Wie komt er voor üw rechten op? Schuldaansprakelijkheid moet blijven Ui J a, wat dan? Per slot van rekening was er een studiegroep aan het werk en men mag daarvan toch wijze voorstellen verwachten nietwaar! Welnu, de kommissie komt met het voorstel tot hantering van een z.g. baremastelsel. I n mijn vorig artikel heb ik U verwezen naar de hoge kosten die de huisartsennota's met zich mee kunnen brengen. Op dat artikel zijn erg veel positieve reakties binnen gekomen. Men is gaan denken. Dat is voor schrijver erg prettig. Uit dat meedenken blijkt duidelijk dat men zich steeds meer gaat afvragen: kan of wil ik bepaalde risiko's nog zelf dragen. Tot die risiko's behoren ook de steeds stijgende kosten van juridische rechtskundige hulp. Daarbij is de kans dat men met proce dures krijgt te maken de laatste jaren sterk toegenomen door het steeds ingewikkelder worden van onze samenleving. Het is daarom van groot belang dat iedere ondernemer voor zijn eigen bedrijf nagaat, hoe groot de kans is om in juridische problemen te geraken. Z o mensen, bent U de troonswisseling al te boven? Of zit U nog na te knipperen van de televisiebeelden met al die pracht en praal. Z o dreigt het ook enigszins te wor den op het terrein van de verkeer- saansprakelijkheid. Al 8 jaar studeert n.l. een kommissie op de mogelijk heid tot afschaffing van de verkeer- saansprakelijkheid, onder het mom dat dit de afwikkeling van verkeers- schade zal vereenvoudigen en be spoedigen. D e laatste weken is gebleken dat bij een nauwkeurige analyse van alle risiko's die een ondernemer met zijn gezin loopt steeds meer de rechtsbij- standsverzekering ter sprake komt. A Is schrijver onderweg vraagt: "Voor welke soort rechtsbijstand bent U verzekerd", moet men het D at een aansprakelijkheidsverze kering nodig blijft naast de rechtsbij- standsverzekering ligt voor de hand. Toch zijn er mensen die denken dat de W.A.B. kan worden opgezegd. Niets is minder waar dan dat. Men blijft immers aansprakelijk voor toe gebrachte schade aan derden. Schrij ver langs de weg is het weeral opge vallen dat men zo graag klakkeloos en onverantwoord riet in de sloten of andere vuurtjes stookt. Hoe vaak ziet men daarhij wel dat het houtgewas vaak aan buurmanswegen gaat bran den. Voorkom dat. De verzekerings maatschappijen kost dat ieder jaar weer handen vol geld. Schuld ja, schuld nee Wat dan wel? V erantwoordel i jkheids- gevoel Bij schade: Sneller en makkelijker? Uitgebreide verzekering Aansprakelijkheids verzekering Scholieren- ongevallenverzekering Invaliditeits- en pensioeninkomen Ligt bij letselschade de moeilijk heid in de vaststelling ervan, voor kaskoschade, of populair gezegd: blikschade is dit bepaald niet het ge val. Door de grote hoeveelheid kan het hoogstens wat langer duren voordat de expert verschijnt, maar dan is het ook snel bekeken. Hier staat echter de hoogte van de Visscher schade soms in geen enkele verhou ding tot de kosten die gemaakt moe ten worden om het bedrag verhaald te krijgen. In deze gevallen zou het dus voor de hand liggen om de scha de juist wel over en weer te betalen. Dat zou zeker kosten besparen maar het zou evenzeer tot onbevredigende situaties leiden. Want denkt U zich eens in: U rijdt, argeloos fluitend, op een voorrangsweg en plotseling komt er, nog wel van links om het wat sprekender te maken, een zorgeloos figuur onbekommerd de weg op en rijdt U finaal van de sokken. In het bovengenoemde systeem zou hij weliswaar uw schade moeten ver- gceden, maar U ook de zijne!! En dat nu lijkt ons onverkoopbaar en indruisend