Zonodig weer optrekken om goed Zonodig weer optrekke recht te verdedigen KNLC kommentaar W at de voorgestelde toetsings normen bij verwerving van land bouwgrond betreft, is en blijft het KNLC tegen de maatstaven die op de bedrijfssituatie slaan, (bedrijfs- grootte, afstand, verkaveling). Ze zijn een rem op de bedrijfsontwik keling en het ondernemerschap. De omstandigheden zijn onderling te verschillend en er is geen waarborg dat zulke normen niet eens een keer oneigenlijk kunnen worden gebruikt. Ernstig bezwaar bestaat ook tegen de voorkeursrechten die het wetsont werp de overheid geeft. In een ruil verkaveling heeft een voorkeursrecht zin, maar dan alleen voor zover no dig om een voldoende grondreserve te verkrijgen. Het Hoofdbestuur zou alleen maar eisen aan de persoon van Voortslepende discussie Grond- en pachtprijsbeleid Toetsing Zuivel D, De beste stuurlui" Hoofdbestuur KNLC over grond en prijzen H et Hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité heeft zich in zijn vergadering van 1 april jl. vooral beraden over de grondpolitiek. Bovendien sprak men over het aardgasprijsbeleid voor de glastuinbouw, ten aanzien waarvan een recent voorstel van de mi nister van Landbouw kritisch werd bekeken. Organisatorisch was er overigens ook nog één en ander te bespreken: de gang van zaken in het Landbouwschap en de middel-langetermijn-plannen van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw. Grote aktiviteit Onkruid smoren in de kiem. B elangrijk agendapunt was de beoordeling van het wetsontwerp Vervreemding Landbouwgronden, dit mede aan de hand van de kon- klusies van de bijzondere KNLC- bijeenkomst hierover op 10 maart jl., nader uitgewerkt door de kommissie Grondgebruik. De een drukte zich wat sterker uit dan de ander, maar het Hoofdbestuur had toch wel zeer grote twijfels over het nut en de zin van de voorgestelde wet. Twee jaar geleden, toen het nog alleen over de grondprijsstijging ging, was er al aarzeling. Toen is gesteld dat de overheid eerst zelf maar eens haar aanspraken moet beperken en voor meer grond-aanbod moet zorgen; daar is inmiddels totaal niets van te rechtgekomen. de grondverwerver (en -gebruiker) gesteld willen zien: hoofdberoep landbouw, opleiding en leeftijd. Verder zou men die eisen ook willen De werkzaamheden in de WEST HOEK zijn gelukkig weer verder ge vorderd. Toch is het een voorjaar met - etappes, 't Zou nu erg leuk zijn wan neer we de voorjaarswerkzaamheden toch praktisch zouden kunnen afron den. De natuur is flink in beweging gekomen. We kunnen het aan alles zien. De bomen beginnen flink te schuiven en ook het hele landschap laat zijn winteraanzien schieten en maakt zich op voor een ander beeld. De vroeg gezaaide gewassen komen meestal al voor den dag. Ook de wat latere komers als bieten en uien la ten zich zien. We mogen gerust aan nemen, dat wanneer we deze zonder teveel mankementen boven de grond kunnen krijgen, dit zeker in de op brengst straks merkbaar is. Ook de vroeggezaaide groenbemesters doen het goed en de slagingskansen hier van zijn goed. Overigens mogen we bij het klaar maken v/d grond constateren,dat we dit wat de onkruidontwikkeling be treft op een zeer gunstig moment kunnen doen. We smoren werkelijk het onkruid in de kiem. Bij wat vroeggezaaid is zijn ook de eerste mankementen reeds aanwezig. Vooral sommige bieten hebben het met de flink toegeslagen grond niet Aktie,aktie, veel akties. Zo zag N- Beveland er uit de dagen na Pasen. Deze akties behoren elk jaar tot de voorjaarswerkzaamheden om zo snel mogelijk alles in de grond te krijgen. Deze week zijn verschillende zaden aan de grond toevertrouwd. We zagen machines die bezig waren met het zaaien van bieten, klaver, graszaad, erwten' en (zilver)uien. De eerste voorjaarswerkzaamheden waren be gin maart al begonnen (gerst vlas en uien zijn de grond al uitgekomen. Die van de tweede ronde laatste week in maart) hebben