VOO I? mi Nieuws uit de afdelingen! RJ.ZUID GELUID 1980 Rally Nederland E Kursus II H, Video-weekend, 's-Heer Abtskerke-Nisse in Aardenburg M et vier meisjes en elf jongens vertrokken we vrijdag 28 maart om zes uur vanuit 's-Heer Abtskerke. We namen de boot van 18.45 in Vlissin- gen, en om ongeveer acht uur kwa men we aan in het Van Eegenhuis in Aardenburg. Onder het genot van een kop koffie maakten we kennis met de leiders Tony Lammers en Jeets. Tony vertelde was ons te wachten stond dit weekend en aan welke regels we ons moesten houden. H ierna werden we in twee groepen verdeeld. We leerden omgaan met de video door middel van vraagges- prekjes van elkaar af te nemen. Toen iedereen een keertje interviewer, geïnterviewde, kameraman en re- korder-bediener geweest was, kwa men de twee groepen bij elkaar om het resultaat op de t.v. te bekijken. Het was eerst wel eigenaardig om je zelf op de t.v. te zien en te horen. H et Nederlandse organisatieko- mitee stelt zich o.a. ten doel de deel nemers kennis te laten nemen van de Ruimtelijke Ordening in Nederland. De deelnemende groepen worden ook gevraagd zelf een presentatie te verzorgen over het thema: planning op het platteland. H et is een van de aktiviteiten van het Europees Komitee voor jonge boeren en 4 - H klubs. Zoals gezegd zijn van deze Europese overkoepe lende plattelandsjongerenorganisa tie organisaties uit 16 landen lid, met zo'n 500.000 aangesloten leden. Andere aktiviteiten zijn de jaarlijks in het voorjaar gehouden kaderkur- sussen in het Europees jeugdcentrum in Straatsburg en de in het najaar gehouden studieweek in een van de aangesloten landen (in 1977 in Aar denburg met als thema "Platte I n het bovenstaande verhaal heb je al kunnen lezen wat een Rally bete kent en waar ze in 1980 zal plaats vinden nl. in Nederland. Er komen niet alleen buitenlandse gasten, ook nu is het - net als in voorgaande jaren H. D at de Rally van het Europees Komitee niets met auto's te maken heeft zal nog wel tot in lengte van dagen verduidelijkt moeten worden, aan het Nederlandse (plattelands) volk. Het engelse woord Rally betekent bijeenkomst. Wanneer we zeggen dat de Rally in 1980 in Nederland gehouden gaat worden dan hebben we het inderdaad over een bijeenkomst van plattelandsjongeren uit zo'n 16 Europese landen. Dat is een bijzondere gebeurtenis waarvan het aspekt: de integratie van de Europese bevolking een niet te onder schatten onderdeel uitmaakt. Maar dat is beslist niet het hoofdmotief waarom jongeren zich aanmelden of uitverkoren worden om aan dit jaarlijks terugkerend festijn deel te nemen. In 1976 in Spanje in 1977 in Italië in 1978 in Zweden in 1979 Nrd. Ierland in 1980 Nederland. Aktiviteiten-Agenda Steeds meer leerlingen van M.A.V.0. naar M.L.S. vrouw onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegenv Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. lke maand proberen de afdelings besturen van de Bond van Platte landsvrouwen aan haar leden een aantrekkelijk programma te bieden. Ik verzamelde voor U de 33 konvo- katies van de maand maart. Het valt dan des te meer op, hoe groot de ver scheidenheid in behandelde onder werpen is. Vanwege de plaatsruimte is de weergave zeer beknopt. Aardenburg hield een gezellige ge zinsavond, maar had bovendien ook een lezing over "Doe meer met min der energie". DatZtelfde onderwerp kwam ook in de afd. Tholen aan de orde. St. Annaland verzorgde in de