Veel bieten moeten overgezaaid Bieten, een verhaal apart K RT rE WEIMKEN Wachten op gunstiger temperatuur... Slechte opkomst vroeg gezaaide bieten Mei wordt drukke maand! Op NOORD-BEVELAND is er nog weinig groen te zien. Alles start zeer traag. De bieten zijn een verhaal apart. Er is een behoorlijke opper vlakte overgezaaid. Geen idee hoe veel procent. Maar er wordt al be weerd van 25%. Gelukkig heeft dit nog op tijd plaats kunnen vinden, zodat er toch nog een redelijke opbrengst valt te ver wachten. Uien komen ook maar erg moeilijk voor de dag. We verlangen warmte, echt zacht weer. Dan zal er snel veel veranderen. Nu kun je je niet voorstellen dat over een maand de eerste aren in de tarwe zichtbaar kunnen zijn. Ook in Brussel en Luxemburg heb ben ze groeizaam weer nodig. Dan kunnen er misschien beslissingen ge nomen worden en dan weten we ten minste waar we aan toe zijn. En dan kan ook beslist worden wat voor ak- ties we moeten ondernemen. We hebben met z'n allen in Den Bosch en andere plaatsen onze eisen kenbaar gemaakt en we zullen met z'n allen wachten om dit te verwezenlijken. Vooral met de huidige prijsontwikke ling van aardappelen en overzaaien van bieten zijn we echt in de stem ming om weer eens aan de weg te timmeren. We zijn bereid om aktie te voeren. Als het moet zelfs harde ak- ties. Het bouwplan is niet veel gewijzigd op Noord-Brabant. Er werd gezegd dat er nog al wat meer aardappels rondom zijn. Maar als we zo ron drijden geloven we daar niet in. Plantuien misschien wat meer. Maar ook dat gaat maar over enkele hek- tares meer. In de volgende "uit de praktijk" zullen we al heel wat meer weten over de stand van zaken op de akker en in de Brusselse kringen. AKKERBOUW REGELMATIG KRIJGT U een waarschuwingskaart als U gea bonneerd bent op dit systeem. U kunt ook luisteren naar de radio waarschuwing over plantenziekten of insektenaantasting. Ga dan niet meteen spuiten, maar ga eerst kij ken of het nodig is dat op uw per ceel gespoten moet worden. Enke le keren kijken kost minder dan één keer spuiten. Spuit zo weinig als V durft, dat is het goedkoopst. WANNEER U EEN bouwboek hebt, moet ook dat regelmatig worden bijgehouden. A lies behoeft U echter niet uitvoerig op te schrijven, maar wel bijvoorbeeld de hoeveelheid gestrooide kunst mest, zaaizaadhoeveelheid en ras en de gebruikte bestrijdingsmid delen. A lies zit nog vers in uw ge heugen, door nu deze gegevens in het bouwboek te noteren, voor komt U vergissingen. Alles ont houden kunt U toch niet. WANNEER V AARDAPPE LEN wilt spuiten tegen het on kruid, moet U wel op enkele din gen letten. Om te beginnen moet het windstil zijn. Bij wat wind komt het middel aan een kant van het bed terecht. Verder moet de grond voldoende bezakt zijn. Ze ker dit voorjaar nu het voor de aardappelen niet zo vroeg meer is, moet 0 zo vlug mogelijk de bedden op hoogte zien te krijgen. Speciaal geldt dit voor de zwaardere grond. NIET ALLEEN BIJ MA IS, maar ook bij stamslabonen wordt een rijenbemesting met fosfaat toegepast. Als regel wordt hiervoor tripelsuper gebruikt tegen een hoeveelheid van 250-300 kg per ha. Slechts op percelen met lage fosfaattoestanden kunt U een op brengstverhoging verwachten t.a.v. breedwerpig strooien. Bij hoge Pw-cijfers moet U geen op brengstvermeerdering verwachten, hoewel de beginontwikkeling van het gewas vaak vlotter is. WANNEER U VAN PLAN bent om rijenbemesting toe te passen dan moet deze ook goed worden toegepast. De super moet 4 a 5 cm naast de bonenrij worden gezaaid en indien mogelijk ook 2 a 3 cm dieper dan de plaats waar de zaai- bonen komen te liggen. Voor de lichte gronden is dit geen pro bleem. Voor de zwaardere gronden zal dit wel een ekstra opgave wor den. VEEHOUDERIJ DAT WIJ LEVEN in een