Een uitgebalanceerde serie landbouwspuiten TlfiliiPlPP e KORTE WENKEN RAINDROP SPUITDOPPEN Voederbieten Wildschade in 1979 Idee verlicht zware metalen problematiek zelfrijdende landbouwspuit cebeco landbouwspuit CEBECO-HANDELSRAAD AKKERBOUW DE KOMENDE WEKEN moet U minstens twee keer per week uw gewassen kontroleren. Bietenke vertjes en springstaarten bij sui kerbieten, bladrandkevers bij erw ten en tuinbonen, voetziekte bij wintertarwe en meeldauw bij alle granen. Laat uw aandacht niet verslappen en blijf als plantenteler op uw hoede. PLANTENZIEKTEN en insek- ten zijn altijd klein. U moet dus altijd bukken om ze goed te kun nen vinden. Meestal is een blik onvoldoende en is ook een loupe nodig om goed te kunnen zien wat er aan de hand is. Insekten zijn vaak bij avond het meest aktief en dus het best waarneembaar. Ver trouwt U het niet? Aarzel dan niet een deskundige in te schakelen. KOMEN ER wortelonkruiden in uw bieten voor, dan zult U er toch met de wiedmachine door moeten. Een andere mogelijkheid is er niet. Wilt U goed werk leveren dan moeten de messen goed scherp zijn en de parallelogrammen geen zij delingse speling vertonen. Dan al leen is het mogelijk kort langs de bietenrij het onkruid af te wieden. Begin op tijd als het onkruid nog klein is. ZEKER NU DE aardappelen niet zo vroeg gepoot zijn, moet U er naar streven om zo vlug mogelijk de bedden op hoogte te krijgen. De tijd van afrijden en 2 a 3 keer aanaarden, is definitief voorbij. Hiermee krijgen we alleen maar vochtverlies, vocht dat we als regel zo hard nodig hebben in de periode van knolzetting. Ook voor het sla gen van de chemische onkruidbes- trijding is het van belang dat er voldoende vocht in de rug aanwe zig is. HET DUURT NOG WEL even voordat U aan het zaaien van de stamslabonen toe bent. De wach tende percelen beginnen echter door het onkruid hier en daar al een groene schijn te vertonen. Wees voorzichtig met de mecha nische bestrijding hiervan. Bewer king van onvoldoende droge per celen geeft een te sterke verdich ting waardoor het regenwater later niet snel genoeg kan wegzakken. De opbrengst op dergelijke perce len valt altijd tegen. VEEHOUDERIJ VOORDAT U ER erg in hebt, neemt de voederwinning weer een aanvang. Hadden uw werktuigen van de hooibouw vorig najaar misschen wat mankementen die U tijdens de wintermaanden zou herstellen? Het is zeer logisch dat U het bij alle drukte vergeten bent. Wanneer U echter straks bij de voederwinning aan de slag gaat, is het wel prettig dat de benodigde werktuigen bedrijfsklaar zijn. HET REINIGEN VAN de melk- stal is een karwei dat regelmatig gebeuren moet en nogal wat tijd vraagt wanneer dit gebeurt met een slang die aangesloten is op de waterleiding. Vraag eens een ho gedrukspuit op proef. Het is vrij wel zeker dat U hem houdt. Ook wanneer U aan de grote schoon maak van uw veestallen begint, is een hogedrukspuit eigenlijk on misbaar. Tijd is geld, dus zet er kracht achter die geen extra in spanning van Uzelf vraagt. HEEFT HET WEL zin om men sen er op te wijzen dat er op en rond het erf heel wat ligt rond te slingeren? Toch blijft een opge ruimd erf niet alleen het visite kaartje van het bedrijf, maar het werken op een goed opgeruimd erf gaat gemakkelijker en vraagt minder zoektijd. Wanneer weide- palen - balken - planken - draad - zakken en klein gereedschap wat gesorteerd en overzichtelijk zijn opgesteld, is altijd alles te vinden. Bovendien heeft men ook een beter overzicht van de voorraad die van elke soort aanwezig is. Voederbieten vormen een