Eigen aktie van het Z.A.J.K., Moest dat nou? P.J.ZUI Gl ELI E.V.T.O. kursus '79/'80 ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT D, D aarom heeft het ZAJK met an dere agrarische jongeren in Neder land een eigen (aanvullende) aktie gevoerd. Een aktie waarbij het besef van de noodzaak tot een fundamen tele beleidswijziging voorop staat. Volgens de jongeren moet er een be leid komen dat afgestemd is op het middenbedrijf en waarbij een strin gente vorm van produktiebeheersing op stapel wordt gezet. Voor behoud en verbetering van de inkomensposi tie. Voor het terugdringen van de noodzaak tot produktieverhoging met alle gevolgen van dien. Gundelach krijgt nog spijt van zo'n landbouwbeleid. B D aarna was het de beurt aan mi nister Braks. Hij beloofde zich in te zullen zetten "voor een rechtvaardig inkomen ook voor boeren en tuin ders". Hij stelde dat het beeld van de E W anneer dan een ekonomische berekening van je bedrijf opstelt kun je op die manier hierover een ver antwoord verslag maken. WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. Ad Phernambucq, Oud Ovezandseweg 2a, 4441 TG Ovezande, tel. 011 95-248. zLj ij die dat denken of vinden kun nen zich maar beter snel opgeven voor de volgende E.V.T.O.-kursus. Ik schrijf dit met de volgende ge dachte: Een ieder die de M.A.S. heeft gevolgd heeft een goede fun damentele basis om in de landbouw te gaan werken en zich verder in zijn beroep te gaan verdiepen via de praktijk en het volgen van zowel al Uitslag Juweel P.J.Zuid Geluid Afscheid Kees Schipper Z.A.J.K. Redaktie adressen: Naereboutstraat 20, 4461 GT Goes, tel. 01100-15448 at het succes van akties zoals die afgelopen tijd hebben plaatsgevonden in Zwolle, Den Bosch en Bleiswijk mede afhankelijk is van de eensge zindheid van de aktievoerende groe peringen behoeft geen betoog. Mede deze redenen heeft het ZAJK aan de akties van de standorganisaties mee gewerkt. Daarnaast hebben agrarische jonge ren ook in Zeeland een eigen hand- tekeningenaktie gevoerd; een aan vullende aktie. Waarom? De landbouworganisaties stellen in hun eisenpakket de prijsverhoging van 7,9% centraal. Deze eis en de verschillende aanvullende eisen als een vrijwillige regeling voor vermin derde melkaflevering, beperking fruitimporten uit niet-E.G. landen, behoud suikertoewijzing e.d. zijn op het eerste gezicht niet minder dan redelijk. Redelijk omdat lagere gel- dopbrengsten een toenemende druk op de toch al te lage inkomens van boeren en tuinders betekenen. De les van de afgelopen zoveel jaar leert ons dat een reaktie naar twee rich tingen op zal treden; meer produce ren of afvloeien. Jaarlijks verdwijnen er in de Nederlandse land- en tuin bouw zo'n 5000 arbeidsplaatsen, ter wijl produktieverhoging aanleiding geeft tot nog grotere overschotten. Beide ontwikkelingen zijn onge wenst zodat 7,9% prijsverhoging zonder meer noodzakelijk is en blijft. Anderzijds zijn dergelijke akties in zekere zin erg beperkt. Het is zon neklaar dat er op deze manier vol gend jaar (en de jaren daarop) weer massa's boeren op de been gebracht moeten worden om te protesteren tegen het E.G.-beleid. Het tijdstip waarop de aktie bereidheid van de boeren beneden het nulniveau is ge daald ("Het haalt toch niets uit") lijkt akelig dicht bij te komen. Op dit moment zijn de jongeren be zig de diskussie over de invulling van zo'n beleid af te ronden. Het zou te ver voeren hier nu verder op in te gaan, maar nadere informatie hier over volgt ongetwijfeld.) De "eigen aktie" van het ZAJK komt voort uit de opgedane inzichten die de jonge ren hebben gekregen bij het voeren van de intensieve diskussie rond de noodzaak van een ander beleid. Eveneens zijn de jongeren er zich van bewust dat wat zij voorstaan niet voor alle standorganisaties even ver teerbaar is. Toch moeten de ontwik kelingen van de laatste jaren en het effekt van akties zoals die in Den Bosch wel tot