tegen ieders rechtsgevoel. De kommissie heeft dit ook aange voeld en acht het systeem voor de kasko-schade niet haalbaar, zoals in deel II van het rapport wordt uiteen gezet. Een dergelijk systeem gaat wel uit van een schuld-aansprakelijkheid, maar enigzins gestileerd, zou je kun nen zeggen. Men heeft een aantal van de meest voorkomende aanrijdingssituaties in tekening gebracht en bij iedere teke ning het percentage schuld vastge steld dat elk van de betrokken par tijen krijgt toegemeten. Dat vereen voudigt wel de afwikkeling en drukt ongetwijfeld de kosten maar bevre digt in een groot aantal gevallen niet het rechtsgevoel. P ersoonlijk zijn we dan ook fel tegenstander van het verlaten van de schuldaansprakelijkheid. Mooie paleiszalen, een schitterend gerestaureerde Nieuwe Kerk en dan die dames in hun oogverblindende gewaden en de fraai uitgedoste heren. Maar vooral de gebeurtenis op zich. Met zo'n eed en zo. Plechtig hoor, en zeer indrukwekkend. Zoiets krijg je niet vaak te zien in je leven. Het afscheid, of wel het afstand doen dat er aan vooraf ging maakt toch ook een tikje weemoedig. En dan nog daar tussendoor die tot triestheid stemmende beelden van met straatstenen gooiende jongeren die een spoor van vernieling trok ken door de stad. Zeer betreurenswaardig, maar vooral: zeer onwaardig. En wie betaalt de schade? Zeker niet degenen die ze veroorzaakt hebben. Op z'n zachtst gezegd een onbevredigende situatie. T.a.v. letselschade was de kommissie (getuige het reeds eerder verschenen deel I van het rapport) het erover eens dat het gewenst zou zijn om het schadeprincipe los te laten. Bij een aanrijding met een dergelijke schade tot gevolg, zou men dan zonder nader onderzoek, over en weer el- kaars schade vergoeden. Oppervlakkig beschouwd lijkt dit een vereenvoudiging en het klinkt aantrekkelijk genoeg om het denk beeld verder te verdedigen. De praktijk leert ons echter dat de afwikkeling van schades slechts voor een zeer gering gedeelte strandt op de schuldvraag. Het is in verreweg de meeste gevallen de vaststelling van de schade die lang duurt. En dat is dan een gevolg van het feit dat betrokke ne nog niet is hersteld, zodat ook on mogelijk kan worden vastgesteld hoeveel de totale schade bedraagt. Dit lost men niet op door de aan sprakelijkheid te laten vallen. Deze verzekering heeft immers ten doel om aan de verzekerde de kosten van rechtskundige bijstand te ver goeden in een groot aantal juridische kwesties. Misschien woont u in een hinderwetsgevoelig gebied, mis schien hebt u lastige buren, er kun nen rechtskundige problemen voort vloeien uit kontrakten en overeen komsten zowel met betrekking tot het gezin als het bedrijf. Schrijver attendeert u hierop omdat hij de laatste weken enkele gevallen heeft moeten behandelen: die een verschil hadden in grondaankoop en de grenzen van die percelen waarbij de juiste oppervlakte van die percelen in het geding kwam. De nederlandse wet zegt dat in prin cipe iedere burger zijn eigen schade draagt tenzij hij bewijzen kan dat een ander hieraan schuldig is. En nu zou men zover willen gaan dat men de schade van een ander betaalt ook al is er van schuld geen sprake, sterker nog al ligt die schuld volledig bij de ander. Dit nu lijkt ons een om kering van een rechtsfundament waarbij zelfs het uitbreken van straatstenen geheel verbleekt. Dat het huidige stelsel niet in alle geval len bevredigend werkt mag zwaar zijn, doch dit is nog geen reden de zaak dan maar volledig om te wroeten en er een (wellicht ook nog onbetaal baar) stelsel voor