"Graag Groene School met algemene en vakgerichte opleiding" Aandeel boeren in voedsel- produktie nog slechts van ondergeschikt belang E rg boeiend vindt de heer Burger de ontwikkelingen rond de richting die de Groene School op zal moeten gaan; een verdere veralgemenisering of een school waarbij, naast een al gemene vorming, een duidelijk vak gerichte opleiding tot zijn recht komt. Pas benoemde direkteur Burger: W e komen de eerstvolgende jaren in een vrij belangrijke periode waarin wij de keus moeten maken tussen of een Groene School die als beroepsonderwijs een nog meer algemeen oriënterend agrarisch ka rakter gaat krijgen of een school waarbij de veralgemenisering niet verder zal gaan en waarbij nog een duidelijke relatie met de praktijk van land- en tuinbouw bewaard blijft. Richting KO R1 rE WENKEN 1 Keuze H Ei Bestaansrecht H, Efficiënter eiwitproduktie met mikro-organismen Mijn nieuwe funktie zie ik daarbij als een soort kruispunt waar alle wenslijnen van de inspektie, van de beheerskommissie, personeel en leerlingen samenkomen". Met deze mensen samen wil de pas benoem de direkteur van de "Groene School" in Kapelle, de heer Leo Burger (44 jaar) uit Wemeldinge het schoolbeleid uitvoeren. Een beleid, dat, zo zegt hij, in grote lijnen niet af zal wijken van het tot nu toe goed gevoerde beleid onder direkteur J. Op 't Hof die per 1 augustus a.s. met pensioen gaat en de direktie dan in handen geeft van adjunkt-direkteur Burger. "Het is een belangrijk voordeel, dat je een school onder je hoede krijgt die goed geleid is. Je kunt voortbouwen op het reeds stevig verankerde fundament zij het dat er natuurlijk wat andere accenten zullen worden gelegd." Het laatste heeft zijn "duidelijke voorkeur. Hij hecht sterk aan het belang van de algemeen vormende vakken; iedere leerling dient deze te krijgen, ongeacht het beroep dat hij of zij later zal uitoefenen. Daarnaast echter dient de leerling onderwezen te worden in de leerstof, waarvoor hij of zij naar onze school is gekomen, waarvoor het kind ge motiveerd is. Onderwijs dat kan aansluiten bij de belangstelling van HM AKKERBOUW MET INGANG VAN 10 april 1980 is een nieuwe bijdragerege ling van kracht geworden met be trekking tot samenwerkingsver banden tussen landbouwbedrijven. De aanvraag voor een bijdrage in een op te richten samenwerkings verband, kunt U indienen bij de hoofdingenieur-direkteur voor de Bedrijfsontwikkeling in de pro vincie waar de betrokken bedrij ven zijn gevestigd. U KUNT NU REEDS beoordelen of de le stikstofgift op de winter tarwe voldoende hoog is geweest. Zo niet, waarom zou U dan langer wachten met een overbemesting van 200 kg kalkammonsalpeter per ha? U behoeft beslist niet te wachten totdat het gewas in de aar komt, maar geef de aanvullende gift zodra U ziet dat hei gewas het nodig heeft. OM DE SPUITVLOEISTOF goed te verdelen, is een regelmati- ge afgifte van vloeistof door de spuitdoppen erg belangrijk. De hoeveelheid per spuitdop moet na genoeg gelijk zijn. Ook de hoog te-instelling van de spuitbomen is belangrijk. Bij gebruik van wer- veldoppen moet de spuitboom 80 tot 90 cm en bij spleetdoppen 50 - 60 cm boven de grond of het gewas worden afgesteld. DE TWEEDE HELFT van mei is de beste tijd om knolselderij plan ten uit te planten. Alleen goed ontwikkelde, niet te lange, stevige planten geven een goed gewas. Te kleine planten worden als regel te diep geplant en geven later fles- vormige knollen (tarra). Derge lijke planten kunnen beter één week langer op het plantbed staan. Dus beter wat gewacht, dan een slechte aanslag, een mindere kwa liteit en een lagere opbrengst. HET ZIET ER NAAR UIT dat we dit jaar meer last van voet ziekte 8 in wintertarwe zullen krijgen dan voorgaande twee jaar. In maart en april heeft de oogvlekkenziekte zich op een aantal percelen al sterk uitgebreid. Vooral bij'vroeg ingezaaide en vroeg ontwikkelde percelen is het nodig nu het gewas te kontroleren en bij een aantas ting van 15 tot 20% van de planten direkt tot een bestrijding over te gaan. VEEHOUDERIJ BIJ DE GEBOORTE EN binnen 3 weken na de geboorte sterven 12% van de kalveren. Dit zijn ge middelde cijfers, zodat de sterfte per bedrijf veel lager of hoger ligt. Tracht door zindelijk werken tij dens het