Politieke chaos Troonwisseling Afscheid en welkom 0 Rommel-asperges' beheersten landschap in mei 1944 N Eind oorlog '40-'45: alweer 35 jaar geleden S pektakulaire veranderingen zijn moeilijk aan te geven. Maar wel is het zo dat, wanneer men terugblikt, het blijkt dat er wel verschillende bedrijven "geruisloos'' verdwe nen zijn. ZEEV-f zuidelijke landbouw maatschappij Vanuit de Z.L.M. gezien Om oprukkende bevrijders te dwarsbomen BIBLiorfi O m VRIJDAG 2 MEI 1980 67e JAARGANG NO. 3530 land- en tuinbouwblad U zult begrijpen dat de Z.L.M. per brief bij het af scheid van Koningin Juliana als vorstin uiting heeft gegeven van onze genegenheid en aanhankelijkheid. Het is voor onze Maatschappij een bijzonder grote eer geweest dat Koningin Juliana beschermvrouwe van onze organisatie heeft willen zijn. Met dankbaarheid denken wij terug aan de twee bezoeken waarmee Ko ningin Juliana de Z.L.M. heeft vereerd. Wij weten dat wij met deze brief de tolk zijn geweest van onze leden. De verbondenheid met het konings huis is in onze organisatie nog springlevend. Wij willen ons dan ook graag aansluiten bij de woor den die voorzitter Luteijn namens ons K.N.L.C. heeft geschreven ter gelegenheid van de troonwisseling die wij op deze pagina hebben afgedrukt. Vanuit de Z.L.M. willen wij nu Prinses Juliana veel geluk en welverdiende rust toewensen te midden van haar ge zin. Koningin Beatrix wensen wij veel sterkte en voor spoed toe met haar familie te midden van het Neder landse volk. Tijdens werkbezoeken als prinses hebben wij ervaren dat Koningin Beatrix en Prins Claus grote belang stelling hebben voor het werk en de positie in de samenleving van de land- en tuinbouw. U zult er zeker mee instemmen dat het bij ons in de bedoeling ligt Koningin Beatrix te verzoeken de ko ninklijke bescherming van onze Maatschappij te wil len aanvaarden. DOELEMAN Woensdag heeft in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de kroning van Beatrix plaatsgevonden. Na 32 jaar ko ningin Juliana zal het ongetwijfeld even wennen zijn aan een nieuwe koningin. Toch ben ik er van over tuigd dat we snel met het beeld van koningin Beatrix vertrouwd zullen geraken. Temeer daar door de jaren heen we als Nederlands volk al bij zeer veel gelegenheden uitgebreid met onze toekomstige vorstin kennis hebben kunnen maken. Die kennismaking wordt namelijk verdiept door de aandacht die radio, tv en schrijvende pers de laatste tijd aan de troonwisseling en de persoon Beatrix be steden. Het moet mij overigens van het hart dat de diskussie rondom de vraag: koning of president en de mening van de republikeins georiënteerde minderheid daarbij wel overmatig veel aandacht krijgt. Daardoor komt eigenlijk te weinig tot uiting dat we als Nederlandse burgers in volle vrijheid met overgrote meerderheid voor de handhaving van ons huidige staatsbestel met een boven de partijen staand koningshuis kiezen. Ik wil dan ook onderstrepen dat we gelukkig zijn met de komende kroning als een bevestiging van de handhaving van de monarchie in ons land en dat we als K.N.L.C.-organisatie met het volste vertrouwen de nieuwe koningin tegemoet zullen treden. We zijn er van overtuigd dat zij samen met prins Claus zeker ook grote belangstelling en betrokkenheid bij onze land- en tuinbouw zal tonen, zoals dat bij vele gele genheden in het verleden al is gebleken. Binnen onze parlementaire democratie is de koningin één van de belangrijkste samenbindende krachten waarvan steeds weer positieve impulsen uitgaan voor de totstandkoming van een harmonieuze Nederlandse samenleving. LUTEIJN ationaal heeft de troonswisseling ons deze week sterk beziggehouden. In de E.E.G. evenwel zijn er zulke be langrijke zaken aan de orde geweest dat wij als land- en tuinbouw er niet onderuit kunnen daar aandacht aan te besteden. Volkomen verrast waren wij maandagmorgen dat de landbouwministers plotseling toch tot overeenstemming waren gekomen. Een akkoord, tot stand gekomen