rGranenvervangende" grondstoffen in de mengvoederindustrie Temik 10 G Temik 10G-het produkt voor de moderne boer Resultaten landbouwkundig onderzoek Zuidwest-Nederland bekend Z ojuist is uitgekomen het verslag 1979 met resultaten van het land bouwkundig onderzoek in Zuidwest-Nederland. In dit verslag zijn de onderzoekresultaten uit 1979 weergegeven van de akkerbouwproef- boerderijen "Rusthoeve" te Colijnsplaat en "Westmaas" te Westmaas. Van zo'n 75 onderzoekingen zijn de globale resultaten in dit verslag terug te vinden. I n het hoofdstuk rassenonderzoek worden de rassen van 8 landbouw gewassen, die in het Zuidwesten zijn uitgetest, besproken. Vervolgens wordt onder "teeltmaatregelen" Uw aandacht gevraagd voor het onder zoek naar onder andere intensieve teeltsystemen bij de granen en be waarmethoden en vervroeging van de teelt bij de aardappelen. H et verslag wordt gedistribueerd onder alle leden van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting, Studiek- lubs en organisaties in Zuid-Hol land, Zeeland en West Noord-Bra bant. Overige belangstellenden kun nen het verslag bestellen door over making van 6,- op rekening nummer 3320.52.621 van de Rabo bank Klaaswaal t.n.v. rekening Landbouwkundig Onderzoek Zuid- West Nederland, onder vermelding van "Verslag 1979", met duidelijke vermelding van naam en adres. Het gironummer van de Bank is 428311. Dit laatste geldt dan met name voor hen die woonachtig zijn buiten het werkgebied van de Konsulentschap- pen Barendrecht, Goes en Zeven bergen. AA6RLNOL Over 1979 - werking onafhankelijk van bodemtemperatuur en grondsoort - snelle en effektieve bestrijding in de gehele bovenste grondlaag - bestrijdt aardappelcystenaaltjes, wortellesieaaltjes en vrijlevende wortelaaltjes - geeft enige tijd bescherming tegen bladluizen - veilig voor gewas en nateelt - geen smaak-en geurbeïnvloeding - eenvoudig toe te passen - verpakking na gebruik gemakkelijk te vernietigen. ,mou"® Het Ekonomisch en Sociaal Komité van de Gemeenschap heeft zijn goedkeuring gegeven aan een studie over agrarische substituutpro- dukten voor granen, met name voor voedergranen. Onder substitutieprodukten verstaat het Komité ingevoerd veevoeder, dat door zijn voederwaarde en vooral wegens zijn relatieve kosten geschikt is om met name in veevoeders de granen te vervangen. Deze substituutprodukten mogen in de Gemeenschap tegen een laag doua netarief of z.g. nultarief worden ingevoerd. Het Komité rekent eiwitrijk schroot ondanks zijn hoge energetische waarde niet tot de substituten. Als standaardprodukt van de substituten rekent men maniok, dat meer dan 40% van de totale hoeveelheid aan substituutprodukten uitmaakt. In het begin van de 60er jaren wer den twee hypothesen gesteld, waar van bij de opstelling van het ge meenschappelijk landbouwbeleid werd uitgegaan. 1) die waarbij de prijzen werden beschouwd als instrument bij uit stek om boeren een inkomen te verschaffen, vergelijkbaar met andere sociaal-ekonomische sek toren, zonder voorbij te gaan aan de noodzaak van marktstabiliteit en redelijke konsumentenprijzen 2) die waarbij de verwerkende sek toren zo goedkoop mogelijk wor den bevoorraad, zodat de konsu mentenprijzen zo laag mogelijk kunnen zijn. Gekozen is toendertijd voor de eerste mogelijkheid. Gevolgen voor de landbouw Een van de gevolgen was dat door de vorming van de gemeenschappelijke markt het inkomenspeil in de land bouw verbeterd werd. De sterke schommeling van de wereldmarkt prijzen werd opgevangen. Vastgesteld dient dat een teruggang in de graanproduktie of in de vees tapel van slechts enkele procenten zal leiden tot sterke stijging van de wereldmarktprijzen, omdat de wereldmarkt van veel landbouwpro- dukten bestaat uit produktieover- schot van enkele grote produktielan- den. De verhandelde hoeveelheden zijn dan uiteenlopend 10 tot 20% van de wereldproduktie. Opgemerkt is ook dat de prijzen van de" dierlijke produkten zich in de af gelopen 20 jaar gunstiger hebben ontwikkeld dan die van de plantaar dige produkten. Gestegen importen De invoer van substituutprodukten is van 1966 tot 1978 verdrievoudigd tot 13 miljoen ton in 1978, dat is ruim één derde van de in de Gemeenschap op de markt gebrachte hoeveelheid aan voedergranen. Maniok-tapioka Maniok of tapioka is voor 90% van de wereldproduktie