Van de andere kant Zegge en Schrijve k cf N u alle aandacht vanzelfsprekend geconcentreerd is op het landwerk kan ik me goed voorstellen dat bij velen de europese landbouwprijzen wat op de achtergrond zijn geraakt. Niettemin staan onze in een reeks van massale protestvergaderingen geformuleerde eisen nog recht overeind. In die wetenschap komen begin volgende week de europese landbouwministers weer .bij elkaar om ver der te praten over de landbouwprijzen. De verwachting is, dat de landbouwministers ook dan niet tot besluiten zullen kunnen komen. Interne politieke problemen in verschillende lidstaten en de nog steeds slepende engel se "ziekte" maken dit erg onwaarschijnlijk. Het is nog maar de vraag of de europese top van regeringsleiders die V ooral de engelse noot is hard te kraken. Dit land wenst hoe dan ook niet aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Hun afkeer tegen de EEG groeit met de dag. Ook in de landbouw. Ik ben pas enkele dagen in Engeland D e grondpolitiek blijft de gemoederen bezig houden. In de praktijk valt een toenemende weerstand te beluiste ren. Op dit moment is vooral de wijziging van de pacht wet erg aktueel. Uit de praktijk bereiken ons nogal wat vragen over het al dan niet doorgaan doorlopen van met name langjarige pachtkontrakten na de 65-jarige leeftijd. Juristen geven daarop tegenstrijdige antwoorden. Verder wordt er veel gevraagd naar een eventuele overgangsre geling. Ook daarop is geen duidelijk antwoord te krijgen. Het is daarom dringend noodzakelijk dat deze en andere vragen bevredigend beantwoord worden alvorens er met de wijziging van de pachtwet verder gegaan wordt. De rechtszekerheid eist dit. Oggel zuidelijke landbouw maatschappij Wat we in maart, begin april tekort zijn gekomen aan warmte is nu ruimschoots goed gemaakt. April doet nog steeds wat ie wil. Gretig hebben de boeren het prachtig weer aangepakt. Aktie alom in het land. "N og een trekker, twee trekkers, allemaal trekkers, voor de boer om te zaaien". Mijn zoontje van amper twee praat de laatste dagen vrijwel niet anders. En ik was zo goed niet of er moest ook voor hem een trekker-met-een- wagentje gekocht worden. Daarmee wordt nu druk "ge werkt" in de zandbak, 's Avonds moet alles mee naar bed. Maar hij heeft natuurlijk gelijk. Het is een drukte van belang op het land en dat is ook de bedoeling. Toch viel het niet overal mee. Het land was behoorlijk nat en heel wat boeren moesten hun geduld behoorlijk op de proef stellen. Met als gevolg dat er van gebied tot gebied nogal wat verschillen zijn voor wat betreft de stand van de werkzaamheden. Het hoort erbij. Nog niet klaar Het engelse probleem Aanbieding jubileumbundel Landbouwschap Grondpolitiek \££ELA^n z.l.m VRIJDAG 18 APRIL 1980 67e JAARGANG NO. 3528 land- tuinbouwblad de week daarop in Luxemburg wordt gehouden de en gelsen in het gareel weet te krijgen. De onzekerheid voor wat betreft de europese landbouwpolitiek duurt daarmee onverminderd voort. Ondertussen gaan wij dus door met krachtig te protesteren tegen dit hopeloos falend beleid. We zijn er nog niet mee klaar. geweest. In de streek waar ik was- de Midlands -schijnen de boeren het (nog) erg goed te hebben. Een bedrijf van 200 hectare is daar een kleintje, 500 hectare is doodge woon. Op bijna alle akkerbouwbedrijven hebben ze wel een neventak. Varkens, mestvee of melkveehouderij. De omvang van zo n neventak zou hier een behoorlijk bedrijf zijn. Zij praten dan nog rustig over puur akkerbouw. Tuinbouw zie je daar erg veel. Er werden ook bloemen naar Nederland geëksporteerd.! Overigens hebben ze daar ook volop te maken met de Franse Golden. Op de televisie wordt daar reklame voor gemaakt. Op 2.000 boeren hebben ze daar 5.000 werknemers. Op veel be- drijven staat het eigen zaai-rekreatie-vliegtuigje naast de auto in de garage. De grondprijzen zijn nu maximaal 20.000 gulden per hektare. De boeren zijn altijd gewend geweest dat ze hun produkten vrijwel steeds goed op de thuismarkt kwijt konden. Door de E.E.G. hebben ze er nu heel wat kon- kurrentie van buiten bij gekregen. Om die het hoofd te bieden zijn ze wel gedwongen om efficiënter en harder te werken. En daar hebben ze eigenlijk geen zin in. Daarbij komt nog dat hun kosten nu naar europees nivo stijgen. Het engelse probleem in een notedop. Ik heb ze gewaar schuwd. De algemeen sekretaris van het Landbouwschap, drs. M.L. de Heer, heeft tijdens de onlangs gehouden openbare bestuursvergadering de bun del "25 jaar Landbouwschap" aan voorzitter drs. J.J. Schou ten overhandigd. In de bundel wordt onder meer aandacht besteed aan de jubileumviering, die vorig jaar werd gehouden in de Flevo- hof. Verder zijn er vraagge sprekken in opgenomen met een aantal oud-bestuursleden van het Landbouwschap. Vroegere en huidige mede werkers van de Sociaal-Eko- nomische afdeling zijn inge gaan op 25 jaar landbouwbe leid, terwijl voorts het werk van de gewestelijke raden van het Landbouwschap nader wordt bekeken. De 124 pagina's tellende bun del is uitgevoerd met ruim 150 foto's en andere afbeeldingen. Voor belangstellenden is de bundel beschikbaar voorzover de voorraad strekt. De bestel ling kan plaatsvinden door het overmaken van 5,— op gi ronummer 645299 van het Landbouwschap in Den Haag, onder vermelding van "Bundel". «4.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1