grillig klimaat, heeft ieder wel aan den lijve ondervonden. Laat daarom ook uw koeien niet van de een op de andere dag 's nachts in de wei de. Houd ze een paar weken 's nachts binnen en geef ze de eerste week nog evenveel krachtvoer en 5 kg dr.st. uit ruwvoer. Bij een goede gr as groei kan de tweede week het ruwvoer geleidelijk vervallen en het krachtvoer worden verminderd tot op de helft. ELK VOORJAAR KOMT er wel een eksplosie in de grasgroei die de veehouder verrast. Zorg bij het begin van de beweiding dat de koeien weer zo snel mogelijk te rugkomen in het eerst afgegraasde perceel. Is na het verweiden direkt stikstof gestrooid, dan kan na 18 a 20 dagen weer worden ingeschaard, zelfs als het gras dan nog wat kort is, voldoet deze werkwijze beter dan in te lang gras inscharen. Wij zelf vinden groenten, welke op tijd geoogst zijn toch ook het lekkerst? WANNEER U SNIJ MA IS zaait op in 1978 of 1979 gescheurd grasland, is de koperworm een van de gevaarlijkste belagers van de jonge plantjes. Neem geen risiko en behandel het zaaizaad met 3 gram lindaan 20% per kg zaai zaad. Deze voorzorgsmaatregel kost bijna niets en voorkomt veel narigheid. Ritnaalden kunnen pleksgewijs de mais totaal vernie tigen. De vreterij kan zelfs door gaan tot juli. Van 18 tot 22 april kregen we op ZUID-BEVELAND wat hoop dat de reeds veel vroeger - op enkele perce len tussen 3 en 6 maart, op meerdere percelen tussen 26 en 28 maart - ge zaaide suikerbieten wel door het korstje heen zouden komen. Eer we twee dagen verder waren, was door het warme, sterk drogende weer de grondkorst te hard en was de kans voor de bieten om in voldoende aan tallen door deze grondkorst heen te breken verdwenen. Daardoor moesten nogal wat'bie tenpercelen uit de vroege zaaiperio- des overgezaaid. Dit wordt toch ge schat op 200 ha, wat dan 5% van de totale oppervlakte suikerbie ten van Zuid-Beveland zou zijn. Het zou wel eens ruim 16 deel van de op pervlakte kunnen zijn die in die vroege periodes zijn gezaaid. De grootste oppervlakte bieten, die wel in de laatste periode is gezaaid, heeft nu met de zaterdagmiddag (26 april) een lekker buitje gekregen. Voor vele percelen kan dit gunstig zijn omdat al op enkele percelen ge klaagd wordt dat de opkomst wat onregelmatig is. Los van dit alles blijkt dat de ak- kerthrips ook weer duidelijk aanwe zig is. Zeker met het toepassen van een grote afstand in de rij is een goede bescherming van de bieten noodzakelijk. Een tijdige bestrijding kan dan noodzakelijk zijn. Dit voorjaar is men al weer vroeg begonnen met de toepassing van CCC in de wintertarwe. Zo vroeg spuiten heeft alleen zin als de hal men al zover ontwikkeld zijn dat ze er werkelijk wat aan hebben. Verder zijn hogere temperaturen bij toepas sing wel gewenst. Uit vele proeven is wel gebleken dat 'n CCC toepassing bij Arminda en Donata niet eens ge wenst zijn. Op een aantal percelen heeft men reeds de oogvlekken voetziekte ge vonden. Vroeger gaf dit in een later stadium omvallende halmen en vrij wel niet gevulde aren te zien. Nu kan men wanneer de grens van 15% aan getaste stengels wordt overschreden zeer goed een chemische bestrijding toepassen. De beste tijd is voor half mei. Via onderzoek is en wordt nog steeds gezocht naar de meest juiste midde len, toegepast op het meest gewenste tijdstip, dit om een optimaal nut van deze middelen te bereiken en de hoogst mogelijke opbrengst te berei ken. 