het zeer moeilijk vanwege het vele water dat toen op de akkers bleef staan. Het is nog even afwachten voor we kunnen zeggen of er al dan niet overgezaaid zal moeten worden. De eerste pootmachines zijn ook begonnen voor de volgende aardappelslag. We zullen maar ho pen dat er niet te veel aardappelen worden uitgezet nu het pootgoed zo goedkoop is geworden, want dat zou kunnen betekenen dat goedkoop weer duurkoop is. Wat bemoeien de laatste jaren toch opvallend veel mensen zich met de landbouw met een grote L. (Het spreekwoord "De beste stuurlui staan aan wal" is hier zeer van toe passing). De journalisten en redacteuren be grijpen niet of willen niet begrijpen met wat voor hetze ze bezig zijn door bij alles tegen die landbouw aan te trappen of het beter te weten. Die zelfde landbouw die als enige nog zorgt voor een groot overschot op de betalingsbalans en die zorgt dat de consument voor een appel en een ei gevoed wordt. Deze dames en heren toepassen ten aanzien van broers en zusters. Aankopen door gemeenten moeten ook getoetst worden, tenzij de grond een niet-agrarische bestemming krijgt of de gemeente een speciale ontheffing vraagt en krijgt. Het Hoofdbestuur vond tenslotte dat de land- en tuinbouw leden van de Grondkamer moet voordragen en al te breed, 't Is altijd moeilijk om dan de goede methoden te vinden om 't spul boven de grond te krijgen. Wanneer we op dit moment de win tergewassen met vorig jaar vergelij ken, dan staat het er mooier voor. Ook de weiden zien er aanmerkelijk mooier uit en we zagen al plaatsen waar gras gemaaid werd om binnen bij te voeren. Met name de weideboer is geïnteresseerd in een vroeg voor jaar, want krachtvoer blijft altijd een kostelijke zaak. En een week eerder of later in de weide is een flinke fi nanciële meevaller. De spuitkar gaat zijn werk ook weer aanvangen. In de tarwe kunnen we spoedig beginnen. Vooral zij die niet met D.N.O.C. vorig najaar hebben gespoten, doen er goed aan nu een keus te maken. Ook de C.C.C. be spuitingen in de vroege stukken kunnen spoedig worden uitgevoerd. Werk is er en komt er genoeg in de landbouw. Wanneer het weer mee werkt scheelt dat allemaal veel. 1980 is met zijn weer toch weer anders dan anders. Toch hopen we maar eens op een plezierig jaar. Een mens zijn lust is een mens zijn leven. We vinden dat 1980 echt naar de kant van de boer mag uitslaan. van de kranten zijn niet bezig met onbevooroordeeld nieuws te bren gen, maar later zich gebruiken als propagandist van diegenen die den ken dat ze alles beter weten en daar door de landbouw om zeep helpen. Is het nodig dat minister Braks een paasontbijt met leden van de groep "Lekker Dier", nuttigt. Door het verorberebn van scharreleieren be hoorde Oost Duitsland enkele dagen later ineens bij de E.E.G. en daar door kan het fruit van achter het IJ zeren Gordijn niet worden tegenge houden. Zou dit dan misschien in de toekomst scharrelfruit gaan heten? Dhr. Woltjens, socialistisch lid van het Europese parlement zegt dat de EEG geen suiker moet exporteren om de ontwikkelingslanden in staat te stellen iets te verdienen. We dach ten dat dit alles met ontwikkelings hulp te maken had, maar niet over onze boerenruggen die zijn toch al krom genoeg gegroeid door allerlei stokpaardjes van dergelijke lieden. In de PZC van 21 maart j.l. (ja, de zelfde dag zijn we in Den Bosch ge weest om o.a. te luisteren naar Prof. Krielaars die zonodig telegrammen moest voorlezen die niets met land bouw te maken hadden en boeren liet wegdraaien die een afwijkende mening hadden) stond in de land- bouwrubriek "Terzake" een stukje van een zekere heer Kalden (volgens de algemene opinie is dat iemand zonder verstand van de landbouw of hij brengt iets over van zijn voorzitter van het Zeeuws coördinatieorgaan (Z.C.O.) over ruime vruchtwisseling vooral vlas was interessant). Iedere boer wist dit al jaren, maar de oplos- dat de voorzitter daarvan in elk geval landbouwkundige moet zijn. W at de pachtregeling betreft was het Hoofdbestuur in meerderheid van mening dat de voorgestelde pacht- beëindiging bij de 65-jarige leeftijd van de pachter te ver ging; men wilde zich beperken tot het vervallen van het recht op verlenging. Er was echter een stem die hiervan niets wilde we ten. van een zaai-pootbed. 