onder bijzonder zware politieke druk van de Europese top. Vooral vanuit Frank rijk wilde men weten wat de financiële konsekwentie zou zijn van het landbouwbeleid. Daarbij gaat het vooral om de wens (eis) van Engeland om haar bijdrage aan de Europese Gemeenschap te verminderen. U hebt het inmiddels begrepen, over deze bijdrage blijft Engeland dwars liggen. Wij vragen ons af of nu ook het akkoord over de landbouwprijzen weer op losse schroe ven is komen te staan. Overigens hebben wij nog weinig inzicht hoe de 5% prijsverhoging voor de verschillende sektoren uit zal pakken. Wel is bekend dat de superhef fing voor de zuivel dit jaar is opgeschort maar wel een heffing van 2% van de grotere bedrijven. Geen richtlijnen worden er aangegeven hoe het verder moet met de zui- veloverschotten. nduidelijk is het hoe het marktbeleid voor granen het komende seizoen zal zijn. Wij maken ons daar bijzonder veel zorgen over! Het akkoord van de landbouwministers betekent voor de Nederlandse land- en tuinbouw op- nieuw een achteruitgang van de inkomens met ongeveer 3% en daarbij nog de onzekere faktor hoeveel er van de 5% werkelijk in de portemonaie van de boeren terecht komt. Bij de buitenstaander komt, als men dit hoort, altijd de vraag naar voren of dit tot gevolg zal hebben dat er 95 V99 Maandag S mei a.s. wordt herdacht dat ons land 35 jaar geleden werd bevrijd van de Duitse overheersing. De bezetting was een periode waarin ons maatschappelijk bestel volledig ontwricht is geweest. De landbouw vormde daarop geen uitzondering. Eén aspekt daarvan: in vele delen van ons land werden in 1944 de landerijen beplant met palen om daarmee te voorkomen dat de oprukkende bevrijders bij de verovering van Nederland gebruik zouden gaan maken van zweefvliegtuigen. Honderden burgers werden voor dit karwei door de bezetters opgeroepen. Overal werden eerst bomen gerooid. Deze gerooide bomen werden vervolgens op stukken van enkele meters gezaagd en gekliefd. Tevens werden overal in het land gaten gegraven waarin dan de palen geplaatst werden. Later werden deze palen verbonden met prikkeldraad dat uit de wei landen was gesloopt. Vooral langs de zuidgrens van de Wester- schelde werden grote aantallen palen door de zgn. "Palenplant- divisies" neergezet omdat de Duitsers in dit gebied een aanval verwachtten.De foto geeft een beeld van de planterij in Zeeuws- Vlaanderen. Spottend noemde men die palen wel "Rommel-as perges", genoemd naar de Duitse generaal Rommel op wiens bevel de palen werden geplaatst. De inhoud van uw Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad van deze feestelijke week: G. Krekelberg stopt met tellen pag. 3 In Denemarken belemmeren grondwetten land bouw pag- 4 Mislukte top E.G. zet 5% prijsverhoging op helling pag. 5 Uit de praktijk pag. 6 en 8 De organische stofbalans en de harde noodzaak van kwaliteitsbehoud van pootaardappel pag. 7 De onkruidbestrijding in uien pag. 9 Ronde de Schelde pag. 10 De chemische onkruidbestrijding in bieten pag. 11 De maand mei op het Zuidwestelijk landbouwbe drijf pag. 12, 13 en 14 Doperwten, geen zaak van gewicht alleen pag. 15 Perpectief voor onze kaasexport pag. 17 Augurken in de schijnwerper pag. 19 Een CAO voor varkens vindt u en de (gehalveerde) markt op pag. 23 bedrijven in moeilijkheden zullen komen. Het is moeilijk daar een konkreet antwoord op te geven. Dan hangt van meerdere faktoren af en gebeurt ook niet van de ene dag op de andere. De tuinbouw bestaat uit zeer veel kleine eenheden verdeeld over verschillende sektoren. Ons beleid dient er meer op gericht te zijn zoveel mogelijk werkers in de land- en tuinbouw te behoudèn. Het is niet meer verantwoord dat er nog een sterke af vloeiing plaatsvindt vanuit de land- en tuinbouw. Bij het K.N.L.C. hebben wij er op aangedrongen om in C.L.O.-verband de ontwikkelingen nauwlettend te volgen en de nodige stappen te ondernemen. Doeleman.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1