VftWIt w VK9IIW Een Vrouwenemancipatiebureau in Zeeland? o O isfc verschenen I O, I DAG DOCHTER Exkursie naar vruchtwisselingsonderzoek op "De Schreef" (O.FI.) proefstation Boerderijbranden Vervoersverbod bijen in Limburg uitgebreid Personeelsgegevens tijdens bezetting LH onaangeroerd Songfestival krijgt agrarisch/toeristis che omlijsting Heropening geologie-afdeling Museum Schokland Goes organiseert markt voor volwassenen die willen leren Stageadres gezocht op melkvee houderijbedrijf I onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-vafi Maldegem, Anna Mariaweg 1,4494 PB Geersdijk. die zich niet lenen om in kort bestek behandeld te worden. it is het onderwerp, waaraan op zes themadagen in Zeeland aan dacht besteed zal worden. Zierikzee moest hiermee de spits afbijten, waarvoor een veertigtal deelneemsters naar "het Huis van Nassau" waren gekomen. De voorbereiding voor deze themadag is goed geweest: iedere vrou wenvereniging had een brochure over het onderwerp toegezonden ge kregen en kon zich al enigszins in deze moeilijke materie verdiepen. Het is onmogelijk een verslag van deze dag te geven, dat zou pagina's in beslag nemen. Het was een boeiende dag en ik wil proberen iets over te brengen van hetgeen aan de orde is geweest. Cj ind vorig jaar verscheen de nota "Provinciale vrouwenemancipatie- bureau's". In deze nota geeft de staatssekretaris van C.R.M., mevr. J.G. Kraayeveld-Wouters, haar voorlopige standpunt over de opzet van deze bureau's. Zij vroeg de pro vinciale besturen om een reaktie op haar nota. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben daarop de Provin ciale Emancipatiekommissie Zee land (PECZ) gevraagd hierover te adviseren. Deze kommissie wil pas een standpunt innemen, nadat de bevolking op ruime schaal informa tie en inspraak heeft gehad. In het kader van deze inspraak worden de ze zes dagen georganiseerd. De in- spraakreaktie's worden na die dagen - gebundeld door de PECZ. p deze themadag in Zierikzee, waar Sarie van Heemskerk, lid van de PECZ en Joke Boonman namens C.R.M. het woord voerden, waren vrouwen van uiteenlopende vereni gingen aanwezig' d.w.z. de traditio nele vrouwenverenigingen en de vrouwen werkgroepen nieuwe stijl en individueel geïnteresseerden. De deelneemsters werden in drie groe pen verdeeld met een rapportrice en op deze langzamerhand bekende manier kwam de diskussie tot stand. De nota gaat uitvoerig in op het doel en de taken van het eventueel op te richten bureau. Het is enerzijds een ondersteunings-, stimulerings- en begeleidingsinstituut voor (vrou- wenjemancipatieprojekten, ander zijds is het een bureau dat tracht in de diverse maatschappelijke sekto ren veranderingen te brengen, die het mogelijk maken dat meer een "vrouw-vriendelijk" beleid wordt gevoerd. Er wordt uitgebreid ingegaan op be geleiding, bestuursvorm en platform. Dit zijn allemaal belangrijke zaken n de groepen moesten een 18-tal vragen beantwoord worden. Hier volgen enkele uitspral«;n, die bij de evaluatie extra aandacht kregen: - het doel van het bureau (bevor dering emancipatie) wel goed, maar niet via een bureau - emancipatiebevordering moet van onderaf komen - mentaliteitsverandering lukt niet door een bureau - in plaats van een emancipatiebu reau een ombudsvrouw, die re gionaal beschikbaar is - als het bureau gerealiseerd wordt, dan regionaal platform als scha kel tussen aanvrager en bureau Bij de evaluatie bleek dat een groep de vragen niet beantwoord had, daar zij de oprichting als onnodig be schouwden. Deze groep kwam met een alternatief plan. Dat zou dan een eilandelijke werkgroep moeten zijn, afgestemd op de behoeften op Schouwen-Duiveland. De samen stelling van de werkgroep zou niet uit beroepskrachten hoeven te bestaan, wel moet er onkostenvergoeding ge geven worden. Een bedrijfsruimte is noodzakelijk met een informatie- en dokumentatiecentrum en gelegen heid om een informatieblad uit te geven. Voor een dergelijk projekt zou geld beschikbaar moeten zijn. Eén van de laatste vragen was: "Vindt U de instelling (oprichting) van een vrouwenemancipatiebureau in Zeeland, zoals de staatssekretaris dit ziet, gewenst?" De vraag werd in alle drie groepen negatief beant woord. De voorkeur zou uitgaan