Energiebesparing in de vermeerderingssektor Nieuwe opzet bestrijding runderziekten per 1 mei 1980 I n de vermeerderingssektor kunnen we onderscheid maken in twee stal- typen D it artikel geeft een aantal moge lijkheden weer tot beperking van het energieverbruik in de vermeerde ringssektor. De medewerkers van het Konsulentschap voor de Varkens- en Pluimveehouderij zijn gaarne bereid om de mogelijkheden tot energie besparing op Uw bedrijf eens nader met U te bespreken. V D e wereldekonomie wordt momenteel getroffen door het schaarser worden van de beschikbare energie. Het gevolg hiervan is, dat de prijzen die voor energie betaald moeten worden tot ongekende hoogte zijn gestegen. H et is voor hen dan ook van uiterst belang, dat zij hun energieverbruik tot een minimum weten te beperken. Ventilatie Isolatie Isolatie van de ventilatiekleppen Dakisolatie Verwarming Verlichting Ir. Braks: verdere besparing op energiekosten is mogelijk Landbouwschap akkoord met gewijzigde ATV-L Deze enorme kostenstijgingen gaan niet aan de vermeerderingssektor voorbij. Zij brengen een gevoelige verhoging van de kostprijs te weeg, waardoor de vermeerderaar en de opfokker het nog moeilijker krijgen met de toch al niet te ruime winstmarges. De stijging van de energieprijzen wordt ons van buiten af opgelegd; besparingen op het gebruik ervan zullen echter binnen het bedrijf ge zocht dienen te worden. De mogelijkheden om op energie te besparen zijn groter dan menigeen denkt. Op deze mogelijkheden wil len we verder ingaan. De belangrijkste aspekten waaraan we m.b.t. energiebesparing moeten denken zijn: - ventilatie - isolatie - verwarming - verlichting Deze vier onderwerpen zullen we in het kort beschrijven. O, m het klimaat in onze stallen voor de dieren leefbaar te houden is het noodzakelijk dat we ventileren. Het ventileren heeft ten doel: - het aanvoeren van de door de ademhaling van de dieren beno digde zuurstof, - de afvoer van de in de stal gepro duceerde gassen en waterdamp, - de afvoer van overtollige warmte. De afvoer van overtollige warmte is alleen dan nodig, wanneer de stal- temperatuur zo hoog is, dat er sprake is van een nadelige invloed op de levensverrichtingen van de dieren. Dit zal in de winter nauwelijks of nooit voorkomen. In de winter kun nen we dan ook volstaan met een minimum aan ventilatie. We moeten dan zo ventileren dat een minimale hoeveelheid lucht ververst wordt die nodig is om het klimaat in de stal op peil te houden. Als minimumv.entilatie is een lucht verplaatsing van ongeveer m3 lucht per uur per moederdier vol doende. Energiebesparing door toe passing van een nauwkeurige venti latie kan zeer effektief zijn. Gemid deld genomen verdwijnt 80 90% van de geproduceerde warmte door ventilatie. ^N" aast energiebesparing door een juiste ventilatie kan ook veel energie worden bespaard door een goede iso latie. Hierbij denken we aan: - isolatie van de ventilatiekleppen - dakisolatie - wandisolatie Th.P.E. van Kerkhof Bedrijfsvoorlichter slachtkuiken- moederdieren C.V.P. - Tilburg Bij de huidige energieprijzen kunnen we ons afvragen of gordijnstallen zonder binnenklep dan ook nog wel verantwoord zijn. Een goede dakisolatie is eveneens van uiterst belang. Het isolatiemate riaal moet op een doelmatige manier zijn aangebracht. De methode met latten en klossen voldoet goed. In principe komen de volgende materia len in aanmerking voor gebruik als dakisolatie: - Polystyreenschuimplaten - Geëxtrudeerde polystyreen schuim - Polyurethaanschuim - Glas of steenwoldekens Het verdient aanbeveling isolatie materialen uit één lengte, dus van nok naar muurplaat, te gebruiken. Dit geeft minder naden en kieren, dus minder warmteverlies. Om het isolatiemateriaal in goede staat te houden is het van groot belang om muizen en alphitobius diaperinus Panz (de zgn. tempexkever) effektief te bestrijden. B ij de huidige energieprijzen vor men de verwarmingskosten een be langrijk onderdeel van de kostprijs, zowel tijdens de opfok- als de pro- duktieperiode. Ondanks een goede isolatie en een nauwkeurig werkende ventilatie is de benodigde hoeveel heid warmte nog groot, met name in de opfokperiode. Op de post verwarmingskosten kan worden bespaard door keuze van de goedkoopste brandstof en ervoor te zorgen dat uw