IMieuws uit Brussel Verwarring in Brussel over Nederlands tuindersgas Goede start produktie, maar kostenontwikkeling baart zorgen G eheel in tegenstelling met deze voor de glastuinders zo ongunstige berichten houdt de officiële woord voerder van EG-commissaris Gun- delach echter staande dat er voorals nog niets aan de hand is. Het rapport dat Brussel over het probleem moet uitbrengen is nog niet eens klaar. Over een veroordeling of een aan klacht tegen Nederland te spreken is dan ook "volstrekt voorbarig". Als het ooit tot een klacht zou komen dan zal dat allemaal nog maanden en maanden in beslag nemen, aldus de officiële woordvoerder Claus van der Pas. D e ministers hebben ook uitvoerig over de vaststelling van de nieuwe landbouwprijzen en het pakket be zuinigingen gesproken. Minister Braks wees er na afloop op dat iedere druk tot besluitvorming was wegge vallen, omdat de Europese topkon- Landbouw-marathon start 21 april in Luxemburg I n Brussel is vorige week tijdens de vergadering van de ministers van Landbouw van de EG verwarring ontstaan over de prijs die Nederland de tuinders in rekening brengt. Het ANP had in Brussel in betrouwbare kringen vernomen dat de Europese Commissie ons land voor het Hof van Justitie in Luxemburg zal dagen. Onze regering zou aldus vervol gens gedwongen worden de Nederlandse tuinders een hogere gasreke- ning te presenteren. Kleinschalig paardenhouderijbedrijf Rijp gemaakt? Fransen 3,5% erbij D e ministers hebben vorige week in Brussel slechts één besluit van bete kenis genomen. De Franse groene Franc wordt met 3,7% gedevalueerd. Dit betekent dat de Franse agrariër er voor een reeks produkten 3,5% bij krijgt. Deze verhoging was vorig jaar al overeengekomen. Ze wordt ge spreid in de tijd gerealiseerd en was vóór de zitting in Brussel begon al door de Franse president in een rede te Lyon aangekondigd. Marathon start 21 april Ekonomisch Comité: 7,9% D e heer Braks was in Brussel nogal teleurgesteld over het vrijblijvend ad vies van het Europees Parlement. Zoals gemeld heeft de EG-volksver- tegenwoordiging in haar jaarlijks ad vies over de prijsvoorstellen geen percentage voor een wenselijke ver hoging willen opnemen. blijft beleidsdoel Debat over nieuwe landbouwprijzenpakket uitgesteld Produktschap voor Zuivel EEG beperkt Thaise tapioka-import JanWerts/Brussel Gevraagd om kommentaar verklaarde minister Braks in de Belgische hoofdstad ook te hebben vernomen van een op handen zijnde aktie van Brussel tegen Den Haag. De minister zei de zaak zeer ernstig te nemen. Hij leek er al op voorhand van overtuigd dat ons land het gas omgere kend op basis van zware stookolie, de tuinders beneden een interna tionaal aanvaardbare prijs levert en dat wij dit via een forse prijsver hoging moeten korrigeren. D e Raad van Ministers eindigde donderdag tegen middernacht. Vrij dag werden in Den Haag besprekin gen gehouden over de gasprijs voor de tuinders. Waarnemers in Brussel vragen zich nu af of minister Braks en zijn ambtenaren hier soms bezig waren een zo zwart mogelijk beeld op te hangen van onze positie bij de Europese Commissie. Aldus worden de tuinders dan rijp gemaakt voor een forse extra prijsstijging van het aardgas. Wie vreest ergens van verdacht te worden zal normaal beginnen alles te ontkennen. Maar minister Braks geeft in dit geval onmiddellijk kom mentaar op geruchten. Dat is in Brussel ongebruikelijk. "Wordt hier door de minister soms een spelletje gespeeld?" zo vraagt de waarnemer zich al gauw af. Dat zou nogal kwa lijk zijn. Bij dit alles dient beseft dat de Euro pese Commissie geen bezwaar heeft gemaakt tegen de Duitse subsidiere geling die is bedoeld om de tuinders daar te kompenseren voor het verlies dat zij moeten lijden als gevolg van de lage gasprijs in Nederland. Lo gisch zou dan zijn dat niet tegelijk Nederland toch voor het Hof in Luxemburg wordt gedaagd maar eerder gemaand om de prijs van het gas behoorlijk te verhogen. De ko mende weken zullen leren wie hier gelijk had. De minister met zijn kommentaar, die er duidelijk van uit gaat dat Brussel een klacht tegen ons heeft klaarliggen. Of Gunde'ach's woordvoerder die volhoudt dat dit niet zo is. De Britten hadden ook zo'n stuntje willen uithalen. Maar hun minister Peter Walker lijkt voorlopig achter het net te vissen. Hij wil zich, nu het Britse Pond flink in waarde is geste gen, gaan gedragen als een land met een sterke munt. Daar worden zoals bekend exporten van agrarische produkten met monetaire