huishoudschool alles zelf voor een paasmaaltijd. Koken, bakken, bloem- en tafelversiering. Ook Scherpenisse werkte datzelfde pro gramma af en ging ook een middag bowlen in Roosendaal. In Axel kwam de direkteur van het postkan toor vertellen over hoe alles reilt en zeilt bij de post. De afd. Braakman genoot van "onze" klederdrachten show. Meerdere afdelingen hoorden over verre vreemde landen, met het oog op een speciaal ontwikkelings projekt. Brouwershaven luisterde en keek naar een lezing met dia's over Zambia S.N.V. projekt. Groede le zing met film over het werk van moeder Teresa in India. Adoptie buitenlandse kinderen. Afd. Schou wen trok met Zr. Dirkse door de Hi malaya. S.O.S. kinderdorpen. Voor Westkapelle hield Ko de Korte een lezing over Equador. Deze afd. helpt in dit land een kindje via het F.P.P. Een toeristische trip maakte de afd. Krabbendijke. Zij reisden met de heer Roorda naar het eiland Hvak in Yougoslavië. De leden van de afd. Sluis genoten van de Scandinavië Films van de Thor Line. Het resultaat van kreatief bezig zijn, (zelfgemaakte kleding) werd in drie afdelingen getoond. Na deze mode show had de afd. Duiveland voor dracht door eigen leden, afd. Yerse- ke een show van tricot kleding en Wolfaartsdijk kreeg uitleg door een deskundige over de moeilijke onder delen van het naaien. In Goes probeerden de dames zich de knipselkunst eigen te maken o.l.v. Mevr. Marsman. Medische onderwerpen kwamen ook in diverse afdelingen aan de orde. Zo kwam op Kapelle mevr. Klaassen een lezing- houden over geslacht sziekte, Kattendijke-Wilhelmina- dorp hoorde over epilepsie en de be handeling ervan. Een logopediste vertelde in St. Philipsland over spraakmoeilijkheden en hoe daar bij geholpen wordt. St. Maartensdijk kreeg voorlichting over andere ge neeswijzen en wel speciaal over kruiden. In Koudekerke stond na tuurbehoud centraal, daar zagen de dames Films van het wereld Natuur Fonds. "Ik en jij, Hoe leven wij", het diskussie onderwerp van de Bond was in twee afd. n.l. Kruiningen en Noord-Beveland, onderwerp van gesprek. En bij Mevr. de Dreu was de leiding in goede handen. Het bestfcur van Noordgouwe moest improvise ren, omdat de spreker ziek was. Mevr. Tessa Braat, pottenbakster in Zierikzee was een uitstekende ver vangster. Met dia's toegelicht vertel de ze over haar werk en na de pauze was er een sjoelbakken wedstrijd. Nieuwe ideeën voor wandbekleding kregen de leden van Noordwelle. Daar was een voorlichtingsavond van Rath en Doodeheefver. Voor lichting was er ook in de afd. Mid delburg en wel in de vorm van een foundationshow. Een gezinsavond stond in Oud Vossemeer op het pro gramma. Leden van de P.J.Z. ver zorgden een kabaretprogramma voor Plattelandsvrouwen, Z.L.M. en P.J.Z. leden. Een toneelstuk gebracht door eigen leden was in Wemeldin- ge. De enthousiaste speelsters willen dit stuk ook wel in een andere afd. opvoeren. Poortvliet had de voor- jaarverg. in maart en daarna kwam een maatschappelijk werker van het welzijnsorgaan iets vertellen over zijn werk. In Rilland Bath vertelde een Turkse sociaal werker over het Jeven van turkse vrouwen en kinde ren in Nederland. Het waterschap 't Vrije van Sluis verzorgde voor de Afd. West Zeeuws Vlaanderen een lezing met dia's over de zuivering van afvalwater. Afd. Zuidzan- de/Nieuwvliet/Cadzand bleef dicht bij huis. Een lid van de heemkundige kring vertelde over "het land van Cadzand" vroeger. Eén afd. maakte