verwarmingsinstalla tie aan bepaalde eisen voldoet te weten: - dat zij een juiste kapaciteit heeft - dat zij de warmte brengt waar de dieren zitten - dat de regeling goed is afgesteld en gekoppeld aan die van het ventilatiesysteem. De keuze van de brandstof is in feite geen energiebesparing in de juiste zin des woords, doch kan Uw brand stofkosten wel degelijk beperken. Bij gebruik van petroleum komen de kosten ruim 1,5 maal hoger te liggen als bij gebruik van aardgas. Bij ge bruik van propaangas komen de Varkens en kippen gedijen pas goed bij de juiste temperatuur. Het spreekt vanzelf dat hiervoor dure energie nodig is. Het loont de moeite daarop, binnen het redelijke, te besparen. kosten ongeveer 1,75 maal zo hoog als bij aardgas. Vergeet ook het re gelmatig onderhoud van de verwar mingsinstallatie niet. Een verontrei nigde of onjuist afgestelde kachel verbruikt aanmerkelijk meer brand stofbij eenzelfde warmteproduktie. Wanneer U alle aandacht aan het verwarmingssysteem hebt besteed, kunt U nog eens ongeveer 15% op de verwarmingskosten besparen door de dieren in gedeelten van de stallen op te fokken. - daglichtstallen - donkerstallen Duidelijk is, dat de elektriciteitsbe hoefte voor de verlichting in dag lichtstallen aanmerkelijk minder is dan die in donkerstallen. Omwille van verschillende techni sche voordelen wordt vaak toch de voorkeur gegeven aan zgn. donker stallen. In deze stallen moeten voor zieningen getroffen worden voor wat betreft het regelen van de daglengte en de lichtsterkte. In stallen met de gangbare breedte (12 13,5 m) zijn twee rijen lampen voldoende. De voorkeur moet worden gegeven aan een reqelbare TL-installatie. Een dergelijke installatie betekent welis waar een grotere investering, maar het energieverbuik is daarentegen aanzienlijk lager, zodat de extra-in vestering zeker verantwoord is. Voor de georganiseerde bestrijding van runderziekten heeft het Land bouwschap een nieuwe verordening vastgesteld. Deze verordening treedt op 1 mei 1980 in werking en zal dan in de plaats komen van de verordeningen, die in de loop der jaren afzonderlijk werden vastgesteld voor de bestrijding van rundertuberculose, abortus Bang en enzoöti- sche bovine leukose. an groot belang is te zorgen voor goed geïsoleerde ventilatiekleppen. Hiermee wordt veel energie bes paard. Zowel de nokklep als de zij kleppen dienen goed geïsoleerd en sluitend te zijn. Kleppen van geëx trudeerde polystyreenschuimplaten of polyurethaan voldoen goed. Bij gebruik van gordijnen voor de in- laatopeningen heeft men nauwelijks invloed op de temperatuur en het luchtbewegingspatroon in de stal. Gordijnen hebben geen isolerende waarde. De eerste twee genoemde verorde ningen zijn ontstaan in een periode dat een direkte bestrijding van de ziekten, waarop zij betrekking heb ben, noodzakelijk was. Het karakter van de bestrijding heeft zich inmid dels aanzienlijk gewijzigd, doordat ons land officieel vrij is van deze ziekten. De nieuwe uitbraken, die op beperkte schaal nog voorkomen, zijn voor een belangrijk deel het gevolg van smetstof door de import van ge- bruiksrunderen en dóór beweiding in de grensstreek met België. Mede gelet op deze risiko's blijft een bewaking van het vrij zijn van de Nederlandse rundveestapel van deze ziekten noodzakelijk. De nieuwe ve rordening geeft een opzet, die sterker is gericht op deze bewaking. De aanpak van rundertuberculose en van abortus Bang gaat daarmede volgens hetzelfde patroon verlopen als die van enzoötische bovine leu kose. De opzet voor de bestrijding van deze laatste ziekte werd in 1976 door middel van een verordening vastgesteld. In de Verordening bestrijding run derziekten is ook de Verordening identifikatie en registratie runderen opgenomen. Daarbij is rekening ge houden met een wijziging van het identifikatiesysteem. De belangrijkste nieuwe elementen hierin zijn de invoering van twee schetsen voor elk rund. Dat zijn een gezondheidsdienstschets en een be- drijfsschets. Verder is een uitzonde ring gemaakt op onderdelen van de nieuwe verordening voor twee speci fieke groepen rundveehouders: de mesters van stieren en ossen en de opfokkers van jongvee. Deze rund veehouders zullen door de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren gere gistreerd moeten