Alkohol-brandstof bedreigt beschikbaarheid en prijzen van voedsel in 3e Wereld Kommissie legt plan voor energiestrategie op tafel Landbouw als energiebron U it het voorgaandé zal duidelijk zijn dat er voor de landbouw nogal wat te gebeuren staat. Met recht mogen dit revolutionaire ontwikke lingen genoemd worden. Of de boeren er beter van zullen worden is de vraag. D e investeringen van de lidstaten in verschillende vormen van energie verschillen aanzienlijk. De EG-lan- den hebben het voornemen om in de periode van 1980 tot 1990 in totaal meer dan 400 miljard Europese re- keneenheden (1 ERE is 2,64) te besteden aan energie, overeenko mende met twee percent van het bruto nationaal produkt van de Ge meenschap. Volgens de huidige plannen zal de bijdrage uit gemeen schapsmiddelen in deze investerin gen gering zijn. M, E en derde ontwikkeling die ik hier wil noemen is het winnen van ener gie uit mest. Het onderzoek dat daar naar gedaan wordt heeft inmiddels al resultaten opgeleverd. Voor de land bouw en met name de intensieve veehouderij zou dit een uitkomst zijn. Ook uit oogpunt van milieu overwegingen is er de landbouw veel aan gelegen de mestproblematiek op te lossen. Door het landbouwbe drijfsleven wordt een en ander daar om daadwerkelijk gestimuleerd. Produktie brandstof uit graan neemt snel toe H, O Energie uit kokosnoot Jaarlijks beslag verdubbeld... Nieuwe gemeenschapsbelasting op energie? H, H, Energie Biotechnologie Mest Revolutionair Investeringen Financiering et ongestoorde gebruik van de auto in de geïndustrialiseerde landen kan van grote invloed zijn op de beschikbaarheid en de kosten van voedsel in de Derde Wereld. Tot deze konklusie komt het Amerikaanse Worldwatch-instituut dat een studie heeft gemaakt van de gevolgen die het toenemende gebruik van alkohol-brandstof (ethanol) in het verkeer zal hebben. De toene mende schaarste van fossiele brandstoffen en de daarmee gepaard gaande prijsstijgingen hebben met name in de Verenigde Staten de vraag naar alkohol-brandstof sterk doen toenemen. Het feit dat deze brandstof wordt gewonnen uit graanprodukten, zal de prijs van de grondstof onvermijdelijk gaan opdrijven, aldus de mening van het in stituut. ver de produktie van brandstof uit graanprodukten moet niet te licht worden gedacht. Onder druk van de De toenemende vindingrijkheid om het probleem van de dreigende ener- gieschaarste te lijf te gaan, heeft er toe geleid dat in Brazilië met succes pogingen ondernomen zijn om ener gie te winnen uit kokosnoten van de habussu palm. Een methode die aan sluit bij recente ontwikkelingen om energie te winnen uit landbouwge wassen, de zogenaamde bio-massa. Het grote voordeel van de nieuwe methode is, dat er gebruik gemaakt kan worden van schrale gronden en savanna's. Hierdoor kan volgens de onderzoekers voorkomen worden, dat de toenemende energiebehoefte leidt tot stijgende voedselprijzen en voedselschaarste. De nieuwe methode werkt via de vergassing van kokosnoten. Recente proefnemingen hebben aangetoond, dat per hektare 30 ton noten te oog sten zijn, voldoende voor 4,5 ton houtskool, 6,5 ton houtgas en 4,5 ton methyl alkohol. Dit is in kalorie- waarde gelijk aan 9 ton olie. Volgens de onderzoekers draagt deze methode een aantal voordelen in zich boven de huidige Braziliaanse me thode van winning van alkohol uit suikerriet. Allereerst kan gebruik ge maakt worden van gronden die niet geschikt zijn voor andere landbouw gewassen. huidige situatie op de wereldener giemarkt heeft president Carter een plan laten ontwerpen dat tegen het eind van 1981 in een produktie van een kleine 2000 miljoen liter alko hol-brandstof voorziet. Dat is zes maal de hoeveelheid die nu wordt geproduceerd. De produktie-doel- stelling voor het midden van de jaren tachtig is op niet minder dan 75 mil jard liter gesteld. Het landbouwprodukt dat thans bij uitstek voor de produktie van alko hol-brandstof wordt gebruikt, is mais. De destilleerderijen kunnen nu een gallon (iets meer dan 3,5 liter) produceren