Ir. de Jong: Perspektief voor onze kaasexport RM0 een nieuw vervoersspecialisme Nieuwe types kuilvoersnijders Melkveestapel met 2% toegenomen Herstrukturering bij Gascoigne Nieuwe maatregelen ter bescherming bedreigde uitheemse diersoorten 'VICTREX' voor de melkmachine markt, Tweede was Frankrijk met een export van 224.000 ton. Aangezien het overgrote deel van onze export binnen de EEG wordt afgezet en de markt voor voedings middelen - dus ook voor kaas - ver zadigingsverschijnselen vertoont, is het nodig afzetmogelijkheden buiten onze traditionele markten te zoeken. Daarnaast zullen we meer aandacht moeten besteden aan verbreding van het assortiment met handhaving van het kwaliteitsimago, k De totale rundveestapel nam toe van 4.917.000 op 1 februari 1979 tot 5.087.000 op 1 februari 1980 3,5%). Het aantal melk- en kalfkoei- en nam in deze periode toe met 42.000 2%) en kwam daarmee op 2323.000. Een en ander blijkt uit een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het gedekte jongvee gaf een belang rijke toeneming te zien; tegenover 523.000 van deze dieren op 1 februari 1979 stond op 1 februari 1980 een aantal van 579.000 11%). De voor de fok bestemde dieren onder de ka- tegorie "ander rundvee, bestemd voor de fokkerij" namen toe met 25.000 2%) en kwamen daarmee op 1.366.000. Het aantal stuks mestvee nam toe van 772.000 op 1 februari 1979 tot 819.000 op 1 februari 1980 6%). Varkens De totale varkensstapel gaf een be perkte uitbreiding te zien; tegenover een aantal van 9.827.000 op 1 fe bruari 1979 stond op 1 februari 1980 een aantal van 10.062.000 2%). Bij de onderscheiden rubrieken var kens valt op dat het aantal "overige biggen en jonge varkens tot 50 kg" duidelijk 8%) groter was dan vo rig jaar. Bij de overige onderscheiden groe pen varkens waren de verschillen t.o.v. vorig jaar beperkt. Een uitzon dering vormden de "overige fokvar- kens, 50 kg en zwaarder", die in aantal terugliepen van 329.000 op 1 februari 1979 tot 303.000 op 1 fe bruari 1980 8%). Leghennen Het aantal hennen aan de leg nam toe van 27,6 miljoen op 1 februari 1979 tot 29,4 miljoen op 1 februari 1980 6,5%). Gascoigne Nederland B.V. te Leeu warden is sinds enige tijd bezig met een herstrukturering van haar be drijf. Onlangs is er een direktiewis- seling tot stand gekomen. De om schakeling van direkte verkoop aan de veehouders naar een bedrijf met dealers verspreid over het land, is op gang gebracht. De te geringe ver koopintensiteit leidde bij Gascoigne tot een lichte daling van het markt aandeel. De nieuwe struktuur van het bedrijf zal hierin verandering moeten brengen. Gascoigne heeft steeds voorop gelopen bij de nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van de melkerij. Het was het eerste melkmachinebedrijf dat met automatische afname-apparatuur op de markt verscheen. Een voorsprong die behouden kan worden en die in de toekomst zal leiden tot vergroting van het marktaandeel, zo verwacht de Gascoigne-direktie. Binnen de Gascoigne onderneming is een herstrukturering op gang ge bracht waarbij wordt afgestapt van het systeem van direkte verkoop aan de veehouders. Daar komt nu een dealerorganisatie voqt in de plaats. De eerste dealers zijn reeds aange steld. In totaal zullen er circa 22 moeten komen, verspreid over ge heel Nederland. Op die wijze zal een groter marktaandeel verworven moeten kunnen worden, zo verwacht Gascoigne Nederland B.V. die vóór de omschakeling naar dealers in het gehele land negen vertegenwoordi gers in dienst had. Jaarvergadering Nederlandse Vereniging van Kaasexporteurs Het exportklimaat van de tachtiger jaren vraagt om een antal aanpas singen in de exportstrategie van het bedrijfsleven. Het is de bedoeling dat het ministerie van landbouw en visserij met het pakket exportbe- vorderingaktiviteiten daar zo goed mogelijk op aansluit. Naarmate loon- en