VOO It m: VltOIIW Provinciale Voorjaarsvergadering Noord-Brabant CAO voor varkens om cyclus te doorbreken M, M, Agrarisch Jongerenwerk in 1979 H oe lang de prijzen laag zullen blijven, is moeilijk te zeggen. Als we kijken naar de vorige keren dan is het zeker een jaar lang geen winst ge vende bedoening om varkens te mesten. Ergert u dat ook zo? H. Konferentie agrarisch kursusonderwijs Jaarlijkse dropping Zeeuws Vlaanderen Veel diskussie rond "Boer blijven" D e Agrarische Kommissie van de P.J. G.N. heeft zich in 1979 met veel dingen bezig gehouden. Interventiebureau Oplossing mogelijk? f onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Malde gem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Een stralende zon gaat met ons mee wanneer we op dinsdag 15 april naar Zevenbergen rijden voor de provinciale voorjaarsvergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De gedachte komt bij je op: "met zulk prachtig weer een hele dag binnen in een zaal waar je zelfs niet kunt zien dat buiten de zon schijnt!" Gelukkig ebben deze gedachten al spoedig weg wanneer we in "De Schakel" binnen komen. Het is er allemaal weer: mooie handwerken, oude bekenden (wat leer je in de bond toch veel mensen kennen!), koffie met koek; je kon nu zelfs kiezen uit twee soorten, veel vrouwen met hun nieuwe aankoop voor deze zomer aan en een vrolijk gezicht er boven (zo'n nieuwe plooirok wil ik ook, dat kan er nog net mee door met mijn maat). Een P.B. dat heen en weer draaft (het is hun dag!). Na zes jaar ook zo meegedraafd te hebben geniet ik voor twee: je weet van de onrust: zou dit niet uit de hand lopen en gaat dat wel goed? Kunnen we op tijd beginnen en loopt het niet uit de hand? Nu dan het verslag. - ooi op tijd opent mevr. Middel koop als presidente deze druk be zochte vergadering met een welkom aan ieder: gasten, leden en pers. Haar persoonlijke woorden zijn een oproep door te gaan met alles wat opgezet is, wel nadenken bij wat je doet in deze roerige en onzekere tijd. De onderlinge band in de Bond heeft grote waarden. Ook roept zij op open te staan voor iedereen. Staande zin gen wij het Bondslied. Bij het jaarverslag, voorgelezen door de provinciale sekretaresse mevr. Rumpt, horen we als altijd weer van het vele werk vanuit de provincie dat op het sekretariaat gebundeld wordt. Ook groeit nog steeds het ledenaan tal en zullen we in '80 de 1500 wel halen. De notulen '79 voeren ons terug naar vorig jaar. Mevr. van 't Sant, als tweede sekretaresse, laat deze dag met een uitgebreid verslag aan ons gezicht voorbijgaan. De spil waar het nog steeds om draait zijn de centen. Mevr. Tol is gelukkig met haar 2.825,— subsidie van G.S. Ze vraagt toestemming 1500,— te mogen uittrekken voor een sekreta resse buiten het bestuur. Met een applaus krijgt zij dat van de zaal; uiteindelijk zal het geld voor en door de leden moeten komen. Een nieuwe kaskommissie wordt be noemd uit Werkendam en Sprang Capelle. De winterkompetitie is een wedstrijd om een wisselprijs. Door mevr. Verhage en mevr. van 't Sant heel leuk op rijm gezet en uit de doeken gedaan. Dan zijn de vijf-minuten-praatjes aan de beurt. gaan fietsen; 165,00 25,00 huur fiets. Ook wordt gedacht aan fietsen in Friesland en een kommissie die bouwt aan zijn toekomst wil in '81 naar Noorwegen (en nu niet zeggen datje altijd maar thuis moet zitten). Ook mevr. Kalkhoven doet, als ver tegenwoordigster van de vrouwen raad haar zegje: ontmoeting en overleg is het