Euro-Parlement: 2,5% tot 5% prijsverhoging j Italianen: Marcora moet blijven D e meerderheid van het Europees Parlement acht de door de Euro pese Commissie voorgestelde prijsverhoging van 2,4% onaanvaardbaar laag. Maar 5% is weer teveel. Voor de met akties ondersteunde eis van de agrarische bevolking voor 7,9% prijsverhoging is al helemaal geen meerderheid in het Parlement. Over het voorstel een superhoge straf- heffing te leggen op de uitbreiding van de melkproduktie zwijgt het Parlement. H, A, D, M et man en macht zijn in Italië politici en landbouwdeskundigen bezig Giovanni Marcora te behouden als de Italiaanse minister van Landbouw. Politiek gezien is die mogelijkheid er wel, want juist deze week heeft kabinetsformateur Francesco Cossiga "groen licht" gekre gen om de regeringscrisis op te lossen via een drie-partijen-Kabinet, met de helft van de ministersposten bezet door christen-democraten. Het bureau van Marcora is ondergesneeuwd met telegrammen uit vele uiteenlopende kringen in Italië: "Marcora ga niet weg van uw post". D, M, D; Hapering in invoer varkensvlees in Italië lijkt ten einde te komen. O E> en groot Italiaans probleem vindt Marcora de Italiaanse suikermarkt. "De eigen produktie van Italië zou volgens internationale voorstellen terug moeten met een paar ton, en er. moet nu al voor vele miljoenen gul dens per jaar in Italië worden geïm porteerd aan suiker. Dit is alweer een voorbeeld van uitbuiterige discrimi natie", aldus aldus Marcora. Buitengewoon opgewonden is mi nister Marcora: over im- en export van melk. "Italië heeft in 1979 14 miljoen hl melk uit Beieren geïm porteerd. Toch wordt vanuit Italië zelf en vanuit het buitenland druk uitgeoefend op een hogere Italiaanse binnenlandse melk-belasting, om de invoer nog hoger te maken". Marco ra wil er niet van horen. Onduidelijkheid troef in Straatsburg Grote stromingen verdeeld Gundelach: 5% Strafhefïing afgewezen Onervaren Parlement Medeleven en bekwaamheid slaan aan Suikermarkt is probleem Zuid-Italië. Jan Werts/Straatsburg Dat zijn de belangrijkste konklusies die woensdagavond vielen te trek ken na afloop van het drie dagen durende debat in Straatsburg. Het resulteerde in een breedsprakig maar uitermate vaag advies van de Europese volksvertegenwoordiging. Na zes uur stemmen bij zitten en opstaan, dan wel de handen opstekend of de komputer de balans laten opmaken, eindigde het debat zoals het ook het beste gekarakteriseerd kan worden: verward. et Salomons oordeel waarop men elkaar uiteindélijk in meerder heid vond kwam uit de pen van vier Italiaanse communisten. De Ro meinse mevrouw Carla Barbarella beleefde met haar drie partijgenoten in de fel verlichte grote zaal waar de vierhonderdtien vergaderen de dag van haar politieke leven toen bleek dat uitgerekend de kleine Italiaanse communistische fraktie het verlos sende plan had ingediend. Alle poli tieke stromingen behalve de Franse gaullisten en de helft van de libera len kozen in meerderheid yoor de Italiaanse formule die spreekt over de noodzaak "de landbouwprodu centen een billijk inkomen te garan deren". l llerlei andere voorstellen tot een prijsaanpassing van minus 1%, van 5%, van 7,9% en zelfs 13% werden verworpen. Steeds weer bleek dat de twee grote stromingen binnen het Parlement de socialisten (113 zetels) en de christen-democraten (109) die tezamen dus de meerderheid vor men, intern verdeeld waren. Dat gold trouwens voor alle frakties be halve de Britse konservatieven die herhaaldelijk voor een prijsverlaging stemden en de gaullisten die 13% méér wilden om te beginnen voor Frankrijk. Vanaf maandagmiddag tot woens dagavond stond ter diskussie het omstreden plan van landbouwcom missaris Gundelach om de agrari sche bevolking dit jaar de buikriem te laten aanhalen. De prijs die de agrariër dit jaar tenminste voor een aantal gegarandeerde produkten ontvangt zou gemiddeld ten hoogste 2,4% omhoog mogen. Op basis van de gestegen kosten hebben de boeren echter recht op tenminste 7,9%, zo erkent zelfs Gundelach. "V oor het Parlement hield hij maandagavond een langdurig plei dooi voor zijn voorstellen. Zouden de verlangens van de boeren- en tuindersorganisaties ingelost worden dan kost dat de