Enkele voorbeelden van organische stofbalans Kwaliteitsbehoud pootaardappelen harde noodzaak D, E igenlijk zouden alle poters die de boerderij verlaten, die op reis gaan op de één of andere manier, zo'n behan deling moeten hebben. Ik vind dat de discipline zo groot moet worden dat dèt gaat gebeuren langs vrijwillige weg. Als de handel er in 't algemeen met z'n betalingen rekening mee zou houden, zouden we het snel kunnen bereiken. N iet dwingend maar dringend zei zeer onlangs een vooraanstaand pootaardappelexporteur. Sprekend over het streng bewaken en behou den van de kwaliteit pootaardappelen doelde hij op het behandelen van de partijen pootgoed met t.b.z. Niet dwingend voorschrijven, maar wel dringend aanbevelen. M en zou kunnen zeggen dat we nu zo ongeveer aan het eind van het pootseizoen gekomen zijn. We heb ben door de vele informaties nu ook langzamerhand een totaalbeeld van de kwaliteit pootaardappelen 1979. Wat virus-ziekten betreft kunnen we gèrust zijn. Het ziet er weer ouder wets uit. Niet dat het nu allemaal nul is in percentage, maar alles zit ruim schoots binnen de normen. U it het bovenstaande blijkt dat ons pootgoed vaak lang bewaard moet worden. Zo van augustus in het ene jaar tot april-mei in het andere jaar. Verder moeten onze pootaardappelen vaak een lange, moeilijke weg afleg gen. Naar het Midden-Oosten of naar Zuid-Amerika. I n de praktijk blijkt overduidelijk Op peil... Extra kwaliteit T.b.z.-behandeling dringend aanbevolen Kwaliteit Een lange weg T.b.z. V oor een goede bodemvruchtbaarheid en daarmee voor een hoog produktievermogen van de grond is het nodig dat Uw grond in een goede konditie verkeert. Anders gezegd: de struktuur van de grond dient in orde te zijn. Hierbij zijn 5 faktoren van veel belang: 1. Waterbeheersing en ontwatering: 2. Profielopbouw en hewortelbare diepte; 3. Bemesting en grondbewerking; 4. Kalktoestand; 5. Organische stofgehalte. KONSULENTSCHAPPEN VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUND VEEHOUDERIJ IN ZUIDWEST NEDERLAND serie Zuidwest - bodem best nr. 7 e ene faktor- vult de andere aan. Al deze faktoren dienen dus in orde te zijn. Het organische stofgehalte van de grond krijgt in deze serie de bij zondere aandacht. Voor een goede struktuur van de grond is een organi sche stofgehalte van minimaal 2% vereist. Vele gronden in het Zuid westen halen deze 2% niet. Veelal ligt het gehalte tussen 1,5-2% en soms zelfs beneden 1,5% organische stof. In dit artikel zal nader worden inge gaan op enkele voorbeelden hoe het organische stofgehalte op peil te houden of te verbeteren is. Het verhogen van het humusgehalte van de grond is een zaak van lange adem en kan niet op korte termijn gerealiseerd worden. Evenzo gaat een daling van het humusgehalte ook erg langzaam, haast ongemerkt, maar het gebeurt wel als er jaarlijks nief genoeg aanvoer van nieuw or ganisch materiaal plaatsvindt. In één van de vorige bijdragen in deze serie hebt U kennis kunnen ne men van de normen, die we hanteren bij het berekenen van een organische stofbalans voor een bedrijf. Het op stellen van zo'n organische stofba lans voor Uw bedrijf geeft een goed inzicht in de effekten die verwacht mogen worden van de maatregelen die U toepast c.q. overweegt met be trekking tot deze zaken. "V an de aanwezige voorraad effek- tieve organische stof in de grond wordt jaarlijks ongeveer 1/50 deel of 2% afgebroken. Dit betekent dat de ze zelfde hoeveelheid minimaal jaarlijks weer moet worden toege voegd om het gehalte op peil te hou den. Bij een humusgehalte van 2% betekent dit dat jaarlijks 1400 kg ef- fektieve organische stof moet wor den toegevoegd aan de bouwvoor en bij een humusgehalte van 2,5% is dit 1750 kg. Deze hoeveelheden zijn dus reeds nodig voor het op peil houden van de genoemdé gehaltes. Voor een verhoging is dus veel meer nodig en dit is tevens een zaak van lange ter mijn. In de praktijk blijkt het al moeilijk genoeg het humusgehalte te handhaven. Een goed gewas Italiaans raaigras in de stoppel levert ruim 1200 kg effektieve organische stof per ha. In onderstaande voorbeelden met 2 heel verschillende bouwplannen wordt een organische stofbalans nader uitgewerkt voor een akkerbouwbedrijf van 40 ha. A. extensief bouwplan kg effectieve organische stof Voor degenen, die meer doku- mentatie willen hebben over de waarde en de toediening van organische stof, is een bro chure samengesteld. Wanneer U prijs stelt op toezending, kunt U dit opgeven