produktkosten stijgen wordt de behoefte aan ratio nalisering ook sterker. Soms lijkt die rationalisering van de inventieve mens in konflikt te komen met de natuurlijke gang van zaken zoals bij de melkproduktie van de koe, die van oudsher gebonden is aan de geboorte van kalveren. Vroeger was het zo, dat de koeien in het voorjaar kalfden. De melkpro duktie was daardoor in juli het grootst en de droogstand was voor bijna alle koeien in dezelfde periode. Thans ziet men kans geboorten het gehele jaar door plaats te doen vin den, met als gevolg een melkpro duktie in tamelijk konstante hoe veelheden. Dit maakte het mogelijk om zowel op de boerderij (koeltanks) als bij de verwerking en transport (tankwa gens) aan duurder en groter mate rieel te denken. De koöperatieve zuivelfabrieken kwamen tot stand en schaalvergro ting kon in alle geledingen doorge voerd worden. De vervoerders Doorenbos en Wier- sma uit Bolsward en Veenstra uit Heeg sloten zich aaneen tot Melkweg B.V. en vervoeren thans met ruim dertig tankwagens de melk van 2.000 boerderijen, die ieder 3 maal per Binnenkort zijn wettelijke maatrege len te verwachten die gericht zijn op bevordering van de bescherming van uitheemse diersoorten. Met name wordt beoogd de bescherming van zeehonden, walvissen, schildpadden, olifanten, neushoorns en katachti- gen. Staatssekretaris G.C. Wallis de Vries deelde dit onlangs mee tijdens een bijeenkomst in Rijswijk met schoolkinderen in het kader van de Greenpeace-akties. Uiteraard kun nen deze Nederlandse maatregelen internationaal niets afdwingen. Het gaat vooral om de voorbeeld werking. In eigen land hebben de maatregelen vanzelfsprekend volle dige werking. Het gaat om twee za ken: een Algemene Maatregel van Bestuur op basis van de wet Be dreigde Uitheemse Diersoorten (BUD), waarbij herkenbare delen van dieren worden aangewezen, waarin de handel binnen afzien bare tijd zal zijn verboden. Ge noemd kunnen worden huiden en delen van huiden van o.m. zee honden en katachtigen (bontjas sen), slagtanden van olifanten en hoorns van neushoorns e.d.; een wijziging van de wet BUD waardoor ook produkten van aangewezen diersoorten onder de werking van de wet vallen. Hier bij valt te denken aan bijvoor beeld walvistraan. De voorgestelde maatregelen zijn in de Ministerraad besproken en die heeft er mee ingestemd dat de voor stellen doorgezonden worden om advies naar de Raad van State. Waarschijnlijk zullen de maatrege len nog in de loop van dit jaar van kracht worden. week worden bezocht. De bela dingsgraad daarbij is 93% bij een werkweek voor de chauffeur van 40 45 uur. Dit o.m. verklaarde het hoofd van de Hoofdafdeling Exportbevordering van het ministerie van landbouw en visserij, ir. K.A. de Jong, tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Kaasexporteurs op 22 april j.l. in het Promenade Hotel te Den Haag. Ir. de Jong denkt hierbij aan een - in overleg met het bedrijfsleven op te stellen - aktieplan dat: de positie van het Nederlandse produkt moet versterken in de traditionele markten waar de vraag stagneert en de konkurren- tie uit andere landen toeneemt. Kortere melktijden en tevreden koeien - twee voordelen van de 'Sac- Lysindikator', die in Denemarken op de markt wordt gebracht door S.A. Christensen Co. Een essientiële bijdrage hierin komt van 'VICTREX' polyethersulfon, een door ICI gefabriceerde ther- moplast voor toepassing bij hoge temperaturen. De verwerkers, Tek- noplast A/S, gebruiken dit materiaal voor een onderdeel in de indicator. Een probleem bij het machinaal melken is, te bepalen wanneer de koe is leeggemolken, zodat de machine tijdig kan worden weggenome^ om te voorkomen dat de uier wordt be schadigd. Om dit probleem op te lossen, heeft Christensen een instru ment ontwikkeld dat de melkstroom elektrisch registreert en door middel van een waarschuwingslampje aan geeft wanneer de koe is leeggemol ken. De indicator moest licht van gewicht zijn, gemakkelijk met de hand aan de melkslang kunnen worden bevestigd en bestand zijn tegen ruwe behan deling, zelfs bij vorst. Het instrument moet bestand zijn tegen melkzuur, wassen met hete caustic soda en sterke detergenten, alsmede desin fecteren met salpeterzuur. Verder moesten de elektronische apparatuur en de lamp in een waterdichte, doorzichtige kamer opgesloten zijn. 