Bewerking van zandgrond in het voorjaar Bankzaken. Ons vak. ABN Bank D e voorjaarsgrondbevferking heeft tot doel een goede opkomst en een vlotte ontwikkeling van het gewas. Dikwijls is op zandgrond de opkomst van de gewassen slecht en erg onregelmatig, waarbij maar al te vaak de schuld op het weer wordt geschoven. Het weer hebben we niet in de hand maar de bewerkingen om goede omstandigheden te scheppen voor een goede kieming en opkomst wel. D e beste aansluiting met de onder grond wordt altijd nog bereikt langs de natuurlijke weg, dus de grond rust geven om te bezakken. Hiervoor moet onder normale omstandigheden op twee maanden gerekend worden. Wanneer na het vroeg ploegen geen sporen meer zijn gemaakt, door drijf- mest uitrijden of kunstmest strooien, kan met vrij eenvoudige werktuigen een goed zaaibed worden gemaakt. Samenvatting V orenpakkerkombinaties A. PEETERS Eisen zaaibed Zo mogelijk tijdig ploegen Bij laat ploegen een vorenpakker aan de ploeg Je hebt het agrarisch bedrijf. En je hebt het bankbedrijf. Twee werelden, akkoord. Toch hoeven we niet vreemd tegenover elkaar te staan. Een deel van ons vak is juist: ons inleven in uw specifieke financiële problemen, of dat nu gaat over lenen, sparen, verzekeren of beleggen. Dit alles ligt op ons terrein. Hebt u behoefte aan tegenspel, een andere invalshoek, een onbevooroordeeld advies, praat dan eens met de ABN. Zowel uw zakelijke als uw privé-belangen zijn er in goede handen. Ieder z'n vak, maar we komen elkaar nog wel eens tegen. Juist daarom. komt er na het vastrijden veel regen dan treedt dikwijls piasvorming op waardoor de groei van het gewas stagneert. Vroeg ploegen met een na tuurlijke bezakking van de grond is het beste en geeft de minste kosten aan werktuigen. Moet laat geploegd worden dan geeft een aan de ploeg bevestigde dubbele voren- pakker met respektievelijk 70 en 33 cm diameter het beste resultaat. Laat geploegde, losliggen de grond, geploegd zonder vorenpakker is met kunst en vliegwerk nog wel kunstmatig aan te drukken maar minder ideaal. Nodig is een vorenpakkerkombi- natie met een vorenpakker doorsnede van 70 cm. Spo- renwissers achter de wielen van de trekker zijn echter noodzakelijk. monteerd waarbij de pakkerrollen van de grond komen. O p vroeg geploegde, nog onvol doende bezakte percelen en op laat geploegde percelen, geploegd zonder vorenpakker, kunnen vorenpakker- kombinaties ingezet worden. In de vorenpakkerkombinaties dienen vo renpakkers gemonteerd te zijn met een diameter van 70 cm om vol doende aandrukking te krijgen. Om dat door de wielen van de trekker de grond ekstra aangedrukt wordt, is het nodig achter de wielen sporenwissers aan te brengen zodat de grond die de vorenpakkerkombinatie aan moet drukken egaal los is. Sommige werktuigen hebben alleen een vorenpakker tussen de wielen of zelfs 2 vorenpakkers in de voren pakkerkombinatie. Een ander heeft een trillende vorenpakker. Er wordt nog volop geëksperimenteerd waar bij door onderzoek uitgewezen moet worden wat het beste resultaat geeft. Wel is al bekend dat wiel aan wiel vastrijden een te dichte vaste laag geeft op 4-8 cm diepte. Gebeurt dit aandrukken op te natte grond, of C.A.R. ZEVENBERGEN Spec. Landbouwwerktuigen en Arbeid. Niet te fijn, om verslemping en verstuiving te voorkomen. Vlakke ligging voor verdere ver- zorgings- en oogstwerkzaamhe- den. oor een goede kieming moet het zaad gezaaid kunnen worden op een vaste maar goed doorwortelbare on dergrond. Voor bieten is dit 2-4 cm, voor mais 4-5 cm en voor aardappe len 8-10 cm. Voor ieder zaai- of pootbed geldt: Grond moet voldoende bezakt zijn, om een goede aansluiting met de ondergrond voor de vochtvoorziening te krijgen. Egaal diep zaai- of pootbed om een regelmatige opkomst te be vorderen. Het aandrukken met een enkele vorenpakker aan de ploeg is bruikbaar, doch een dubbele voldoet beter. Een triltandkultivater met één enke le grote verkruimelrol, waarmee niet te snel wordt gereden, is hiervoor goed geschikt. De verkruimelrol mag de grond niet te fijn maken en dient als ondersteu- ningsrol en als diepteregeling voor de triltand. Zijn er wel sporen ge- maartct dan zal de bewerking, afhan kelijk van de diepte van de sporen, meestal dieper moeten worden uit gevoerd dan nodig is voor het zaai bed. Het is noodzakelijk om de grond op de losgemaakte stroken met een vorenpakkerkombinatie weer aan te drukken. Eventueel kan gekozen worden voor een triltand- kombinatie met een vorenpakker tussen de wielen, gemonteerd in de triltand of voor op de trekker. Steeds moet gebruik worden ge maakt van de dubbellucht of kooi- wielen, waarbij met een zo laag mo gelijke bandenspanning wordt ge werkt, aak wil men tot het laatste mo ment nog drijfmest over het land brengen, waardoor pas (te) laat ge ploegd kan worden. Natuurlijke be zakking is niet meer mogelijk en daarom is kunstmatig aandrukken dan noodzakelijk. De beste resulta ten worden verkregen door te ploe gen in kombinatie met een voren pakker. Uit onderzoek is gebleken dat het beste een dubbele vorenpakker met een diameter van respektievelijk 70 en 33 cm kan worden gebruikt om de bouwvoor tot ploegdiepte homogeen aan te drukken. Zonder verdere voorbewerking kan direkt mais worden gezaaid. Voor fijnere zaden kan eventueel aan de vorenpakker een verkruimelrol wor den gemonteerd, maar dit geeft soms te veel verkruimeling. Bij het transport levert het grote ge wicht van de vorenpakkers nog wel problemen op. Soms worden een paar wielen aan het werktuig ge- Ieder zh vak. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8