Mooie boel *-eg g e en ac ve H et gezegde "geen nieuws, goed nieuws"' mag dan misschien waar zijn maar geldt volgens mij niet voor de berichtgeving uit de europese raad van landbouwminis ters die deze week gehouden werd. H et zal genoegzaam bekend zijn dat de marktprijs voor tarwe al geruime tijd onder het nivo van de referentieprijs ligt. Een en ander is ook binnen onze organisatie met de nodige bezorgdheid gesignaleerd. In de in den Bosch aangenomen resolutie was deze zorg ook verwoord: voor de akkerbouw een beter marktbeleid voor granen. De europese kcmmissie heeft onlangs olie op het vuur gegooid door te zeggen dat een tarweprijs onder de refe rentieprijs niet zo erg is. De kommissie stapt daarmee wel van zijn geloof af. Dit gewijzigde standpunt van de kom missie in kombinatie met het huidige interventiebeleid gaat de boer zonder meer nog meer geld kosten en zal tevens gevolgen hebben voor het afzetgedrag. Vooraan staande politici moeten nog eens zeggen dat een ekstra ondersteuning van de akkerbouw in de rede ligt. Mooie boel is dat. De kommissie zou er beter aan doen de hand in eigen boezem te steken. De ministers kunnen een en S inds vorige week weet ik weer wat meer over de wijzi Graanbeleid Suiker Grondpolitiek (I) Grondpolitiek (II) De voorzitter van de Onderlinge Verzekerings Maatschappij (O.V.M.) te Goes, de heer CJ. van der Werff(r), overhandigt de heer J.F.G. Schlingemann enige attenties. Dit gebeurde tijdens de feestelijke opening, vrijdag 18 april j.l., van het nieuwe kantoorgebouw van de O.V.M. kort nadat mr. Schlingemann de openingsceremonie had verricht door een foto van het oude gebouw middels enig hijswerk te laten vervangen door een mooie opname van het nieuwe kantoor (zie links boven). Zittend achter de tafel de heer J. Bom (1) dagelijks bestuurslid van de O.V.M. en de heer J. de Lange, direkteur van de Onderlinge Verzeke rings Maatschappij. zuidelijke landbouw maatschappij De aftredende vorstin. Volgende week woensdag 30 april doet H.M. Ko ningin Juliana afstand van de troon. Zij wordt dan opgevolgd door haar oudste dochter Prinses Bea trix. Ter viering van deze feestelijke gebeurtenis staat praktisch het gehele maatschappelijke leven stil. Wij hopen dat Koningin Juliana mag genieten van een welverdiende rust en wensen Beatrix veel sterkte toe bij haar zware taak. Onze nieuwe koningin Dinsdagavond -het tijdstip waarop ik deze verhaaltjes pleeg te schrijven- had ik tenminste nog geen enkel be richt over het verloop van de vergadering gehoord of gezien. Natuurlijk zit je daar wel op te wachten al was het maar om een onderwerp te hebben! Reeds van te voren was overigens wel bekend geworden dat de zaak er niet beter op geworden is. Dat kwam onder meer door een recente uitspraak van de europese kommissie over het graanbeleid en een ook niet zo leuk bericht over het suikerbeleid. ander nu rechtzetten door alsnog de interventiemogelijk heid voor het gehele seizoen open te stellen. Wat betreft suiker wordt er nu toch weer gesproken over een zwaardere financiële last voor het bedrijfsleven. Wij hebben steeds vooropgesteld dat aan de huidige re geling niet getornd mag worden. De bieten staan nota bene al boven de grond. Nu nog met wijzigingen komen is gewoon onzindelijk. Op deze manier worden we wel gedwongen om met z'n allen weer maar eens een be zoekje aan Brussel te brengen! v ging van de Pachtwet. Ik heb nu begrepen dat ook lang jarige pachtkontrakten wel degelijk "getroffen"' kunnen worden door de 65-jarige leeftijd. Bijvoorbeeld: een ei genaar/verbruiker verkoopt op z'n vijftigste zijn grond aan een belegger inruil voor een pachtkontrakt van 24 jaar. Door invoering van de nieuwe pachtwetregeling zou deze man nu op 65-jarige leeftijd de pacht opgezegd kunnen worden terwijl op dat monent z'n kontrakt nog wel 9 jaar geldig is. Ik vind zoiets volstrekt in strijd met de rechtszekerheid. Hiervoor moet hoe dan ook een oplos sing komen. Intussen lijkt het mij raadzaam dat diegenen die hiermee te maken hebben alvast hun stekken steken. O ok over de ontwerp-wet vervreemding landbouw gronden zijn we natuurlijk nog niet uitgepraat. Ik heb Een greep uit de inhoud van dit nummer van uw Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad: KNLC-kommentaar op teelt aardappelen pag. 3 Over geld, goed en fraude pag. 3 Het Landbouwschap over Wetsontwerp Vervreem ding Landbouwgronden en kritiek van KNLC pag. 4 Landbouwschap wil innovatieaanpak voor land bouw pag. 5 Nieuwe bijdrageregeling samenwerkingsverbon den landbouwbedrijven pag. 5 Mechanische gewasverzorging bij bieten pag. 7 Zaailijnzaad uit de oogst van dit jaar pag. 8 Bintje krijgt extra heffing opgelegd en "Erf en Ak ker" over kuilen en bulten pag- 9 Onkruidbestrijding in mais pag. 12 ZLM laat haar dochter OVM zelfstandig worden pag. 13 Automatische registratie in rundveehouderij pag. 15 Berichten uit de tuinbouw pag. 17 en 19 Marktpag. 23 VRIJDAG 25 APRIL 1980 I 67e JAARGANG NO. 3529 land- en tuinbouwblad wellicht een alternatief dat ik maar als een proefballon netje oplaat: we gaan in principe akkoord met het wets ontwerp zoals het er nu ligt. De invulling van de toet- singskriteria via algemene naatregelen van bestuur wordt er echter uit gehaald. In plaats daarvan worden de uit gangspunten van de wet aangemerkt als algemene richt lijnen voor de grondkamers bij de beoordeling van grondtransakties. Op voorwaarde dat de grondkamers dan gewoon uit boeren blijven samengesteld krijg je dan de figuur dat de praktijk zelf het agrarisch grondverkeer in de regio regelt. Dat lijkt mij 'n aantrekkelijke gedachte die uitstekend kan werken. Een kwestie van verantwoor delijkheid eigenlijk. Boeren en tuinders hebben bewezen die te willen en te kunnen dragen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1