'Victrex' voldoet aan alle eisen voor de kap over het waarschuwings lampje. Het is taai, laat zich gemak- Marktsektoren, die als gevolg van maatschappelijke veranderingen groei vertonen (catering, vrije tijdsmarkt en de markt, die in speelt op gezondheidsaspekten) verdienen extra aandacht; nieuwe afzetmogelijkheden van het Nederlandse produkt buiten de traditionele markten opspoort en de introduktie stimuleert en ondersteunt; de aktiviteiten van het bedrijfs leven stimuleert, ook exportakti- viteiten te ontplooien op markten met een grotere risikofaktor. Hierbij zijn konsumentenonder- zoek en ondersteuning bij de in troduktie van evt. aangepaste en vernieuwde produkten belang rijke faktoren. De doelmatigheid van het aktiepro- gramma hangt in belangrijke mate af van de onderlinge bereidheid tot sa menwerking, aldus ir. De Jong. Aktie is nodig, omdat de huidige ontwikkelingen op de wereldmarkt, zoals toenemende konkurrentie, on ze leidende positie in de wereldkaas handel bedreigen. In 1979 exporteerde ons land bijna 290.000 ton kaas en behield daarmee zijn leidende positie op de wereld- kelijk verwerken op standaar- dapparatuur en is uitstekend bestand tegen sterilisatiemiddelen. ICI stelde een speciaal type samen in transpa rant rood, zodat de lamp uit alle hoeken gemakkelijk te zien is. 'Victrex' wordt steeds meer gebruikt voor dergelijke kritische toepassin gen en met name wanneer het mate riaal bestand moet zijn tegen tempe raturen tot 200 graden C. De serie COLOS kuilvoersnijders, in Nederland aan de markt gebracht door de afdeling Land- en Tuinbouw- mechanisatie van Cebeco-Handels- raad in Steenwijk, is uitgebreid met twee nieuwe typen, namelijk naast de standaardmaat van circa 1.8 m3 één voor kuilvoerblokken van circa 1.4 m3 (afmeting 140 x 78 x-129 cm) en één voor blokken van circa 3 m3 (200 x 94 x 150 cm). Voor elk bedrijf met een lichte of zware trekker is er dus nu een pas sende COLOS kuilvoersnijder. Alle modellen kunnen worden gele verd met een mechanische of een hydraulische bediening. Ze zijn standaard uitgerust met semi-auto- matische koppelingen voor drie puntsbevestiging en hebben gebogen tanden. Desgewenst kan voor het werken op verharde vloeren een vlak "betonmes" worden gemonteerd, met bovendien een slagbegrenzer in de snijcilinder. Als extra zijn afstandsbediening en hydraulische bedienbare topstangen leverbaar. Nieuw van COLOS is ook de hy draulisch werkende blokafschuiver; een uitstekend hulpmiddel bij het neerzetten van een blok kuilvoer en met name maïskuilvoer. Deze blo kafschuiver is niet alleen leverbaar voor nieuwe COLOS kuilvoersnij ders, maar ook op reeds eerder gele verde kuilvoersnijders te monteren. Naast aan de bedrijfszekerheid is er ook aan de veiligheid grote aandacht besteed. Met behulp van een over- drukventiel wordt het komplete hy draulische circuit bewaakt. Op het stuurventielblok is een automatisch werkende terugslagklep gemonteerd, waardoor de juiste stroomrichting van de olie en een goede werking van het overdrukventiel gegarandeerd wordt. Het kantelmechanisme van de snij- cilinders is met een dubbele pal ver grendeld. (Uitvoerige inlichtingen worden gaarne verstrekt door de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco-Handelsraad te Steen- wijk (telefoon: 05210-13341) en door de dealerbedrijven). 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17