Europese schatkist 5,5 miljard en zitten we vanaf vol gendjaar tegen het plafond van onze Financiële mogelijkheden, aldus Gundelach. Vrijdag was een delegatie Neder landse boeren en tuinders onder lei ding van prof. Fr. Kriel laars op be zoek bij Gundelach's hoogste mede- werker Villain, direkteur-generaal voor de landbouwpolitiek. Zij waren in Brussel naar aanleiding van de de monstraties in Den Bosch en Bleis- wijk. De delegatie kreeg te horen dat een gemiddelde prijsverhoging van 4,5% tot 5% voor de Europese Com missie toch wel toelaatbaar zou zijn. Dit echter op uitdrukkelijke voor waarde dat er in de zuivelsektor nu echt paal en perk wordt gesteld aan de overproduktie. Zonder overigens enig cijfer te noemen heeft Gunde lach maandag dit in Straatsburg voor het Parlement ook gezegd. ge melkheffing van twee kwartjes per liter melk die nog méér wordt ge produceerd zwijgt het Parlement in het advies. De Nederlandse chris ten-democraat Sjouke Jonker kreeg geen meerderheid voor zijn aanvul lend voorstel dat een extra heffing noodzakelijk is voor het wegwerken van de overschotten. Jonker had die extra melkheffing willen koppelen aan de omvang van het bedrijf met een algehele vrijstelling voor de kleine veehouders. Ook een voorstel van de Nederlandse socialist Woltjer om de gewone melkheffing variabel te maken haalde het niet. Hij had tot 200.000 liter jaarproduktie geen hef fing willen opleggen en daarboven een oplopend percentage naar rato van de aflevering per bedrijf. Een ander voorstel om de opbrengst van de melkheffing en de strafhef- W fing te besteden voor maatregelen tot bevordering van het verbruik van zuivelprodukten werd eveneens af gewezen. Daarmee verdween dan ook tegelijk de laatste verwijzing naar de voorgestelde extra hoge hef fing uit het advies van het Parlement. Dat vonden ze bij de budget-com missie van het Parlement niet leuk. Daarom kwamen deze volksverte genwoordigers naar de journalisten om erop te wijzen dat het ontbreken van enigerlei verwijzing naar de strafheffing uitgelegd moest worden als het niet-afkeuren van dit Brus selse voorstel. Hier en trouwens ook overal elders in het advies en tijdens het debat voelde je de sterke invloed van de Commissie uit het Parlement voor het budget. Zij en niet de land- bouwcommissie heeft uiteindelijk haar zin kunnen doordrijven. In het algemeen dient nog vermeld dat het machtige blok van de chris ten-democraten met steun van een deel van de socialisten en de liberalen bij allerlei stemmingen voorkwam dat een voor de boerenbevolking nog on gunstiger advies is opgesteld. Demonstratie door Straatsburg. "Uit een reeks van voorstellen kozen ze in meerderheid uiteindelijk dan maar de onduidelijkste tekst", zo schreef een kenner van het Parlement de afloop. "Een totaal leeggehaald advies waaraan de boerenbevolking niks heeft en de ministers alle kanten mee op kunnen", zo was het kom- mentaar van algemeen sekretaris André Herlitska van de EG-federatie van boeren en tuindersbonden COPA. re totstandkoming van het uit eindelijke advies betekende het hoogtepunt van een lang durend maar weinig perspektieven openend debat. Luteijn spreekt de protestvergadering toe. Het laat zich aanzien dat moeilijkhe den rond de invoer in Italië van vers varkensvlees uit ons land zeer spoe dig tot het verleden behoren. Nadat op 26 maart j.l. een aantal koelwa gens met vlees, waaronder enkele tientallen uit ons land, aan de Ita liaanse grens bleek te worden opge houden, heeft zich terstond een dele gatie van vertegenwoordigers van de ministeries van landbouw en visserij en van volksgezondheid en milieuhy giëne naar Rome begeven om nader inzicht in de gerezen moeilijkheden te verkrijgen. Besprekingen daarover hebben op 31 maart hun afronding verkregen en worden thans neergelegd in een pro tocol, dat op de kortst mogelijke ter mijn zal worden ondertekend. Er is verder overeengekomen dat de Ne derlandse veterinaire inspectie een verscherpte controle zal uitoefenen in het bijzonder in bedrijven, van welke de Italianen zendingen heb ben geweigerd en die zij op een lijst hebben geplaatst. Bij akkoord be vinden van de hygiënische toestand in de betrokken bedrijven zullen ook voor deze de