Bezorgde Braks: "5% is eigenlijk te veel!" Nieuws uit; Brussel Mislukte top EG zet akkoord evenwel op de hellin Melkheffing gaat naar 2%! H, B KNLC kommentaar Verwarring D, D D, W el werd hier duidelijk dat de Britse regering gebruik zal maken van haar recht om de hele prijsver hoging te blokkeren (tegen te hou A 1 dergelijke uitspraken van be trokken ministers hier in Luxemburg wijzen ons in de richting van Parijs. Het is puur aan de daar zetelende president Giscard te danken dat voor de boeren 5% is overeengekomen. Zijn minister van Landbouw Me- haignerie had daarop vorige week zoals gemeld ook aangedrongen. Hij kreeg echter betrekkelijk weinig steun. Toen hij vervolgens met lege handen thuis kwam heeft Giscard die landbouwminister zogezegd in het weekeinde teruggestuurd met de boodschap: "het moet". M aar hoe zit het dan met de ge spierde taal van Europees commis saris Gundelach en van bijvoorbeeld de voormalige minister Van der Stee, zo wilde iemand weten. Die hoge funktionarissen hebben destijds toch vaak gesproken van onvermij delijke en forse bezuinigingen? In komensverlagingen voor de veehou ders met 10 of zelfs meer procenten. Nu komt Giscard ineens opzetten en hij regelt het zo dat in één weekeinde al die plannen van de baan zijn. De boerenbevolking in West-Europa moet wel zeggen "als je d'r maar hard tegen aan gaat slikken ze alle slechte plannen in. Geen 2,4% maar ruim het dubbele en weg ook met de superhoge melkheffing". N D, D e Europese Commissie en de landbouwministers hebben elkaar in Luxemburg gevonden op basis van het oorspronkelijke voorstel-Gun- delach. Dit betekende een per produkt verschillende prijsverhoging die uiteindelijk resulteerde in een gemiddelde van 2,4%. Daar bovenop is voor elk produkt afzonderlijk nu nog een verhoging van de prijzen met 2,5% geplaatst. Tegelijk verdween het plan voor een superzware melk heffing van 2 kwartjes per liter extra geleverde melk definitief naar de prullenmand. Enkele konkrete percentages: «te D, H, Landbouwprijzen gemiddeld 5% omhoog V olgens minister Braks heeft het overeengekomen pakket verre gaande financiële gevolgen voor de Europese schatkist. In plaats van een bezuiniging met 2,75 miljard op de landbouw-uitgaven gaan die nu globaal nog met hetzelfde bedrag omhoog. Gezien de plannen voor de oorspronkelijke bezuinigingen is dat dus nogal wat, aldus de Ne derlandse minister. Volgens hem hebben de voorstellen van de Euro pese Commissie hier dan ook volledig schipbreuk geleden. Tegelijk komt het plafond waarbinnen de uitgaven van de Gemeenschap zich moeten bewegen nu wel in gevaar. Voor Nederland is dit extra belang rijk. In de eerste helft van 1981, dus bij de volgende prijs-onderhande- lingen, leidt ons land de EG-organen en zit minister Braks dus in de voorzittersstoel. Braks: "Ik heb mijn kollega's hier dan ook al gewaar schuwd: gezien de budgettaire situatie waarin de Gemeenschap ver keert is 5% voor de boeren te veel". Parijs Uitwisseling zonden A-sociaal... Prijsverhoging Onzekerheid funest O Meelfabrikanten promoten hogere broodkonsumptie Voorstel nieuw wedstrijdreglement veebeoordelings. wedstrijden Jan Werts/Luxemburg e ministers van Landbouw van de landen van de Europese Ge meenschap hebben zondag in Luxemburg besloten om de prijzen voor de verschillende produkten voor dit jaar met gemiddeld 5% te verhogen. Dit is ruimschoots het dubbele van wat de Europese Commissie had voorgesteld. Het compromis van Luxemburg is maandagavond echter een beetje onverwacht in de lucht komen hangen. Nu men het in de Luxemburgse hoofdstad niet eens is geworden over de verlaging van de kontributie van Groot-Brittannië aan de Europese schatkist wil dat land de 5%-verhoging niet steunen. e president van de Europese Commissie de Brit Roy Jenkins heeft maandagnacht in Luxemburg zelfs ermee gedreigd om het hele pakket voorstellen voor 5% gemiddeld weer terug te nemen. EG-landbouwcom- missaris Gundelach heeft daartoe volledig het recht. Toch verwachtte men bij het scheiden van de bespre kingen hier in kringen van deskundi gen niet dat de overeengekomen prijs-aanpassing te zijner tijd nog aangetast kan worden. den) zolang de Negen geen akkoord bereiken over een verlaagde finan ciële bijdrage voor Groot-Brittannië. Wat dat betreft zit de Europese sa menwerking nu in een diep dal. Dat na een twee dagen en een nacht du rende chaotisch verlopen topkonfe- rentie. De Nederlandse minister Braks heeft de 5% zondagnachtin een eerste reaktie "te veel" genoemd. Hij had liever met iets minder genoegen ge nomen. Premier Van Agt ging in