Landbouwschap acht verhoging successierecht onaanvaardbaar LANDBOUWTELLING MEI 1980 Rentabiliteit akkerbouw zwaar onderdruk Moeilijkheden afzet varkensvlees naar Italië nog niet opgelost Landbouwschap wil harmonisatie van bestrijdingsmiddelenbeleid afronden Gewestelijke Raad Noord-Brabant bepleit differentiatie in pachtprijzen In Zeeland Het Landbouwschap acht de voorgestelde verhoging van de tarieven van de successiebelasting onaanvaardbaar. Het schap wijst met name de verhoging van het maximum van 17 tot 27% van tariefgroep I (geldend voor de echtgenoot, ouders en kinderen en tevens kleinkinde ren) resoluut van de hand. Dit blijkt uit een brief, die het Landbouw schap heeft geschreven aan de Vaste Kamercommissie voor Financiën van de Tweede Kamer. De regering stelt namelijk in het wetsontwerp tot wijziging 'van de Successiewet een aanzienlijke ver hoging voor van de tarieven van de successiebelasting, zij het met een vergroting van de afzonderlijke ta riefschijven. De vrijstelling voor kin deren ouder dan 23 jaar wordt ver hoogd van 6.000,— naar 10.000,—In tegenstelling tot de huidige regeling wordt bij vererving boven 10.000,— het volle pond belast. Het Landbouwschap vindt dit in het bijzonder voor de kleine ver- mogensbezitters onredelijk. Het dringt bij grotere verervingen aan op vrijstelling van de eerste 10.000,— Het Landbouwschap wijst er voorts op, dat de toepassing van de Succes siewet zwaar drukt op de land- en tuinbouw. Immers, de grondprijzen zijn de laatste jaren sterk gestegen en de boeren en tuinders moeten hier door hoge bedragen aan successie rechten opbrengen. De voorgestelde tariefsverhogingen zullen de last nog zwaarder maken. Wanneer het gaat om landbouwgrond stelt het Land bouwschap daarom een specifieke waarderingsnorm voor: een waarde ring op basis van de kapitalisatie van de netto-pachtwaarde met de faktor 33 */3. Een en ander is eveneens be pleit in een brief aan de Vaste Ka mercommissie naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging van de vermogensbelasting. Mocht de wetgever deze gedachte niet overnemen dan dient, aldus het Landbouwschap, de resolutie van 1965 over de waardering van land bouwgrond op basis van de zoge naamde agrarische waarde in ieder geval van toepassing te blijven. Deze resolutie geldt bij vererving van een hoeve van ouders op kinderen, in dien een zoon het bedrijf voortzet. In het wetsontwerp tot wijziging van de Successiewet wordt verder voor gesteld de vrijstelling van het schen kingsrecht tussen ouders en kinderen te verhogen van 2.000,— naar 5.000,—Het Landbouwschap heeft reeds eerder voor een aanzien lijke verhoging gepleit. Tegenover de voorgestelde verhoging van de schenkingsvrijstelling staat evenwel dat de vrijstelling aan gehuwde kin deren tot maximaal 1/10 van het in komen, doch tot ten hoogste 5.000,— wordt geschrapt. In het jaar van het in het huwelijk treden van een kind wordt de vrijstelling verhoogd van 10.000.— tot 25.000,—Het Landbouwschap dringt in geval van bedrijfsopvol ging ook aan op toepassing van een schenkingsvrijstelling tot 25.000,—hetgeen bovenop de huwelijksvrijstelling verleend dient te worden. In de vergadering van de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant van 25 maart jl. is o.m. gesproken over pachtprijzen, dit naar aanleiding van een brief van het Bestuur van de Boerenbond Din- teloord. Daarin worden de forse ver hoging van de pachtprijzen en de ge lijkstelling van de gronden in het zuidwestelijk kleigebied met de gron den in de IJsselmeerpolders afgewe zen. In de Commissie Grondgebruik zal nader beraad plaatsvinden. Het wordt