afkalven en direkt na de geboorte het kalf droog te wrijven en de navel te behandelen met jo dium, deze sterfte te voorkomen. Zorg ook voor een fris en schoon hok wat goed geventileerd kan worden, maar tochtvrij is. Zijn er moeilijkheden, vraag dan advies. "RUST ROEST", geldt voor alle ijzeren materialen. Dus ook voor weidepompen, welke een half jaar buiten dienst zijn geweest. U wacht toch niet met het kontrole ren van de werking van de pomp tot het vee, tengevolge van dorst, uit de weide breekt? Wat gebruikt wordt, kan kapot gaan, maar wat over een langere periode stilstaat, verslijt meestal nog sneller. KUIL VOER WAARVAN een gedeelte is overgebleven, kan heel goed worden bewaard tot het vol gende winterseizoen. Bij stoppen met voeren, moet de kuil dan met plastik en grond direkt worden af gedekt. Breng rond de kuil een goede afrastering aan om narig heid met vee te voorkomen. Er is niets wat meer bederf van het kuilvoer in de hand werkt dan de poten van vee die een wandel tochtje over de kuilhoop hebben gemaakt. De heer Burger voor de Groene School. de leerling is een erg goede zaak. De jongen of het meisje dat bij ons komt, heeft belangstelling voor alles wat groeit en bloeit. Het zou dom zijn niet bij deze interesse aan te sluiten. Bovendien willen onze leerlingen graag weten waarom en waartoe ze iets leren. Daarom hecht hij zo sterk aan de verbinding van ons onderwijs met het agrarisch beroep. oe dit in de praktijk verwezen lijkt zal worden is momenteel nog niet precies uitgewerkt. Vroeger was het zo dat de leerlingen na 2 jaar een duidelijke beroepskeuze moesten maken. Ze kozen of akkerbouw en t én ding staat wel vast. Er moet een zodanige konstruktic komen dat iedere leerling volledig tot zijn recht kan komen, ongeacht zijn of haar toekomst, wel of niet uit de landbouw en in overeenstemming met zijn of haar belangstelling en kapaciteiten. Banken en industrieën steeds machtiger "Als we praten over de voedselproduktie, hebben we het al lang niet meer over de landbouw alleen. Het aandeel van de boeren in het voedselsysteem is nog maar van ondergeschikt belang. Het zijn de ^rote ondernemingen en de banken die bepalen wat en hoe er geproduceerd wordt". In deze bewoording lichtte Susan George, verbonden aan het Transnational Institute te Amsterdam haar visie op de voedselproduk tie toe. Dat gebeurde in Wageningen waar zij sprak op uitnodiging van de studiekring Ontwikkelingssamenwerking van het NILI en de vak groepen Sociologie niet westerse Voeding. Susan George schetste voornamelijk het model waarin de voedselpro duktie in de Verenigde Staten plaatsvindt. De V.S. tellen momen teel 2,3 miljoen landbouwbedrijven. Twintig procent daarvan produceert tachtig procent van de produkten. De grote bedrijven krijgen over heidssteun. De resterende tachtig procent werkt niet efficiënt (zo vindt de overheid) en is gebonden aan in dustrie. Voortzetting van het over heidsbeleid op dit punt zal er toe lei den dat in de komende jaren zestig procent van de boeren zal verdwij nen. Voor bedrijfsvergroting is men aan gewezen op kredieten van banken en maatschappijen. Zij dikteren pach tende boeren wat ze moeten telen en hoe. Ook landbouwproduktenver- werkende bedrijven krijgen een steeds groter wordende invloed op boeren en bedrijven die bijvoorbeeld machines moeten leveren. Een niet ongevaarlijke ontwikkeling, zo toon de Susan George aan, bijvoorbeeld voor de plantenverdeling. In de V.S. is die verdeling onder andere gericht op het vergroten van de mogelijkhe den om fruit mechanisch te oogsten. Nodig is daardoor Stevig fruit dat op een gelijk tijdstip rijp is. Door een dergelijke selektie raken waardevolle eigenschappen van plantensoorten (b.v. immuniteit) in onbruik en gaan verloren. Vrouwen dupe Volgens Susan George wordt het Amerikaanse systeem overgeplant op Derde Wereldlanden. In Amerika werkt momenteel vier procent van de bevolking in de landbouw. In ont wikkelingslanden varieert dat van vijftig tot vijfennegentig procent. Het is duidelijk dat dat beeld verandert, met name door de groene revolutie. En ook in Derde Wereldlanden zijn alleen rijke boeren in staat de door banken en maatschappijen beschik baar te stellen gelden ook daadwer kelijk te investeren