een exkursie in maart en wel de afd. Terneuzen. Zij bezochten een nerts- fokkerij. Dit overzichtsprogramma, waarin de kursussen niet genoemd worden, kan alleen maar bevestigen wat elk lid al lang weet n.l. de Bond van Platte landsvrouwen. Biedt haar leden een "elck wat wils" programma. L.J. de R. .et stukje van mevr. v.d. Hoek over volksschilderkunst deed me be sluiten ook iets te schrijven over een andere kursus. Als lid van de afd. Zuidzande. - Nieuw vliet - Cadzand had ik ook wel graag aan deze kursus mee willen doen. Ik kreeg van een tante eens twee be schilderde kleerhangers en dacht toen: Dat wil ik ook wel eens leren. Maar toen de kursus gegeven werd deed ik 't toch niet. Ten eerste vond ik de kursus vrij duur en ten tweede was ik de vorige winter aan een an dere kursus begonnen, waar ik mee verder wilde gaan. et is een kursus leer bewerken. Ik vind het een fijne bezigheid en daar ben ik nu regelmatig mee bezig. Met een aantal dames leerden we uit blank leer allerlei leuke dingen ma ken. Het is een hobby waar je alle kanten mee uit kunt. Je kunt allerlei leuke kadootjes maken over baby- slofjes tot damestassen. Maar ook kleine gebruiksvoorwerpen zijn aar dig en kadootjes zoals b.v. een sleu telhanger, een halsportemonnaie voor iemand die op vakantie gaat, een tasje voor een spel kaarten, een etui voor papieren zakdoekjes enz. Het blanke leer kan bewerkt worden met stempels of i.d. maar ook een versiering met een bloem of een takje uit de hand geeft leuke resultaten. De kosten van een kursus leerbe- werken vallen erg mee. De hulpmid delen zijn niet zo duur, want de drukknoop aanzetten en stempels leerden we van elkaar. Uit één velletje leer kun je heel wat aardige kadootjes maken en iemand iets persoonlijks geven dat niet al te veel kost. mevr. J. Basting - de Koeyer afd. Zuidzande Ieder jaar een ander land. Ieder jaar een andere organisatie. Dat betekent afwisseling in ideeën, afwisseling in programma's. Nadat we onze bedden in orde ge maakt hadden, legden Tony en Jeets uit hoe de video-installaties werkten: er waren twee installaties en elke bestond uit een kamera' een rekorder en een t.v. Daarna hebben we nog gezellig wat gedronken en een dansje gemaakt, hierna zijn we naar bed gegaan. 's Zaterdagsochtends hebben we nog een gespreksspel gedaan, wat overi gens erg leuk was. 's Middags hadden we vrij. 's Avonds na het warme eten werden we weer in twee groepen verdeeld, we maakten een draaiboek voor de Film die we 's zondags zouden gaan maken, 's Zondags werd er door bei de groepen hard aan de films ge werkt. Toen de beide Films 's mid dags klaar waren, bekeken we de re sultaten. De ene groep had een Film gemaakt over een inbraak op een bankgebouw, en de andere groep had een bekend grammofoonplaatje verfilmd. Hierna werd nog wat na gepraat over het weekend en de meesten vonden het een paar zeer geslaagde dagen! Nadat we onze spulletjes bij elkaar gezocht hadden zijn we huiswaarts gegaan. Nogmaals: het was een ge slaagd weekend!!! H. Hannewijk Noord- en Zuid-Beveland - 4 mei: Vissen op de Oosterschelde. Vertrek 9.00 uur vanuit de haven te Colijns- plaat. Terug 17.00 uur. Kosten 15,— p.p., evt. huur hengel 10,— aas 10,— per portie. Op geven vóór 30 april bij Leny (Nrd.Bev.) 01107 - 1353 (na 19.00 uur) of Helma (Z.Bev.) 01198 - 409. N.B. Grote avond op de grote avond willen we eens iets anders' doen dan toneel n.l. kabaret. Wanneer je hier aan mee wil