Wachten op beter weer Groene vuist Start 1980 niet onaardig Groenbemesters op tijd zaaien Voorjaar 1980: ZOMERTIJD De laatste weken weinig gedaan Een goed opererende koöperatie van onmiskenbaar belang! Zoals de zaken er thans voorstaan ziet het er niet naar uit dat er in "Het Land van Axel" voor de Paasdagen nog iets aan de voorjaarswerkzaam heden zal kunnen worden gedaan. Het is al regen dat de klok slaat en het is een natte boel op het land. Het is jammer maar gelukkig kan nie mand er iets aan doen. Er moet nog veel werk verzet worden en een voorzichtige schatting brengt ons er toe te melden dat wat de suikerbieten betreft er 25 - 30% reeds is ge zaaid. Verder moet er nog veel zo mergraan (zelfs nog zomertarwe) worden gezaaid. De uien zitten er grotendeels in en sommige (pessi misten?) spreken al van overzaaien. Aardappelen zijn er praktisch nog niet gepoot. En nu dus maar wachten op betere weersomstandigheden en het nodige geduld betrachten want fouten aan de grond gemaakt in april tellen meestal dubbel of zelfs nog meer. We zijn vanuit onze kring uiteraard naar Den Bosch geweest en waren zelfs vergezeld door een trompetter die dan ook zeker van zich heeft la ten horen en zozeer de aandacht op onze groep vestigde dat de N.O.S. en N.C.R.V. het de moeite waard von den om een en ander vast te leggen en 's avonds uit te zenden. Ieder die in Den Bosch aanwezig is geweest heeft kunnen ervaren dat onze Trompetter alles behalve aan plaats gebonden is geweest. Het grote verschil met vroeger ge houden demonstraties is thans wel dat de top van de organisaties deze keer de initiatieven heeft genomen en zulks met volledige instemming van de leden. Gezien de belangen die er op het spel staan is zulks niet ver wonderlijk. Maar tot nog toe is de resultatenrekening nog maar zeer povertjes of het zou moeten zijn dat de goodwill en begrip van de rest van de bevolking is toegenomen, wat ze ker ook is toe te schrijven aan de waardige wijze waarop een en ander is verlopen. Het Europees Parlement in Straats burg is door het Copa nog eens op de belangen van de Landbouw geatten deerd maar een weinig hoopvolle re volutie legde de verantwoordelijkheid maar weer bij de Landbouwministers en toen die in Brussel bijeenkwamen eind vorige week konden zij moeilijk anders dan de ingang van voor het nieuwe prijsjaar een maand uitstel len. Wanneer we dan in de pers lezen dat de Nederlandse landbouwers behoren tot de best betaalden van Europa, dan begint er het toch op te lijken dat we gedwongen zullen worden een groene vuist te maken. Er zijn al heel wat bieten gezaaid in de Westhoek. Gedurende enkele da gen gaf het ook goed kans. Maar in eens was de pret weer over en nu is het maar weer afwachten, wanneer we opnieuw kunnen beginnen. De ervaringen van de laatste jaren zijn dikwijls zo geweest, dat we met flin ke tussenpozen de zaaitijd pas kun nen beëindigen. Verleden jaar zaai den we op 11 april de eerste gerst en de bieten zaaiden we op 13 april. De hoedanigheid van de grond is niet slecht, maar 't was wel raadzaam nog niet al te diepe bewerking toe te pas sen, want dan werd het al dra min der. Op zichzelf is dat niets bijzon ders want dit verschijnsel doet zich ieder jaar voor. Echt druk hebben we het dit voorjaar nog niet gehad' want om kunstmest te zaaien gaf het ook alle kans en wanneer deze karwei is geklaard schiet de rest wel goed op. De eerste gewassen staan intussen al boven de grond. Met name de gerst en de zomertarwe waaien reeds van het veld. Wanneer de temperatuur meewerkt kan er op deze tijd van het jaar al een behoorlijke groei zijn. Aan 't gras is dit het best zichtbaar. T.o.v. vorig jaar lijkt het er wel op, dat