veel krachtiger bewoordingen tegen een dergelijke prijsverhoging tekeer. Daarbij vielen in Luxemburg-woor den als "onaanvaardbaar". Duidelijk is ons hier wel geworden dat het nooit cp 5% zou zijn uitgedraaid wanneer de Fransen zich dat cijfer niet in de kop hadden gezet. oewel de minister nauwelijks nachtrust werd gegund was hij een dag later iets genuanceerder. Toen heette het dat het hogere prijsniveau voor de boeren gezien hun inko menssituatie wel gerechtvaardigd is. De minister toonde er zich gelukkig mee dat een land als Nederland niet eenzijdig wordt belast en gestraft voor het feit dat de agrariërs hier in het verleden hun bedrijven al zo driftig moderniseerden. Zoals ge meld hadden met name de Fransen en de Belgen toch wel op zo'n extra last voor ons aangestuurd. Al met al, zo vond Braks "kon ik dit akkoord toch moeilijk afwijzen. Vooral omdat de basis-principes van de gemeenschappelijke markt te we ten het vrije handelsverkeer, de ge meenschappelijke preferentie en de financiële solidariteit tussen de Ne gen volledig intakt zijn gebleven. Wel zullen de ministers volgend jaar met meer politieke moed besluiten tot bezuinigingen moeten durven nemen. raks sprak in Luxemburg verder van de noodzaak op de landbouw uitgaven binnenkort enkele honder den miljoenen te besparen. Hij gaf daarbij enkele voorbeelden die in Nederland geen pijn doen: de kal- verpremie in Italië en de uitgaven ten behoeve van te verwerken groenten en fruit. Konkluderend kun je vast stellen dat de ministers hun zonden hebben uitgewisseld. Door van onze kant geen bezwaren te maken tegen voortzetting van de zojuist opge somde uitgaven in de zuidelijke lan den werden de Italianen min of meer verplicht ook niet langer over de kosten van de zuivelpolitiek te zeu ren. Op die korte analyse werd door de Nederlandse minister in Luxembórg als volgt gereageerd. De voorstellen van de Europese Commissie waren a-sociaal. Aan de andere kant heb ik de verlangens van de boerenorgani- saties (7,9%) ook irreëel genoemd. Ik heb steeds gezegd dat het meer dan 2,4% zou worden. Nu zijn we dan op 5% geëindigd. Dat maakt mij wel bezorgd, hoewel ik het qua inko menspolitiek ten behoeve van de G.J.M. Braks agrarische bevolking zeker wel ge rechtvaardigd vind. Te veel is tijdens deze onderhandelingen hier echter afstand genomen van de noodzaak tot bezuinigingen. Daar kunnen wij volgend jaar bij de onderhandelin gen in de lente van 1981 dus, veel last mee krijgen, aldus minister Braks. a afloop van de mislukte top- konferentie van de regeringsleiders heeft de Britse regeringsleider me vrouw Thatcher ten overstaan van de pers in Luxemburg op vragen het volgende verklaard, "Wij werken Voorlopig niet mee aan het vaststel len van nieuwe landbouwprijzem of besluiten van andere aard in de Eu ropese Gemeenschap. Ik hoop dat dit voldoende is om met de andere partners alsnog een compromis te bereiken over onze financiële bij drage aan de Europese schatkist". Met deze aankondiging de Gemeen schap te blokkeren heeft mevrouw Thatcher het mislukken van de jongste EG-top een extra dimensie gegeven. De Franse woordvoerder hier sprak namens zijn president van een totaal echec. Onze Van Agt hield het bij een: "het is nog niet helemaal verkeken". Ook hij sprak van een ernstige terugslag bij de Europese samenwerking. Volgens Van Agt waren de regeringsleiders op een be paald moment elkaar heel dicht ge naderd. Het verschil beliep op dat moment nog steeds 400 miljoen wat in dit verband inderdaad be trekkelijk weinig is. e Nederlandse minister-president heeft duidelijk gemaakt dat er wat hem betreft nog wel ruimte is om bij de vclgende topkonferentie half juni in Venetië ten behoeve van de Britten nog koncessies te doen. Besluiten we tenslotte met de vermelding dat de ministers van Landbouw afgelopen weekeinde tevergeefs probeerden een globale marktordening voor de sektor schapenhouderij te formuleren. MELK: richtprijs 4%. interventie prijs melkpoeder 5,3%. oriëntatie prijs rundvlees 4%. roomboter inter ventieprijs 2,5%. varkensvlees basis prijs 5,5%. GRANEN, voor zachte tarwe, gerst en mais 4,5% interventie, de richt prijzen voor deze granen 3,75%. re- ferentieprijs brood-tarwe (minimum kwaliteit) 4,25%. minister Braks zegt mondelinge toezeggingen te hebben voor een handhaving van de even- wichtspremie zetmeel. De normale melkheffing gaat van de zomer van 0,5 naar 2%. Omdat de in terventieprijs tegelijk met 4% stijgt wordt het garantie-niveau uiteinde lijk 2,5% hoger. De ministers zijn in Luxemburg bovendien overeengeko men om de monetaire kompensaties in de landen van de Benelux met 0,2% te verminderen. Dit betekent dat van alle in dit nummer aangekondigde prijsaanpassingen nog 0,2% afge trokken moet worden. Voor onze bu ren in de Bondsrepubliek is dat zelfs een vol procent. 