van groot belang geacht dat er voor de Grondkamer Noord-Brabant voldoende mogelijkheden blijven voor differentiatie in de pachtprijzen. Het overleg van een delegatie uit de Commissie Grondgebruik van de Gewestelijke Raad met vertegen woordigers van een tiental Brabantse instanties en instellingen heeft ertoe geleid dat een vergoedingsregeling voor ondergrondse leidingen voor 1980 is bereikt, dat behoudens één kanttekening, de volledige instem ming kan hebben. Verwacht mag worden dat de betreffende Brabantse leidingleggers (Obragas, Intergas, Maaslandgas, Gemeentebedrijven Eindhoven, P.N.E.M., Waterschap pen de Aa, de Dommel, de Maaskant en de Waterleidingbedrijven Noord- West-Brabant en Oost-Brabant) hiermee eveneens zullen instemmen. In 1972 heeft een aantal agrariërs schadeclaims ingediend in verband met de waterontwikkeling te Veghel door Mars B.V. Na veel overleg heeft Mars een aanbod gedaan dat ver be neden de maat ligt en dat niet uit voerbaar is. De betrokken agrariërs overwegen om via de rechter de ver goeding van de schade te vorderen. Besloten is nog een laatste poging te ondernemen om via bemiddeling Teleurstellende prijzen vette kalveren De moeilijkheden met betrekking tot de afzet van varkensvlees naar Italië zijn nog niet opgelost, aldus ir. G.AJ.M. Meyer voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees in de openbare bestuursvergade ring van dit schap op 9 april in Rijswijk. De meningen of die oplossing verder of zeer nabij is lopen uiteen. Zorgen geeft de manier waarop aan de Italiaanse grens gesold wordt met voor menselijke consumptie geschikt vlees, niet alleen door de grens-veterinairen, maar ook door de douane, die er soms met moeite toe te brengen is retourzendingen weer uit te klaren. Het effekt van de Italiaanse maatre- spreken dat men nog in het stadium gelen is geweest dat de varkensprij- van wederzijdse verkenningen is. zen aan de mesters 5 tot 10 cent om- Biggenexport omvangrijk laag gingen. De biggenexport is bepaald nog niet Bij de bespreking van de marktsi tuatie is erop gewezen dat deze ver laging volstrekt geen afspiegeling is van de door exporteurs ontvangen lagere exportopbrengsten. Het verlies aan afzet van geslachte varkens en varkensvlees naar Italië is niet geheel gekompenseerd door een grotere uitvoer van levende varkens, zij het dat wel grotere aantallen le vende varkens naar Italië werden verzonden. Britse markt vers varkensvlees Per 1 april is de Britse markt open voor Nederlands varkensvlees. Veel perspektief biedt deze markt mo menteel niet, ook al vanwege het ge ringe prijsverschil. Er gaan slechts beperkte hoeveelheden varkensvlees naar Groot Britannië en men kan van de Burgemeester van Veghel langs minnelijke weg tot een schade regeling te komen. Wildschade Naar aanleiding van een brief van de Z.L.M. zal kontakt gelegd worden tussen het landbouwbedrijfsleven, de Brabantse afdeling van de Ja gersvereniging, de Wildschadecom- missie en de dienst Faunabeheer om de wildschadeproblematiek door te spreken. Deze bespreking zal er vooral voor dienen om duidelijkheid te verschaffen over de verantwoor delijkheden en de afdoening van wildschadeclaims alsmede om te zoeken naar maatregelen voor wild- schadepreventie en voorlichting hierover. Binnenkort zal de ontwerp-nota Ruimtelijke Hoofdstruktuur door Gedeputeerde Staten in de open baarheid worden gebracht. De Commissie Ruimtelijke Ordening en Landinrichting uit de Provinciale Staten zal op 22, 29 en 30 mei hoor zittingen houden. De Gewestelijk Direkteur van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen voor de provincie Zeeland deelt