"U moet ons helpen, nieuwe Braks" protest Boeren van 3 landbouworganisaties één Kt R ien den Dekker, een jonge boer uit Den Hout bij Breda wees nog eens op de grote problemen waar vooral de beginnende boeren en tuinders mee worstelen. "We hebben veel te weinig eigen vermogen kun nen vormen en de grondprijzen zijn bijzonder hoog: een zeer moeilijke startpositie voor een jonge boer. Hij hield een pleidooi voor produktie- beheersing onder de voorwaarden dat niet het inkomen aangetast wordt en dat zoveel mogelijk bedrijven perspektief houden. Van minister Braks wilde Rien een volledige toe- D e 7000 boeren uit Zuid-Nederland sloegen massaal de handen in elkaar telkens wanneer hun drie voormannen daarvoor in hun felle speeches even de ruimte lieten. Die ruimte was er toen Joris Schouten zei: "U bent hier om uifing te geven aan uw afschuw, uw afkeer en uw afkeuring van de ongelooflijk slechte prijsvoorstellen van de Europese Commissie. Enorm spontane bijval was er ook toen ir. D. Luteijn sprekend over de 2,4% prijsverhoging van Gundelach uitriep: Onaan vaardbare voorstellen waartegen zeer krachtig aktie moet worden on dernomen. En: "Alsof niet juist de boeren door hard werken voor weinig geld één van de belangrijkste motoren achter onze west-europese wel vaartsontwikkeling zijn geweest". Bij massale bijeenkomst in Den Bosch W aarschuwend... Startpositie Onaanvaardbaar X iet Bukman voorzitter van de NCBTB richtte zich in zijn rede vooral tot Den Haag. "Er zijn maar weinig groepen in ons landje die beter weten dan wij wat het is om de broe kriem aan te moeten halen. Wij zijn daarin aardig geoefend. Laat onze volksvertegenwoordiging echter goed weten dat wij niet alles kunnen ver dragen", zo waarschuwde hij. Over het aardgasbeleid zei Bukman te wil len onderhandelen "maar niet tot el ke prijs, letterlijk en figuurlijk". De heer Schouten, voorzitter van de KNBTB, wees met name op het grootste bezwaar tegen de prijsvoor stellen van Gundelach, nl. de daarin zittende inkomensachteruitgang. Een ander bezwaar vond hij dat de voorstellen van de Europese Com missie geen uitzicht bieden op een vermindering van de problemen in het gemeenschappelijk landbouw beleid. Schouten: "De hele EG samenleving en vooral de politici moeten goed beseffen dat de boeren zich niet tot sluitpost van het EG-beleid en van de financiering van dit beleid laten dwingen. Wij gaan verbeten door om de belangen van de agrarische ge zinnen te verdedigen". PH. v.d. HULK bestaan over wat zijn organisatie wil: "De komende tijd zullen wij het par lement en de landbouwministers nauwgezet bij haar standpuntbepa ling volgen. Laat ik er evenwel geen misverstand over laten bestaan, zei hij waarschuwend, als er in de loop van april niet duidelijk zicht komt op landelijke besluiten dan kan de vlam snel in de pan slaan. De rek is er im mers op zeer veel bedrijven uit. Wij zullen niet aarzelen ons zonodig op nieuw massaal te weren.." J. WIERENGA "Als de superheffing er komt dan zal ik binnen een half jaar mijn bedrijf wel moeten verkopen, stelt veehouder A. van Kampen (30) uit Heeswijk (Nrd.-Brabant) triest vast en wat bitter: "Ik ben pas begon nen, heb net een bedrijf overgenomen...." Zijn buurman H. Juin even eens uit Heeswijk zit in hetzelfde schuitje. Het is daarom dat zij met vele anderen gehoor hebben gegeven aan de oproep van hun land bouworganisatie en een plaatsje hebben gevonden tussen de ca. 7000 boeren die bezit hebben genomen van de grote zaal in de Brabant hallen van Den Bosch. l NLC-voorzitter ir. D. Luteijn liet de volle hal ook geen misverstand et is een spektakel van jewelste. Talrijke spandoeken met pakkende teksten laten omtrent dat wat de boeren uit Zuid en Zuid-West Ne derland, vandaag 21 maart willen, geen enkele twijfel: er moet bij de boeren wat verdiend worden wil men niet over een aantal jaren met z'n allen in de WW komen. In Brussel moeten ze zich dit maar goed reali seren: een van de demonstranten in de zaal zei dit ervan: "boeren is een volkje dat lang rustig blijft. Je mag van mij aannemen dat wanneer ze hun bedrijf in de steek laten zoals vandaag, dat er dan echt wel iets aan de hand is..." In Brussel, de plaats waar de prijzen van de belangrijkste produkten worden vastgesteld, zul len ze het na Zwolle, Den Bosch en Bleiswijk nu echt wel weten. De boeren menen het. Ook de ZLM liet zich in Den Bosch niet onbetuigd. Onder aanvoering van algemeen sekretaris mr. J. Oggel was een komplete boerenexpres naar Den Bosch opgestoomd met zo'n 450 boeren. Voor velen een mooi uit stapje en nog gratis ook. Hoewel, in een deel van de trein bleek de ver warming stuk en het was koud die 21 maart. Enfin, zo zei een van de pas sagiers met een verkleumd gezicht optimistisch: "Voor zo'n zaak als deze loop je toch wel warm en bovendien, wij boeren zijn wel wat gewend, nietwaar??" Om gezamen lijk aan een stuk solidariteit uiting te kunnen geven werd de passagiers een protestlied uitgereikt maar van zingen kwam niet zoveel terecht. Van diskussiëren des te meer. In het lied