om Bericht voor de telers van granen bayleton 25 °/°-Spuit poeder thans met een toelating BAYLETON van BAYER Gezond gewas Hoge opbrengst K rE WENKEN Gewestelijke Raad Zeeland wil eind aan onzekere situatie rond Kanaal door Zuid-Beveland Landbouwstruktuuradvies voor Alphen en Riel goedgekeurd door Prov. Raad Bedrijfsontwikkeling Aardappelexport maart 1980 BAYLETON, dat vorig jaar nog beschikbaar was op basis van een speciale ontheffing, is thans officieel toegelaten! BAYLETON 25%-Spuitpoeder heeft een goede werking tegen meeldauw en roestziekten. Wanneer spuiten tegen meeldauw en roest? 1Zodra de eerste aantastingen zichtbaar worden. 2. Afhankelijk van de infektiedruk na 2-3 weken een tweede bespuiting uitvoeren. Dosering: 0,5 kg per ha. Beoordeel zelf, na waarneming van het ziektebeeld, wanneer moet worden gespoten. Bayer Nederland B V. divisie Agro Chemie Arnhem m AKKERBOUW IN HET KADER van de Aktie Zuid- West-bodem-bestver schijnen regelmatig in de vakbla den artikelen over de organische stofvoorziening van de grond. De ze zijn ook aan U als bodemge bruiker gericht. Vertaal deze boodschap daarom naar uw bedrijf en zorg dat de vruchtbaarheid van uw grond zodanig is dat maximale opbrengsten haalbaar zijn. Verza mel de artikelen in een mapje. U kunt ze dan later nog eens overle zen. ZAL DE PYRAMIN dit jaar weer zijn goede werking laten zien? We zullen het afwachten. Voor de eerstgezaaide percelen is er in ieder geval voldoende neer slag gevallen. Moet U overgaan tot een Betanalbespuiting, houd U dan aan de voorschriften. Zorg dat uw spuitmachine in orde is en pas op voor overlappen. Een schone spuitmachine is belangrijk, want Betanal maakt alle oude restanten van middelen in de tank en leidin gen los, met alle nare gevolgen. RIJ EN BESPUITING met Beta nal toepassen op bieten is geen eenvoudige zaak. Naast de juiste dosering is ook van groot belang welke spuitdoppen U gebruikt. Wilt U weten waaraan een rijen- spuit moet voldoen, dan kunt U een vlugschrift hierover bij het Konsulentschap aanvragen. In dit vlugschrift kunt U alles over ri- jenbespuiting vinden. BIETEN WORDEN steeds meer op eindafstand gezaaid. In de praktijk blijkt dat sommigen van U hiermee erg ver durven te gaan. Mocht de opkomst te wensen overlaten of als gevolg van andere oorzaken de stand te dun zijn, ga dan niet te snel over op herinzaai. Naast de kosten van zaaizaad en het zaaien, blijft U zitten met een later gewas. Kunt U 40.000 - 50.000 planen overhouden, dan rustig laten staan. Zo niet, neem dan een resoluut besluit. Iedere dag telt mee. BESTRIJDINGSMIDDELEN behoren achter slot en grendel. Of ze nu giftig zijn of niet. U moet er een gewoonte van maken direkt alles op te bergen. U bent het niet alleen wettelijk verplicht, maar U moet ook om kinderen denken die nergens afkunnen blijven. Vergeet ook uw huisdieren niet. Regelma- tig gebeuren er ongelukken, soms met dodelijke afloop. Fouten hier bij gemaakt, zijn niet herstelbaar. VEEHOUDERIJ EEN LANGERE groeiperiode bij geschikte temperatuur is vrijwel een zekere garantie voor een ho gere opbrengst. Dit geldt zeker voor mais die een vrij lange groei periode vraagt. Volgens proeven geeft het zaaien tegen eind april de meeste zekerheid om een hoge op brengst te halen. Zaai dus niet la ter dan vanwege de toestand van de grond en weersomstandigheden nodig is. Het is dan wel nodig dat uw land 20 april klaarligt. VOORAL WANNEER de mais wordt gezaaid na Italiaans raai- gras of snijrogge ligt de zaaitijd meestal later dan 1 mei. Dikwijls hoort men in de praktijk verkon digen: "Ik heb 15 mei gezaaid en de mais is veel beter ontwikkeld dan bij de vroege zaai van mijn buurman". Bedenk wel dat bij snijmais de voederwaarde wordt bepaald