Organisatie veiligheidswerk in land- en tuinbouw 7.500 ha "verwarmd glas" mag ons niet koud laten Prijs sla van slag D e woorden veiligheid, gezondheid en welzijn staan centraal in de ontwerp-Arbeidsomstandighedenwet, een wet waarin ter bevordering van de veiligheid, de gezondheid en het welzijn in verband met de veiligheid aan de grote bedrijven een aantal verplichtingen wordt op gelegd. Nu kan op enkele uitzonderingen na in de land- en tuinbouw veelal niet gesproken worden over grote bedrijven, daar het dikwijls om een eenmansbedrijf of om een bedrijf met slechts enkele werknemers gaat. T och gebeuren er ook op onze land en tuinbouwbedrijven vele ernstige ongelukken, getuige het overzicht van de Arbeidsinspektie waaruit blijkt dat in 1979 niet minder dan 34 ongevallen met dodelijke afloop ter kennis van genoemde inspektie zijn gekomen (1976-27; 1977-3; 1978-32). Een voortdurende stijging derhalve, terwijl het aantal werkers in onze be drijfstak steeds minder wordt. Dit aantal is veel te hoog'. Een groot deel ervan had zeker voorkomen kunnen worden wanneer wat meer H et onderstreept dan ook op in dringende wijze dat de noodzake lijke aandacht die in de komende Arbeidsomstandighedenwet aan de veiligheid, de gezondheid en het welzijn wordt geschonken, oon in de land- en tuinbouw niet gemist kan worden. P er m2 verwarmd glas, moet om die ene graad temperatuurverschil extra te overwinnen, in die zes maanden 4,95 m3 (gem. per maand 0,83) gas verstookt worden. Over 7.500 ha is dat 370 miljoen m3. Eén m3 aardgas kost de tuinder tegenwoordig 17,4 cent. (De eerste 30.000 m3 kosten 25,0 cent en elke volgende 17,4 cent). Dus 370 miljoen m3 van 17,4 cent is ruim 65 miljoen gulden. P er ha verwarmd glas worden de extra stookkosten tengevolge van een één graad lagere etmaaltemperatuur van november t/m april 65 min: /7.500 ha 8.700 gulden 87 cent per m2). Als het één graad warmer is, zullen de stookkosten per ha natuur lijk evenredig veel lager zijn. Aantal ernstige ongevallen stijgt jaarlijks V eiligheidskommissie Voorlichting 5.500 gulden per glasgroentebedrijf 65 min gulden per graad 87 cent per m2 En juist voor deze agrarische bedrijven zijn de in de nieuwe wet op te nemen voorschriften niet verplicht. aandacht zou zijn besteed aan de vei- ligheidsaspekten. Waar volgens de huidige wetgeving de bepalinge van het Landbouwvei- ligheidsbesluit enkel van toepassing zijn op de ondernemingen met ar beidskrachten van buitenaf, zal in de nieuwe wet voor arbeid waaraan grote gevarenrisiko's verbonden zijn, de zelfstandige ondernemer en zijn gezinsleden niet meer worden uitge zonderd. Om die redenen heeft het Land bouwschap enige tijd geleden zich ervoor uitgesproken de zorg voor de veiligheid en de gezondheid, die zich tot dusver beperkt tot enkele inci dentele aktiviteiten op landelijk ni veau, te reorganiseren. O p aangepaste wijze zal vrijwillig vorm worden gegeven aan wat voor de grote bedrijven onder de komen de Arbeidsomstandighedenwet verplicht zal worden voorgeschre ven. Naast de (reeds langer bestaande) landelijke Kommissie Landbouw- veiligheid is besloten de organisatie in de regio's op te dragen aan een onder de Gewestelijke Sociale Kommissie van het Landbouwschap ressorterende Veiligheidskommissie, waaraan naast agrarische werkge vers- en werknemersvertegenwoor digers ook de Arbeidsinspektie,' de loonwerkers, devagrarische jongeren- en vrouwenorganisaties, het agra risch beroepsonderwijs en enkele specialisten van de konsulentschap- pen Akkerbouw en Rundveehoude- rij'en Tuinbouw deel uitmaken. De bedoeling van deze Veiligheids kommissie is de veiligheidsvoorlich ting en propaganda te intensiveren, alsmede de ongevallenpreventie meer permanent en systematisch op te zet ten. o zal in nauwe samenwerking met de Konsulentschappen in de land- en tuinbouwbladen middels artikelen en korte doeltreffende zinnen regel matig de aandacht gevestigd worden op de gevaren die veronachtzaming van de veiligheidsvoorschriften met zich kunnen meebrengen. Voorts ligt het in de bedoeling bij agrarische evenementen die zich daartoe lenen de