en hun land uit te breiden. Ten koste van de kleine boeren die werkloos worden. Vooral vrouwen zijn volgens Susan George van deze ontwikkeling de dupe ge worden. In haar voordracht, waar voor ruime belangstelling bestond, besteedde zij ook aandacht aan de rol die universiteiten in het voedsel systeem is toebedeeld. In de V.S. wordt het onderzoek op universitei ten merendeels gefinancierd door de grote maatschappijen. Dat heeft tot gevolg dat voornamelijk dat onder zoek wordt verricht wat voor die maatschappijen van belang is. On derzoek naar zgn. "alternatieven" komt nauwelijks aan de orde, aldus Susan George. (Wagenings Hogeschoolblad, Leo Burger die per 1 augustus a.s. de direktie van de Groene School (officieel ir. A.W. v.d. Plassche school) in Kapelle op zich neemt, begon zijn loop baan ais onderwijzer in Nieuwdorp. Na het behalen van een aantal landbouwaktes werd hij in 1962 leraar aan de LagereAgrarischev.d.Plassche School. Per I augustus 1977 werd hij benoemd tot adjunkt- direkteur. De laatste jaren gaf hij reeds leiding aan de vak scholen voor hoveniers. Aan de Groene School werken ongeveer 20 leerkrachten en ze wordt dagelijks bezocht door ca. 270 leerlingen uit een groot deel van de provincie Zeeland. De aan de school verbonden vakopleidingen (één dag pgr weelclvoor akker bouwer, hovenier of fruitteler worden bezocht door plm. 70 leerlingen. veeteelt of bloementeelt en aanleg en onderhoud van tuinen. Momenteel kiezen ze nog wel ak kerbouw en veeteelt, maar de andere keuze mogelijkheid is plantenver- zorging, waarbij het accent meer op de tuinbouw ligt. Deze keuze kan nu zo gedaan worden omdat onze school aan een experiment deel neemt. Hoe in de toekomst een keuze bepaald zal worden en op welk tijd stip, is nog een vraag. Een niet te "eng vakgerichte" school, maar ook niet te "zwevend alge meen"!! I ets zeggen over de toekomst van de school is koffiedikkijkerij meent Burger. Door de daling van het ge boortecijfer zal het aantal leerlin gen in de toekomst misschien wel iets dalen maar twijfel omtrent het bes taansrecht van zijn Groene School heeft hij allerminst. Ook niet nu het in de landbouw niet zo best gaat. Opmerkelijk, zegt hij, maar een ver band tussen het aantal aanmeldin gen voor de kursus fruitteelt en de slechte situatie in die bedrijfstak is er bij ons niet of nauwelijks. L et is duidelijk dat de school en zeker geldt dit voor de Groene School in Kapelle, steeds minder een ietwat geïsoleerde gemeenschap is en steeds meer raakvlakken heeft gekregen met de maatschappij "buiten", d.w.z. ook met de politiek. Burger: Ik heb altijd geprobeerd de partij politiek buiten de school te houden, omdat deze po- larisérend werkt. Het is mijn stellige overtuiging dat zo'n enge partijpoli tiek de gemeenschap op school steeds meer in groepen scheidt en dat is een slechte zaak. Ik hoop vooral de mens in de leerling te vinden op een voor alle partijen plezierige school, want een goede ontwikkeling van de leer ling is pas gewaarborgd als de sfeer op school goed is. "Voor mij, zo besluit hij, is het belangrijk te weten dat de jongelui het hier naar hun zin heb ben." Op de 13e Internationale TNO- Konferentie in het Rotterdamse Hil- ton-Hotel onthulde dr. J. Windass (Imperial Chemical Industries, En geland) een nieuwe methode die ICI heeft ontwikkeld om eiwitten met behulp van mikro-organismen aan zienlijk efficiënter te produceren. Konventionele methoden van eiwit produktie zijn qua energieverbruik inefficiënt. Dit is een veel energie verslindend proces. Later vond de wetenschap uit, dat eiwit ook gepro duceerd kan worden door gebruik te maken van mikro-organismen met o.a. methanol als voedingsbasis, ICI heeft nu een manier ontwikkeld om de erfelijke eigenschappen van deze mikro-organismen op een zoda nige manier te veranderen dat meer eiwit per kilo methanol kan worden geproduceerd zonder extra energie te gebruiken. ICI gelooft dat dit een van de eerste voorbeelden is van kom- mercieel belangrijke genetische ma nipulatie in Europa. Duidelijk is dat de nieuwe ontwikkeling een interes sant alternatief zal vormen voor het plantaardig eiwit dat momenteel in veevoer wordt gebruikt. (Persbericht TNO

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8