r i Graminon plus Blizzard G188 Omdat 't goed de grond uit moet o %i Omdat 't goed de grond uit moet M, A. LGTERMOET CHEMIE BJ K pr™henueBV' LIGTERMOET O, w sk in '4, Ook in 1979 bleek, ondanks het slechte weer, Blizzard een topper, dank zij de volgende eigenschappen: hoge opbrengst vroeg deegrijp zeer goede jeugdont wikkeling weinig gevoelig voor koude in het voorjaar zeer stevig gewas goede resistentie tegen Fusarium hoge drogestofopbrengst hoog aandeel van de kolf in de totale opbrengst zeer goede zetmeelwaarde-opbrenst 4 ring met banden leert ons echter wel, dat we nu niet zolang meer met ban den doen als 25 jaar geleden. Op de weg wordt 25 km gereden en op het land 6 km. Misschien is hier mede wel een verklaring te geven voor de grotere bandenslijtage. et ingang van de zomertijd bleef het koude en het natte weer toch nog ruim een week na de Paasdagen aanhouden. Thans hebben het kool zaad, de karwij, het graszaad en de wintergranen de stikstof duidelijk te pakken en deze zijn nu hard bezig om hun achterstand in te lopen. Een opvallend trage opkomst hadden de vroeg ingezaaide zomergranen wat in feite aan de felle koude kan wor den toegeschreven. Bij een paar ech te lentedagen gaat dit allemaal veel vlugger. Zolang er nog geen tempe ratuur in de grond zit, dienen we ons te beheersen. Bij het huidige machi nepark is dat mogelijk, want met het voorjaarswerk zijn in de regel maar een paar weken gemoeid. Diverse foefjes kunnen we uithalen om de druk op de bodem te verlich ten, maar als de grond nog te nat is, dan is elk kg per vierkante centime ter te veel. Radiaalbanden komen steeds meer in de belangstelling te staan en deze hebben de goede ei genschap om met een ekstra lage druk weinig schade aan de grond aan te brengen. Met een halve banden spanning en een wat zwaar aan- bouwwerktuig aan de trekker in een hoog tempo over de harde weg laten we wel een rubberspoor achter. De bandenprijs is altijd te duur en on danks eventuele kortingen toch nog te pittig om ze te misbruiken. Zelden moeten we maar één band vernieu wen, doch meestal wel twee. Erva- p de kwaliteit van het geleverde werk mag niets worden toegegeven in het vooijaar. Dit geldt zowel voor het kunstmeststrooien als voor het spuiten, zaaien en poten. Bij een foute afstelling wordt de kunstmest in banen gestrooid. Te snel rijden met de zaai- en pootmachines be vordert de onregelmatigheid in de rij. Spuiten met veel wind geeft een onregelmatige verdeling en dus een afwijkende dosering op het te bes puiten vlak. Boer zijn is veel moei lijker dan men denkt. De omstan digheden waaronder gewerkt moet worden "zijn veelal zeer verschillend en niet volgens het boekje. Vooral in het vooijaar zijn de kansen om de verpleging van de gewassen goed uit te voeren heel nauw begrensd. l1 heel gauw zijn de gewassen en de onkruiden te groot en dikwijls worden we verrast door insekten en schimmels. Geregelde kontrole van de gewassen is daarom geboden, doch dit komt wel eens in het ge drang doordat we te veel op de trek ker zitten. Vooral bij onze eigen jeugd bemerken we, dat hun belang stelling voor de machines veel groter is dan voor de plantenteelt. Toch moeten de centen van de opbreng sten komen en volgens ir. Zacharias- se van de topopbrengsten. Met deze theorie zijn we het eens, maar het is niet eenvoudig om onder de blote hemel iedere keer weer topopbreng sten te behalen. Enkele jaren geleden kon zomergerst nog 5 Vi ton op brengst geven en in vergelijking met tarwe is gerst een goedkoop gewas. Het is een eenvoudig rekensommet je, maar het komt niet altijd uit zoals we wel zouden wensen. Toch kunnen we op ons eigen bedrijf bedrijfs- ekonomisch zelf intensief bezig zijn, want het omgaan met cijfers is zeer leerzaam. In de winterperiode ver rijken we onze kennis op kursussen en op vergaderingen en in deze tijd zullen we het te velde moeten doen. Onze arbeid wordt steeds meer door machines verdrongen en ons onder nemerschap is mede door de natuur en door vele andere zaken zo erg af wisselend, dat zelfs de komputer het er op vele punten erg moeilijk mee zou hebben. Gemiddeld boert een boer 25 jaar en wie weet wat hem allemaal nog boven het hoofd komt te hangen. Onkruid? Een nieuw middel voor de bestrijding van éénjarige grassen en breedbladige onkruiden in wintertarwe en wintergerst in het voorjaar, met zowel een kontakt- als een bodemwerking. Graminon Plus bevat de werkzame stoffen isoproturon, bentazon* en dichloorprop. Graminon Plus biedt U naast een uitstekende bestrijding van duist, windhalm en straatgras ook een zeer goed effekt tegen kleefkruid, kamille, muur, ereprijs, veelknopigen en andere breedbladige onkruiden. Graminon Plus kan in het voorjaar worden toegepast vanaf het 4-bladstadiumi van het gewas tot aan het einde van de uitstoeling. Graminon Plus geeft geen geelkleuring. Graminon is een geregistreerd handelsmerk van Gba Geigy A.G. Bentazon is het werkzame bestanddeel van Basagran®1 Basagran is een geregistreerd handelsmerk van BASF. Ligtermoet Chemie B. V. Postbus 1048 4700 BA Roosendaal Tel.: 01650-32912 i I Vroege snijmais He 4700 BA Roosendaal /T IIh A Tel.: 01650-32912. UlLIVilh DV 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10