worden. Voor de bestrijding van elk van de drie ziekten is een afzonderlijk reg lement opgesteld. Deze reglementen vormen een onderdeel van de veror dening. In de reglementen wordt de kwalifikatie van de runderen en de rundveebeslagen geregeld. Voor de bestrijding van de rundertuberculose en de abortus Bang is daarin nu ook de mogelijkheid opgenomen runde ren in bepaalde situaties aan te mer ken als observatierunderen. Afhan kelijk van de omstandigheden kun nen deze rundveebedrijven voor korte of langere tijd door middel van onderzoek worden gekontroleerd. Strengere maatregelen zullen wor den getroffen ten aanzien van run deren waarvan de herkomst niet kan worden aangetoond. Dit is vooral noodzakelijk om beter te kunnen optreden tegen het illegaal importe ren van runderen. De uitvoering van de verordening is opgedragen aan de Stichting Ge zondheidszorg voor Dieren en de re gionale gezondheidsdiensten. Deze Stichting zal de voor de bestrijding van runderziekten noodzakelijke modellen vaststellen. Het gaat hier bij om schetsen, verklaringen, gelei- Minister ir. Braks (landbouw en visserij) zal al het mogelijke doen, om de pijn, die ontstaat door de aanpassing van de aardgasprijs voor de glastuinbouw, draaglijk te houden. Daarom ook heeft hij voor dit jaar 10 min. en voor 1981 25 min. bschikbaar gesteld. Dit geld zal vooral besteed dienen te worden aan energiebesparend onderzoek, omdat op dit gebied nog veel tot stand kan komen. Dit o.m. zei de bewindsman in een toespraak bij gelegenheid van de al gemene vergadering van de Vereni ging van Bloemenveilingen in Ne derland op 10 april 1980 in het Jaar beurscongrescentrum te Utrecht. Na de oliekrisis van 1973 is 15% per vierkante meter aan energiekosten bespaard. Bovendien blijkt uit een onlangs ingesteld onderzoek dat ten opzichte van 1973 zelfs een bespa ring mogelijk is van 50% per vier kante meter. Als we er inderdaad in slagen de energiekosten verder terug te dringen, dan zal onze glastuin bouw zijn sterke internationale posi tie kunnen behouden. We moeten immers niet vergeten dat in andere landen deze kosten ook een rol spe len. De aanpassing van de aardgasprijs was onontkoombaar. De druk van o.m. de Europese Commissie werd steeds sterker. Maar ook het belang van onze volkshuishouding leidde ertoe het tarief op te trekken. De overeenstemming tussen Land bouwschap en Gasunie over de gas- prijzen is juist daarom ook belangrijk omdat er nu voor de tuinders voor langere periode hierover duidelijk heid is gekomen. debiljetten, e.d. Tevens zal zij de voorwaarden vaststellen voor de gel digheid van deze formulieren. Voor de verklaringen zal daarmede een wijziging optreden. De geldig heidsduur van de verklaringen wordt uitgebreid van 10 naar 20 dagen. Bovendien is de geldigheid afhanke lijk gesteld van de gezondheids dienstschets en de bedrijfsschets, die daarbij aanwezig moeten zijn. Het bestuur van het Landbouwschap is in de openbare vergadering van woensdag 2 april 1980 akkoord ge gaan met de gewijzigde Algemene Voorwaarden voor de teelt van in voorkoop gekochte zaaizaden van landbouwgewassen (ATV-L). Naast een aantal aanpassingen van techni sche aard is er een onderdeel toege voegd, waarin de positie van de Ver- trouwenskommissies van telers ten opzichte van de firma's wordt gere geld. Volgens het Landbouwschap kan dit een belangrijke verbetering betekenen van de positie van de teler. Over de aanpassing en aanvulling van de ATV-L is na twee jaar on derhandelen overeenstemming be reikt. Deze onderhandelingen zijn gevoerd door de Zaaizadenkommis- sie van het Landbouwschap ener zijds en de Vereniging voor de Han del in Landbouwzaaizaden (VHZ) en de Nederlandse Kwekersbond (NKB) anderzijds. De Algemene Voorwaarden zijn van toepassing, indien de kontraktpartijen de ATV- L tot onderdeel van hun overeen komst hebben gemaakt. Er is tevens overeenstemming be reikt over tarieven voor drogen en schonen van zaad, die in een losse bijlage aan de AVT-L zullen worden toegevoegd. Hierover zal in de toe komst jaarlijks worden onderhan deld. De tarieven werden voorheen eenzijdig door de VHZ vastgesteld. De ATV-L zullen binnenkort wor den gedrukt. Dit boekje zal aan alle telers worden toegezonden. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15