't Kwam ook uit, dat de structuur niet overal gun stig was, men ging er ook niet overal even hard tegenaan. Vooral Schou wen bleef aan de voorzichtige kant. Hier heeft de grond meer tijd nodig om goed bewerkbaar te worden. Percelen waar de groenbemesters goed ondergeploegd waren, bleken vlugger bewerkbaar te zijn dan kaal geploegd land. Vele percelen waren al zodanig bezet met opslag en ander onkruid, dat met Grammoxone of Reglone gespoten moest worden, voordat met bewerking begonnen kon worden. Bij de teelt van korte vruchten kunnen er nog wel eens problemen ontstaan. De eerste dag van de derde week be gint met voortzetting van het zeer mooie weertype van de vorige week, zodat er weer volop gewerkt kan worden op de akkers. Bij de suiker bietenteelt wordt over het geheel minder Tamik (of andere granulaten) toegepast en verder wordt op grote- reafstand in de rij gezaaid. De op komst van de suikerbieten op de en kele vroeggezaaide percelen lijkt goed. De opkomst van de vroeg ge zaaide zomergranen is goed. De stand van de wintertarwe is in het algemeen ook goed. Verschillende percelen ontwikkelen zich zodanig, dat stadium 5-6 (één knoop voel baar) bereikt is, hetgeen betekent, in dien nodig, het meest juiste stadium van toepassing van CCC. Menging van CCC met systhemische fungici- den (dit laatste tegen voetziekteaan- tasting) is mogelijk, maar voor een optimaal resultaat van elk van de beide middelen is dit bepaald niet aan te bevelen. Integendeel, waar men aanstuurt op gemengd verspui ten loopt men gemakkelijk het risiko, dat men CCC te laat en het systhe mische fungicide te vroeg spuit. Blijft het gewas controleren op een aan wezigheid van oogvlekken (bruine ovaalvormige vlekken op de onderste 10-15 cm van de stengel). Een aan tasting van meer dan 15% van de stengels geeft aanleiding om bespui ting toe te passen. Bij consump tieaardappelen is kontrole op aan wezigheid van fusarium wenselijk. Bij aanwezigheid van Rhizoctonia is een ontsmetting aan te raden, (poe deren of vloeistof Solacol bij het po ten) Zorg voor een vlotte en regelmatige opkomst met geleidelijke rug op bouw. Het is nu te hopen, dat de nog te verrichten werkzaamheden zonder stagnatie uitgevoerd kunnen worden. sing hoe dit produkt met weinig ma nuren en een goed saldo te telen is was er niet bij ingesloten, dus waar deloos voor mensen die de landboüw nog blijven uitoefenen. Misschien kunnen wij binnenkort ook nog eens een stukje in de krant tegenkomen van de voorzitter van het Z.C.O. met welk gevaarlijk werk hij zelf wel be zig is op milieugebied (Hij eet wel uit de landbouwruif.). Nu de vrouwen van ZLMers per soonlijk lid kunnen worden, ver wachten we van hen ook: actie,actie, harde actie. z\an het Brusselse front is er deze maand als het ware een windstilte ontstaan na de verwarde uitspraak van het Europese Parlement en de boerenacties daaronmheen. Dat heeft een aantal oorzaken. Het be langrijkste is ongetwijfeld dat de Eu ropese top van regeringsleiders eerst op 27 en 28 april zal plaats vinden en dat daarvoor de landbouwministers zeker niet ot besluitvorming kunnen komen. Ook het feit dat de voorzitter van de Landbouwministerraad, de Italiaan Marcora, enige weken de missionair was als gevolg van een Italiaanse kabinetscrisis, heeft zeker invloed gehad. Het is dan ook zeer de vraag of men er gedurende de twee marathon-vergaderingen op respec tievelijk 12 en 13 en 19 en 20 mei wel zal uitkomen. Pessimisten rekenen er nu al op dat het wel eens half juni zou kunnen worden. Dus net voordat