naar een ombudsvrouw, die regio naal haar werk kan doen, maar geen emancipatiebureau. Opmerkingen die aan het eind van de bijeenkomst gemaakt werden: I - het feit, dat de door het rijk voor deze bureau's gereserveerde gel den niet gebruikt kunnen worden voor andere doeleinden, wordt als een dwangpositie ervaren. Het afwijzen van het bureau zal, zo is de verwachting althans, geen verhoging van subsidie van het rijk aan de gemeenten en provin- cie's voor het plaatselijke en pro vinciale emancipatiewerk inhou den. - geld beschikbaar stellen aan de basis. Weetje, meisje, die moeder van je is echt wel een beetje geëmancipeerd. Maar weetje, meisje die moeder van je doet het misschien toch weer verkeerd. Want weetje, meisje die moeder van je zou alles willen zijn: een lieve moeder - een strijdbare vrouw een keukenprinses, - een eigen karriëre een volmaakte huisvrouw - in onafhankelijkheid haar man's minnares - toch zelfstandig en vrij -. Zo zie je, meisje die moeder van jou weet ook niet precies hoe het moet. Maar weetje, mijn meisje, die moeder van jou bedoelt het als moeder zo goed! Nella Lazar - Schilthuis december 1978 Overgenomen uit "Zeg 't verder". k realiseer me, dat het een greep is uit een veelheid van gegevens, vragen en konklusie's, maar ik hoop, dat u een indruk gekregen heeft, waar het om ging. De bedoeling is dat de deel neemsters aan deze dag een samen vatting van de verslagen van de the madagen en van de binnengekomen reaktie's zullen krijgen en het uit eindelijke standpunt van de PECZ over de nota. We zullen u in deze rubriek waarschijnlijk op de hoogte kunnen houden. R. Mouthaan - Mantel. Het PAGV zal in 1980 o.m. speciale aandacht besteden aan het uitdragen van resultaten van het vruchtwisse lingsonderzoek. In dit kader wordt aan verenigingen voor bedrijfsvoorlichting, studiek- lubs, afdelingen van de standorgani saties en landbouwscholen de gele genheid geboden om in exkursie-ver- band kennis te nemen van het vruchtwisselingsonderzoek op "De Schreef". Het betreft hier een praktijkproef van ca. 22 ha met als thema een variërend aandeel suikerbieten en (konsump- tie-) aardappelen in het bouwplan: van 1/6 deel aardappelen of suiker bieten tot Vs deel aardappelen èn sui kerbieten, mét en zonder grondonts- metting. Als exkursie-data zijn geko zen dinsdag 24 juni en donderdag 3 juli a.s. In verband met de nodige reserverin gen is een spoedige opgave gewenst, maar in elk geval twee weken van te voren. Opgave aan de direkteur van De hoofdinspekteur voor het brand- wezen van het ministerie van Binne- landse Zaken deelt mede dat in de maanden november en december negen boerderijbranden zijn voorge komen, waarbij de boerderij ver woest dan wel zwaar beschadigd werd. De branden kwamen voor in de volgende provincies: twee in Groningen-, drie in Friesland, twee in Overijsseléén in Zeeland en één in Drente. De direkte schade door deze branden aangericht wordt geraamd op/ 1.930.000,-. Eén brand werd veroorzaakt door hooibroei, één door een gas-straal- brander, in één geval door vermoe delijk sluiting en in 6 gevallen bleef de oorzaak onbekend. Bij het totale aantal boerderijbran den kwamen vijfentachtig varkens en twee stuks rundvee om. het PAGV, Edelhertweg 1, Lelystad (03200 - 22714). Minister ir. Braks (landbouw en vis serij) heeft besloten per 3 april 1980 het vervoersverbod van bijen in Limburg uit te breiden, aangezien daar onlangs nieuwe gevallen zijn gekonstateerd van de voor bijen besmettelijke mijtziekte. Vanaf vorengenoemde datum zal het verbod ook gelden voor het vervoer van bijen van en naar Geulle, Beek, Geleen, Stein en Elsloo. Zoals bekend bestaat een dergelijk verbod reeds voor Hunsel en het ge bied bij Eijsden. De vertrouwelijke personeelsgege vens in de kantoren van het Bureau van de Landbouwhogeschool te Wageningen zijn tijdens de bezetting onaangeroerd gebleven. Dit o.m. antwoordt minister ir. Braks op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Zoutendijk. De bewindsman voegt eraan toe dat - gezien de met de bezetting beoogde doelmerken - ook niet te verwachten was dat de aktievoerende studenten de betreffende afgesloten ruimten zouden forceren. Een 400 miljoen kijkers zullen op 19 april a.s. de