Augurken in de schijnwerper De bloemkoolmarkt D e tijd is aangebroken om weer aan de augurkenteelt te gaan denken, alhoewel veel telers het jaar 1979 niet vergeten zullen zijn. Door de lage prijzen waren de resultaten matig tot slecht te noemen. Ten gevolge hiervan zal er in 1980 een inkrimping van het areaal vollegronds- en glasaugurken plaatsvinden. Hoe groot deze inkrimping zal zijn, is nog niet bekend, maar schattingen hierover lopen uiteen van 10-25%. Hierdoor zouden wij weer op een oppervlakte als die van 1978 of nog lager terecht komen. Ook de mechanische oogst van augurken is nog steeds geen sukses, waardoor dit het areaal ook nog verder zal inkrim pen en waarschijnlijk beneden 10 ha gaat dalen. H, D, D, H et gebruik van plastik folie voor vervroeging van de oogst vindt steeds meer opgang. Vooral bij de vlak veldsteelt is er meer belangstelling voor deze teeltmethode. Op de proeftuin te Breda heeft er in 1979 een proef gelegen bij zowel de teelt aan touw als bij de vlakveldsteelt. De werkwijze was als volgt. Bij de teelt aan touw is aan elke kant van de rij een vel plastik in de grond gegraven en naar het midden omhoog ge bracht aan een draad, bevestigd op een hoogte van 60 cm. Bij de vlakveldsteelt is gebruik gemaakt van geperforeerde plastik folie van 10 meter breedte en 0,05 mm dikte. De volgende objekten kwamen voor bij zowel de teelt aan touw als bij de vlakveldsteelt D e bakterieziekte Pseudomonas lachrvmans is het afgelopen seizoen op veel percelen voorgekomen. De bakterieziekte kan op de materialen overblijven, b.v. op steunmateriaal zoals palen en draad of op windschut. Het is raadzaam dit materiaal te ontsmetten met b.v. formaline. Het dompelen van het materiaal in for maline is de beste methode. Formali ne is in de handel als 40%-produkt. O Samenvatting Bloemisterijwereld stelt kwaliteitsnorm vast Aangepaste oppervlakte Rassen Parthenocarpe rassen Gebruik van plastik folie Bakterieziekte /Vl bij al dus enige reden om het augurkenseizoen prijstechnisch met wat optimisme tegemoet te treden, maar van de andere kant valt er na tuurlijk over de prijzen van 1980 geen zinnig woord te zeggen. Voorspellers hebben er in deze al eens vaker mis gezeten. et beste is de teelt zo goed mo gelijk te bedrijven en te proberen hoge kilo's te oogsten van goede kwaliteit en een niet te gróve sorte ring. Het areaal per bedrijf dient af hankelijk te zijn van het verkrijgen van arbeidskrachten. Hierbij moet men rekening houden dat er ook bij warm weer nog tijdig geplukt kan worden om toch nog een goede sor tering op de veiling aan te voeren. Het is al vaker gebleken dat vooral in jaren met lagere prijzen de grovere sorteringen zeer slecht worden be taald, waardoor de totale midden- prijs nog sterker daalt. Probeer het Het rassenonderzoek bij augurken werpt zijn vruchten af. Konsulentschap voor de Tuinbouw te T,lbur8 A.M. Zegers areaal op Uw bedrijf dus af te stem men op de te verkrijgen arbeid, zodat er te allen tijde een fijne sortering kan worden geplukt. Het is uit proe ven en uit praktijkgegevens vol doende bekend dat dit ook zeker niet ten koste van de kilo's behoeft te gaan. Immers, een augurkengewas heeft veel meer te lijden van enkele grote vruchten dan van vele kleintjes. e laatste jaren is er op het gebied van de augurkenrassen veel veran derd. Van de gemengd bloeiende rassen zijn wij terecht gekomen in de overwegend vrouwelijk bloeiende. Bovendien is er resistentie of tole rantie