mede, dat in het tijdvak van 21 april t/m 13 juni 1980 weer de gebruikelijke Landbouwtelling, ingevolge artikel 24 van de Landbouwwet, zal worden gehouden. De telling strekt zich uit over de bedrijven van personen, die in de landbouw geheel of gedeeltelijk hun bestaan vinden. Het doel van de telling is, een volledig en zo nauwkeurig mogelijk inzicht te verkrijgen in de struktuur van de Nederlandse landbouw. Gevraagd wordt een opgave van de geteelde gewassen en de vees tapel, de bedrijfsopvolging van zelfstandige bedrijfshoofden van 50 jaar en ouder en arbeidskrachten, gezins - niet gezinsarbeidskrach ten, regelmatig - niet regelmatig werkzaam. Van de fruittelers wordt bovendien een opgave gevraagd van de oppervlakten appels en peren per ras, jaar van aanplant en de plantdichtheid. Aan iedere geregistreerde zal een oproep worden gezonden om op een zitdag te verschijnen. Indien geen oproep wordt ontvangen, maar wel een opgave moet worden verstrekt, waarbij wij vooral denken aan na de meitelling 1979 gestichte agrarische bedrijven, is men verplicht zich als telplichtige vóór 13 juni 1980 te melden bij de Distriktsbureauhouder van zijn distrikt, te weten: Voor Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland: Schuurbe- que Boeijestraat 2, 4301 KK Zierikzee, tel. 01110-2751 Voor Zuid-Beveland: Westsingel 58, 4461 DM Goes, tel. 01100-16440. Voor Noord-Beveland en Walcheren: Rouaansekaai 17, 4331 HA Middelburg, tel. 01180-29147. Voor O. en W.Z. Vlaanderen: Beethovenhof 76, 4536 AB Terneu- zen, tel. 01150-95409. Alle opgeroepenen worden verzocht, zo mogelijk op de aangegeven datum en uur op de zitdag te verschijnen en evenals vorige jaren hun volle medewerking aan deze telling te geven. Daar de inventarisatie-gegevens voor diverse regelingen bindend zijn, wordt verzocht de bedrijfsgegevens zo nauwkeurig mogelijk te verstrekken, aangezien bij onjuiste opgave dit belangrijke Finan ciële schade kan opleveren. De Gew. Direkteur St.U.L.M. Zeeland, ir. M. Sanders zonder betekenis. Niettemin zijn de prijzen met rond 105 per stuk, la ger dan voor vier weken het geval was. Rundvee - wolvee De slachtveemarkt is vrij stabiel. De aanvoer van lammeren is, geheel normaal voor de tijd van het jaar, gering. Er is enige aanvoer van zuig- lammeren die schaars en duur zijn. De prijsontwikkeling van gemeste kalveren stelt teleur, al trekken de prijzen in deze tijd van het jaar doorgaans aan. Er is hevige konkur- rentie van Frankrijk, mede door de devaluatie van de groene Franse franc. Ook de export naar Oostenrijk stagneert, door maatregelen van het marktordenende orgaan in dat land. Tijdens de vergadering van de Pro vinciale Raad voor de Bedrijfsont wikkeling in de Landbouw in Zeeland op 28 maart jl. werden door de heer ing. R. Krijger aan de hand van ta bellen en grafieken de bedrijfsresul taten van de akkerbouwbedrijven uit de laatste 5 jaar besproken. Daarbij werd wel wat voorbehoud gemaakt: zo zijn de groepen per grootte-klasse niet even sterk en zijn de resultaten berekend op pachtbasis. Opvallend is het geringe verschil in bouwplan tussen het kleine en de grotere bedrijven, terwijl de beste kg- opbrengsten behaald werden op de grootste bedrijven. De rentabiliteit van de akkerbouw blijkt zwaar onder druk te staan. In 1979 heeft hierdoor weer een beduidende afvloeiing van arbeidskrachten plaatsgevonden. Bedrijfsvergroting is voor vele kleine bedrijven gewenst. Op de individue le bedrijven werden grote verschillen in rentabiliteit gekonstateerd. Een goede bodemvruchtbaarheid en ho ge bruto opbrengsten blijken een belangrijke basis voor een goed in komen te