in de plaats te zet ten waarbij iedereen zich onbehaag lijk voelt. De enige manier om een samenleving te behouden is die waarbij ieder zijn verantwoordelijkheden kent en ook daarvan de gevolgen draagt. En de enige juiste manier om schade te vergoeden, is die op basis van aan sprakelijkheid van de veroorzaker. Visscher antwoord vaak schuldig blijven. Bij het nazien van de polis blijkt dan vaak dat men slechts verzekerd is voor juridische bijstand voortvloei ende uit een schade met motorvoer tuigen, anderen weer alleen als hoofd van een gezin. Het is daarom zaak zijn polis aan te passen aan zijn bedrijf of gezin. Voor de zaken waarvoor de dekking geldt (let wel: niet alles wordt gedekt) neemt de verzekeringsmaatschappij veelal voor zijn rekening de kosten van ad- vokaten, deskundigen en getuigen en de proces- en bijkomende kosten. De premies voor een rechtsbijstandsver- zekering zijn afhankelijk van wat men gedekt wilt hebben en van de aard en grootte van het bedrijf. In veel gevallen zal de premie liggen tussen 200, - en 350,— per jaar. it het voorgaande blijkt duidelijk dat een pasklaar advies niet kan wor den gegeven. Dat was ook mijn be doeling niet. Mijn artikel kan u hel pen bij uw meningsvorming omtrent deze verzekering en eventuele dek king, en mocht u reeds in het bezit zijn van genoemde verzekering lees- hem dan eens door. Dit voorkomt misschien teleurstellingen in de toe komst. B ij het begin van een nieuw schooljaar komen de kinderen thuis ■*v. Cevaal met een folder voor een scholieren ongevallenverzekering. De school sluit deze verzekering voor alle leer lingen tesamen en zorgt ook voor het innen van de premies. Vandaar dat deze premie zeer laag ligt. Daar de meeste kinderen niet voor ongevallen verzekerd zijn is het raadzaam deze verzekering te sluiten. Het gaat hierbij om ongevallen op school tijdens uitstapjes en onderweg van en naar school. Als een kind een ongeval overkomt dat tot blijvende invaliditeit leidt, kan het gezin daar door in financiële moeilijkheden ko men. Omdat de uit te keren bedragen niet hoog zijn, is het verstandig deze verzekering voor het drievoudige af te sluiten. En omdat een kind ook buiten schoolverband risiko's loopt, verdient uitbreiding tot "24-uurs dekking" aanbeveling. Naast deze scholieren-ongevallen verzekering gaan steeds meer ouders ertoe over een jeugdongevallenver- zekering te sluiten. Dat is niet zo vreemd, immers het ongevallenrisiko in onze welvaartsstaat is groter dan ooit, men behoeft alleen maar te denken aan de snelheid en de fre quentie waarmee men zich tegen woordig over grote afstanden ver plaatst. De tol die wij voor ons tur bulente verkeer betalen bedraagt reeds ongeveer 10000 meer of min der ernstig gewonde kinderen per jaar. Ik dacht er goed mee te doen ook op deze verzekeringsvorm nog eens uw aandacht te vestigen. In mijn volgend artikel hoop ik met u na te denken over het gezinsinkomen bij een eventueel onverwachts optre dende invaliditeit van de ondernemer of zijn meewerkende echtgenote. De nieuwe richtlijnen van de Algemene Arbeidsongeschiktheidwet per 1 ja nuari j.l. zijn ingrijpend gewijzigd voor diegenen die van deze wet gaan trekken. Ook het pensioen van de zelfstandige ondernemer is belangrijk genoeg om onder de loupe te nemen: m.a.w. hoe kan het pensioeninkomen worden samengesteld? Wat zijn de mogelijkheden? Vast staat dat de zelfstandige aanspraak kan maken op minstens één inkomstenbron, t.w. de AOW. Daarover in de komende arti kels meer. Cevaal 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3