voor de prijs van een dollar. De leverprijs aan de pomp houders bedraagt 1,20 dollar. Als de benzineprijzen blijven stijgen, en die liggen voor de "supers" in vele ste den al boven de 1,26 dollar per gal lon, dan wordt de alkohol-brandstof een steeds geduchter konkurrent. ding 10-90, zou het jaarlijkse beslag van de rijdende Noordamerikaan op het bouwland in de wereld zich ver dubbelen. Als het Amerikaanse areaal aan landbouwgronden in grote omvang gebruikt zou gaan worden voor de produktie van brandstof voor auto's zou dit van zeer grote invloed zijn op de uitvoer van graanprodukten. Het al genoemde streven naar een pro duktie van alkohol-brandstof van 75 miljard liter in het midden van de jaren tachtig zou 20 miljoen ton mais of een equivalent daarvan vergen. Dat is een vijfde van het huidige voor de export bestemde graanoverschot van de V.S. Voor alle volledigheid moet hieraan worden toegevoegd, dat een bijpro- dukt van de ethanol-produktie - het zogenaamde destillatiegraan - kan worden gebruikt voor aanvullende voeding van vee. Maar desondanks voorziet het Amerikaanse instituut een daling in de voedselproduktie die dan ook voor het voeden van mensen wordt aangewend. Daardoor zullen hogere prijzen het marginale bestaan van honderden miljoenen mensen in de wereld verder ver- Graan; een grondstof voor brood en energie. slechteren. Dit gebeurt volgens het Worldwatch-instituut zeker als ook de plannen tot de produktie van al kohol-brandstof in landen als Brazi lië, Australië en Zuid-Afrika in een stadium van uitvoering komen. Let Worldwatch-instituut heeft berekend, dat er voor de voedsel voorziening van de mensen in ont wikkelingslanden een oppervlakte bouwland van ruim 1000 vierkante meter per persoon per jaar nodig is. Het rijden met een gemiddelde Ame rikaanse auto op ethanol uit graan zou op jaarbasis een oppervlakte bouwland van meer dan 32.000 vier kante meter vergen. Zelfs als een vermenging plaatsvindt van ethanol en fossiele brandstoffen (het zoge naamde "gasonol") in een verhou- Een mededeling van de Europese Kommissie aan de Raad wil een aanzet zijn voor een gemeenschappelijke energie-strategie. Het stuk bevat enkele voorstellen om tot een goed EG-beleid te komen; het pleit onder meer voor een grotere harmonisatie op het terrein van de ener gieprijzen in de Gemeenschap. De Kommissie zegt, dat ondanks de duurder geworden ruwe olie de prijs van de olieprodukten de verbruiker geen volledig beeld geeft van de noodzaak voor de Gemeenschap om de afhankelijkheid van de invoer van olie te beperken. J-^ en geleidelijke harmonisatie van de energieprijzen en de fiskale maa tregelen daaromheen binnen de Ge meenschap is van wezenlijk belang, vindt de Kommissie. Zij weet dat het hier om een moeilijk proces zal gaan, l et wetenschappelijk onderzoek heeft er meer dan eens voor gezorgd dat er beslissende doorbraken in de landbouw tot stand kwamen. Het lijkt erop dat er wederom ontwikkelingen op komst zijn die de landbouw letter lijk en figuurlijk een ander gezicht zullen geven. Dat kan wel eens goed uitkomen want het landbouwbeleid is aardig in het slop geraakt zonder dat er zicht is op fundamentele politieke oplossingen. Althans niet op korte termijn. De bedoelde ontwikkelingen hebben gemeen dat ze met energie te maken hebben. .et het stijgen van de energie prijzen wordt het steeds aantrekke lijker te zoeken naar alternatieve bronnen. Deze zijn ondermeer ge vonden in het produceren van brandstof uit landbouwprodukten. Onder bepaalde voorwaarden is het nu reeds financieel verantwoord om op deze wijze alternatieve brandstof voor de markt te produceren. Een land als Brazilië heeft inmiddels een zeer ambitieus programma opgezet voor deze zogenaamde groene ben zine. Verdere stijging van de olie prijzen zal dit proces nog aantrekke lijker maken. De gevolgen daarvan zijn nog niet te overzien. Bedacht moet namelijk 10 worden dat een en ander ten koste kan gaan van de wereldvoedselpro- duktie. Dit klemt te meer omdat vooral