werd een dringend beroep gedaan op de nieuwe minister van landbouw de heer Braks, Gerrit Braks. Het laatste couplet: "U moet en zal ons helpen, beste nieuwe Gerritje, U moet en zal ons helpen, beste nieuwe Braks". V< graag aktie voeren. Maar omdat we commissaris Gundelach en de eigen overheid duidelijk willen maken dat hun voorstellen absoluut onaan vaardbaar zijn. Toch vier jaar al zijn de prijsverhogingen op de akker- bouwbedrijven ver achter gebleven bij de kostenontwikkelingen op onze bedrijven. Waar men momenteel dan ook de moed vandaan haalt om te stellen dat de akkerbouw in Ne derland op de nullijn zit is voor mij onbegrijpelijk en onverteerbaar. Het is een verdraaien van de feiten. Een grof schandaal. Dat nemen we niet langer! Applaus. En even later: "Een heel ander punt is het menselijk as- pekt en ik weet dat de nood al zeer De overhandiging door prof. Kriellaars Europees Parlement in Brussel. Rechts in het Brusselse. van de resolutie in het gebouw van het de heer M. Villain een hoge ambtenaar oor velen het goed en wel in de gaten hadden was men op de plaats van bestemming aangekomen. Se kretaris R. Hoitink had de wandel route van tevoren goed verkend en onder zijn aanvoering wandelde men in een rustig tempo door een deel van de stad naar de Brabanthallen. Om zich daar te voegen bij de duizenden bedrijfsgenoten. Uit Brabant waren er zelfs die per traktor luid toeterend en overbeladen met spandoeken de nietsvermoedende burgers uit Den Bosch met de harde werkelijkheid konfronteerden. Precies op tijd opent voorzitter prof. dr. F.V.J. Kriellaars de vergadering. Achter de tafel op het hoge podium hebben de vertegenwoordigers van verschillende landbouworganisaties zich in slagorde opgesteld: als kapi teins op hun schip zo zitten zij uiter lijk onbewogen voor de zaal met hun achterban waarop zij kunnen reke nen en die, zo blijkt uit veelvuldige bijval ook op hen kan rekenen wan neer er een beroep gedaan wordt. Ze hebben elkaar onder de noemer "protest Den Bosch" achter de tafel gevonden: Piet Bukman voorzitter van de Nederlandse Boeren en Tuindersbond, ir. D. Luteijn voor zitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, drs. Joris J. Schouten voorzitter van de K.N.B.T.B., de heer A.J.G. Doele- man voorzitter van de Z.L.M. en prof. dr. F.V.J. Krielaars voorzitter van de NCB. Eerst krijgen enige bedrijfsgenoten "uit het veld" gelegenheid hun kri tiek op de prijsvoorstellen in Brussel te spuien. P h. van den Hoek, een jonge ak kerbouwer uit St. Philipsland beet de spits af met een betoog dat bij de toehoorders in de zaal in zeer goede aarde viel getuige het applaus. Van den Hoek: "We hebben ons bedrijf niet in de steek gelaten omdat we zo A. v. Kampen (r): net een bedrijf overgenomen... hoog moet zijn als we daarover pra ten. De spanningen, zowel geestelijk als lichamelijk, zijn zo groot geworden om onze veelal eenmansbedrijven rond te zetten. Het plezier in ons werk maakt steeds meer plaats voor angst voor de toekomst. "Van den Hoek zei onverkort de inwilliging van de eisen van gerechtvaardigde COP- A-verlangens te vragen, wil de akker bouw in ons land niet de doodsteek krijgen. Hij besloot met de waar schuwing dat de eisen zonodig met akties harder dan deze zullen worden ondersteund. Namens de fruitteelt gaf Gerrit van Haarlem uit Buurmalsen een kort overzicht van de ernstige situatie in deze bedrijfstak. Hij deed een beroep op de overheid om de fruitteelt uit het moeras te trekken." De nadelen van de grote importen moeten ons in de vorm van financiële hulp bij de modernisering van onze aanplant worden vergoed en daarnaast moet herhaling worden voorkomen door sterker beperking van de appelim port uit het Zuidelijk Halfrond zodat de markt zich kan stabiliseren. Met minder nemen wij geen genoegen besloot hij onder grote bijval. passing van de WIR bij bedrijfso vername. Namens de melkveehouderij sprak boer J. Gielen uit Wanssum (Zuid- Limburg). Totaal onacceptabel noemde hij de superheffing, een niet te verteren zaak. Hij besloot: "Melkveehouders die 7 dagen per week werken, ja zelfs zeer hard moeten werken en daardoor mee helpen aan het binnenbrengen van miljarden broodnodige deviezen in een land dat moeilijke tijden door maakt, hebben recht op een mens waardig bestaan. Hebben recht op een goed inkomen, vergelijkbaar met andere sektoren in de maatschappij. Dit betekent minimaal een volledige kompensatie van de prijsstijgingen. Met de voorstellen van Gundelach is dit onmogelijk. Zij zijn voor ons dan ook volledig onaanvaardbaar". Boerin R. Roosen-van Pelt liet na mens de agrarische vrouwen een noodkreet horen: "Als vrouw voelen wij ons zeer betrokken bij het bedrijf, zo zei ze. "Wij willen 'n stukje wel zijn voor onze gezinnen dat in de huidige situatie evenwel niet meer valt te realiseren. Wil de vrouw het broodnodige gezonde sociale klimaat weten te behouden in de gezinnen dan dient de nationale- en EEG-overheid de nodige zorg te besteden aan onze problemen". J.W. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3