bij Uw be- drijfsvoorlichter of bij het Konsulentschap te Baren- drecht, Goes of Zevenbergen. hoofdgewassen per ha totaal gemiddeld wintertarwe 12 ha 1640 19.680 per ha zomergerst 4 1310 5.240 suikerbieten incl. loof 8 1275 10.200 graszaad 4 1425 5-700 karwijzaad 4 1200 4-800 bruine bonen/erwten 4 175 700 vlas 4 90 160 totaal 40 ha 46.680 1167 Extra toevoegingen: wikken (graszaad) 2 ha 65O 1.300 witte klaver(vlas/gerst 4 850 3.400 rode klaver (w.tarwe) 12 1140 13.680 l8 ha 65.O6O 1627 B. intensief bouwplan kg effectieve organische stof hoofdgewassen per ha totaal gemiddeld wintertarwe 10 ha 164O 16.400 per ha suikerbieten incl. loof 10 1275 12.750 consumptie-aardappelen 10 875 8.750 zaaiuien 5 150 750 knolselderij 3 500 1.500 winterwortelen 2 300 600 totaal 40 ha 40.750 1019 Extra toevoegingen: I-talraaigras (w.tarwe) 10 ha 1220 12.200 100 ton kippemest 175/ton 17.500 70.450 1761 In nevenstaande voorbeelden is er vanuit gegaan dat de groenbemes- tingsgewassen goed zijn geslaagd en geheel worden ondergeploegd. Uit deze voorbeelden blijkt dat al leen de organische stofresten van de hqofdgewassen inklusief het onder- ploegen van het bietenloof, niet toe reikend zijn om een organisch stof gehalte van 2% op peil te houden. Ook bij het extensieve bouwplan, wat in sommige gebieden in het Zuidwesten met zware gronden vrij veel voorkomt, met graszaad en kar- wij wordt de norm van gemiddeld 1400 kg per ha niet gehaald. Bij dit bouwplan is een ruime mogelijkheid tot het zaaien van groenbemestings- gewassen aanwezig met name van klaver. Wil men nog meer doen dan is er nog de mogelijkheid tot het hakselen en onderploegen van stro. Bij bouwplan B met 75% hakvruch- ten zijn de mogelijkheden van groenbemesting beperkt tot raaigras in de wintertarwe. Bij een dergelijk bouwplan is een goede bodemvruchtbaarheid juist een eerste vereiste en mag van extra inspanningen in dezen ook een goed effekt worden verwacht. De toepas sing van dierlijke organische mest zal op dit soort bedrijven dan ook eerder noodzakelijk en ook eerder rendabel zijn. ing. A. Bakker dat partijen pootgoed die op de juiste wijze met t.b.z. zijn behandeld er veel beter tegen kunnen. Men kan de poters niet beter maken, dan ze zijn, maar een t.b.z.-behandeling geeft een verdere bescherming. Steeds meer klanten hebben dat ervaren en vragen naar t.b.z.-partijen, en beta len daar zelfs extra voor. Steeds meer exporteurs, die bindingen hebben met telers, eisen voor bepaalde ras sen, of voor bepaalde bestemmingen de t.b.z.-behandeling. Ook met zeer gunstige ervaringen. Dat wil ik dan ook dringend aanbe velen. Een premie dus, die ruim schoots kostendekkend is voor be handelde partijen. O nze kostprijs is hoog opgelopen. Eigenlijk te hoog om een vlotte kon- kurrentie aan te kunnen. De meer prijs die we daardoor moeten hebben om een boterham te kunnen blijven verdienen zal bedongen kunnen wor den door extra kwaliteit. En onze po ters hebben in 't algemeen een knolkwaliteit die ver boven die van anderen uitsteekt. Een t.b.z.-behan deling zal zeker een extra hulpmiddel zijn. A. Vermeer 7 E» r wordt heel wat gereisd door onze exporteurs en ook door onze NI- VAP-buitendienst. De hele wereld over. Zij krijgen daardoor een ruime kijk op de kwaliteit van ons pootgoed. Heel veel poters uit oogst 1979 zijn niet alleen geplant en staan alweer te groeien, een deel is en wordt zelfs al weer geoogst. Door de enorme ex port-spreiding naar de vele klimaat zones strekt de poottijd van Neder landse pootaardappelen zich uit van oktober tot in mei. Maar ook de knolkwaliteit is zeer behoorlijk. We waren niet helemaal gerust over de "zwartbeen" situatie, maar ik zou zeggen: geen centje pijn. In de partijen kwam wat dat betreft nauwelijks rot voor en de velden aardappelen zien er goed uit. Wat fusarium betreft zijn er hier en daar nog wat aanmerkingen. Dat moet nog beter. Bij nader onderzoek blijkt dat de meeste klachten liggen met pootgoed dat niet behandeld is met t.b.z. En dat stemt tot verder naden ken. O p de auto, van de auto: in het schip, uit het schip. En 't gaat niet altijd zo netjes en zorgvuldig als bij ons op de boerderij of in de sortee- rinrichting. Althans zoals het daar behoort te gaan. Kortom onze pootaardappelen leg gen vaak een lange weg af. onder sterk wisselende omstandigheden, met ruwe behandelingen. En daar kunnen al onze poters lang niet altijd goed tegen. M?..

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7