bestemd voor menselijke voeding. De produktie in Thailand maakt 7 xh% van de wereldproduktie uit, doch is het grootste exportland, met 85% van de voor veevoeder bestemde maniok. De overige substituutprodukten zijn vooral afkomstig uit de Verenigde Staten, Argentinië, Indonesië en Ca nada. Gedaald graanverbruik Vanaf 1974/75 is een teruggang van het totale graanverbruik waar te ne men. Door de aanmerkelijke stijging van de dierlijke produktie zou eerder een stijging met 7 miljoen ton ver wacht zijn. De vermindering is niet in het minst in de hand gewerkt doordat de verwerkende industrie gebruik maakte van de technologi sche vooruitgang in de verwerking en bovendien gunstig lag ten opzichte van de haven voorzieningen. Ontwikkelingen De ontwikkeling in de verschillende lidstaten kan men als volge ken schetsen. Er is een ontwikkeling aan de gang van enkelvoudig voeder naar meng voeder, waarbij de samenstelling zeer gericht is op de per diersoort meest efficiënte verhouding zetmeel- en eiwitwaarde. Voorts is op te merken dat binnen de mengvoeders er een relatieve toene ming is op de merken van de rund veevoeders met laag zetmeelgehalte ten opzichte van varkens- en pluim veevoeders met hoog zetmeelgehal te. Momenteel wordt rond 13 miljoen ton graan door andere hoog-energe- tische produkten vervangen in de ongeveer 68 miljoen ton mengvoe ders van de Gemeenschap. Substitutie vondt plaats ten koste van derde-landen mais, maar vooral in het nadeel van gerst en tarwe uit de Gemeenschap. Doofde aanwending van sojaschroot moet ook meer maniok ingevoerd worden. Als zodanig is het volgende reken- beeld opgesteld: 100 kg gerst 80 kg maniok 20 kg sojaschroot Financiële gevolgen tapiokaheffing In die gebieden waar een groot ta- piokaverbruik bestaat zou een ver hoging van de heffing op tapioka tot het niveau van die op voedergranen een stijging van de hoeveelheid van mengvoeder voor varkens veroorza ken van ongeveer 20%. Dat zou leiden tot een verhoging van de prijzen van varkensvlees met t tot 5%, oT een verhoging van het totale gezinsbudget met 0,4 tot 0,5%. Het bemestingsonderzoek heeft uiteraard een vaste plaats in het pro gramma van de beide proefboerde- rijen. In verschillende artikelen vindt u de resultaten terug van onderzoek naar de optimale stikstofbemesting, gebaseerd op onderzoek naar de stikstofvoorraad in de grond. Ook het onderzoek naar de gebruiks waarde van het afvalwaterzuive- ringsslib vond voortgang. Een eveneens vaste plaats in het programma heeft het onderzoek naar gewasbescherming: de bestrij ding van ziekten en plagen en de onkruidbestrijding. Daarin wordt bij de granen veel aandacht besteed aan de bestrijding van blad- en aarziek- ten en de bestrijding van luizen. Bij de onkruidbestrijding in de aard appelen zijn de mogelijkheden van voor- en naopkomstbespuitingen nagegaan en in de granen de bestrij ding van duist in relatie met inzaai van groenbemesters. Naast de onderzoekresultaten zijn in het verslag nog de algemene be drijfsgegevens opgenomen en zijn in het kort enkele belangrijke punten uit het bestuurlijk jaar 1979 van bei de Stichtingen, die de twee proef- boerderijen exploiteren, weergege ven. Degenen die woonachtig zijn binnen het werkgebied en het verslag en an dere publikaties jaarlijks automa tisch willen ontvangen, worden aan geraden lid te worden van een Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting of Studieklub in hun omgeving. Aardappelmoeheid? dan Temik* 10 G in het voorjaar Het bekende systemische nematicide /insecticide Temik® 10 G kan uitstekend worden ingezet voor de bestrijding van aardappelmoeheid in het voorjaar. Niet alleen het aardappelcystenaaltje wordt bestreden, maar ook schade veroorzaakt door wortellesieaaltjes en vrijlevende wortelaaltjes wordt voorkomen. Tevens geeft Temik® 10 G in de eerste groeiperiode een zekere bescherming tegen aantasting door bladluizen. De toepassing is erg eenvoudig: volvelds strooien bij het pootklaar maken van de grond en direkt 10-15 cm diep inwerken met apparatuur waarmee een goede menging door de grond wordt verkregen. Zo krijgt u de beste resultaten. AAGRUNOLBV I GRONINGCN gedeponeerd handelsmerk] LIGTERM0ET CHEMIE B.V. van Union Carbide POSTBUS 1048 - ROOSENDAAL - TELEFOON 32912 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6