moeilijkheden tot het verleden behoren. Verdere afspra ken betreffen o.m. verbetering van de communicatie tussen de veteri naire inspecties in Rome en in Den Haag en instelling van een werk groep van Italiaans/Nederlandse deskundigen, met oogmerk een aan zet te geven om ook in EEG-kader op het onderhavige terrein tot nadere afspraken te geraken. Overigens is er de mogelijkheid dat zich per 1 april aan de Italiaanse grens een langzaam -aan-aktie voor doet wegens een loonconflict over de grensveterinairen aldaar. Duur en gevolg van deze andersoortige moei lijkheid laten zich niet schatten. AMERIKAANS GRAAN VOOR OOSTBLOKLANDEN De Verenigde Staten hebben aan Oostbloklanden die, afhankelijk wa ren (zijn) van graaninvoeren uit de Sovjet-Unie, toegezegd voor kom- penserende graanleveringen te zor gen. Met name genoemd werden de lan den Polen en Oost Duitsland. Hoewel men zich er enigermate van bewust is dat er "lekken" zullen op treden, met andere woorden dat er doorleveringen naar de Sovjet-Unie zouden kunnen plaats vinden, acht men deze lekken van ondergeschikte betekenis en niet zodanig dat zij het effekt van het graanembargo aan zienlijk kunnen verzwakken. ver de alom omstreden superho- l-t elfs in Italië is het ministerschap van Landbouw niet alleen een poli tieke vertoning, maar ook een vak. En de vakman Giovanni Marcora voelt de wijn, de melk, de olijfolie en zelfs de tomaten zijn neus en zijn oren uitkomen. "Het wordt tijd", zei Marcora, eerst in Verona en afgelo pen maandag in Turijn, "dat ik weer naar mijn prachtige boerderij in Noord-Italië terugga. Iemand anders mag nu eens een jaar of wat voor de Italiaanse landbouw gaan knokken". Dat neemt niet weg dat Marcora's toespraak in Verona weer een flink polemisch element had. Bijvoor beeld de "strafmaatregelen" van de EEG tegen Italië. En ook de zorg om wat langzamerhand een rampgebied mag gaan noemen, namelijk het uiterste zuiden van Italië. Het zijn gebieden die Marcora hoog blijven zitten, ook al is hij dan maar demis sionair minister. In dit probleem voelt hij zich als Italiaan verant woordelijk voor die gebieden. Niet acceptabel bijvoorbeeld vindt Marcora het EG-voorstel tot gemid delde verhoging van de landbouw prijzen met 2,"4%. "Terwijl de inflatie in Europa gemiddeld iets boven de 10% beloopt - en dan nog wel zo hoog is vooral door Italië en Groot- Brittannië - zit Italië voor het eerste kwartaal 1980 al met een inflatie-in dex van 21%. Het is absurd omdat in een algemene noemer te gaan ver disconteren". e protest-telegrammen over dit onderwerp stapelen zich op bij mi nister Marcora, samen met de ver zoeken om het in het volgende Ka binet nog eens te proberen. "Al is het mijn laatste daad als minister, ik zal vechten voor een prijsverhoging van 4,5%. Bij 2,5% zie ik aankomen dat de boeren gewoonweg niet meer willen produceren. Dat geldt dus voor alle landbouwprodukten". hl bedraagt de wijnproduktie van 1979, een absoluut record voor Italië. 10 miljoen hl daarvan zijn bedoeld voor de EG. Wat de export betreft zijn over Noord-Amerika geen klachten: de import van Italiaanse wijn in de Verenigde Staten is groter dan die van wijnen uit Frankrijk. De wijnpropaganda voor Italië heeft ook de normale grenzen nu over schreden: er gaat zelfs een miljoen hl naar Rusland, en dat beschouwt Marcora als een verheugend teken van internationalisering. an staat er een nieuwe wijnoor- log voor de deur. Italië en Frankrijk zitten allebei met een heel grote oogst. Marcora's (voorlopig laatste?) vondst heeft voor Italië een voorlo pige oplossing gebracht. 80 miljoen aar melk, wijn en olijven houden Marcora nog niet zó bezig als de mensen die erbij horen, met name de jonge mensen in Zuid-Italië die bezig waren massaal het platteland te ont vluchten in ruil voor industriegebie den in het buitenland en in Noord- Italië, als gastarbeiders. Die vlucht is nu tot stilstand gekomen. Dat vindt Marcora één van zijn belangrijkste missies in de afgelopen jaren. Wor den die missies nu in de toekomst nog voortgezet? "Nou, voor mij voorlopig geen minis terspost meer", zegt Marcora. En na een aantal seconden: "Tenminste hoogstwaarschijnlijk niet".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5