het gras dit voorjaar ook vroeger aan de groei is. De veeboeren zullen dit met plezier waarnemen want hoe eerder men aan 't gras kan beginnen des te gunstiger is dit voor de meel- rekening. Zomertijd De zomertijd nadert ook weer met rasse schreden. We dachten dat de landbouw niet stond te dringen toen de regering met deze maatregel is ge komen. Wij blijven de mening toege daan, dat we meer schade dan voor deel hebben van deze maatregel. An dere jaren was West-Duitsland nog niet akkoord met de zomertijd. Maar ook dit land is nu overstag gegaan. Voor onze totale energievoorziening schijnt het echter voordeel op te le veren. Nu en wanneer we tegenwoordig maar over energiebesparing kunnen spreken, dan is er heel wat mogelijk. Dikwijls ook terecht overigens. In de laatste week van maart kon er in West Zeeuws-Vlaanderen al flink wat in het land gebeuren. Toch viel het op dat in de ene polder weer meer be drijvigheid was dan in de andere. Ook van perceel tot perceel waren duide lijke verschillen in geschiktheid van zaaien. Niet alleen door verschil in ontwate ring maar meer nog veroorzaakt door de voorvrucht. Zo is duidelijk te merken dat na een grasgroenbemes- ter de grond in het voorjaar langer het water vasthoudt en er dus een paar dagen meer gewacht moet wor den alvorens het land zaaiklaar te kunnen leggen. Begint het dan weer te regenen, zoals eind vorige week, dan schuift de zaaitijd weer een eindje op. Er is zo hier en daar nogal wat gezaaid, maar toch ook wel eens te vroeg, We hebben ook al groenbemesters zien gezaaid worden. We verwachten dat er o.a. wegens eerder genoemde redenen meer klavers gezaaid zullen worden. Vooral klaver moet, om niet al te veel hinder van de dekvrucht te hebben' vroeg gezaaid worden. Daar is de laatste dagen het weer niet naar en ook is de wintertarwe al verder in zijn ontwikkeling dan bijvoorbeeld vorig jaar. In onze streek zijn er reeds behoor lijk wat bieten gezaaid. Men schat het zelfs op de helft. Er is nogal wat pillenzaad gebruikt. Vaak op een gedeelte van een perceel, zodat over enkele weken de resultaten zichtbaar zullen zijn. Op het gebied van de toepassing van granulaten is even eens nogal wat te doen. Minstens 5 verschillende granulaten worden ge bruikt tegenover een paar jaar gele den slechts één: nl. Temik. Spuitkar Wat de wintergranen betreft is het voor de er bijbehorende schimmel ziekte blijkbaar een gunstige tijd ge weest. Zo zijn in wintertarwe blad- septoria en oogvlekkenziekte ge makkelijk te vinden en in wintergerst meeldauw en dwergroest. Over en kele weken zal de spuitkar er weer aan te pas moeten komen. Wie weet of het wordt weer eens een echt graanziektenjaar. Dat zal dan veel geld kosten, terwijl men er in Brussel met het vaststellen van een prijsver hoging maar niet uitkomt. Een ver hoging van zo'n 5% zouden we in de door de teler te maken prijs trouwens toch niet merken. Dit is met meer dingen zo. En is dat ook niet de reden dat zo weinig boeren van hier naar Den Bosch zijn geweest? Zo'n 10% maar zou gehoor hebben gegeven. Dat is veel te weinig voor zo'n be langrijke zaak. Evenals met zoveel andere dingen denken we te gemak kelijk aan onze buurman. De Paasdagen staan weer voor de deur. Toch wel weer even een bezinning. In onze drukke wereld moet dat er toch wel vanaf. Zo gaan we door; och dat is het leven van de boer. Zo moet het. Van 1980 weten we nog niet veel. De start lijkt niet onaardig! Ook in het Land van Hulst werd het voorjaarswerk onderbroken door on weer met regen- en hagelbuien. Tot nu toe viel er ongeveer 20 mm regen. Helaas zijn de weersvooruitzichten nog niet zo best. Toch is er de afgelopen 14 dagen heel wat werk verzet. De