kömpen- saties gesteund. In theorie is het Britse Pond momenteel al 2,4% meer waard dan de groene EG-koers waarmee men in de landbouw re kent. Dit levert echter toch geen mo netaire kompensatie op. De eerste 1,5% valt namelijk buiten de bereke ningen en over minder dan 1 wordt vervolgens geen exportsubsidie ge geven. Gevolg is dat de Britten de verlangde steun op hun uitvoer niet krijgen. Ze zijn erover slecht te spreiden. Tegenover de journalisten in Brussel heeft minister Walker erop gewezen dat de ministers er niet in geslaagd zijn om een verlenging overeen te komen van het reglement dat de monetaire kompensaties beheerst. Daarom geldt nu de vroegere regel op basis waarvan ook Londen vanaf 1 april 2,4% steun krijgt op de uitvoer van agrarische produkten naar an dere EG-landen, zo konkludeert de Britse minister. Landbouwcommis saris Gundelach heeft daarentegen gezegd dat bij afwezigheid van een besluit van de ministers het beleid bij de Commissie in Brussel ligt. Die zal de bestaande regeling blijven toe passen ook nu ze officieel niet ver lengd is. De voorzitter van de Raad minister Marcora (Rome) bevestigd tegenover de pers dat bij afwezigheid van over eenstemming tussen de ministers Brussel het beleid bepaalt. De Britse opstelling leert dat het ze ginds me nens is met hun streven om van het agrarische invoerland Groot-Brittan- nië een exporterende natie te maken. Voor ons als historisch belangrijke exporteur een ontwikkeling om in de gaten te houden. ferentie van regeringsleiders die af gelopen maandag in Brussel moest beginnen, uitgesteld werd. Inmiddels is de topkonferentie voorzien voor zondag 27 en maandag 28 april in Luxemburg. In de week daarvoor van 21 tot en met 23 april zullen de landbouwministers in de Luxem burgse hoofdstad alsnog proberen om de prijzen vast te stellen. In af wachting daarvan is het landbouw prijsjaar met een maand verlengd tot 1 mei. Lukt het in Luxemburg ook niet dan gaat het hele dossier naar de regeringsleiders. Die zullen overi gens ten hoogste enige richtlijnen geven en mogelijk manen tot spoed. Volgens verschillende bewindslieden is eind van de maand een kompromis zeer wel mogelijk. Met name voor zitter Marcora en ook de Franse be windsman Mehaignerie zien het zo. Het is echter zeer de vraag of de Britten vóór de topkonferentie van 27 april een akkoord over de land bouwprijzen zullen accepteren. Zij willen immers eerst weten wat de re geringsleiders doen met hun verzoek om verlaging van de kontributie. Gaat men daar niet op in of wordt men het er niet over eens, dan kiest de Britse regering voor een bevrie zing van de huidige landbouwprijzen zo heeft minister Walker hier duide lijk gemaakt. Braks het duidelijk uitkomen zich bij zijn streven voor hogere prijzen met dit advies weinig gesteund te voelen. "Als het Parlement een realistisch standpunt had gekozen was het voor de ministers moeilijk geworden om daarvan af te wijken", aldus de Ne derlandse minister. In de wandel gangen viel hier te beluisteren dat hij van het Kabinet in Den Haag toe stemming heeft om met gemiddeld 4 tot 5% prijsverhoging in te stemmen, mits de zuivel buiten beschouwing wordt gelaten. Besluiten we met de vermelding dat het Ekonomisch en Sociaal Comité van de EG een prijsverhoging advi seert die in de buurt ligt van de 7,9%. Dit Comité groepeert vertegenwoor digers van de CBTB, drs. P. Bukman, de agrarische vertegenwoordiger. Het Comité is van mening dat het begrotingsprobleem geen reden mag zijn om de agrariërs ekonomisch en sociaal verantwoorde prijsverhogin gen te onthouden. Op uitnodiging van de Minister van Landbouw en Visserij, ir. Braks, heeft op 13 maart 1980 een gesprek plaatsgevonden met de overleggroep paardenhouderij Deze overleggroep, die als bekend begin 1979 is ingesteld, bestaat voor wat betreft het bedrijfsleven uit: - P.B. van Binsbergen (voor de Nederlandse Draf- en Rensport); - F.J. Bruinsma (afdeling Paar denhouderij van het Landbouw schap namens de ponystamboe ken); - prof.dr. G.J.W. van der Meij (af deling Paardenhouderij van het Volgens de Thaise minister van han del, Ob Vasmat, zullen de EEG lid staten de import van Thaise tapioka- pellets beperken tot op het peil van 1978 (5,9 miljoen ton). Zij hebben voorts Thailand een bedrag van 2,3 miljoen dollar toegezegd voor over schakeling op de teelt van andere ge wassen. Minister Ob zei dit bij zijn aankomst uit de EEG waar hij de importeurs ervan heeft trachten te verzekeren dat de kwaliteit van de Thaise