(J'f s" P Demonstratie kan lont zijn die harde akties doet ontbranden! V oor de akkerbouw willen wij nogmaals wijzen op het onvoldoende funktioneren van het marktmechanisme voor granen. De hoge rente speelt ook hier een nadelige rol aangezien de bewaarvergoeding niet meer in verhou ding staat tot de werkelijke kosten. In Frankrijk erkent de overheid dat blijkbaar wel. Zo is bekend dat daar finan ciering mogelijk is tegen 8,5% en dat is dan 4 a 5% lager dan in Nederland. zuidelijke landbouw maatschappij In zijn huidige woonplaats Zeist hebben een aantal oud-leerlingen van de vroegere Land bouw Winterschool in Schoondijke hun toenmalige direkteur L. van Dijk een diner en enige geschenken aangeboden. Zij wilden hiermee onderstrepen hoezeer van Dijk van betekenis is geweest voor de landbouw in Zeeland en in het bijzonder voor het landbouwonderwijs in Zeeuws-Vlaanderen. Op de foto overhandigt J. Provoost (r) de heer v. Dijk een album. Z.L.M.-voorzitter Doeleman: "Leuk verhaal" O Fruitteelt Bewaarvergoeding Studenten uit Landbouwhogeschool Wageningen gehaald z.l.m VRIJDAG 4 APRIL 1980 67e JAARGANG NO. 3526 land- en tuinbouwmad I n zijn openingswoord op de maandag gehouden ver gadering van het Z.L.M.-hoofdbestuur wees voorzitter A.J.G. Doeleman erop dat het moeilijk is de invloed van de akties die er door de landbouworganisaties zijn gehouden, in te schatten. "In elk geval, zei hij, blijven boer en tuinder nog steeds in grote onzekerheid ver keren. Onzekerheid mede door de zwakke houding van het Europees Parlement dat bijzonder verdeeld is en geen duidelijk standpunt heeft kunnen of willen innemen. Zij schuiven daarmee de verantwoordelijk heid door naar de ministerraad. Wij vragen ons af of men door geen standpunt in te nemen daarmee heeft willen voorkomen dat er hardere akties ondernomen gaan worden door de landbouw. Het zal in elk geval de Euro Parlementariërs wel duidelijk geworden zijn dat een demonstratie gemakkelijk een lont kan zijn die harde aktie kan doen ontbranden. D oor dit zwakke optreden van het Europees Parlement en het uitstel van het overleg van de ministerraad wordt de land- en tuinbouw op onaangename wijze aan het lijntje gehouden. En zo wordt er verder gesold met de belangen van land- en tuinbouw. Daarbij hebben wij vanuit Nederland het angstige ver moeden dat verschillende landen proberen een zo gun stig mogelijke positie in te nemen, met de land- en tuin bouw daarbij als belangrijke schakel. In Nederland heerst bij de overheid steeds meer de op vatting, naar wij ervaren dat wij onszelf wel kunnen red den en dat de belangrijke bijdrage die de land- en tuin bouw hebben voor de nationale ekonomie door deze kleine groep in de samenleving door hard werken toch wel behouden zal blijven. Bange vermoedens hebben wij dat dit ook minister Braks in de politieke arena duidelijk is gemaakt. Aanwijziging in die richting is de uitspraak van de nieuwe minister dat de 7,9% niet realistisch is. En dat is dan duidelijk in tegen Opmerkelijk is het verder dat de situatie op de zuivel- markt zo sterk in gunstige zin is veranderd de afgelopen weken. Oorzaak onbekend. Wel is het hierdoor duidelijk hoe snel de marktsituatie van agrarische produkten kan wijzigen. Tot slot enkele opmerkingen aan het adres van het coördinatie-orgaan. Wij worden daartoe wel gedwongen, o.a. door het pleidooi van de heer Kalder in "ter Zake" vlas in het bouwplan op te nemen, omdat dat zo goed past in het bouwplan. Dat wisten wij al lang. Het is dan ook jammer dat de heer Kalder geen oplossing heeft aangedragen om de knelpunten op te lossen wat betreft de arbeidstechnische kant en de prijsvorming van het vlas. Maar voor de buitenwereld is dat natuurlijk een leuk verhaal. En dan een week later gaat de voorzitter van het coördi natie-orgaan zich mengen in de diskussie over het prijs beleid. Dat het gevaarlijk is om met een onvoldoende onderbouwd verhaal naar buiten te treden heeft de heet Van Oosten ervaren. Want naar ons is gebleken is ook hi; niet gelukkig met de aanhef in de P.Z.C. naar aanleiding van zijn opmerking nl. dat de landbouw niet gebaat is mei prijsverhogingen. Maar het gevolg is wel, zo meent de Z.L.M.