Mechanische gewasverzorging bij bieten Samenvatting Voorlichting suikerbieten teelt geïntensiveerd N a een periode waarin mechanische gewasverzorging minder frekwent werd toegepast, is er voor deze werkwijze de laatste jaren weer een groeiende belangstelling te konstateren. De toenemende mate waarin rijenbespuiting wordt toegepast, maakt het veelvuldiger gebruik van schoffelmachines noodzakelijk. Ook de uitbreiding van wortelenonkruiden, aardappelopslag, onkruidbieten en andere moeilijk te bestrijden on kruiden zijn hiervan de oorzaak. Tegenover de besparing aan chemische middelen staan echter wel de kosten van mechanische bestrijding, alhoewel laatst genoemde methode gewoonlijk door de teler zelf kan worden uitgevoerd. D e vroeger heersende gedachte dat "suiker in de biet gehakt moest worden", is inmiddels door uitge breide grondbewerkingsproeven achterhaald. Uit proeven met wel en niet schoffelen onder de meest uiteenlopende omstandigheden van grond en weer, werden nooit op- brengstverschillen ten voordele van schoffelen verkregen. Wel veroorza ken onkruiden konkurrentie ten koste van het bietengewas en geven ze moeilijkheden bij de oogst. Door een sterke bouwplanvernauwing van de laatste jaren, waarbij aardappe len, bieten, granen en mais zich als belangrijkste akkerbouwgewassen hebben gehandhaafd, zijn de aard en samenstelling van het onkruidassor timent eveneens duidelijk veran derd. D, S choffelmachines moeten zowel bij een jong bietengewas als bij een zo goed als gesloten veld, goed werk kunnen leveren. Suikersituatie in de wereld Waarom mechanische onkruidbestrijding? Wanneer onkruidbestrijding? SchofTelapparatuur en bestrijdingswijze Aanaarden van bieten Vooral in een bouwplan met veel hakvruchten, die in het algemeen door hun lange groeiperiode weinig gelegenheid geven voor een inten sieve grondbewerking, krijgen wor telonkruiden de kans zich goed te ontwikkelen. Deze kunnen zich op betrekkelijk korte tijd geweldig uit breiden en zullen veelal in kombi- natie met chemische middelen me chanisch moeten worden bestreden. Ook toenemende aardappelopslag door een aantal praktisch vorstloze winters en andere aan chemische C.A.R. Zevenbergen Ing. J. Staal Bedrijfsvoorlichter akkerbouw bestrijdingsmiddelen ontsnapte on kruiden, geven voldoende aanleiding tot schoffelen. Kleefkruid, varkens gras, perzikkruid en late kiemers zoals zwarte nachtschade en melde worden chemisch vaak moeilijk bes treden. Schoffelen daarintegen ruimt elk onkruid op. Een mechanische onkruidbestrij ding zal voor het overgrote deel in de herfst in de stoppel voorafgaand aan het bietengewas moeten plaatsvin den. Meerdere malen stoppelen ge volgd door een kultivatorbewerking geeft goede resultaten. Wortelon kruiden worden hierbij losgesneden terwijl de kultivator zorgt voor een goed kiembed voor nieuwe onkruid zaden, die later weer ondergeploegd en vernietigd worden. Dikwijls ont breekt hiervoor de tijd en zal zo mo gelijk moeten worden overgegaan tot een chemische bestrijding. Vroeg in het voorjaar is de grond meestal niet geschikt voor een intensieve bewer- In 1979/1980 was er in de Europese Gemeenschap sprake van een rekordoogst aan suiker. Evenals vorig jaar is het areaal suikerbieten ingekrompen in Denemarken, Nederland, Frankrijk en Duitsland, maar uitgebreid in Italië, België en het Verenigd Koninkrijk. Dankzij uitstekende weersomstandigheden in het najaar heeft de sui keropbrengst per ha het normale peil in de Gemeenschap met 13% overschreden. De produktie van 12,2 miljoen ton lag 0,4 miljoen ton boven vorig jaar. Een en ander leidt tot een zelfvoor zieningsgraad van 127%. De totale voor uitvoer beschikbare hoeveel heid bedraagt, rekening houdende met een invoer van 1,3 miljoen ton preferentiële suiker, ongeveer 3,9 miljoen ton, waarvan 1,4 miljoen ton C-suiker, die zonder restitutie moet worden uitgevoerd. W ereldproduktie-wereldverbruik In tegenstelling tot dé situatie in de Gemeenschap zal de wereldproduk- tie in 1979/1980 ruimschoots onder het verwachte verbruik blijven. Dit vooruitzicht heeft vanaf het najaar 1979 een buitengewone stijging van de wereldmarktprijzen tot gevolg gehad. De prijzen zijn sedertdien meer dan verdubbeld. Begin