uitgangspunt van deze raad. Mevr. Kant kondigt een nieuwe kursus aan: "Hoe zeg ik wat ik denk", een vervolg op "Woord en wederwoord". Vier lessen voor alle leden van de bond. Na deze rij van spreeksters iets anders: De heer Hoiting, namens de Z.L.M. bijt het spits af. We horen dat de agrarische leden nu ook lid van de Z.L.M. kunnen worden. "Kalm aan anders breekt het lijntje!" Mevr. Bom, agrarisch kommissielid, be looft hem in haar praatje dat hij ge rust kan zijn; "we zullen zachtjes schudden". Hierna kondigt zij een open dag aan op vijf bedrijven in Fijnaart en Willemstad op 4 en 5 juni waarover later meer. In samenwer king met Zuid-Holland is er nog een plaats vrij om naar Hamburg te gaan. Naar Denemarken van 31 mei tot 8 juni kost 950,00 voor 9 dagen. 7 Juni komt er een groep Engelse da mes naar Heusden, ook willen er Zwitserse dames komen. Van 8 tot 12 september zijn er 7 bungalows ge huurd in Markelo om van daaruit te evr. Middelkoop heeft de stem ming bekend gemaakt van de door de afdelingssekretaresses uitge brachte stemmen; mevr. Middel koop is herstemd voor de volgende drie jaar. Mevr. Waarts, kandidaat gesteld door de afd. Sprang Capelle wordt benoemd en zij neemt de be noeming aan. Bij een welkom hoort een afscheid: Alle afdelingssekretaresses, "de kin deren" van mevr. Rempt, waar zij als provinciaal sekretaresse altijd zoveel kontakt mee heeft gehad draven op. Zij brengen met een roos ook een limerick mee als dank voor het vele werk dat mevr. Rempt deed. Ook de heer Rempt wordt in de dank be trokken want hij maakte het moge lijk dat mevr. Rempt dit werk 'heeft kunnen doen. Dank aan beide. Ons H.B.-lid, mevr. Baks, zegt dat we in ons maandblad de aktiviteiten van ons Hoofdbestuur kunnen volgen. Ook staat hierin hoe er inhoud en gestalte zal worden gegeven aan ons 50-jarig jubileum dat in oktober 1980 gevierd zal gaan worden. Een voorjaarsvergadering zonder een praatje van de handwerkkom- missie zou geen voorjaarsvergade ring zijn. Op haar eigen kalme wijze legt mevr. Blok van alles uit wat met het werken met de hand te maken heeft. Er zijn 229 inzendingen; een zeer hoog aantal. De heer Wijnen van de H.V.P.: "De H.V.P. (Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande) is goed en gezond. Heeft van C.R.M. 2 ton ekstra ge kregen. Is dus met 3 krachten uitge breid. Probeert van het huisvrouw schap meesterschap te maken". Mevr. Verhagen draagt het gedicht "Mijn Brabant" voor. Velen kennen het maar toch ontroert het steeds weer. Hierna zingen we het Brabants Volkslied. "Waar de luchten wijder worden, 't Waterland in bos ver gaat". In de rondvraag komt de vraag: wat is en doet de kommissie vrouw?, welke door mevr. in 't Veld wordt beantwoord. Ook wordt aandacht gevraagd voor de oudere en alleen staande leden van de Bond. Mevr. Middelkoop sluit het ochtendpro gramma af. 's Middags neemt mevr. van 't Sant de leiding. Het toneelgezelschap vermaakt ons met het tragisch-ko- mische blijspel "Het eindpunt". Ben je op je 65-ste jaar uitgerangeerd, hoe bekijk je het zelf, je kinderen, je kleinkinderen, de buurt. Het spel wordt goed gespeeld en je zou er een diskussiemiddag aan kunnen vastknopen. Een goed slot van een goede provin ciale vergadering. Sien Overbeeke In Nederland wordt per jaar 63 mil joen kilo brood weggegooid. Dat zijn 78.750.000 broden van 800 gram. En dat is twintig maal zoveel wegge gooid brood per jaar als er van het meel van de Noreg en de Dagmar Brat in 1945 