eerste voorjaars dagen alleen op de lichtere grond, la ter ook op de zwaardere klei. Het is ook moeilijk om te wachten, zeker wanneer je buurman bezig is. Toch is het nog altijd gunstig voor grond en gewas om onder drogere omstandigheden te werken. De struktuur van de grond was over het algemeen goed en hopelijk blijft dit zo. Percelen die reeds klaar lagen om te zaaien en nu plat gewalsd zijn door de regen, daarvan zal de struktuur toch wel zijn achteruit gegaan, (n korte tijd is er al veel gezaaid. De zomertarwe, gerst, erwten, en uien zijn voor het grootste deel aan de 8 grond toevertrouwd. De bieten in mindere mate en nog maar enkele percelen aardappelen. Voor de aardappelen is het trouwens nog wel erg vroeg. Men is nog druk bezig om het pootgoed uit de mechanische koelingen te distribueren. Voor dit pootgoed is het beter nog even te wachten, dan kan het beter akklimatiseren. Tegelijkertijd gaan er veel vrachtauto's met konsump- tieaardappelen de pont over. Jam mer dat de prijs hiervan al eens hoger geweest is. We hebben betere prijzen hard nodig. Zelfs de prijs van de uien kan het tekort bijna niet goed maken, en op andere verbeteringen hoeft men niet te rekenen. Fors omhoog gaan zonder meer de prijzen van kunstmest, olie, bestrijdingsmidde len, machines en pacht. Daar helpt geen betogen aan; en al zou het hel pen dan nog is 7,9% de helft te laag om kosten te dekken. Volgens onze nieuwe minister echter is het de helft te hóóg. Eerlijk delen om overeen te komen en dan in de EG nog eens eerlijk delen, zodat we van die even tuele verhoging weinig of niets zullen merken. In ons gebied zijn de voornaamste gewassen nu tarwe, bieten, aardap pelen en graszaad. Veel kleine op- pervlaktes met kapucijners, erwten, vlas en enkele andere gewassen. Het wordt steeds moeilijker een bouw plan samen te stellen. Eenmaal een beslissing genomen, kan men begin nen met het zaaien en verzorgen van die gewassen. Dit doet andere pro blemen naar het 2e plan verhuizen. Hopelijk heeft men wel tijd om de vergadering te bezoeken van de Kring der ZLM op 25 april a.s. met als gast H.C. v.d. Maas. Er zullen ons vast en zeker nog dingen duidelijk gemaakt worden. Nog 2 nachten en we zijn onze tijd weer ver vooruit. Begin maart, nu 4 weken terug, had den we al wat hoop om aan het veld werk te kunnen beginnen. Nu blijkt echter dat er in deze 4 weken in Zuid-Beveland nog niet zo veel is ge beurd. Op een aantal bedrijven is al heel wat, op andere is nog vrijwel niets kunnen gebeuren. Het mogelijk "vroeg" kunnen zijn van dit voorjaar is nu wel verkeken. De toen "vroeg" gezaaide zomertar we en zomergerst komt ondanks alles al boven de grond, ook het vroegst gezaaide vlas zal niet meer zo lang wegblijven. De oppervlakte aan zo mergranen lijkt duidelijk kleiner te zijn als vorig jaar. In de afgelopen week is men weer opnieuw begonnen. Zo zijn op som mige bedrijven al heel wat suiker bieten gezaaid, op weer andere be drijven was de grond nog niet vol doende geschikt daarvoor. Zo lijkt het er nu, 31 maart, op dat zo 10 k 12% van de suikerbieten is gezaaid. Met grote variaties per bedrijf, per polder en per dorp. Op een enkel bedrijf zijn er al wat aardappelen gepoot. De mening is dat de oppervlakte zich zeker uit zal breiden. Of dit nu met de dalende prijzen van de konsumptieaardap- pelen gewenst is weten we niet. We zullen dit weer maar af moeten wachten tot van de zomer. In het algemeen klaagt men niet over de struktuur van de grond, wel is het zo dat men veelal niet te diep met de bewerkingen moet gaan. Bij een wat diepere bewerking valt de grond tegen. In vele oude polders waren er, door wat onregelmatige plekken, nog niet zoveel