januari 1980 heeft de door de Internationale Suikerovereenkomst gehanteerde prijs de drempel overschreden van 15 dollarcents/lb, zodat vanaf dat tijdstip de quota van de Internatio nale Overeenkomst niet meer wor den toegepast. De vraag is nu of het hier werkelijk om een beginnende schaarste gaat zoals in 1973 en 1974 dan wel om de overgang naar een normale situatie, zonder de grote overschotten die de ontwikkeling van de wereldmarkt tussen 1975 en 1979 hebben bepaald. Bij het beantwoorden van deze vraag moet men niet alleen zien naar het op 4 tot 5 miljoen ton geraamde produktietekort ten opzichte van het verbruik in dit jaar, maar eveneens op de oorzaken daarvan en de voor- raadsituatie. Gedaalde produktie De sterke daling van de produktie moet worden toegeschreven aan het gekombineerde effekt van de slechte oogsten als gevolg van de weersom standigheden in verschillende be langrijke produktiegebieden, als de Sovjet-Unie, Cuba, India, Thailand e.a. alsmede van een weloverwogen verlaging van de produktie in het kader van de'door de Internationale Suikerovereenkomst opgelegde uit- voerbeperkingen van b.v. landen als Brazilië, Australië en Zuid-Afrika. Wat de voorraden betreft is het ver koopseizoen 1979/1980 op 1 sep tember 1979 begonnen met rekord- voorraden van 30,4 miljoen ton, wat overeenkomt met ongeveer 34% van het jaarlijks verbruik. Derhalve zou voor het lopende ver koopseizoen de regelmatige voorzie ning van de wereldmarkt volkomen verzekerd moeten zijn, dank zij de bestaande voorraden, terwijl voor de toekomstige ontwikkeling van de produktie geen herhaling moet wor den verwacht van de ongunstige fak- toren die de produktiesituatie in 1979/1980 hebben bepaald. Bovendien is het huidige niveau van de wereldmarktprijzen reeds een prikkel voor de toekomstige produk tie. vdw Ontwikkeling verbruik van suiker In 1978/1979 is in de Europese Ge meenschap het verbruik van suiker voor menselijke konsumptie bijna gelijk gebleven aan dat in het voor gaande verkoopseizoen, namelijk ongeveer 9,5 miljoen ton. Dat bete kent een hoofdelijk verbruik van ongeveer 36,4 kg. Opgemerkt dient dat de totale konsumptie in de sektor is toegenomen als gevolg van het stijgende verbruik van isoglucose. In 1976/1977 bedroeg de produktie en konsumptie van isoglucose in de Gemeenschap 81.400 ton droge stof, welke kwantum steeg tot 102.800 ton in 1977/1978 en 139.100 ton in 1978/1979. Ook het verbruik van glucose kan blijven toenemen, aldus een infor matie van de Europese Commissie. vdw king. Bij de zaaibedbereiding zijn de onkruiden vrijwel nauwelijks ont wikkeld en valt ook zelden een be vredigend resultaat te bereiken. Gedurende het groeiseizoen blijft de mechanische onkruidbestrijding in bieten beperkt tot tussen de rijen, maar biedt in kombinatie met een chemische onkruidbestrijding en in het bijzonder met rijenbespuiting goede perspektieven. Ook voor me chanische onkruidbestrijding geldt dat onkruiden zich het beste laten bestrijden zolang ze klein zijn. Tijdig schoffelen is dus uiterst belangrijk. e moderne schoffel werktuigen zijn wat betreft de stabiliteit van de parallellogrammen, bladbescher mers, verstelmogelijkheden, type messen, werkbreedte, bevestiging aan framebalken, degelijkheid van de gehele konstruktie veel verbeterd. Schoffelen is zeker wanneer dicht langs de rijtjes gewerkt wordt erg se- kuur werk, waarbij de kwaliteit van het werk in grote mate wordt be paald door de afstelling van de ma chine. De beste onkruiddoding wordt ver kregen bij een geringe werksnelheid en ondiep schoffelen. Uiteraard moet worden gewerkt met scherpe wiedmessen. Momenteel zijn prak tisch alle nieuwe schoffelmachines leverbaar met drie ganzevoetmesjes per element en voorzien van bladbe schermers. Het grote voordeel.van drie ganzevoetjes per rij is dat ook in de trekkersporen de diepte goed kan worden ingesteld. Bovendien wordt de grond intensief bewerkt. Een na deel is echter het vele stelwerk. Tegenwoordig zijn zogenaamde farmflex-wieltjes verkrijgbaar aan de parallellogrammen. Deze rubberbandjes hebben prak tisch geen last van aanklevende grond en zakken in losse grond min der snel weg. Bladbeschermers zijn meestal in diverse standen te