't Zou toch goed zijn deze infor matie uit meerjarig onderzoek duide lijk in de gedachtengang en de be sluitvorming mee te nemen. Dan ook alles niet overhaasten. Rond 17 en 18 april is men al be gonnen met de uitzaai van de snij- mais. Ook dit wordt als rijkelijk vroeg gezien. Het is in ieder geval een gewas dat bij de kieming een wat hogere bodemtemperatuur vraagt. Op de oudere gronden, die veelal wat later droog zijn zal nog wel een aan tal dagen gewacht moeten worden, eer deze gronden daar voldoende geschikt voor zullen zijn. Enkele da gen moeten wachten zelfs tot enkele dagen in mei is geen enkel bezwaar. Nu 10 mei worden de kansen op la gere opbrengsten wel snel groter. De laatste week heeft men, als men zo rond kijkt, nogal wat zaaimachines in de wintertarwe gezien voor het uitzaaien van groenbemesten, hoofd zakelijk zal dit nu nog wel Italiaans raaigras zijn geweest. Spraken we half april in deze rubriek uit SCHOUWEN-DUIVELAND de hoop uit, dat de nog te verrichten werkzaamheden zonder stagnatie uitgevoerd zouden kunnen worden, nu kunnen we vermelden dat dat in vervulling is gegaan. Regen van bete kenis is er niet gevallen. De tempera tuur was nu niet bepaald gunstig, maar het belangrijkste voorjaarswerk kon uitgevoerd worden. Haastigheid liet de grond ook niet toe, maar het aanhoudende droge en koude weer resulteerde toch in het afmaken van het noodzakelijke voorjaarszaai- en pootwerk. De aardappelen zitten er in, op mis schien enkele ha's na. Enkele telers beginnen reeds aan de rugopbouw middels frezen. Mede door de lage temperatuur zal dit niet bevorderlijk zijn voor een optimale groei. Beter is het om hiermede te wachten tot wat gunstiger temperatuur, anders liggen de knollen te lang te koud. Ondanks de te lage grondtemperatuur is er een begin gemaakt met het zaaien van mais. Van de suikerbieten was hier gelukkig nog maar weinig gezaaid, ongeveer 4 a 5% van het totale areaal. Van deze vroeg gezaaide (eind maart) is er nogal wat overgezaaid moeten worden, 40%, van de an dere 60% is ook op verschillende percelen de stand niet optimaal. Hoofdzakelijk heeft de dikke korst vorming de opkomst teniet gedaan of deels ongunstig beïnvloed. Ook bij andere vroeggezaaide gewassen is de opkomst nog al eens ongunstig beïn vloed. Korstvorming en overtollig water waren ook hier de oorzaak dat enkele percelen zomergerst, erwten Tracht in elk geval zo'n stand te voorkomen. De kleinste helft van de bieten wer den dit voorjaar in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN voor de 25 e maart gezaaid. Daarna volgde in korte tijd veel neerslag met als gevolg veelal ernstige korstvorming op het moment van opkomst. Veel vroegge zaaide bietenpercelen hadden daar door een te dunne stand, met plante- naantallen variërend van 10 tot 50.000 per ha. De meeste van deze percelen zijn intussen herzaaid. Mo gelijk al zo'n 500 ha. Ook de stand dichtheid van de wat betere percelen is eigenlijk te laag, maar kan er mee door. Vorige week zaterdag is er dan toch wat regen gevallen. Het is afwachten of de plantjes onder de korst gezeten, toch nog boven zullen komen of dat ze wegens uitputting dit niet meer voor elkaar zullen krijgen. Komen ze toch nog boven dan zijn er veel bie ten voor niets herzaaid geworden. Een zaaier is een raaier. De opkomst van de rond half april gezaaide bie ten is goed, maar door de droogte hierop volgend heeft de Pyramin onvoldoende gewerkt. Vroeg Betanal toepassen is hier een harde nood zaak, eventueel in 2 x 4 liter per ha. Opvallend is de geringe schade van de miljoenpoten. Kosten en moeite gemaakt tegen deze vreterij worden dan toch beloond. Door het koude, droge weer moet nog steeds flink wat onkruid in de granen worden bestreden. Wel heb ben we de laatste dagen nogal wat spuitkarren in het land gezien, bezig met CCC - en voetziektebespuitin- gen. Er is dit jaar veel aantasting door de oogvlekkenziekte en ook al erg vroeg. Aantastingen van 25% van de planten zijn geen zeldzaamheid en dienen dus gespoten te worden. De hoogste aantastingen komen uiteraard het meest voor op de in tensieve