nadenken stemmen. Het is niet de bedoeling van de landbouwjongeren om de standor ganisaties te hekelen omdat dat nu eenmaal zou passen in de "Geest des tijds". Nee, veeleer zijn ze bereid tot een zinvolle en open diskussie waar bij ze beschouwd worden als gelijk waardige gesprekspartners. Het ZAJK is voornemens zich daar bij niet met een kluitje in het riet te laten sturen. A.P. leiswijk, niet veel zeeuwen zijn er geweest de 22ste maart. Logisch, de dag na Den Bosch. Daarom hier een verslag van wat daar gebeurde. Het is piet erg zinvol om de speeches samen te vatten. Fragmenten hebt U via de media kunnen vernemen. U hebt ze ook in Den Bosch kunnen horen. De vertegenwoordigster van de platte landsvrouwen oogstte hier het meeste succes. Na een daverende speech, bood ze minister Braks een bak met daarin land- en tuinbouwprodukten aan, met uitleg over de symboliek van de bak (Opgedrukte tekst: Partij bons, koning, admiraal, de boer zorgt voor ieders middagmaal) met daarin o.a. een kaalgeplukte maïskolf. Sjaak van Haastert, de vertegen woordiger van de jongeren, was de enigg die niet uithaalde naar de F.N.V. Hij beperkte zich tot het on derwerp de landbouwproblematiek en was ook de enige die een oplos sing voor het zuivelprobleem aan droeg. Hij stelde een vorm van pro duktiebeheersing voor, waarbij nie mand in inkomen er op achteruit zou gaan en de melkprijs gebaseerd zou zijn op de middenbedrijven. Helaas was het vragen stellen geen succes. De eerste sprekers namen teveel tijd, waardoor Dhr. Verhoeff veel tijd nodig had de volgende vragenstellers te wijzen op het tijdschemea. Bij de beantwoording van de vragen door Schouten en Bukman werd de zui- velproblematiek overgeslagen. landbouw als bedrijfstak voor de buitenstaander vertroebeld wordt door de zuiveloverschotten. En ook dat "de landbouw geen eiland bin nen de maatschappij is, en dus dat we geen sluitpost van de begroting mo gen worden. Maar ook dat wij zelf rekening moeten houden met wat er in de maatschappij gaande is". Daarna werd een resolutie aangeno men met als inhoud: 7,9%, handha ving suikertoewijzing, afwijzing su perheffing, beperking fruitimport inplantsubsidie, fiscaal en energie beleid en behoud van zoveel moge lijk arbeidsplaatsen. O, ver de zuivel: Medewerking aan de spoedige verwezenlijking van effectieve maatregelen om het ont staan van overschotsituaties in de toekomst te voorkomen. Er is dus al iets veranderd. Vroeger dacht men nog met "globale" maatregelen te kunnen "bijsturen". Alle verslaggevers die aandacht aan de demonstratie schonken, vroegen direct naar de overschotten en de kosten daarvan. De georganiseerde landbouw had geen maatregelen in haar eisenpakket, die een oplossing voor dit probleem zouden geven. De werkgroep Beter Zuivelbeleid heeft die wel. Misschien dat zij daarom zoveel aandacht van de media kre gen. Het midden tussen 2,4 en 7,9 is on geveer 5. Wordt dat de gulden mid denweg van de politici? Joris Schou ten verklaarde geen genoegen te ne men met minder dan 7,9%. Mis schien valt er binnenkort weer wat te melden over boerenakties. Peter de Koeyer. konomische Vorming Toekomsti ge Ondernemers. Met andere woor den: zij die van plan zijn binnen en kele jaren zelfstandige ondernemer te worden of een samenwerkingsver band aan te gaan doen er verstandig aan deze kursus te volgen om inzicht te krijgen in de financiële problemen die zich kunnen voordoen bij bedrijfs opvolging, overname van het ouder lijk bedrijf of aankoop van een nieuw bedrijf. Velen vragen zich misschien af of de ze kursus voor hem wel nodig is wan neer zij bijv. de driejarige opleiding aan de M.A.S. hebben gevolgd. Ook zijn er die zeggen dat zo'n E.V.T.O.-kursus van geen enkele waarde is omdat, wanneer je alles op die manier berekend, er niets meer kan. gemene, technische als ekonomische kursussen. Wat de E.V.T.O. betreft het volgen de: Het is van belang dat de kursist al enige jaren thuis heeft gewerkt en ook inzicht heeft in de boekhouding. Wanneer je dan naar de E.V.T.O.