gebakken kon worden. Herinnert u het zich nog "de broden uit de hemel", wat waren we er dankbaar voor. Wat kunnen wij als vrouwen tegen deze broodverspilling doen? Uit "Inzicht" ledenblad B.V. Pl.Vr. Noord-Holland. Op 7 mei a.s. wordt er in Jaarbeurs- kongrescentrum een ééndaagse kon ferentie gehouden over het agrarisch kursusonderwijs onder auspiciën van een gemengde kommissie van het Ministerie en mensen uit de organi saties (3CLO). Deze dag is belangrijk in verband met de veranderingen die komen op het gebied van vervolgonderwijs en het toenemende belang ervan. De jonge ren worden geacht in de afvaardiging van de regionale kursusorganisaties (6 a 8 personen per provincie/gewest) te zijn opgenomen. Op het agrarisch funktionarisseno- verleg is afgesproken, dat het zeer wenselijk is dat de agrarische jonge ren zich op deze dag voorbereiden. De voorbereiding is gepland op 6 mei 's avonds. Nu wil ik graag van jullie weten, wie van jullie jongeren al naar die dag gaan (via regionale kursusorganisa ties) en wie interesse hebben er naar toe te gaan. Dan kunnen we samen De jaarlijkse dropping zal deze keer gaan gebeuren op vrijdag 2 mei a.s. v.a. 19.30 uur. Er wordt gestart bij dhr. J. Ameele te Nieuwvliet en de entree bedraagt 2,50. De opzet is deze keer anders dan voorgaande jaren, dit keer zul je moeten kunnen kaartlezen. De kleding moet nog steeds "lekker warm" zijn en je zal "goeie schoene" aan moeten trek ken. Pen en zaklantaarn meenemen. Na de wandeling 1 uur) staat er een heerlijke warme kom soep op je te wachten. met die mensen "7 mei" goed voor bereiden. Wij zullen proberen (nog) niet uitgenodigde jongeren, ook op de konferentie toegelaten te krijgen. Wil iedereen zo gauw mogelijk na men en adressen aan mij doorgeven (eventueel telefonisch). Ik zal dan zorgen, dat zij een uitnodiging krij gen voor de voorbereidingsavond en (hopelijk) voor de konferentiedag. Gerrit Walstra N.A.J.K. tel. 070 - 512541 et is weer zo ver de varkensmarkt is zo goed als ingestort. De prijzen per kilo varkensvlees zijn in drie maanden tijd gekelderd van 4,20 naar 3,60. Bovendien zijn er forse verschillen tussen de 4 belangrijkste inkoopkombinaties; de koöperatieve Coveco betaalt 2 dubbeltjes meer dan de partikuliere VAKO. Het is bepaald niet de eerste keer dat de varkensmarkt inzakt. Sterker, je kunt de klok er zowat op gelijk zetten. Voorjaar 1971 was het goed mis, voorjaar 1974 was het zo mogelijk nog erger, voorjaar 1977 was het weer minder ernstig. Er waren toen al ekonomen die riepen dat de varkens cyclus niet meer bestond. Maar nu, weer 3 jaar later is het weer goed mis. Maar, zal men zeggen, dat die prijzen zo gezakt zijn, is de schuld van Italië, want dat land gooide de grens (tijdelijk) dicht. Da, is maar betrekkelijk, want voordat Italië meende salmonella's in het Nederlandse varkensvlees te bes- Een overzicht hiervan ontlenen we aan het jaarverslag 1979 van de P.J.G.N. 1979 wordt gekenmerkt door veel diskussie over landbouwvraagstuk ken en weinig aktie. De georganiseerde agrarische jongeren hebben hun tanden soms bijna stuk gebeten op "Boer blijven", de meest op zienbare nota over de landbouw en het landbouwbeleid van de afgelo pen 10 jaren uit kringen van jonge agrariëres. De diskussie over het middenbedrijf, over produktiebeheersing in de melkveehouderij zijn vasthoudend en bij tijden ook fel gevoerd. Dis- kussies die ook in 1980 doorgaan. Het is natuurlijk niet alleen rozegeur en maneschijn. De