vormen. Door de grote verschillen wordt de betekenis van gemiddelde cijfers geringer en moet overwogen worden of een andere opstelling van de cijfers wenselijk is. In de diskussie werd gepleit om be- drijfsekonomische boekhoudingen te stimuleren om de inzichten in de bedrijfsresultaten te vergroten. Mededelingen Als Hoofd Voorlichtingszaken bij het Konsulentschap voor de Tuin bouw is aangesteld de heer ing. J. Tuinhof, als opvolger van de heer M.J. Noordhoek die per 1 mei met pensioen gaat. Aan de vervulling van de vakature bedrijfsvoorlichter groente open grond wordt gewerkt. Ook in ver band met het niet volledig beschik baar zijn van de bedrijfstakdeskun- dige en de belangrijke rol die de vol- legrondsgroenteteelt speelt bij de bedrijfsaanpassing verzoekt de Raad om extra mankracht in deze sektor. Ook wordt weer aangedrongen op een spoedige vervulling van de va kature ir. J.A. Beukeboom, waarbij de suggestie werd gedaan, hiervoor ook eens aan pas afgestudeerde die renartsen te denken Door de betreffende commissie van de Raad is één borgstellingsfond- saanvrage goedgekeurd 65.000,— en een rentesubsidie aanvraag in de sektor glastuinbouw tot een subsidiabel bedrag van 75.000,- Voorts werden 11 samenwerkings verbanden goedgekeurd met een to taal subsidiebedrag van 168.168,— terwijl twee grond- bankaanvragen positief werden geadviseerd. Voor de herinplant fruitteelt zijn momenteel 7 aanvra gen binnengekomen. Wegens a.s. vertrek naar Limburg nam de Raad afscheid van de heer drs. J.W. Jansen, H.I.D. Arbeids voorziening in Zeejand. De voorzit ter, de heer A.J.G. Doeleman, wen ste de heer Jansen met deze benoe ming geluk, maar vond het jammer voor Zeeland dat hij vertrekt. Het is de hoogste tijd, dat Nederland akkoord gaat met de ontwerp richtlijn voor het toelaten van bestrijdingsmiddelen in de EG. De voorgestelde richtlijn biedt voldoende waarborgen voor een verant woord beleid. Er zijn geen argumenten aan te voeren, die aanleiding kunnen geven tot een verder uitstel van EG-beleid op dit terrein. Dat is het standpunt van het Landbouwschap, dat hierover een brief heeft geschreven aan minister Braks van Landbouw en Visserij. De besprekingen in Brussel over de ontwerp-richtlijn zijn nagenoeg af gerond. Nederland heeft als enige lidstaat nog bedenkingen tegen aan vaarding van deze richtlijn. Het Landbouwschap wijst erop, dat al zeer vele jaren in EG-verband over leg wordt gevoerd over de harmoni satie van het toelatingsbeleid voor bestrijdingsmiddelen. Een harmoni satie, die al jarenlang door het Landbouwschap wordt bepleit. Volgens het Landbouwschap is het uitblijven van een geharmoniseerd beleid een bron van konkurrentie- verstoring tussen de lidstaten. Ener zijds kan dit de oorzaak zijn van prijsverschillen per land, anderzijds is hierdoor een bestrijdingsmiddel in het ene land wel en in het andere nog niet beschikbaar. Uitdrukkelijk stelt het Landbouw schap, dat het geen pleidooi wenst te voeren voor een - uit een oogpunt van volksgezondheid of milieuhy giëne - onverantwoorde hantering van het toelatingsbeleid voor gewas beschermingsmiddelen. Aanvaar ding van deze richtlijn betekent im mers niet dat een middel, dat toege laten wordt door één lidstaat auto matisch moet worden toegelaten door de overige lidstaten. Op grond van artikel 14 behoudt elke lidstaat het recht het verkeer Van elk middel voor zijn eigen grondgebied geheel of gedeeltelijk te verbieden of Joe- passing ervan te beperken. Specifie ke omstandigheden in het betrokken land kunnen hiertoe aanleiding ge ven, aldus het Landbouwschap. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4