Vakantiewerk op tabakboerderijen in Canada N u al meer dan 10 jaar is het mogelijk in Canada vakantiewerk te doen op tabakboerderijen. Gedurende de maanden augustus en sep tember is het mogelijk dit werk te doen; hiervoor zijn ook dit jaar weer 75 werkvergunningen verstrekt door de Canadese Ambassade. Het werk begint de eerste week van augustus en is rond 15 a 20 september afgelopen. Gemiddeld wordt er rond de 40 dagen gewerkt. Het aantal dagen dat er wordt gewerkt hangt af van de grootte van het bedrijf en van de stand van het gewas. De terugreis is op diverse data mogelijk. Deze variëren van eind september tot eind oktober. Er is dus na de oogst voldoende tijd voor een uitgebreide vakantie. D e heenreis zal op 30 juli zijn. De reis is vanaf Schiphol naar Toronto. Per bus wordt dan het laatste ge deelte naar de plaats van bestem ming afgelegd. De kosten (inklusief organisatiekosten) bedragen rond de 1.300,-. D, Reis en reiskosten Voorwaarden en verdere informatie Atlas van de Nederlandse Flora gereed De heen- en terugreis, de kontakten met de boeren, enz. wordt door ons georganiseerd. De vakantie moeten alle deelnemers zelf verzorgen. rijwel alle deelnemers zullen ta- bakplukken op het bedrijf waar zij werken. Enkelen zullen ander werk doen op de tabaksfarms. Het betreft dan de verdere verwerking van de ta bak. Het werk is vrij zwaar de eerste da gen. Als men de slag te pakken heeft dan is het werk voor een ieder die ervaring heeft met werken goed te doen. Na een paar dagen ervaring duurt de werkdag 8 a 9 uur. Met een goede ploeg kan het ook sneller. Per werkdag wordt 38 dollar verdiend. In totaal wordt in 40 dagen rond de 1600 dollar verdiend omdat er vaak ook enig overwerk mogelijk is. Dit bedrag kan echter variëren zoals reeds ver meld als gevolg van de grootte van het bedrijf en de stand van het gewas. Het gebied waar wordt gewerkt is Zuid Ontario, rond de stadjes Simco, Delhi en London. De boeren waar wordt gewerkt doen al vele jaren mee aan dit programma, zodat zij op jongeren uit Nederland ingesteld zijn. Velen van hen zijn zelf vanouds uit Nederland afkomstig. Op de meeste bedrijven worden 2 Nederlandse jongeren geplaatst. In het oogst-seizoen werken er op elk bedrijf 8 a 10 man. Op het bedrijf waar wordt gewerkt krijgt men ook kost en inwoning die gratis is. In Canada is begeleiding aanwezig. Omdat voor dit programma vrijwel steeds teveel deelnemers zijn is het voor u van belang te weten dat er voorrang wordt gegeven aan deelne mers uit agrarische kring én aan deelnemers die op het ouderlijk be drijf (of elders) een Canadese stu dent gedurende, 2 a 4 maanden kun nen plaatsen. Op deze wijze wordt de uitwisseling met Canada gestimu leerd. J ongeren die ervaring hebben met werken, 18 jaar zijn of ouder kunnen hier aan meedoen. Deelname van meisjes is alleen mogelijk indien zij zelf een plaats hebben waar zij kun nen werken. De werkvergunning kunnen wij dan verzorgen. (Wilt u nadere inlichtingen, schrijf dan even een briefje naar mevrouw C.J. Mur-Arnoldi, Kleiweg 7, Baam- brugge (Gemeente Abcoude), 1396 HV) Op 3 april is in het Rijksherbarium te Leiden het eerste deel van de Atlas van de Nederlandse Flora aangebo den aan de staatssekretaris van CRM. G.C. Wallis de Vries. Via een subsidie van CRM is het inventari serend onderzoek zodanig versneld dat dit aktuele beeld van de ver spreiding van de gehele Nederlandse flora nu gedeeltelijk is afgerond. De resterende twee delen van de atlas verschijnen waarschijnlijk in de ko mende twee jaar. In zijn dankwoord onderstreepte de staatssekretaris de waarde van dit soort atlassen voor het natuurbe- houdsbeleid. Gezien de zorgelijke staat waarin de Nederlandse flora zich bevindt, waarbij eigenlijk de helft van de Nederlandse planten al leen nog maar voorkomt in be schermde en goed-beheerde natuur reservaten, is het feitenmateriaal dat deze atlassen aandragen van groot belang ter onderbouwing van een krachtig natuurbehoudsbeleid; dik wijls wordt immers gevraagd om harde gegevens, uitgedrukt in maat en getal, zowel in het kader van de milieueffektrapportage als bij het verkrijgen van de benodigde gelden voor