verkregen op het gebied van de meeldauw en valse meeldauw, komkommermozaiekvirus en vruchtvuur. Van deze overwegend vrouwelijk bloeiende en tevens re sistentie of olerantie voor ziekten zijn er een aantal rassen in de handel die bruikbaar zijn maar onderling toch Op het ogenblik bevindt de bloem- kooloogst in het Franse Bretagne zich op een hoogtepunt. In Nederland begint het aanbod van eigen bodem nu enige omvang te krijgen, maar de binnenlandse markt moet nog voor het allergrootste deel voorzien wor den vanuit het buitenland en dan wel met name uit Frankrijk. De eerste drie maanden van dit jaar is er vrij veel bloemkool geïmpor teerd, in Nederland, nl. 21.500 ton. Vorig jaar was het veel minder (12.800 ton) maar daar was de stren ge winter debet aan. Twee jaar gele den werd er van januari t/m maart 19.500 ton bloemkool ingevoerd. Het Franse aandeel in de totale import van dit jaar tot nu toe was met 93% groter dan andere jaren. De import vanuit Italië valt steeds verder terug. Verwacht wordt dat het Franse aan bod nog wel enige tijd groot zal blij ven. De import in Nederland loopt meestal door tot eind mei. In mei valt gewoonlijk de piek van de oogst van zowel kasbloemkool als van Neder landse winterbloemkool. Van deze laatste zijn de eerste inmiddels al weer geoogst. Het warme weer van begin vorige week heeft de groei versneld maar met het koude weer van de afgelopen dagen zal de ont wikkeling weer niet snel gaan. In mei kan er een aanbod van Hollandse winterbloemkool verwacht worden dat in dezelfde orde van grootte zal liggen als dat van twee jaar geleden (ruim 2 min. stuks) of zelfs iets meer. De totale mislukking van de oogst van vorig jaar heeft de telers niet af geschrikt. Maar eerst zal dus nog de binnen landse behoefte door vnl. Franse bloemkool gedekt moeten worden. De prijzen zijn aldaar op het ogenblik niet hoog, zo rond de 60 cent per stuk voor grote ("zessen") en 45 cent voor de middelmaat ("achten"). De Ne derlandse kasbloemkool die aanmer kelijk kleiner van stuk is ("tienen" en zelfs "twaalfen") brengen op de vei ling aanmerkelijk meer op (tussen de 1,50 en 2,— per stuk). Vrij veel Franse bloemkool blijft er onver kocht of gaat naar de (diepvries) in dustrie. Uit proeven is gebleken dat gebruik van plastik folie perspektieven biedt. nog verschillen in produktiviteit, vruchtvorm, vruchtkleur, bittervrij- heid etc. Zie hiervoor het rassenbe- richt van het RIVRO - Wageningen nr. 570. Het is bij de rassenkeuze niet alleen belangrijk te letten op kilo's en kwaliteit, maar ook op b.v. groei kracht. Het ene ras heeft nu eenmaal meer groeikracht dan het andere. Op goede groeikrachtige grond zal een ras met wat minder groeikracht goed kunnen voldoen terwijl het op een lichtere, minder groeikrachtige grond te weinig groeikracht heeft. 'e laatste nieuwkomers aan het rassenfront zijn de parthenocarpe rassen. Dit zijn rassen die zonder bestuiving door b.v. insekten of zon der bespuiting met chloorflurenol toch normale vruchten vormen. Enkele voordelen van deze rassen zijn; dat ook bij slecht weer (donker - regenachtig) de vruchtzetting normaal verloopt. Geen afsterving van jonge vruchtjes, zoals bij an dere rassen; dat bij deze rassen meer vruchten gelijktijdig tot ontwikkeling ko men, waardoor de uitgroei van de vruchten iets langzamer verloopt. Voor de praktijk kan dat soms voordelen bieden, vooral bij warm weer. Als nadeel kan worden gezegd dat de zaadkosten veel hoger zijn en dat