gespreksgroepen voelen zich wel eens overvoerd met de best moeilijke diskussie-onder- werpen. Wat betreft het denken over het zuivelbeleid is er meer en meer een verschuiving waarnêembaar naar effektieve produktiebeheersing in de vorm van verplichte quotering. waarbij middenbedrijven en jonge boeren gunstiger "bedeeld" worden ten koste van de grote bedrijven. Dan ontstaat volgens de jonge en toekomstige boeren en boerinnen een situatie, waarin bereidheid is om tegemoet te komen aait* prijseisen. Gezien de samenhangende diskus- sies rond "Boer Blijven" en andere onderwerpen mogen we gerust de konklusie van vorig jaar herhalen: vorming, bewustwording, en belan genbehartiging gaan hand in hand. peuren, waren de prijzen al 50 cent gezakt. Het is dan ook andersom. Al tijd als de prijzen zakken is er iets mis met het vlees, en vinden vlijtige douaniers zogenaamde ongerechtig heden in de ingevoerde karbonaadjes, de blunders van Nederlandse minis ters in deze zaak zal ik maar buiten beschouwing laten. Deze krisis zal wel eens langer kun nen duren dan anders, want de kon- sumptie van varkensvlees neemt niet verder toe in tegenstelling tot de af gelopen 20 jaar. Als de markt duurzaam ontwricht is kunnen de interventiebureau's van de E.G. vlees opkopen tegen mini maal 85% van de basis prijs. Die laagste interventieprijs is momenteel 3,65 per kilo. Die bureau's kunnen dus ingrijpen, maar zijn dat niet verplicht. Tot nu toe kan ik mij in de E.E.G.-historie geen enkel geval he rinneren, dat deze bureau's ingegre pen hebben. Kennelijk gaat men er daar vanuit, dat de zaak maar moet uitzieken, en niet alleen daar. Ook veel varkenshouders denken er zo over. Uitzieken betekent dus een tijd lang pure armoede voor de varkens houders en degenen die het niet kunnen volhouden, houden er tijde lijk of definitief mee op. Er komen minder varkens aan de markt; de prijzen lopen op, en de zaak kan op nieuw beginnen. Dus voorjaar 1983 is het weer mis; die voorspelling durf ik rustig te wagen. Tot nu toe zijn de mensen die er (gedwongen) mee op hielden hoofdzakelijk, in het buiten land te vinden geweest. Hopen de Nederlandse varkenshouders daar weer op? J-/aten uitzieken dus, zeggen velen. Maar zijn er ook andere oplossin gen? Ik dacht van wel. Het zijn wel zaken voor de lange termijn, die ik in diskussie zou willen brengen. Er is een aangrijpingspunt; de slachterijen. De vier grote slach terijen voeren zeker 80% van hun varkens op kontrakt aan. Je zou je daarom best kunnen voorstellen dat de varkenshouders gezamenlijk gaan onderhandelen met de slachterijen over een goede prijs. Waarom geen CAO voor varkens om het zo maar eens te zeggen. De varkenshouders kunnen dan op een vaste prijs reke nen. Nu is het natuurlijk nog lang niet zover. Wi illen deze gezamenlijke onder handelingen slagen, dan moet dat in kombinatie met een aantal andere zaken. Ook in de varkenshouderij moet er dan een vorm van produktie- regulering komen. Een andere voor waarde voor geslaagde onderhande lingen is een sterke organisatie van varkenshouders over het hele land. Dit is heel in het kort de basis waarop ik een oplossing op langere termijn zie. Maar wil het ooit zover komen, dan is het nodig om nu alvast te be ginnen ideeën uit te werken en er over te praten. Plattelands Jongeren Or ganisaties hebben daar alle mogelijk heden voor. Laten we die dan ook gebruiken. Gerrit Walstra 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 21