- kursus gaat dan kun je de reële ge gevens van je eigen bedrijf tijdens deze kursus verwerken. De gemid delde opbrengsten en prijzen zijn voor jouw bedrijf niet om te gebrui ken maar alleen om te vergelijken. Meestal valt de onderste regel inder daad tegen omdat je als jonge on dernemer te maken hebt met zware rentelasten en daarbij ook nog moet leven en investeren. Dit wil echter niet zeggen dat het voor een goede ondernemer onmogelijk is om nog boer te worden (mits de prijzen in Brussel minimaal worden verhoogd met de werkelijke kostenstijging). Het is dan ook niet voor niets dat de agrarische bevolking van zich laat horen nu men in Brussel de werke lijke kostenstijgingen niet door wil berekenen. Maar dit niet alleen. Wanneer je als ouder het bedrijf overdraagt aan je zoon, dan wordt er flink aan je jas getrokken vanwege het afrekenen met de fiskus over de stille reserve. En wanneer de zoon koopt uit een pachtkontrakt dan zit men ook nog met de fiskale claim van het pachtersvoordeel op de grond wat kan oplopen tot enkele tonnen. Hieronder een greep uit de onder werpen die op de kursus worden be handeld: - er worden bedrijven bezocht waarna er wordt gediskussieerd over de bedrijfsopzet - bedrijfsboekhouding - fiskale boekhouding - verzekeringen - organisatiestruktuur van de land bouw - financiering - methoden van bedrijfsopvolging - overheidsregelingen - hoe een bedrijfsbegroting opstel len - pachtzaken - struktuurnota (koers 1980) Natuurlijk zijn dit lang niet alle be handelde onderwerpen. Dan zou dit artikel veel te lang worden. De be doeling van dit stukje is alleen in het kort de inhoud van de kursus weer te geven, met dank aan allen die hier aan hebben meegewerkt, 'n kursist. Groep I. 1. Oost Zeeuws Vlaanderen. Groep II. 1. 's Heer Abtskerke; 2. Tholen; 3. West Zeeuws Vlaande ren; 4. Bladel. Groep III. 1. Fijnaart; 2. Schouwen Duiveland/Zevenbergen. Beste speelster: Clementine (Oost Zeeuws Vlaanderen), beste speler: Obadja ('s Heer Abtskerke), beste dekor: Schouwen Duiveland, aan moedigingsprijs: West Zeeuws Vlaanderen. Funktiewisseling toneeljury: Peter Versluys - voorzitter; Lidy Brooy- mans - algemeen lid; Mimi Akker mans - algemeen lid; Joop Basting - algemeen lid. 11 APRIL - PJ.Z. AFD. GOES Thema-avond. Onderwerp: Platte lander, wie ben je? Plaats: "de Ko renbeurs" te Kortgene. Aanvang: 8.00 uur. 7 APRIL - AFD. THOLEN Dagje vissen. Opgave bij Tonny of Koos. 18 APRIL Kreatief Doe/Weekend. Plaats: van Eeghenhuis te AardenbuFg. Knut- selweekend. Voor de voorbereiding kunnen zich nog 2 leden opgeven bij Tonny. Opgave bij Tonny of Lidy. 31 MEI Jaarlijkse provinciale sportdag in Steenbergen. Opgave voor voetbal bij Peter, volleybal dames bij Carlies en volleybal heren bij Wim van En gelen. 5 JULI Jaarlijks groot grandioos schuurfeest bij de familie Polderman. Houdt de ze datum dus vrij! 18 Maart j.l. nam de P.J.Z. afscheid van Kees Schipper. Naast vele hoofd en afdelingsbestuursleden waren ook oud-bestuurs- en oud commissiele den naar "de Draak" in Bergen op Zoom gekomen om Kees uit te wui ven. Ook vertegenwoordigers van Z.L.M., P.J.G.N., en Z.A.J.K., maakten van de gelegenheid ge bruik. De avond, die op verzoek van Kees, zo informeel mogelijk was werd slechts door enkele korte toes praakjes onderbroken van mensen die met Kees samenwerkten. Naast levende woorden waren er ook op merkingen over de verhouding P.J.Z.-beroepskracht in de afgelopen jaren. Nadat Kees enkele leuke at tenties had ontvangen gaf hij ook hij een, hem eigen, kritische visie over zijn tijd bij de P.J.Z. Al met al was het een leuke afsluiting van bijna zes jaar Kees Schipper bij de P.J.Z. Nogmaals wensen wij Kees en Guda veel succes in de toekomst! Jaap Flikweert. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 43