graanbedrijven. Goed tarwe telen vraagt ook veel aandacht. Zo kan hier en daar ook van N-getbrek gesproken worden en is al op veel percelen een tweede gift verstrekt. Wat het aardappelpoten betreft is het zo dat eind april de laatste percelen in de grond gaan. Er is dit voorjaar vroeg geplant kunnen worden. Het areaal schijnt in ons gebied flink uit gebreid te zijn. Niet direkt door de bóeren-telers maar vooral door de handel die het land ervoor tegen vrij hoge prijzen huren. Overigens een feit dat nergens in het Zuid - Westen zoveel voorkomt. Het geeft te den ken. en uien overgezaaid zijn. Over 't al gemeen een trage ontwikkeling. De wintertarwe staat over het algemeen vrij dik, gaf goede groei en kleur te zien. De koude van de afgelopen pe riode heeft ook hier plaatselijk zijn sporen achtergelaten. De vroege goede percelen hebben wel "benen" gekregen, maar verschillende perce len vertoonden traagheid in groei en ongunstiger kleur. Er is reeds met tweede N.gift en gedeelde tweede N.gift gewerkt. Oogvlekkenziekte komt wel voor, maar over het geheel niet meer dan andere jaren. Het to taalbeeld van de wintertarwe is niet ongunstig. Momenteel valt er wat lichte neerslag en de temperatuur lijkt wat milder. Dit gaat de goede kant uit t.a.v. groen en opkomst. Hopelijk: Meimaand - groeimaand. We naderen nu de tijd van verzorging. T.a.v. het voorkomen van plagen - vreterij en onkruidbestrijding, spuit doordacht. Voor opbouw van aardap pelruggen (niet te vlug) zal in vele gevallen de frees (1 of meer keer) voor het gewenste resultaat moeten zorgen. De bijzondere gebeurtenissen in ons land, gaan ook DE WESTHOEK niet ongemerkt voorbij, 't Is wel de moeite waard om er even bij stil te staan. Na zoveel jaren koningin Ju liana wordt het nu koningin Beatrix. Na deze wisseling, de bevrijdings feesten. 't Is weer 35 jaar geleden, dat we na 5 bittere jaren onder druk van de bezetter, werden bevrijd. Juist de ze dagen gaan onze gedachten terug naar de 2e weaeldoorlog. Wanneer we alles om ons heen zo eens bezien, dan is het allemaal niet zo rooskleurig wat er gebeurt. Nie mand wil er oorlog maar laten we ons goed realiseren, dat een klein vonkje het vat kan laten exploderen. Wij zijn geweldig vindingrijk. We beheersen onzettend veel! Laten we echter hopen, dat we al deze zaken ten bate van de vrede blijven ge bruiken, want anders ziet het er voor deze wereld heel slecht uit. Van gan ser harte wensen wij Beatrix veel wijsheid en sterkte toe om haar zwa re taak uit te oefenen en wat "de groten" der wereld betreft ook daar van hopen wij dat ze hun verstand blijven gebruiken. De boer heeft er zijn hersens ook weer volop bij nodig. Je weet het maar nooit in ons vak. We waren ja loers op al degenen, die zo vroeg hun bieten hadden gezaaid. Het heeft echter heel wat moeite gekost om ze boven de grond te krijgen. Verschil lende kwamen toch te dun en zijn omgereden. Opnieuw zaaien kost al tijd kilo's. Maar als 't moet is het de enige oplossing. De later gezaaide bieten beginnen te komen. We heb ben de indruk, dat er met de com- bridge-wals nog wel wat te redden zou zijn geweest. Vroeger gebruikten we dit apparaat teveel. Tegenwoor dig gebruiken we het wel eens te weinig! Enkele percelen wintertarwe laten zich ineens heel slecht zien. Er treedt geelkleuring op. We geloven niet dat het een roestaantasting is. 't Lijkt men een gevolg van een bespuiting. 't Ene ras is daarvoor gevoeliger' dan 't andere. De maand mei is voor de boer een drukke maand. Wanneer alles boven de grond staat moet er voorlo pig bij de verpleging niet al teveel re gen vallen. Het werk staat er thans niet slecht voor. 't Is in de landbouw echter snel ten goede of ten kwade gekeerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6