de halfjaarlijkse wisseling van het voor zitterschap van de Raad plaats vindt. Dit alles betekent dat we voor vele produkten onverantwoord lang met een onzekere besluitvorming rondom het te voeren markt- en prijsbeleid zitten. Het houdt ook in dat het zui- veljaar doorlopend moet worden ver lengd en het de veehouder dus extra geld kost. Als we er tenminste van uit mogen gaan dat de besluiten voor de melk een netto-verbetering van de positie van de melkproducent inhou den. Nu was dat in Gundelach's voorstellen zeker niet het geval. Wij gaan er van uit dat, ook na wat de commissaris zo hier en daar zelf in de wandelgangen heeft laten blijken, een behoorlijke bijstelling van deze voor stellen zonder meer zal plaats vinden. Dat geldt in de eerste plaats voor de prijsver», ighïgen op zich, waarbij de 2,4% van Gundelach wel definitief van het toneel is verdwenen. e bijstelling in de voorstellen ivoor de zuivel is minder duidelijk. Vooral ook omdat hier tussen de lid staten grote onderlinge verschillen worden waargenomen in standpunten en visie. Dat geldt ook binnen het COPA. De voorgestelde superheffing wordt door iedereen wel afgewezen. Voorts bestaat er een vrij algemene 6 instemming met een globaal vetten- beleid' waarbij zowel aan de import van boter uit derde landen (Nieuw- Zeeland) als aan een beperkte heffing op plantaardige vetten en oliën wordt gedacht. Ook de handhaving en ver sterking van de premiestelsels liggen goed in de markt. Als COPA dringen we nu unaniem aan op verlenging van de omschake- lings- en niet-leveringspremie met drie jaar en een verhoging van deze premie met 50%. De aanpassing van de algemene melkheffing van 0,5 tot 1,5% zal eveneens weinig weerstand ontmoeten, mits het geld maar doel gericht bijdraagt aan een oplossing van de zuivelrproblemen. De discus sie spitst zich eigenlijk toe op de vraag of, en zo ja, welke verder maa tregelen genomen moeten worden om de zuivelmarkt meer in evenwicht te brengen. Daarbij wint, ook in COPA-kring, de gedachte veld dat misschien het beste de nog aanwezige financiële stimulansen, zoals de ren te-subsidie, om de melkproduktie uit te breiden kunnen worden stopgezet. Er is een stroming die van mening is dat met dit pakket maatregelen dan een voldoende bijdrage tot herstel van marktevenwicht wordt gegeven. Ook ik ben de mening toegedaan dat verdere maatregelen bijvoorbeeld in de sfeer van extra heffingen, niet no dig en bovenal ongewenst zijn. Im mers óf men dupeert een aantal be- drijfsgenoten ernstig óf men moet een uiterst kostbaar en ingewikkeld con trole-apparaat opbouwen, waarbij de uitvoering van land tot land nog be hoorlijke verschillen kan vertonen. In alle gevallen betekent het overhe veling van boerengeld in de EG-kas. Daar komt bij dat steeds onduide lijker wordt hoe nu de werkelijke si tuatie rondom de ontwikkeling van vraag en aanbod op de zuivelmarkt is. Het heeft er immers alle schijn van dat de vraag door allerlei oorzakeg duidelijk in de lift zit, terwijl zeer re cente gegevens laten zien dat de pro- duktie in de EG op dit moment slechts 1% boven het niveau van vorig jaar ligt. Vooral dan als gevolg van een toegenomen produktie met on geveer 3% in West-Duitsland en Frankrijk. In alle andere EG-Ianden is het produktieniveau namelijk ge daald. Luteijn. Door ongunstige weersomstandig heden was er op Schouwen-Duive- land vóór de Pasen nog niet veel ge- zaaid-gepoot. Hierover is reeds in vorige editie gemeld. De oppervlak te, die reeds gezaaid of gepoot was, was niet van betekenis. Bovendien betrof het dan hoofdzakelijk de lich tere gemakkelijk bewerkbare gron den. Na de Pasen kregen we lang zaam aan te maken met weersverbe- tering en wel zodanig, dat het afge lopen weekend een zomers klimaat weergaf. Het was dan ook duidelijk waarneembaar op de akkers. Een grote aktiviteit voor het klaarmaken

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6