smakelijk ruwvoeder met een hoge voederwaar- de. De oppervlakte voederbieten be droeg in 1979 ruim 1700 ha. In het verleden werd de teelt van voederbieten gekenmerkt door een grote arbeidsbehoefte. Momenteel zijn er echter een aantal mogelijkhe den waardoor deze arbeidsbehoefte aanzienlijk verminderd kan worden. Op eindafstand uitzaaien van preci- siezaad of erfelijk éénkiemig zaad met een precisiezaaimachine, ge- kombineerd met een goede chemi sche onkruidbestrijding, kan de voorjaarswerkzaamheden sterk ver minderen. Vooral het arbeidsinten sieve op één zetten kan dan vrijwel achterwege blijven. Bij de oogst kan een behoorlijke werkbesparing verkregen worden door machinaal rooien. De rooi- baarheid van de rassen is afhankelijk van de vorm, de vertakking en de lengte van het onder de grond groei ende deel van de biet. Voorts spelen de neiging tot schieten en de loof- ontwikkeling een rol. In het alge meen zijn de gemiddeld- en hoogge- haltige rassen goed te oogsten met een zesrijïge suikerbietenrooier. In verband hiermee kan het aanbeve ling verdienen een wat hoger plant- getal aan te houden, zodat de bieten bij de oogst wat lichter zijn. De op brengst wordt hierdoor nauwelijks beïnvloed: wel kan het aanhangen van grond soms wat toenemen. In verband met de houdbaarheid is het raadzaam alleen het loof te verwij deren of zeer licht te koppen. In de praktijk blijkt dat ook bij de opslag en de vervoedering van voederbieten methoden zijn toe te passen die wei nig arbeid vragen. (RIVRO). Voor beschrijvingen en aanvullende gegevens van de rassenlijstrassen wordt verwezen naar de Beschrij vende Rassenlijst voor Landbouw gewassen 1980. 1) De in dit Bericht vermelde gege vens zijn ontleend aan het cijfer materiaal, waarover de Kommis sie voor Rassenonderzoek van Groenvoedergewassen op grond van proeven gedurende een reeks van jaren beschikt. 2) Verkrijgbaar bij b.v. Leiter-Ny- pels te Maastricht, Postgiro 103.77.54 of Ned. Middenstands- bank te Maastricht rek.nr. 67.93.60.352. Prijs 8,25 per stuk. Er is een grote verscheidenheid aan gewasbeschermingsmiddelen be schikbaar voor de land- en tuin bouw. Daarom stelt ICI HOLLAND gratis "spuitboekjes" ter beschikking aan de gebruikers van gewasbe schermingsmiddelen spuitboekje "akkerbouw"; spuitboekje "glastuinbouw"; spuitboekje "fruitteelt". Hierin kan men op simpele wijze bijhouden wanneer, waartegen en waarmee de gewassen bespoten wer den. Deze drie spuitboekjes van ICI zijn bij de leveranciers van gewasbe schermingsmiddelen beschikbaar. In 1979 heeft de Commissie Wild schade in de provincie Zeeland in 7 gevallen positief geadviseerd aan het jachtfonds tot uitbetaling van gan zen- en eendenschade. Het ging daarbij om een totaal bedrag van 19.180,29. In 5 gevallen heeft het jachtfonds nog geen uitspraak ge daan terwijl de Commissie in 11 ge vallen de klachten ongegrond heeft verklaard. Dit blijkt uit een overzicht van de wildschade in de provincie Zeeland dat een dezer dagen is gepu bliceerd door de Direktie voor Lan dinrichting, Grond- en Bosbeheer in de provincie Zeeland. Uit dit overzicht blijkt dat in 18 ge vallen een afschotvergunnin| werd verleend voor eenden in blauw- maanzaad en grassen. In 5 gevallen werd een afschotvergunning ver leend voor hazen in boomgaarden. In 5 gevallen werd een afschotver gunning verleend voor reeën in boomgaarden en in 2 gevallen werd een vergunning verleend voor het vangen van verwilderde -duiven. In 1979 zijn 718 vergunningen verleend artikel 53 van de jachtwet, 108 aan vragen