondernemers van beroep zullen veranderen, dit omdat een derde van de jongere bedrijfshoofden een te klein bedrijf heeft, hetgeen voor een aantal jonge boeren in het verleden reeds aanleiding - is geweest van be roep te veranderen. Daar de situatie in de andere beroepssektoren on gunstig is, valt aan te nemen dat in het komende decennium toch een wat kleiner aantal de landbouw als hoofdondernemer gaat verlaten. Op basis van enkele veronderstellingen meent het LEI dat het aantal hoofd- beroepsbedrijven van 114 in 1978 zal dalen tot plm. 100 in 1988. H, V Uit onderzoek L.E.I, blijkt: Minder kultuurgrond Akkerbouw De landbouw in het ruilverkavelingsgebied Yerseke Moer verkeert in een moeilijke positie. Bijna 40% van de bedrijven is te klein, onder meer door een te geringe bedrijfsoppervlakte. Een ander probleem is de ongunstige bodemgesteldheid, met name in het centrale gedeelte. De bodem bestaat hier uit klei op veen en biedt mede door de hoge water standen slechts beperkte exploitatiemogelijkheden. Ook de ongunstige verkaveling (de bedrijven hebben gemiddeld bijna 9 kavels) en ontslui ting belemmeren een goede bedrijfsontwikkeling. Dit blijkt uit een onderzoek betref fende het funktioneren van de land bouw in dit gebied, dat het Land- bouw-Ekonomisch Instituut in op dracht van de Landinrichtingsdienst heeft verricht. Ongeveer 40% van het ca. 1300 ha grote gebied bestaat uit grasland; aan de randen treft men vooral fruitteelt en bouwland aan. In Het relatienotagebied gezien vanaf de Postbrug. de afgelopen jaren is de oppervlakte grasland en de omvang van de vees tapel teruggelopen. Op vele bedrij ven in dit gebied is de veehouderij slechts een neventak, die een te ge ringe omvang heeft om goed te kun nen funktioneren, terwijl moderni sering van de melkveehouderijbe drijven moeilijk is te verwezenlijken doordat de bedrijven in het alge meen bijna geen grond aan huis hebben. De akkerbouwproduktie nam de afgelopen jaren iets toe; het bouwplan is vrijwel gelijk aan dat in andere streken in de provincie Zee land, zij het dat wat méér mais en minder handelsgewassen worden geteeld. Het fruitteeltareaal bleef de laatste jaren op hetzelfde niveau; dit in tegenstelling tot elders in het land, waar het areaal onder invloed van lage prijzen is ingekrompen. Weinig perspektief voor landbouw In de komende jaren zal in Yerseke Moer 100 ha kultuurgrond aan de landbouw worden onttrokken ten be hoeve van de verbreding van het ka naal door Zuid-Beveland. Daarbij komt nog dat 400 ha in de Yerseke Moer is aangewezen als gebied met hoge landschappelijke waarde, waar de landbouw aan beperkingen onder hevig is. De perspektieven om als landbouwbedrijf te kunnen blijven funktioneren zijn, gezien de te ver wachten areaalverkleining en exploi tatiebeperkingen en gezien de on gunstige produktieomstandigheden, voor een aantal bedrijven ongunstig. Voor de komende jaren moet dan ook worden verwacht dat het aantal be drijven en arbeidskrachten verder zal teruglopen, terwijl ook de produktie niet zal toenemen. (Deze publikatie kan uitsluitend Een kijkje in het ruilverkavelingsge bied nabij Vlake. Aan de horizon links Yerseke. worden besteld door overschrijving van 11,40 op girorekening no. 41.22.35 t.n.v. het Landbouw-Eko- nomisch Instituut te Den Haag. Ver meld dient te worden; "Zend publi katie no. 2.137"). D e oppervlakte kultuurgrond van bedrijven met voornamelijk grond in het blok, zal in de toekomst vermin deren en wel voornamelijk als gevolg van de uitvoering van de kanaalver breding wat ca. 100 ha zal vergen. Er wordt voorts rekening gehouden met een verdere vermindering van het graslandareaal en een verdere toena me van het oppervlak bouwland. Geschat wordt dat het bouwlanda reaal in 1988 ca 65% van de kultuur grond zal bestaan tegen in 1978 57%. Hierbij is geen rekening gehouden met de mogelijke - gevolgen ten ge volge van de aanwijzing van een re- latienotagegebied. Deze aanwijzing, zo verwacht het LEI, zal mogelijk tot gevolg hebben dat het graslanda reaal aanzienlijk minder zal afne men. et totale areaal bouwland over tien jaar van bedrijven met voorna melijk grond in het blok, is geraamd op plm. 520 ha. Wellicht neeemt het areaal mais nog iets toe. De produk- tieomvang van de akkerbouw op de rest van het bouwland wordt uiter aard hoofdzakelijk bepaald door het bouwplan. Deze is vooral afhanke lijk van prijsverhoudingen en vruchtwisselingseisen. Het is dan ook niet mogelijk aan te geven hoe de Het kanaal door Zuid-Beveland dat verbreed zal worden ten koste van een flinke hap landbouwgrond. verhoudingen tussen de gewassen over tien jaar zullen zijn. De akker bouw is vergeleken met het gemid delde voor Zeeland vrij intensief. Dit betekent een relatief aandeel van de vrije produkten. De veedichtheid is in de Yerseke Moer laag. Dit geldt vooral voor de melkveedichtheid. Momenteel zijn er nog 15 bedrijven met voornamelijk grond in het blok waarop men melkt. Gezien de struk tuur van deze melkveehouderij, is te verwachten dat dit aantal verder zal afnemen en dat over tien jaar slechts een aantal van 5 a 10 bedrijven nog melkvee zal hebben. Ook het aantal koeien zal waarschijnlijk afnemen. Door naar verhouding iets meer hectaren mais ten opzichte van het graslandareaal, kan de totale vee dichtheid - en met name de jongvee- en mestveebezetting per ha grasland plus snij maïs - eventueel iets toene men. Het verloop hiervan zal overi gens sterk afhankelijk zijn van de rentabiliteit over een reeks van jaren van de rundveemesterij. oor de tuinbouw wordt een ge- ijven van de omvang de ko mende tien jaar verwacht. Aangeno men mag worden dat enige vermin dering van de fruitteelt wordt ge- kompenseerd door enige groei in de champignonteelt en de vollegronds- groenteteelt, aldus de samenstellers van het LEI rapport "Yerseke Moer". blokgrens voorlopige grens relatienotagebied 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 11