televisieuit zending van het 25ste Eurovi sie Songfestival in het Neder lands Congresgebouw te Den Haag kunnen volgen. Het ministerie van landbouw en visserij ziet hierin een uit stekende gelegenheid om in binnen- en buitenland de Ne derlandse agrarische produk- ten weer eens onder de aan dacht te brengen. De deelnemers aan het Song festival zullen direkt voor hun optreden aan de kijkers wor den voorgesteld tegen een agrarisch/toeristische achter grond, die typerend voor ons land is. Een en ander is het resultaat van de bemiddeling van het departement tussen de NX).S. en het agrarisch be drijfsleven. Tevens zullen de deelnemers aan het slotfeest in het Con gresgebouw worden verrast met een keur van produkten die agrarisch Nederland ter beschikking stelt. Na een sluiting van enige maanden is de geologie-afdeling van het Museum Schokland, op het voormalige eiland Schokland in de Noordoostpolder, weer voor het publiek toegankelijk. De expositie onderging een vernieu wing en een aanvulling met de laatste resultaten van het voortgaande zwerfstenenonderzoek. De oorspronkelijk uit Scandinavië afkomstige zwerfstenen vormen cle kern van de expositie. Zij werden verzameld in het IJsselmeergebied. Schuivend landijs in de laatste ijstij den voerden dit materiaal mee naar het zuiden. Voor het vaststellen van de her- komstgebieden van de in het IJssel meergebied gevonden zwerfstenen maken de otfderzoekers gebruik van uit heel Scandinavië verzamelde steenmonsters. De vernieuwde expositie over deze gesteenten, maar ook fossielen en zelfs koralen, is vanaf vrijdag 4 april te bezichtigen. Museum Schokland is op werkdagen geopend van 9.00 - 17.00 uur en tij dens de weekeinden van 10.00 -18.00 Bureau Vormingswerk van de Cultu rele Raad van Goes organiseert op 10 mei a.s. een leermarkt. De leermarkt is een informatieve tentoonstelling van vele mogelijkhe den voor volwassenen die iets willen gaan leren. De leermarkt richt zich op alle volwassenen in de Bevelanden met een aanbod van leermogelijkhe den in het seizoen '80-'81. Zowel beroepsgerichte als ook hob- bygerichte aktiviteiten zullen aan wezig zijn. Het aanbod varieert van dansles tot bijvoorbeeld de opleiding tot com puter-programmeur, steno, potten bakken, boekhouden, talen enz. Vrijwel alle instellingen die in de uur. De toegangsprijs bedraagt 0,50; kinderen tot 14 jaar een kwartje. Ad Wooda, Prinses Beatrixlaan 37, 1934 GG Egmond a/d Hoef, tel. 02206-3143, oud 24 jaar zoekt een praktijkadres op een melkveebedrijf met minmaal 45 stuks melkvee. Dit is een eis die de school stelt. Hij zou willen beginnen op 21 juni 1980 voor de duur van zes weken. Hij heeft zijn propaedeuse aan de B.H.L.S. te Leeuwarden voltooid en stapt over naar de R.H.L.S. te Dor drecht. Willen diegenen die aan dit verzoek kunnen voldoen kontakt opnemen met hem of de afd. voorlichting van de Z.L.M. Bevelanden werkzaam zijn nemen deel aan de leermarkt. In een vijftigtal stands kunnen be zoekers met leerkrachten en deelne mers praten. Tevens zal in een centrale stand nog informatie te verkrijgen zijn over kursussen, opleidingen enz. door or ganisaties die niet met een stand aanwezig zijn. Elke bezoek(st)er zal een brochure krijgen waarin overzichtelijk alle deelnemende organisaties hun aan bod bij elkaar hebben gebracht. De leermarkt wordt gehouden in de L.T.S. in Goes op zaterdag 10 mei a.s. van 10.00 uut tot 16.00 uur. RIVRO Wageninqen: rassenbericht middenvroege en late selekties voor de witloftrek met dekgrond en ras senbericht witte rammenas. U kunt in het bezit komen van deze berich ten door de rassenlijst voor groente gewassen te bestellen bij b.v. Druk kerij en Uitgeverij Leiter-Nypels, Postbus 831, 6200 AV Maastricht 12,00 per stuk). U wordt dan het gehele jaar door op de hoogte ge houden van de nieuwe ontwikkelin gen in de rassen. Plantenziektenkundige Dienst: Che mische bestrijding van onkruiden in grasland. Bestrijding van ziekten en plagen in granen. Insektenbestrijding in aardappelen. U kunt een abonnement aanvragen op de berichten van de Plantenziek tenkundige Dienst bij P.D., Geert- jesweg 15, 6706 EA Wageningen (tel. 08370-19001). Kosten 15,00 per jaar. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 21