mogeüjkheden om al te kunnen beginnen. Op de meeste percelen staat de win tertarwe er zeer goed voor. De standdichtheid is goed en ook de uitstoeling en de ontwikkeling is ze ker voor dit moment zeer goed. Bij de suikerbieten blijkt dat men bij het precisiezaaien steeds meer gaat naar grotere afstanden in de rij. Veelal wordt gekozen voor een af stand tussen de 18 en 22 cm. De pre- ciese afstand is veelal afhankelijk van de mogelijkheden van de preci- siezaaimachine. Bij zo weinig zaad, moet het zaad toch wel zo korrekt mogelijk op zijn plaats in de rij op de juiste diepte van 2-4 cm worden ge-4 zaaid. Het valt wel op dat men in mindere mate Temik wil gaan toe passen. Hier en daar wordt als ze kerheid tegen bodeminsekten lin daan gespoten en met de laatste grondbewerking voor het zaaien in gewerkt. Dit geschiedt duidelijk meer als voorgaande jaren, vooral op zwaardere gronden' Er zijn heel wat percelen met plan tuitjes gepoot. De oppervlakte zaai- mien lijkt niet zo veel groter te wor den als het vorige jaar. De prijs van de zaaiuien van oogst 1979 is zeer lang goed geweest, nu blijkt het dat de marktprijs toch duidelijk gedaald is. Voor langbewaarders een onpret tige situatie. Als we deze bijdrage in het weekend schrijven en de regen tegen de ramen klettert, ziet het er niet naar uit dat we op Tholen en St. Philipsland voor Pasen nog veel voorjaarswerk op het land kunnen doen. Ons boerenhart had zo graag voor Pasen de suiker bieten en uien gezaaid gezien. Eind Maart - begin April vinden wij een mooie en meestal ook wel de ge- schikste tijd om die produkten te zaaien. Begin vorige week toen we enkele dagen droog weer hadden, is men in onze streek schoorvoetend begonnen met 't land klaar te maken, deels doordat op diverse percelen de grond nog niet droog genoeg was, en deels omdat de weerberichten niet erg gunstig waren om enthousiast het land zaaiklaar te maken. Niettemin is vorige week toch nog naar schat ting een kleine 10% van het geplande areaal suikerbieten en procentueel ruim zoveel uien gezaaid kunnen worden. Nog steeds vlaggetjes in het veld Ook zijn een tiental percelen vroege konserven-erwten gezaaid, en heeft men op veel bedrijven allereerst ge dacht aan de aktie "Zuid West Bo dem Best", om in de wintertarwe een groenbemester, veelal klaver, in te zaaien. De wintertarwe en het gras zaad zijn intussen goed aan de groei, en zijn voor de tijd van 't jaar best ontwikkeld. Aan de groene kleur van beide gewassen kan men zien dat de vroeg gestrooide stikstof goed werkt. Nog steeds is er geen verbetering ge komen in de aardappelprijzen. Wie had verwacht van 't najaar dat eind maart de veldgewas-prijzen maar enkele centen boven de voermarkt zou komen te liggen. Gezien de hoogte van de aardappel prijs voor veel bedrijven bepalend is hoe de onderste regel uitpakt, zal wanneer er geen verandering in het prijsniveau komt, het bedrijfsresul taat in de akkerbouw van oogstjaar 1979 beslist gaan tegenvallen. De afgelopen weken hebben we er ook kennis van kunnen nemen dat de bedrijfsresultaten van enkele nauw aan de landbouw verwante onder nemingen. zo slecht waren geworden dat ze hun poorten hebben moeten sluiten. Direkt voor enkele kollega's die er mee te maken hadden geen plezierige geschiedenis, maar ook indirekt zijn wij er in de landbouw niet mee gebaat, dat verwerking- en toeleveringsbedrijven met hun op gebouwde relatie's in binnen- en buitenland verloren gaan. In dit verband zulleh we te meer moeten onderkennen dat voor de be drijfsvoering in de landbouw goede handelshuizen en een goed opereren de koöperatie van onmiskenbaar be lang zijn!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8