-voorzitter, dat dit wel bijzonder veel irritatie wekl bij de land- en tuinbouw, juist in een periode waarin de spanning toch al zo groot is in onze sektor. Wij vragen ons af wanneer het coördinatie-orgaan nu eindelijk eens be reid is de oogkleppen af te nemen en met haar beleid rekening houdt met de land- en tuinbouw, die ook mei vele andere faktoren rekening te houden heeft dan alleer met natuur en landschap. spraak met eerder gemaakte opmerkingen van deze mi nister. r erugkomend op het nationaal beleid willen wij nogmaals wijzen op de teleurstellende houding van de overheid om de fruitteelt een helpende hand te bie den. Op de N.F.O.-vergadering konden wij niet aan de indruk ontkomen dat de plaatsvervangend Direkteur- Generaal, de heer Vos, duidelijk terughoudender was dan minister Braks. Toch wel met enige spanning zien wij 's-ministers beleidsvisie tegemoet, waarover hij sprak op de fruittelersbijeenkomst te Zeist. Duidelijk is het wel dat de rentesubsidie zoals die nu voor ons ligt voor de fruitteelt van zeer weinig bete kenis zal zijn vooral ook door de hoge rentevoet waarmee wij nu te maken hebben. En aan een andere belangrijke zaak wil men in Brussel niet mee werken, nl. beperking van de import van fruit uit het zuidelijk halfrond. Ik dacht dat het op zijn plaats is waardering uit te spreken voor de door de suiker-industrie vastgestelde uitbeta- lingsprijs voor onze bieten. Ik dacht dat er alles uitge haald is wat mogelijk was en daar is zeker het in voor gaande jaren gevoerde beleid mede van invloed op. p de bijeenkomst georganiseerd door de Vereni ging van Natuurmonumenten is duidelijk gesteld dat land- en tuinbouw wel veel doet voor de natuur maai ook dat dit in deze tijd niet meer alleen kan blijven rusten op de schouders van boer- en tuinder, maar dal daar geld voor beschikbaar moet zijn. Hier ligt een gezamenlijk belang en ik dacht dat het beter was dal het coördinatie-orgaan haar aandacht daar meer op richt. En dat is dan een gezamenlijk belang!, aldus de heer Doeleman. (Vervolg op pag. 12 Dinsdag j.l. heeft de Mobiele Eenheid van de politie uit Wage ningen en uit enige andere Gelderse gemeenten een even onverwacht als verrassend einde gemaakt aan de bezetting van de Landbouwhogeschool. Zoals bekend hebben sinds 5 maart een honderdtal studenten het hoofdgebouw van de hogeschool bezet gehouden uit protest tegen de twee fasen-structuur die minister Pais wil invoeren bij universitair onderwijs. De bezettingsaktie ondervond steun van een zeer groot deel van de duizend studenten van de hogeschool. Eis van de studenten is steeds geweest dat het bestuurscollege een zogenaamde voordeelbrief aan Pais moest sturen waarin het bestuur de toezegging zou hebben moeten doen dat de Land bouwschool de nieuwe onderwijsstruktuur afwijst. Het bestuur heeft deze eis steeds naast zich neergelegd. Nieuwe studentenakties kunnen in de toekomst zeker worden verwacht, nu met de bezetting geen aanwijsbaar resultaat is bereikt. Deze week in uw ZLM-blad een PAASBIJLAGE en o.m. de vol gende artikelen: Verslag Hoofdbestuursvergadering pag. 1 en 12 Generaliseer niet en kijk naar je eigen bedrijf pag. 3 Verwarring in Brussel over tuindersgas pag. 4 Onduidelijkheid over prijsverhoging troef pag. 5 Resultaten landbouwkundig onderzoek Zuidwest Nederland zijn er! pag. 6 Maak voor een beste bodem er een organische stofbalans op P*9 7 Stemmen uit de praktijk pag. 8 en 14 Nieuwe bedrijfsgebouwen pag. 9 De veiligheid in land- en tuinbouw pag. 10 Oud-leerlingen zetten Leendert van Dijk in het zonnetje pag. 11 Resultaten Brabantse veehouderij nog steeds in stijgende lijn pag. 13 De markt pag. IS ZAJK en PJZ-geluid te horen op pag. 19 IN DE PAASBIJLAGE: Onze paaswens op pag. 2 De Heer is waarlijk opgestaan pag. 3 Kinderpaaspuzzel pag. S Een paasverhaal: "Het paasbrood hing aan de deur pag. 8 en 9 Voor de vrouw pag. 10 en 11 Onze paaspuzzel pag. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1