werken kun je je opge ven bij Ingrid 01108 - 1495. Prov. Sportdag Steenbergen - 31 mei Vertrek vanaf Irene om 08.30 uur. Terug 17.30 uur. Aktiviteiten: voetbal, volleybal, touwtrekken, hoog- en verspringen, kogelstoten, hardlopen enz. Voor voetbal en vol leybal dames- en herenteams vóór 5 mei opgeven bij Luc Korstanje 01103 - 1323; opgave voor andere sporten "ter plekke". In dat kader worden ook bezoeken gebracht aan enige ruilverkavelings- gebieden. Ofschoon Ruimtelijke Or dening de rode draad is die door deze Rally heen loopt zijn er ook geheel andere aktiviteiten gepland, waarbij een dag in een gastgezin de deelne mers kans bied in de keuken van de Nederlandse samenleving te kijken. Wanneer de deelnemers op exkursie gaan zullen zij oud en nieuw Neder land kunnen bewonderen. Traditio neel is er ook een wedstrijddag. Het spreekt voor zich dat de oud-Hol landse spelletjes zoals zaklopen, koekhappen, etc. dan weer van stal gehaald worden. De avonden worden benut door de deelnemende teams, met presenta ties van sociaal-kulturele aktiviteiten die typisch zijn voor hun land, volksdansen, zang- en muziekvoor- drachten, spelletjes. Dit is heel in het kort een deel van het programma voor de Rally 1980 die gehouden wordt in Zeist van 6 t/m 12 juli. landsjongeren sociale en ekonomi- sche veranderingen"). Ook wordt in belangrijke mate bij gedragen aan de organisatie van de Europese IFYE uitwisselingen. Deelnemers gevraagd voor de Rally in Nederland In de jaren 1955-1960 hadden 72% van de leerlingen op de M.L.S. in Emmen een lagere landbouwschool als vooropleiding. In de jaren 1970 was dit 36% en in 1979 nog 23%. De groei tussen 1970 en 1979 van 117 naar 216 leerlingen is derhalve ve roorzaakt door leerlingen, die vooral van het mavo kwamen. Verder blijkt dat de driejarige opleiding de laatste vijf jaren gemiddeld ruim 2 x zo groot is als de tweejarige B-opleiding, Deze ontwikkelingen geven een goed beeld van een landelijke tendens in het middelbaar agrarisch onderwijs. Dit zei de direkteur Landbouwonderwijs van het ministerie van landbouw en visserij, dr.ir. P.K. Schenk, bij de opening van een nieuw schoolgebouw van de Rijks Middelbare Landbouw school te Emmen. - weer mogelijk om ook een Neder lands team af te vaardigen. Hiervoor zoeken we 2 meisjes en 2 jongens die lid zijn van een plattelandsjongere norganisatie en enige kennis van de Engelse taal hebben. Tevens zal er van deze deelnemers gevraagd wor den zo nu en dan het voortouw te nemen bij bepaalde aktiviteiten, omdat zij gezien worden als de ver tegenwoordigers van het gastland. Ben je hierin geïnteresseerd of wil je eerst het uitgebreide programma in zien, bel dan de PJGN op. Ons tel.nr. is 070 - 512541. Het kan nog tot 15 mei! Tenslotte valt uit de cijfers van de R.L.M.S. in Emmen nog het volgende af te leiden: Relatief is het aantal leerlingen af komstig van een agrarisch bedrijf sterk gedaald: van meer dan 90% in de jaren '60 tot 67% in 1979. Maar de stijging van het totaal aantal leerlin gen (van 73 in 1960 tot 216 in 1979) heeft een veel sterker effekt: dit be tekent dat het aantal leerlingen af komstig van het bedrijf in absolute zin globaal is verdubbeld. Met andere woorden: het besef dat de middelbare landbouwschool een uit stekende èn een noodzakelijke oplei ding is voor de agrarische onderne mer is sterk gegroeid en dat is een goede zaak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 19