er alleen nog maar ervaring is opgedaan op enkele proefpercelen. Daarom achten wij het re riskant om nu al over te stappen op deze rassen. Proefsgewijze toepassing met niet al te grote oppervlakten is aan te beve len om zodoende meer ervaring op te doen. Op de proeftuin te Breda heeft een rassenproef gelegen met parthe nocarpe rassen, waarbij o.a. de rassen Marbel nummer 78012 en Colet goed hebben voldaan. Objekt A B C Zaaidatum 15 april 11 mei 11 mei Plantdatum 1 mei 22 mei 22 mei Bedekking met plastik tot le bloei 8 juni onbedekt tot le bloei 21 juni De resultaten waren als volgt. Objekt Teelt aan touw kg-opbrengst per 31/7 17/9 A 156 578 B 79 582 C 104 691 Vlakveldsteelt kg-opbrengst per 31/7 263 114 181 10/9 428 311 403 Konklusie. Een duidelijke vervroe ging van de oogst door het gebruik van plastik en vooral bij objekt C een hogere kg-opbrengst. Ook op de proeftuin Meterikseveld te Horst zijn soortgelijke resultaten behaald. Bij de overweging wel of geen plastik voor vervroeging zullen de kosten van plastik en extra arbeid zeker meegenomen moeten worden. Vooral bij de teelt aan touw vraagt het aanbrengen van het plastik veel extra werk en lijkt hierdoor voor de praktijk weinig aantrekkelijk te zijn. Bij de vervroegde teelt, zaaidatum 15 april - objekt A, is het aan te be velen het plantmateriaal op te kwe ken onder staandglas, omdat de temperatuur onder platglas vaak nog te laag is, waardoor een slechte op komst van het zaad en de kans op vallersziekte worden vergroot. Over igens geeft het zaaien rond half april en vervolgens het uitplanten begin mei extra risiko's i.v.m. nachtvorst. Vandaar dat wij deze vroege start alleen maar durven aanbevelen in dien men de beschikking heeft over een goede beregeningsinstallatie. Ook dan nog zijn wij niet zeker van het sukses, daar er nauwelijks erva ringen zijn met beregenen op augur ken tijdens nachtvorst. Voor een goede oplossing is 4% no dig. Dat betekent dat 9 delen water nodig zijn op 1 deel middel. Laat het materiaal 15 min. in deze oplos sing liggen. ver prijzen voor 1980 is nog weinig te zeggen. Zorg voor hoge kilo's met een goede kwaliteit en een goede sortering. Kies de juiste rassen en ga niet te veel gokken op de parthe nocarpe rassen, omdat daar nog te weinig ervaringen mee zijn. Het gebruik van plastik geeft vervroeging en opbrengstver hoging, maar vergeet daarbij de kosten en extra arbeid niet. Als U het afgelopen jaar met bakterieziekte te maken heeft gehad, voer dan een ontsmetting uit van het steunmateriaal. Voor kwaliteitsbewaking Nederland is wereldberoemd om z'n bloemen. Goede bloemen! En dat willen wij zo houden. Daarom heb ben verschillende organisaties de af gelopen maanden de "koppen" bij elkaar gestoken en in gezamelijk overleg besloten richtlijnen samen te stellen om ook in de bloemisterijwe reld tot kwaliteitsnormen en -voor- schriften te komen, evenals optimale verzorgingsaanwijzingen voor de verschillende handelskanalen. De doelstelling van dit overleg is om door middel van deze voorlichting de konsument in binnen- en buitenland een optimaal produkt aan te bieden. De gedachten die uit dit overleg naar voren zijn gekomen zijn vertaald in de vorm van een brochure die bes teld kan worden bij Bloemenbureau Holland (tel. 070-469358). Men hoopt met deze brochure te bereiken dat de Nederlandse bloemen hun goede faam blijven behouden en waar mogelijk zullen verbeteren. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 19