aankoop en beheer van natuur gebieden. Kiberege 17 april, 1980.. We e hadden de eenzame kokospalm in de verte al gezien toen we het smalle weggetje naar de boerderij indraaiden. In werkelijkheid hadden we die klap per nog nooit bekeken, maar op een foto van de bouw hadden we destijds die boom ontwaard, 't Was zo te zien de enige groene plant in de omgeving, maar hij was in ieder geval het sym bool der tropen en van het feit dat het er voldoende moest regenen, anders zou er nooit een kokospalm kunnen groeien. Nu was het overigens overal stukken groener en frisser dan op die foto die in*december was genomen. De regentijd was volop aan de gang. Trouwens daar hadden we onderweg al een leuk voorproefje van gekregen. Op het imperiaal van de auto stonden onze koffers en helaas misten we een dekzeiltje toen de eerste tropische bui zich ontlaadde. Nou waren het maar koffers van V en D en die fijn gemaakt voor droge opslag achter in een au tokoffer. Waterdicht waren ze geens zins bleek later toen we ze uitpakten. Natte kleren dat is op zich zelf nog niet zo 'n ramp maar hier en daar was er ook nogal wat verf uitgelopen en zo doende veel kleding danig bedorven. Maar goed dat wisten we gelukkig niet toen we aankwamen. Kiberege Maize Farms ston stond er op een fraai naambord aan de hoofdweg. "Voor de argeloze voorbijganger zou het kun nen betekenen dat er aan het einde van dat weggetje zich een wonder aan het voltrekken was. Eindeloze maisvlak- ten met een veelbelovende oogst! Nou zo ver was het nog lang niet. Voor dat we bij de boerderij aankwamen moes ten we eerst nog door een riviertje dat overvleodig dwars over de weg stroomde. De Kifuru rivier, een onooglijk ding in de droge tijd, niet veel meer dan een slingerende greppel door een ongerept boslandschap. Nu echter in de regentijd zakte de wagen er tot over de bumper in. Verder echter ook een belangrijk riviertje, want een groot deel van de ontwatering van het project is daar op gebaseerd. Was daarop gebaseerd, want omdat de lo kale bevolking van het dorpje Kibere ge vond dat de gronden van onze boerderij veel te veel in de richting van hun dorp waren gepland, werd er on der pressie gedaan gekregen om onze landerijen een stuk. verder naar het zuiden te schuiven. Met als gevolg dat we daardoor in een veel ongunstigere positie kwamen te verkeren wat de ontwatering betreft. De Kifuru kon nu maar ten dele meer dienst doen als afvoerwatergang. De konsekwentie is nu dat we straks zodra de gronden zijn opgedroogd en het zware materieel het land in kan, allereerst een grote wa tergang van een zestal kilometer lengte gaan graven. Dit aan de ene kant, maar ook ten westen en ten oos ten van de toekomstige landerijen moeten er brede watergangen komen. In de droge tijd zou je daar nauwelijks wat van merken, want dan schijnt het hier naar men zegt een grote stoftroep te zijn. I och was dat allemaal op dat mo ment van aankomst niet van belang, interessanter was dat nu tenminste eindelijk onze huizen zover klaar wa ren dat we er tenminste in konden. Acht kamertjes onder één kap. Wij kregen er de twee laatste van en daar waren we nog niet eens zo ongelukkig mee, want van hier uit hebben we een schitterend uitzicht op de Golo-Golo bergen in het oosten waar van de hoogste toppen tot ruim 2200 meter boven de zeespiegel reiken. De zon gaat er onder, veel eerder dan in een vlakke streek, maar dat heeft wel tot gevolg dat we daardoor een voor de tropen vrij lange schemering hebben. Straks, en alleen God weet wanneer dat is, zullen er ook nog permanente huizen voor de teamleden worden ge bouwd. A Is die klaar zijn, dan verhui zen we weer en worden de twee kamers die we nu hebben van 9 bij 4 meter tot twee woningen voor Afrikanen ge maakt. Discriminatie, horen we al gillen. Ja we kunnen het ook niet hel pen, maar zo zijn nu eenmaal de plannen. Wanneer wij over vijf jaar of wie weet wanneer hier vertrekken dan worden die grotere huizen toch ook weer overgedragen aan Tanzanianen. Dat onze kleine huisjes, waarvan overigens de woonkamer 36 vierkante meter bedraagt en de andere 36 meter zijn verdeeld in twee slaapkamers, gebouwd zijn voor