'e mislukking van de Europese topkonferentie in Luxemburg van begin deze week heeft tot grote ver warring en het ontstaan van een kri- sis-situatie binnen de EG geleid. Dat geldt vooral ook ten aanzien van het landbouwbeleid. Immers het on der druk van de regeringsleiders tot stand gekomen principe-besluit over de landbouwprijzen is weer op losse schroeven komen te staan doordat het gekoppeld was aan de overeen stemming over de Engelse financiële bijdrage aan de EG. Het lijkt erop alsof Engeland zichzelf steeds meer van de EG aan het vervreemden is door steeds weer een houding aan te nemen waarin elke gemeenschapszin zoek is. Hoewel ik het zou betreuren voor de over het algemeen kollegiaal samenwerkende Engelse boeren, ben ik van mening dat we nu toch maar eens serieus moeten gaan denken over een verwijdering van Engeland uit de EG. Immers, zo kan het niet verder. Zeker niet voor de landbouw die er steeds weer de dupe van wordt. Lijkt de verhoging voor de akker bouw wat dichter in de buurt van ons uitgangspunt van 7,9% te komen, vooral voor de melk ontstaat wel een erg groot gat. Zeker als we daarbij nog eens de verhoging van de melk heffing tot 2% optellen. Het enige pluspunt in dit geheel is in feite dat de oorspronkelijke voorstellen ten aan zien van prijzen en enige marktmaa tregelen volledig de grond zijn inge boord. Dat geldt ook voor de super heffing die in elk geval een jaar is vooruitgeschoven. Terwijl voor de suiker het huidige systeem in over eenstemming met onze eis een jaar verlengd zal worden' l et principe-besluit over de land bouwprijzen wordt nu dus niet uitge voerd, al zal het bij komende onder handelingen natuurlijk wel een be langrijke rol spelen. Daarom wil ik toch enige opmerkingen rondom dit besluit maken. Het zal duidelijk zijn dat de gemid delde verhoging van 5% aanzienlijk tekort schiet gezien de berekende kostenontwikkeling van het laatste jaar en de kostenontwikkeling waar mee we vandaag te maken hebben. verigens blijft er nog de nodige zorg rondom een aantal besluiten die nog door de landbouwministers ge nomen zouden moeten worden om de prijsverhogingen ook werkelijk in de praktijk te kunnen effektiieren. Het gaat hier onder meer om het in- terv entiebeleid voor de granen, de in terventieprijzen voor boter en magere melkpoeder en het exportbeleid ten aanzien van al deze produkten. Ook over het voor ons zo belangrijke zetmeelbeleid moet nog een besluit genomen worden. Ongetwijfeld zal er in de komende dagen koortsachtig overleg plaats vinden hoe het nu verder moet. Wij zullen daarbij alle mogelijke ma nieren benutten om duidelijk te ma ken dat de wijze waarop nu met land bouwbelangen wordt omgesprongen onverantwoord is. De nu ontstane onzekere situatie is funest, voor het voeren van een goed beleid op onze bedrijven en door onze afzetorgani saties. Luteijn. De Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten in Den Haaê is dit jaar begonnen met het uitgeven van een elk kwartaal te verschijnen nieuwsbrief. Daarin zal "een betere voorlichting" worden gegeven over brood en andere produkten waarin bloem en meel zijn verwerkt. De nieuwsbrief ondersteunt de voorlichtingsaktiviteiten van andere instanties, organen en bedrijven op het gebied van de voeding in het al gemeen en van brood in het bijzon der, aldus de voorzitter van de ver eniging, drs. H. Verschaffel, in het eerste nummer. De vereniging van meelfabrikanten heeft vier leden: Wessanen te Wor- merveer, Meneba te Rotterdam, Koopmans in Leeuwarden en Wal- senmolen in Sas van Gent. Samen hebben zij 80% van de Nederlandse bloemmarkt. Voor binnenlands ver bruik vermalen de meelfabrikanten jaarlijks ongeveer 1 miljoen ton graan. Nederland exporteert onge veer 300 duizend ton, 10% van de bloemuitvoer van de EEG. (Foodpress) e heer van Olst, specialist rund veeverbeteringen van het konsulent- schap in Zwolle en adviseur T.L.J.W. heeft een voorstel gemaakt voor een nieuw wedstrijdreglement voor vee beoordelingen. Daarover moet beslist worden in een vergadering die op 6 mei a.s. zal worden gehouden in restaurant "Kobus aan de Poort", Utrechtseweg 49 te Amersfoort, aanvang 20.00 uur. Tijdens deze vergadering wordt o.£. besproken de plaats van de F.H.- wedstrijd,Zeeland is aan de beurt, misschien Walcheren? 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5