verstel len. Een enkele schoffelmachine is nu ook uitgerust met kooirolletjes waardoor het onkruid wordt opgegooid. Her- groei van onkruid treedt hierdoor niet gemakkelijk op. Ook in de mechani- satie-wereld herhaalt de geschiedenis zich en doen schoffelmachines achteraan de trekker weer hun intre de. Hierbij moet nauwkeurig op een vizier boven de rij worden gereden, terwijl het wegdrijven van de machine door een gemonteerde schijf wordt voorkomen. Bij deze machine zijn drie ganzevoetjes aan triltanden be vestigd, maar niet afzonderlijk in diepte verstelbaar. Ook worden klei ne bietjes gemakkelijk met opgewor pen grond bedekt, hetgeen ook het geval is met de geschulpte bladbe- schermingsschijven. De afgelopen jaren is men er steeds meer toe overgegaan bieten aan te aarden. Het beste tijdstip hiervoor is even voor het sluiten van het gewas. Bij deze toepassing wordt grond naar de bietenrijen verplaatst door middel van wiedmessen met aan de achter zijde een aangebrachte opstaande rand van ongeveer 2 cm hoog. Hier door worden late kiemers zoals zwarte nachtschade en melde volle dig met grond bedekt en met sukses bestreden. De ervaringen met aanaarden van bieten zijn met name op lichte grond erg gunstig, terwijl bladbeschadiging wel meevalt. Schoffelen is een uiterst sekuur werk dat het beste ondiep kan worden uitge voerd bij een geringe werksnelheid. De laatste jaren neemt de belangstelling voor mechanische gewasverzorging weer toe. Enerzijds vindt dit zijn oorzaak in het veelvuldiger gebruik van rijenbespuiting, anderzijds geeft een bouwplan met veel hakvruchten weinig gelegenheid voor een intensieve stoppelbewerking. Ook aardappelopslag en aan chemische bestrijdingsmid delen ontsnapte onkruiden geven voldoende aanleiding tot mechanische bestrijding. Hoewel mechanische bestrijding in belangrijke mate bui ten het groeiseizoen moet plaatsvinden, zijn met de komst van verbeterde werktuigen met bladbeschermers, driedeli ge elementen en kooirollen goede mogelijkheden aanwe zig. Zeker in kombinatie met chemische middelen. Het afstellen van de machines bepaalt echter de kwaliteit van het werk. Gezien de erg gunstige ervaringen van de laatste jaren is aanaarden van bieten op lichte grond zeker de moeite van het proberen waard. Onkruidbestrijding is van groot belang bij de teelt van bieten. Öp het terrein van de suikerbietenteelt is veel kennis aanwezig bij de diverse instellingen van de suikerindustrie en van het ministerie van landbouw en visserij. Om de aanwezige kennis zo goed mogelijk ten goede te laten komen aan de telers is onlangs besloten de samenwer king op het terrein van de voorlichting te intensiveren. Deskundigen van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom, de Centrale Suiker Maatschappij; de Suiker Unie en van het ministerie zullen heel regelmatig overleg met elkaar plegen over de inhoud van de voorlichting aan suikerbietentelers. - Met een bijeenkomst d.d. 10 april j.l. beleidsnivo gaat de voorlichting in is de nauwere samenwerking tussen de suikerindustrie en het ministerie van landbouw en visserij officieel van start gegaan. De suikerindustrie heeft momenteel verspreid over heel Nederland 600 praktijkbedrijven waar onderzoek wordt verricht naar de faktoren die van invloed zijn op de verwerkings kwaliteit van de suikerbieten, zoals organische bemesting, grondbewer king e.d. Om de resultaten van dit onderzoek niet alleen ten goede te laten komen aan de 600 bij de proef betrokken bedrijven maar ook aan alle andere telers hebben eerder ge noemde instellingen besloten tot sa menwerking en wel op 3 nivo's. Het grote lijnen behartigen. Hierin zijn vertegenwoordigd de suikermaat schappijen, het Ministerie van Landbouw, het produktschap Ak kerbouw en het Landbouwschap. Het tweede nivo is de centrale Voor lichtingscommissie die de inhoud van de voorlichtingsboodschap bes preekt en afstemt op de verschillende regio's. Ten slotte is er dan het kon- takt op regionaal «nivo tussen de konsulentschappen en de land bouwkundigen van de suikerindus- triën die het direkte kontakt met de telers onderhouden. Het onderzoek is een initiatief van de suikerindustrie. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5