nodige voorlichting te geven, door vanuit een op te zetten stand met folders, foto's en instruk- tiebladen de bezoekers op het uiter mate grote belang van veilig werken te attenderen. Verder zal van tijd tot tijd bekend heid gegeven worden aan de ver schillende instruktiemiddelen die er op dit gebied beschikbaar zijn. Als eerste voorbeelden daarvan noe men wij: - Een 16 mm-geluidsfilm getiteld "Ik leef nog", waarin op niet al te dramatische wijze de gevolgen van een aantal onveilige werksi tuaties worden belicht. - Een door het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rund veehouderij opgezette dia-serie, betrekking hebbend op de geva ren die zich op een landbouwbe drijf kunnen voordoen met be trekking tot de mechanisatie de gewasbeschermingsmiddelen, de inrichting van de gebouwen e.d. Als aanvullend programma is de film, zowel als de dia-serie zeer ge schikt om op de agenda van de afde- lings- of kringvergaderingen van de organisaties te plaatsen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap, Grote Markt 28 te Goes, tel. 01100- 12220. V olgens de meitelling van het C.B.S. werd er in mei 1979 4.600 ha glasgroente geteeld waarvan 3.800 ha verwarmd en 800 "koud". Op dat moment werd er ongeveer 3.700 ha bloemen en planten in verwarmde kassen geteeld. In totaal was dat dus 7.500 ha. Bij de berekening gaan we ervan uit dat overal gas de energiebron is. In werkelijkheid wordt ongeveer 10% van het areaal d.m.v. (lichte of zware) olie verwarmd. In ons sterk versimpelde rekenmodel is het niet van belang hoe hoog de temperatuur in de kas is. We spreken niet over absolute stookkosten maar wel over het verschil in stookkosten als het buiten een graad kouder is. De berekeningen passen we toe op de zes maanden november t/m april. Dit zijn de belangrijkste "stookmaanden". De gemiddelde etmaaltem- peratuur is in die zes maanden in Nederland ongeveer 4,5 graden C. Stel nu, dat het gemiddeld één graad kouder is die tijd, hoeveel kost dit dan de hele Nederlandse glastuinbouw? Grote aanvoeren en lage prijzen: dat is het beeld dat het wintersla-seizoen tot nu toe te zien geeft. Deze situatie doet zich in heel West-Europa gelden enjer lijkt daarin gedurende de eerst komende weken nog weinig verande ring te komen. Inmiddels is het Nederlandse seizoen tot net over de helft gevorderd. In Frankrijk daarentegen is het grootste gedeelte al achter de rug. Wellicht zullen daardoor de kansen van het Nederlandse produkt vanaf begin april, met name op de Westduitse markt, wat rooskleuriger zijn. 10 ing. J.C. Boon 92 miljoen gulden. Aan de andere kant,- als het gemiddeld een graad warmer is in het stookseizoen, zullen de stookkosten evenredig veel lager zijn. K, Gewoonlijk worden de gasprijzen voor de tuinbouw 2 keer per jaar, op 1 april en op 1 oktober, herzien. Met de huidige ontwikkeling van de energieprijzen lijkt een vrij forse verhoging in het verschiet te liggen. Prijzen van een kwartje per kuub lij- ken niet ver meer weg te liggen. Rij die prijs kost elke graad dat het köu- der is de Nederlandse glastuinbouw ijken we nu alleen naar de glas groenten dan gaat het om 188 mil joen m3 oftewel (bij 17,4 cent/m3) om bijna 33 miljoen gulden. Hoeveel bedrijven er zijn met groenten onder glas weten we wel, n.l. 8.000. Wat we niet weten is het aantal dat stookt. Laten we aannemen dat dat er 6.000 zijn. Dan kost die ene graad dat het kouder is in het stookseizoen de ge middelde teler van glasgroenten bij na 5.500 gulden. Op een produktiewaarde aan glas groenten van rond 1,2 miljard gulden is 33 miljoen gulden 2,8%. Om 1 graad temperatuurdaling te kom- penseren, zou de prijs dus ook 2,8% hoger moeten zijn. Bij de berekeningen hierboven zijn we uitgegaan van wat de extra kosten zijn als het één graad kouder is. Nu lijkt één graad niet veel, maar over zes maanden gezien, komen afwijkin gen van meerdere graden niet veel voor. Iii de vorige winter, die het pre dikaat streng mee kreeg, week de ge middelde temperatuur maar 1,7 gra den van het normale af (2,8 graden i.p.v. 4,5 graden).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10