Naast E.G. ook eigen overheid wijzén op moeilijke situatie M et deze woorden besloot de Z.L.M.-voorzitter A.J.G. Doeleman zijn inleiding tijdens de vrijdag 2 mei jl. ge houden Hoofdbestuursvergadering in "De Caisson"' te Kapelle. De heer Doeleman was eerder al ingegaan op een aantal andere ontwikkelingen w.o. de troonswisse ling. D e Z.L.M.-voorzitter zei van mening te zijn dat wij bij het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten aan de bel moeten trekken om langs deze weg de overheid er op te wijzen dat gepleit moet worden voor interventiemogelijkheden in de E.E.G. voor het ko mende seizoen. Maar ook dat onze overheid nationaal bereid is de voorwaarden voor interventie zodanig toe te passen dat de graantelers de prijs uitbetaald kun nen krijgen die hen toekomt! En niet zoals men dat nu probeert de interventie zoveel mogelijk af te remmen. zuidelijke landbouw maatschappij De stellingmolen "Windlust" in Hoek die na een grondige restauratie woensdag 30 april officieel in gebruik is gesteld. Hoek heeft om molen en markt een week lang een groot feest gebouwd, "Hoek Totaal", dat een sterk agrarisch karakter had met o.m. een veetentoon stelling, trekkerbehendigheidswedstrijden en een boerenwagenshow. Graanprijs Publiciteitsmedia z.l.m VRIJDAG 9 MEI 1980 67e JAARGANG NO. 3531 land- en tuinbouwblad - V: H et is onze taak de komende tijd in de eerste plaats de landbouwminister onder druk te blijven zetten voor de 7,9%. Maar daarnaast zal het steeds meer nodig zijn onze eigen overheid te wijzen op de moeilijke positie waarin wij verzeild zijn geraakt mede als ge volg van de slechte ekonomische situatie van ons land en de steeds zwaardere eisen waar wij op ander terrein mee te maken hebben. Ik denk daarbij aan de bijzon der zorgelijke situatie waarin door o.a. de milieueisen de Avebe is komen te verkeren. In het landbouwblad, zo zei hij, heeft u gelezen dat wij per brief uiting hebben gegeven van dankbaarheid en gene genheid aan, nu prinses Juliana. Dankbaar zijn wij ook Zorgelijk en onzeker is volgens de Z.L.M.-voorzitter ook de sociaal-ekonomische situatie in ons land: nog steeds stijgende werkloosheid waardoor de sociale lasten nog zwaarder zullen worden en waarvan de overheid vindt dat die te zwaar gaan drukken op de overheidsuitgaven zodat die meer teruggeschroefd zullen moeten worden naar de werknemers en werkgevers. Dat betekent dan regelrecht weer een verzwaring van de lasten voor het bedrijfsleven. Nationaal hebben wij door deze en andere ontwikkelin gen de grootste moeite om de inflatie enigszins in de hand te houden. En daar hebben wij dan ook als land- en tuinbouw regel recht mee te maken maar daarnaast als geen andere bedrijfstak ook met het beleid van de Europese Gemeen schap. Met zorg vragen wij ons af, aldus de heer Doeleman, of het nog mogelijk zal zijn overeenstemming te bereiken over een verder gemeenschappelijk beleid. Onzekerheid daarbij, direkt voor de land- en tuinbouw, ook over de voorstellen van de landbouwministers. Voorstellen van 5% prijsverhoging die 3% onder de gemiddelde koste nontwikkeling in de E E G. liggen. In Nederland, be toogde de voorzitter, ligt de kostenontwikkeling echter beduidend hoger. Vooral de be- en verwerking van onze produkten wordt sterk door de hoge loonkosten beïn vloed. De uitbetalingsprijs voor o«a. melk en suiker wordt daar sterk door beïnvloed, zodat daardoor de werkelijke prijsverhoging, dus wat de boer in zijn portemonnaie krijgt, nog eens ekstra onder druk komt. Als duidelijk voorbeeld dat de prijsverhoging nog niet altijd betekent een hogere boerenprijs wees Doeleman op de graanprijs. De tarweprijs ligt op dit moment lager dan de prijs van 3 jaar geleden! Het is dan ook harde nood zaak dat wij er nationaal op aandringen dat het markt mechanisme aangepast wordt zodat de telersprijs voor granen op een verantwoord nivo komt te liggen. Zo heb ben bijvoorbeeld de Groningse graantelers ervaren dat de interventie in Duitsland gunstiger verloopt dan die in Nederland. Wij weten ook dat in Frankrijk de opslag van tarwe gefinancierd wordt tegen 8!/2%! Vervolg op pag. 14 dat ons land weer een nieuwe koningin heeft. Koningin Beatrix die bereid is met steun van Prins Claus het werk van haar moeder voort te zetten. Haar toespraak bij de inhuldiging heeft diepe indruk gemaakt, waarbij duidelijk tot uiting kwam dat onze nieuwe koningin meedenkt over de maatschappelijke ontwikkelingen in deze tijd. Doele man ging vervolgens nader in op de huidige ontwikke lingen die hij kenschetste als onzeker en zorgelijk. En daar zijn dan ook meerdere redenen voor. Zorgelijk is het dat de publiciteitsmedia naast de gebruikelijke verslaggeving steeds meer aan publieke beïnvloeding gaan doen. Na de gebeurtenissen afge lopen woensdag is daar een harde diskussie over ont brand. Op verschillende terreinen konstateren wij dat bij de berichtgeving sommigen van mening zijn dat in de feitelijke verslaggeving ook een bepaalde, vaak vrij ongenuanceerde, meningsvorming hoort. Ook als land- en tuinbouw worden wij daarmee gekonfron- teerd. De land- en tuinbouw die beroepsmatig sterk "aan de weg timmert", doordat ons werk buiten ligt waar iedereen er kennis van kan nemen en doordat wij de primaire producenten zijn van de eerste levensbe hoeften van de mens.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1