zijn afgewezen. Er was 1 konijneschadegeval, waar grondgebruiker en jachthouder met elkaar tot overeenstemming zijn ge komen over het schadebedrag. Vier gevallen zijn door de commissie on gegrond verklaar. Fazantenschade: een geval is door de commissie ongegrond verklaard. Rotganzen: ?lr een geval, schade heeft zich volledig hersteld. Eendenschade: In een geval werd door het jachtfonds 320,63 uitbe taald. Ganzen "Grote Gat". In een geval is door de commissie voor 456,— positief geadviseerd aan het jacht fonds (nog geen beslissing van het jachtfonds). Voor reeënschade werd in twee ge vallen door het jachtfonds 1137,50 uitbetaald. In een geval is Staatsbos beheer voor 12.030,— aansprake lijk gesteld en uitbetaald. In een ge val is C.R.M. voor 800,— aan sprakelijk gesteld. Het advies daar voor is nog niet weg. In twee gevallen is voor duivenschade door het jachtfonds 1210,25 uitbe taald. De jachthouders in deze ge vallen zijn voor 658,50 aansprake lijk gesteld. In een geval is de grond gebruiker met de jachthouder tot overeenstemming gekomen over het schadebedrag. Een geval is door de commissie ongegrond verklaard. Voor hazenschade aan fruitbomen werd in drie gevallen door het jacht fonds 20.567,75 uitbetaald. In twee dezer gevallen zijn de jachthouders voor 1449,87 aansprakelijk ges teld. De Ideeënbuskommissie ken de in december 1979 een be loning van 150,— toe aan dhr. P. Datema, hoofd be- drijfskantoor bij het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid in Haren. De heer Datema ont wikkelde een nieuwe methode om grondmonsters besmet- tingsvrij voor te behandelen voor analytisch onderzoek op zware metalen. Tot nu toe gebeurde dat met behulp van grondmonstermo lens. Het grote bezwaar van deze molens is de geringe ver- werkingskapaciteit. Het ma len van een normaal grond monster kost in deze molens, afhankelijk van grootte en grondsoort, zo'n één tot vier man-uren. Met de door hem voorgestelde wijze van het voor analyse gereedmaken van grondmonsters - namelijk door vriezen van de monsters - kost het een kwartier per monster, een vrij aanzienlijke arbeidstijdbesparing. Hoewel het idee in zijn huidi ge vorm nog niet geschikt wordt geacht voor toepassing op grote schaal, ziet het Insti tuut voor Bodemvruchtbaar heid zeker mogelijkheden voor de landbouwkundige in stituten, die ook te maken hebben met deze zware-me- talenproblematiek (Uit: "Met Name", perso neelsblad ministerie van Landbouw en Visserij). 4-wielaandri|ving optimale gewichtsverdeling toppunt van perfectie speciaal ontwikkeld voor het loonbedri|f zowel mechanisch ais hydraulisch te bedienen uitvoeringen leverbaar in werkP'eedter van 15. 18. 21 en 24 m perfect baianceersysteem hydraulisch bedienbare vlaksteliing van de spuitbomen Cebeco-Handelsraad heeft voor elk bedrijf een passende landbouwspuit. Leverbaar met de veel voordeel biedende Deze spuiten vrijwel uitsluitend grove druppels, zodat u kunt werken onder omstandigheden (veel wind), waar anders „drift", dus kans op schade aan naburige gewassen zou ontstaan. Alle CEBECO en AMAC landbouwspuiten kunnen worden geleverd met: enkele of dubbele spuitleiding normale of zelfafsluitende spuitdoppen Delavan Raindrop doppen (gemakkelijk en eenvoudig onder een hoek van 30 te plaatsen) Ook geschikt voor vloeibare kunstmest! Natuurlijk wilt u nog veel meer weten van onze serie landbouwspuiten. Vraag inlichtingen bij 4462 EW GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Tel. 01100-21200 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4