tapio- ka zal worden verbeterd. Er zullen zware straffen worden opgelegd aan handelaren die de kwaliteit van ta- piokaprodukten voor export verval sen. Hij denkt daarbij zelfs aan de sluiting van bedrijven. De produktie van boter en mager poeder was in januari en februari zelfs respektievelijk 22% en 36% kleiner dan vorig jaar. De oorzaak van deze produktiedaling is, behalve de stagnering van de melkaanvoer, vooral gelegen in de toeneming van de produktie van de volle produkten, zoals gekondenseerde melk, vol melkpoeder en kaas. De uitvoer van boter is goed. De bemoeilijking van de export naar de Sovjet-Unie is in haar effekt nog niet te schatten, vooral omdat de uitvoer naar andere derde landen zeer goed is. Ook de afzet van vol poeder en kondens blijft goed, met een goede binnen- en buitenlandse vraag naar kaas. Kostenontwikkeling Zorgen baart de ontwikkeling van de kosten. Zo stegen de mengvoederprijzen met 16%, die van ruw voeder met zelfs 25%. Daarbij komt dat c(e voederpo- Landbouwschap, namens de paardenstamboeken) - A. Stehouwer (voor de Neder- landsche Hippische Sportbond). Gebleken is dat er overeenstemming bestaat over het beleidsdoel dat voor ogen staat namelijk het bevorderen van een krachtige kleinschalige be drijfstak, zowel ten behoeve van het paardengebruik in ons land als voor de export. Tijdens het gesprek is een aantal misverstanden uit de weg geruimd. Men was het erover eens dat de tijd dringt. Afgesproken is dat het De partement van Landbouw en Visserij en de organisaties op het gebied van de paardenhouderij in goed overleg zullen trachten het genoemde be leidsdoel te verwezenlijken. Intussen heeft de Thaise handelsraad in haar weekbulletin gezegd dat Brazilië en Kenia wellicht met Thai land zullen gaan konkurreren in de tapiokahandel met de EEG. Volgens het bulletin zal Brazilië dit jaar 200.000 ton tapiokapellets ex porteren naar de EEG - ongeveer 50.000 ton meer dan verleden jaar - terwijl de Braziliaanse exporteurs samenwerken met de V.S. om de kwaliteit van tapiokapellets te ver beteren en de stofoverlast te vermin deren. Kenia is een vijfjarige cam pagne begonnen om de tapiokapro- duktie tot 2,4 miljoen ton per jaar op te voeren, waarvan 100.000 ton zou kunnen worden geëxporteerd, aldus het Thaise bulletin. sitie op verschillende bedrijven niet zeer goed is. De pachtprijzen stegen met 10%, de hypotheekrente nam toe van 9% tot 12%. Daarenboven stegen de prijzen van kunstmest met 10% en die van energie met 12%. Ontwikkeling binnen de E.E.G. In de Gemeenschap lag de mel kaanvoer naar raming 1 tot 2% boven vorig jaar, vooral door stijgingen in Duitsland en Frankrijk. De super heffing is door bijna alle landbouw ministers in de Gemeenschap afge wezen, doch hoe de nieuwe aanpak zal zijn is nog onzeker. Wel is er een zekere mate van overeenstemming bereikt over het principe dat de Ge meenschap niet onbeperkt de kosten van een verdere uitbreiding van de melkproduktie voor haar rekening kan nemen. De politieke konstellatie voor ver reikende maatregelen in de EEG is niet rijp, aldus drs. Schelhaas. De Raad van EEG-ministers (landbouw) heeft tijdens de zitting van 26 en 27 maart jl. te Brussel besloten, de debatten over de landbouwprijzen voor het prijzenjaar 1980-1981 uit te stellen tot de volgende vergadering op 21 april a.s. Dit gebeurde nadat tijdens een onderbreking van de formele Raadszitting uit bilateraal overleg was gebleken dat het politieke klimaat nog geen besluitvorming hierover toeliet. Minister Braks, die als leider van de Nederlandse delegatie op trad, oordeelde dat zowel het uitstel van de Europese Raad van regeringsleiders als het niet tot stand komen van een advies van het Europese Parlement bij deze beslissing een rol hebben ge speeld. Met name de afloop van de besprekingen in het Europese Parlement noemde de bewindsman zeer teleurstellend. In verband met dit uitstel is het prijzenjaar 1979-1980 voor melk en zuivelprodukten met één maand verlengd tot en met 30 april a.s. en dat voor rundvlees tot en met 4 mei 1980. Bij de start van het nieuwe produktiejaar staat de marktontwikkeling er aanmerkelijk gunstiger voor dan vorig jaar, aldus drs. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel in de openbare bestuurs vergadering van dit schap op 19 maart in Rijswijk. Zorgen evenwel geeft de ontwikkeling van de kosten. Sinds begin november vorig jaar is de melkproduktie vrijwel even hoog als vorig jaar. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4