door een goed afgerijpte kolf die goed ontwikkeld is. Stro kunt U nog altijd voordeliger ko pen bij uw kollega akkerbouwer dan het zelf te telen in de vorm van te laat gezaaide snijmais. ER ZIJN STALLEN waar in de laatste maand van de stalperiode de melkgift zelfs bij een verhoogde krachtvoergift nauwelijks op peil te houden is. Vooral bij warmer weer kan de temperatuur en de luchtvochtigheid in de stal sterk oplopen. De koeien nemen hier door minder voer op, zodat de melkproduktie daalt. Zorg voor een goede ventilatie. Beter nog is het de koeien enkele uren per dag naar buiten te doen en de staldeu- ren dan wagenwijd open te zetten. De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is niet te spreken over de voortgang van de plannen m.b.t. de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland. Het werd door de Raad bijzonder betreurd dat de ondernomen akties bij de Minister van Verkeer en Waterstaat nog steeds geen enkel positief resultaat hebben opgeleverd. Oorspronkelijk zouden de gronden nodig voor de uit voering van de eerste fase van de werken moeten worden aangekocht vóór 1 juli 1980. Alles wijst er op dat daarvan geen sprake kan zijn. De Raad konstateerde dat de plannen kennelijk zijn veranderd of tenminste ernstig zijn vertraagd. In ieder geval tasten de betrokken agrariërs volko men in het duister omtrent hetgeen hun te wachten staat. De Gewestelijke Raad achtte dit ab soluut onaanvaardbaar en besloot de Rijkswaterstaat met klem te verzoe ken aan belanghebbenden zeer bin nenkort opheldering te verschaffen over de thans bestaande plannen en het tijdstip waarop deze zullen wor den uitgevoerd. De Raad nam voorts kennis van het overzicht van de opgetreden wild- schade in de jaren 1976 t/m 1979. Gekonstateerd werd dat in deze pe riode belangrijke bedragen aan ver goedingen zijn uitgekeerd. Volgens de Raad is er sprake van een toene mend aantal klachten over wildscha- de die echter niet schriftelijk aan de Wildschadekommissie worden voor gelegd. De Raad is ervan overtuigd dat schriftelijke klachten aan de Wild schadekommissie, Westsingel 58 te Goes, serieus worden behandeld. De hoop werd uitgesproken dat de behandeling van de klachten kan worden versneld. Deltaschade Al in 1972 zijn wegens verdroging van landbouwpercelen door de af sluiting van de Zandkreek en het Veerse Gat op grond van de Delta- schadewet schadeclaims ingediend. Nu hierop nog steeds geen beslissing is genomen acht de Raad zulks een onduldbare situatie en besloot op hoog niveau stappen te ondernemen. De Provinciale Raad voor de be drijfsontwikkeling voor de landbouw in Noord-Brabant heeft tijdens de op dinsdag 18 maart gehouden verga dering een Landbouwstruktuurad vies goedgekeurd dat betrekking heeft op het ruilverkavelingsgebied Alphen en Riel. Dit gebied omvat 4100 ha waarvan 3540 ha kultuurgrond met de vee houderij als belangrijkste aktiviteit. Ongeveer 57% van de ondernemers is jonger dan 50 jaar en 43% ouder. De maatregelen, die voor het gebied zullen worden genomen omvatten: Boerderijverplaatsing, van 28 be drijven met toedeling 60% in huiskavels; Ontplooiingsmogelijkheden voor intensieve veehouderijbedrijven; Wegen verharding, waterbeheer sing in de ontginningsgebieden. Volgens het Produktschap voor Aardappelen zijn in de maand maart 98.000 ton consumptie- en indus trieaardappelen uitgevoerd. Hier door is de totale export van oogst 1979 op 602.000 ton gekomen. In de kalenderweek van 31 maart t/m 5 april 1980 zijn 22.000 ton con sumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd. De invoer in maart be droeg 3.500 ton waarvan 2.000 ton voeraardappelen, die voornamelijk uit Frankrijk kwamen. CD iioH 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 16