granen zich lenen voor om zetting in brandstof. De kans dat de voedselprijzen als gevolg van deze ontwikkelingen be hoorlijk gaan stijgen is dan ook zeker niet uitgesloten. W erkelijk fantastische ontwikke lingen liggen in het verschiet door de opkomst van de zogenaamde bio technologie. De rektor van de Land bouw Hogeschool te Wageningen prof. dr. H.C. van der Plas heeft daarover onlangs gesproken in zijn dies-rede. Bij de bio-technologie gaat het om snelle maar energie-arme (dus goedkope) processen met behulp van zogenaamde enzymen. Populair gezegd gaat het om een soort gistings-processen die we alle maal wel kennen zoals bijvoorbeeld alkohol. Hoewel de bio-technologie nog een jonge wetenschap is zijn er nu reeds verbazingwekkende resultaten be reikt. Melk bijvoorbeeld blijkt een zeer bruikbare grondstof te zijn voor synthetische doeleinden. De opmer king is reeds gemaakt dat dit dè op lossing wordt voor de melkplas. Maar ook hier is het gevaar aanwezig dat de voedselfunktie van melk dan op de tweede plaats komt. Of de konsument er beter van zal worden is op z'n minst twijfelachtig. Wat vaststaat is dat de rol van de landbouw nog niet is uitgespeeld. Oggel maar het is onontbeerlijk en moet bijdragen tot de bundeling van de ekonomische oogmerken in de Ge meenschap. De Kommissie gelooft dat veel meer moet worden geïnvesteerd dan nu wordt overwogen. Het grootste deel van de bijkomende investeringen dient uit nationale bronnen te wor den verkregen, aldus de mededeling aan de Raad. De Kommissie wijst erop, dat de mogelijkheden van de lidstaten voor dergelijke investerin gen uiteenlopen. Daardoor bestaat het gevaar dat de ekonomische en sociale verschillen binnen de Ge meenschap extra worden vergroot ten nadele van de verwerkelijking van het verdrag van Rome. De moeilijkheden kunnen worden on dervangen door een uitgebreider ge meenschappelijk programma voor steunverlening aan investeringen, ten einde een gemeenschappelijk energiebeleid binnen en buiten de Gemeenschap te bevorderen. De oogmerken daarvan zouden af hankelijk zijn van de algemene noodzaak om de energiebesparing te bevorderen; de investering in be proefde technieken moet worden aangemoedigd en die in meer gea vanceerde technologieën worden bevorderd. Totdat een duidelijker inzicht is ge kregen in de omvang van het vereiste kapitaal zou het volgens de Kom missie voorbarig zijn enige konklusie te trekken over de financieringsmet hode. Maar wèl zijn alvast enkele mogelijkheden bekeken. Indien moet worden gekozen tussen enige vorm van een gemeenschap pelijke energiebelasting, zou het in de ogen van de Kommissie de voor keur verdienen een systeem in te voeren dat administratief gezien eenvoudig is en gemakkelijk kan worden toegepast, dat de minste po litieke en beleidsmoeilijkheden ve roorzaakt en snel kan worden inge voerd; De voornaamste mogelijkheden bes taan in het invoeren van een belas ting op het energieverbruik, hetzij in al zijn vormen, hetzij op olie of spe cifieke olieprodukten; een belasting op de energieproduktie in het alge meen of op olie in het bijzondèr; een recht of heffing op invoer ofwel van energie in het algemeen ofwel van olie en specifieke olieprodukten. De Kommissie zal de Raad een gede tailleerd onderzoek voorleggen van de eventuele financiële mogelijkhe den voor het heffen van gemeen schapsbelastingen op energie. In haar konklusie bij de mededeling aan de Raad zegt de Kommissie, dat de energie zo'n belangrijke faktor in de ekonomie is, dat een daadwerke lijke gemeenschappelijke markt in het kader van de doelstellingen van de verdragen te nauwer nood kan worden opgebouwd zonder gemeen schappelijke beleidslijnen in de energiesektor. Wij stellen derhalve voor te streven naar een geleidelijke harmonisatie van de energieprijzen en belastingen om deze afwijkingen weg te werken en de Gemeenschap de middelen ter beschikking te stel len die zij nodig heeft voor een ma- cro-ekonomisch b„eheer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10