Afrikanen moge blijken uit de eenvoudige keukens die open achter het huis liggen. Waarom een open keukentje, nou omdat die vrouwen gewend zijn om op een klein houtskoolkacheltje te koken. Zoiets verspreidt nogal wat rook bij het aan maken en daar moet dan ook lucht bij kunnen. Wij zelf zijn er niet zo ge lukkig mee, want die openheid bete kent dat alles zo'n beetje vrij spel in het keukentje heeft. Vooral in de avond wanneer het licht aan is, dan verzamelen zich ontelbare insecten rond de lamp die daarna vaak van 't strijden moe hun leven eindigen in de kookpan, of op het aanrecht. Verder huppelen er een tiental kleine en gro tere kikkers op de cementenvloer en scheert regelmatig een donkere vleer muis naar binnen om zijn bek te vullen met malse insecten. Zelfs zoetwater- krabben vereren ons zo nu en dan met een bezoek. Van serpenten zoals slan gen hebben we nog wéinig last gehad, behalve één keer toen er ineens zo'n slangetje, niet langer dan 40 cm driftig achter die dikke kikker aanjoeg, 't Zal naar onze mening overigens nog wel een dik jaartje duren voor we uit die tijdelijke woningen zullen vertrekken. De plaats waar de andere huizen moeten komen is nog allemaal wil dernis en daar staat op het moment dertig centimeter regenwater, 't Geeft niet, we zijn heel gelukkig in deze eenvoudige stulp. e bouwvakkers, of wat daar hier voor doorgaat, waren waarschijnlijk nog maar net verdwenen toen we de deur opendeden. De vloer was nog vochtig en men was zelfs vergeten een deur in een van de slaapkamers te zetten. Maar aan één kant hadden we tenminste glas in de ramen, de rest moest nog gebeuren als er ooit nog eens glas komt. Gelukkig zijn de ra men wel goed afgemaakt met muskie tengaas anders zou het natuurlijk niet Ons eenvoudig huisje, met voorlopig gelukkig nog geen "kruisje". Het fraaie bord dekt nog niet helemaal de lading. uit te houden zijn. Kasten waren er ook nog niet en met al onze natte koffers hebben we nog een paar dagen lelijk in de maag gezeten. In ieder ge val had men met veel kunst en vlieg werk voor elkaar gekregen dat we een klein groen driezits bankstelletje had den en een tweetal knalrode fauteuils. Niet gek voor dit oord. Maar we waren het meest blij met de koelkast. Een grote van Philips, geimporteerd uit Nederland, 't Ding moest alleen nog worden aangesloten, alsof men ons nimmer verwacht had. Geen nood, ook al stond er dan geen bier in koud en ook geen bloemetje op tafel, de koel kast doet het goed. Niet alleen zo nu en dan maar eens, maar echt ieder et maal van de week. We draaien op de werkplaats dag en nacht stroom en zodoende hebben we ook dag en nacht plezier van de ventilator in de woon kamer. We slepen dat ding overal mee naar toe. 's Nachts in de slaapkamer en overdag ook al naar de veranda. Gemak dient de mens, ook hier. Je voelt je in het begin wel zo'n beetje als een kat in een vreemd pakhuis, ook al is het dan niet zo groot. De andere teamleden kwamen ons verwelkomen en spraken de hoop uit dat we ons spoedig thuis zouden voelen op de Ki berege Maize boerderij. In onze slaapkamer stond een fijn tweeper soonsbed. Met wat kunst en vliegwerk zochten we links en rechts wat lakens en kussens bij élkaar en het leek er op dat we daar best zouden slapen. Er komt nog veel meer, als we straks alle spullen hebben uitgepakt, zei Cees de projectleider, maar we hebben er nog geen tijd voor gehad. Kom in ieder geval eerst eens een koud biertje bij me drinken. We willen er nu weer geen bierpraatje van maken, maar zo'n vermoeiende reis, maakte dat bier zo ongekend lekker dat we het gewoon even kwijt moesten. Met de ogen ge sloten hebben we ervan genoten, 's Nachts werden we toch nog flink ge plaagd door de muskieten, maar de vele kwakende kikkers en de sjorpen- de krekels soesden ons vrij snel in slaap. Buiten gleed de bijna nog hele maal volle maan zacht langs de hemel vol met sterren en verlichtte de wijde omgeving met een zacht schijnsel. Voor de eerste nacht in een ander huis op vreemde bodem, een hele gewaar wording na de maanden van omzwer vingen in Nederland... Schrijf kouter. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15